У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року"
м. Київ
27 січня 2000 року
N 17-у/2000
|
Справа N 2-15/2000
|
Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Скоморохи Віктора Єгоровича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича,
Євграфова Павла Борисовича,
Козюбри Миколи Івановича,
Корнієнка Миколи Івановича,
Костицького Михайла Васильовича,
Мироненка Олександра Миколайовича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Тимченка Івана Артемовича - суддя-доповідач,
Чубар Людмили Пантеліївни,
Шаповала Володимира Миколайовича,
Яценка Станіслава Сергійовича,
розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (
254к/96-ВР)
(конституційності) положень пункту 9 Постанови Верховної Ради України від 4 листопада 1997 року N
606/97-ВР (
606/97-ВР)
"Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року".
Заслухавши суддю-доповідача Тимченка І.А. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Конституційне подання Президента України містить клопотання до Конституційного Суду України про визнання такими, що не відповідають Конституції України (
254к/96-ВР)
(є неконституційними), положення пункту 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" (
606/97-ВР)
, яким Фонд державного майна України та його регіональні відділення зобов'язано зупинити укладення договорів купівлі-продажу об'єктів державної власності, що приватизуються, до призначення Президентом України Голови Фонду.
Президент України вважає, що пункт 9 зазначеної Постанови (
606/97-ВР)
Верховної Ради України суперечить положенням частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 36 частини першої та частини другої статті 85, пункту 7 частини першої статті 92 Конституції України (
254к/96-ВР)
.
2. Виходячи з наведеного та враховуючи правове обгрунтування, викладене в конституційному поданні Президента України, підставою для вирішення питання про відкриття конституційного провадження у цій справі є наявність спору щодо повноважень Верховної Ради України на прийняття зазначеної Постанови (
606/97-ВР)
в частині, положення якої визначаються Президентом України як такі, що не відповідають Конституції України (
254к/96-ВР)
.
3. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 150 Конституції України (
254к/96-ВР)
, а також відповідно до пункту 1 статті 13, статей 39, 40, 71, 75 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
вирішення питання, порушеного в конституційному поданні Президента України, підвідомче Конституційному Суду України.
Конституційне подання за формою та змістом відповідає положенням Конституції України (
254к/96-ВР)
, статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
, іншим умовам, передбаченим цим Законом (
422/96-ВР)
.
Проте 22 жовтня 1998 року Верховна Рада України прийняла Постанову за N 205-XIV (205-14)
"Про надання згоди на призначення Президентом України на посаду Голови Фонду державного майна України Бондаря О.М.", у відповідності з якою Указом Президента України від 26 жовтня 1998 року N 1180/98 (1180/98)
призначено Голову Фонду державного майна України - Бондаря Олександра Миколайовича.
З огляду на те, що Президентом України в установленому Конституцією України (
254к/96-ВР)
порядку призначено Голову Фонду державного майна України, і в зв'язку з цим пункт 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" (
606/97-ВР)
втратив чинність, підстав для відкриття конституційного провадження у даній справі немає.
4. Колегія суддів Конституційного Суду України з конституційних подань та звернень своєю Ухвалою відмовила у відкритті конституційного провадження у справі на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
- непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 39, 45, 50, 79 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
, Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (
254к/96-ВР)
(конституційності) пункту 9 Постанови Верховної Ради України "Про звіт Фонду державного майна України про роботу протягом жовтня-грудня 1996 року та січня-вересня 1997 року" (
606/97-ВР)
на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскарженою.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ