УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 166 від 30.06.95
м.Київ
|
Про "Порядок організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між установами Національного банку України та комерційними банками"
З метою удосконалення організації банками розрахунково-касового обслуговування народного господарства і приведення його у відповідність до чинного законодавства України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити "Порядок організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між установами Національного банку України та комерційними банками" з введенням його в дію з 1 липня 1995 року.
2. Встановити, що дія "Порядку організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між установами Національного банку України та комерційними банками" поширюється на всі банки в Україні, їх відділення та філії.
3. Зобов'язати всі комерційні банки до 1 серпня 1995 року укласти нові договори з клієнтами на розрахунково-касове обслуговування.
5. Кримському республіканському управлінню, обласним та по м.Києву і Київській області управлінням Національного банку України, операційному управлінню Національного банку України:
- прийняти до виконання затверджений "Порядок організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між установами Національного банку України та комерційними банками" щодо організації розрахунків і касової роботи з комерційними банками;
- встановити контроль за дотриманням комерційними банками затвердженого порядку розрахунково-касового обслуговування.
7. З введенням в дію цього порядку скасовується дія телеграми Національного банку України від 2 грудня 1994 року N 25058/567 (
v_567500-94)
про оплату операцій з готівкою в установах банків України та п.1.4. постанови Правління Національного банку України від 13 червня 1994 року N 113 "Про грошово-кредитну політику Національного банку України".
Голова Правління
|
В. А. Ющенко
|
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 166 від 30.06.95 р.
Порядок організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між установами Національного банку України та комерційними банками
Встановлюється такий порядок організації касового обслуговування та інших, пов'язаних з ним, банківських послуг:
1. Взаємовідносини між комерційними банками і їх клієнтами будуються на договірних засадах і здійснюються на платній основі.
2. Комерційний банк укладає договір з клієнтом на розрахунково-касове обслуговування, яке включає комплекс взаємних платіжних зобов'язань банку і клієнта щодо користування коштами і банківськими послугами, а саме:
а) користування банком тимчасово вільними коштами клієнта;
б) здійснення розрахункових операцій;
в) касове обслуговування;
г) транспортне обслуговування перевезень готівки.
Укладені договори підлягають маркуванню згідно з Указом Президента України від 6.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір".
3. Плата за кожний вид розрахунково-касового обслуговування встановлюється окремо.
4. Комерційні банки користуються тимчасово вільними коштами своїх клієнтів і сплачують їм за це плату у розмірах, визначених у договорах між банком та клієнтом.
Плата за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України і державних позабюджетних фондів (крім Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування) визначається спільною постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 30.10.98 N 1714 (
1714-98-п)
"Про порядок внесення комерційними банками плати за користування тимчасово вільними залишками бюджетних коштів і коштів державних позабюджетних фондів" у таких розмірах:
- за залишками коштів, що не перевищують обсягу облігацій внутрішньої державної позики 1997 та 1998 років за номінальною вартістю, придбаних комерційним банком і замінених конверсійними облігаціями внутрішньої державної позики 1998 року та 1999 року, - 50 відсотків дохідності конверсійних облігацій, але не більш як 50 відсотків облікової ставки Національного банку України;
- за залишками коштів, що перевищують обсяг облігацій внутрішньої державної позики 1997 та 1998 років за номінальною вартістю, придбаних комерційним банком і замінених конверсійними облігаціями внутрішньої державної позики 1998 року та 1999 року, - 50 відсотків облікової ставки Національного банку України.
Порядок внесення комерційними банками плати за користування тимчасово вільними залишками бюджетних коштів і коштів державних позабюджетних фондів рекомендовано встановлювати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським і районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування за погодженням з регіональними управліннями Національного банку України згідно з постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 30.10.98 N 1714 "Про порядок внесення комерційними банками плати за користування тимчасово вільними залишками бюджетних коштів і коштів державних позабюджетних фондів.
* Примітка: Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 30.10.98 N 1714 (
1714-98-п)
(зі змінами і доповненнями) рекомендовано Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським і районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування за погодженням з регіональними управліннями Національного банку України встановити плату за користування тимчасово вільними залишками коштів відповідних бюджетів у національній валюті в розмірі 50 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла протягом звітного місяця, в іноземній валюті - відповідно до пункту 2 цієї постанови.
5. Розрахункові операції комерційних банків включають в себе відкриття поточного та інших рахунків клієнту, плату за кожний відпрацьований документ, плату за дублікат виписки тощо, а також плату, встановлену за відповідними тарифами між установами НБУ і комерційними банками та між комерційними банками за проведення електронних розрахунків і надання інформаційних послуг через систему електронної пошти.
6. За касове обслуговування комерційний банк встановлює клієнту плату у розмірі, передбаченому договором на касове обслуговування, але не вище 1,0 відсотка від виданої суми готівки.
Касове обслуговування бюджетних організацій здійснюється безкоштовно.
Видача готівки підприємствам зв'язку на виплату пенсій здійснюється безкоштовно на підставі того, що Національний банк України підкріплює каси комерційних банків на ці операції безкоштовно.
7. Витрати комерційних банків на касове обслуговування клієнтів складаються з витрат банків на: оплату праці касових працівників з нарахуванням на соціальне страхування; технічне обладнання та утримання касових вузлів; виготовлення і пересилання пакувальних матеріалів для здійснення касових операцій; амортизаційні відрахування на оновлення основних засобів, які використовуються в технологічному процесі; охорону; загально-господарські витрати; транспортні витрати на перевезення готівки в межах банківської системи.
(У перелік вищезазначених витрат включаються тільки ті витрати, які мають безпосереднє відношення до вказаних послуг).
Транспортні витрати банків, що входять до складу витрат на касове обслуговування, включають витрати банків на перевезення готівки між Національним банком України та комерційним банком і не включає транспортні витрати на перевезення готівки з комерційного банку до клієнта.
8. У договорі між клієнтом і банком окремим пунктом визначається чиїм транспортом здійснюється перевезення готівки з банку до клієнта. При перевезенні готівки транспортом банку плата за транспортні послуги здійснюється в межах фактичних витрат банку і визначається в договорі. При перевезенні готівки транспортом самого клієнта ці витрати здійснюються клієнтом і плата за транспортні послуги банком не стягується.
9. На проведення інкасації виручки клієнтів і перевезення її в комерційні банки укладається окремий договір між службою інкасації установи Національного банку і клієнтом.
10. Установи Національного банку України при підкріпленні кас комерційних банків встановлюють плату за касове обслуговування відповідно до тарифів банківських послуг, затверджених постановою Правління Національного банку України від 17.11.97
N 381 (
v0496500-97)
"Про внесення змін і доповнень до постанови Правління Національного банку України від 12.05.97
N 147 "Про затвердження Переліку і Тарифів банківських послуг, що надаються установами та регіональними управліннями Національного банку України за операціями (послугами), пов'язаними з діяльністю клієнтів і банків-кореспондентів Національного банку України.
Національний банк України витрати на касове обслуговування бюджетних організацій, військових частин і видачу готівки комерційним банкам для виплати пенсій через підприємства зв'язку передбачає у власному кошторисі витрат на відповідний рік централізовано. Установи Національного банку України у зв'язку з цим такі операції здійснюють безкоштовно.
Національний банк України здійснює безкоштовно видачу готівки Ощадному банку для виплати доходу за облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року та їх погашення на підставі представлених розрахунків. У разі одержання комерційними банками готівки на виплату пенсій, доходу за облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року та їх погашення на суму, що перевищує реальну потребу, Національний банк України застосовує штрафні санкції у розмірі неправомірно одержаного доходу згідно зі статтею 62 Закону України "Про Національний банк України" (
679-14)
і Положенням про застосування Національним банком України санкцій за порушення банківського законодавства. (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України
N 323 від 13.12.96 р. (
v0404500-96)
та
N 137 від 30.04.97 р. (
v0439500-97)
У разі постійного здавання комерційними банками надлишків готівки (банки, які мають сальдо операцій з вилучення готівки з обігу) Національний банк України в межах зданих сум видає підкріплення готівкою комерційним банкам безкоштовно.
Національний банк України здійснює безкоштовне підкріплення готівкою тих установ комерційних банків, які протягом останніх повних дванадцяти місяців мали щомісячне перевищення надходжень від клієнтів готівки над її видатками та щомісячно передавали надлишки (у повній сумі або частково) до Національного банку України. Безкоштовна видача комерційним банкам підкріплень готівкою здійснюється у ті дні, в які власних надходжень готівки не вистачає для забезпечення виплат власним клієнтам, і в тій сумі, якої не вистачає. Загальна сума безкоштовних підкріплень у поточному місяці не повинна перевищувати суму переданих до Національного банку України надлишків готівки за попередній місяць. Передавання одержаної безкоштовно готівки своїм установам або продаж іншим комерційним банкам не допускається. У разі передавання комерційним банком готівки, одержаної безкоштовно, своїм установам чи продажу іншим комерційним банкам Національний банк України здійснюватиме підкріплення такого банку готівкою протягом наступних дванадцяти місяців лише на платній основі, незалежно від суми переданих Національному банку України надлишків.
Обмін зношених, пошкоджених банкнот та монет на платіжні проводиться банками безкоштовно.
Національний банк України здійснює безкоштовне підкріплення готівкою уповноважених комерційних банків для видачі готівки з рахунків групи 257 бюджетним установам та організаціям, що переведені до Державного казначейства України.
11. Плата з комерційних банків, що здають в установи Національного банку надлишки кас, зношені банкноти і банкноти, що вилучаються з обігу, не стягується. Комерційні банки також не стягують плату за приймання готівки від клієнтів.
Послуги, пов'язані з перевезенням надлишків кас, зношених банкнот і банкнот, що вилучаються з обігу службою інкасації Національного банку України, оплачуються згідно з вимогами п.1 додатка 4 до постанови Правління Національного банку України від 17.11.97
N 381 (
v0496500-97)
"Про внесення змін і доповнень до постанови Правління Національного банку України від 12.05.97
N 147 "Про затвердження Переліку і Тарифів банківських послуг, що надаються установами та регіональними управліннями Національного банку України за операціями (послугами), пов'язаними з діяльністю клієнтів і банків-кореспондентів Національного банку України.
Директор департаменту
готівково-грошового обігу
Директор фінансового
департаменту
|
Н.В.Дорофєєва
О.М.Кандибка
|