Я почув у новинах, що в Києві з осіб, які паркуються на газонах, будуть стягувати в середньому 400 грн на відновлення об'єкта благоустрою. Причому машину на газоні будуть фотографувати, а водій підписуватиме акт обстеження лише у разі, якщо він був присутній. В якому порядку за законом має здійснюватись фіксування порушення та відшкодування збитків?
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 р. № 2807 (далі — Закон) збитки, завдані об'єкту благоустрою в результаті порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягають відшкодуванню в установленому порядку.
Оцінка завданих збитків проводиться балансоутримувачем, зокрема, у разі протиправного пошкодження чи знищення елементів благоустрою.
Варто звернути увагу, що ст. 19 Закону передбачено, що у випадках пошкодження чи знищення елементів благоустрою, винна юридична чи фізична особа усуває пошкодження (відновлює елементи благоустрою) власними силами або за домовленістю з балансоутримувачем перераховує на його рахунок суму відновної вартості. Тобто Законом передбачені два варіанти на вибір — або усунення пошкоджень самостійно, або перерахування на рахунок балансоутримувача суми відновної вартості об'єкта благоустрою.
У разі здійснення відшкодування на рахунок балансоутримувача суми відновної вартості об'єкта благоустрою, ця сума визначається відповідно до Порядку визначення відновної вартості об'єктів благоустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 р. № 826 (далі — Порядок).
Відповідно до Порядку для визначення відновної вартості об'єкта благоустрою його балансоутримувач утворює комісію, до складу якої включаються представники балансоутримувача і власника зазначеного об'єкта, місцевої держадміністрації (виконавчого органу міської, селищної, сільської ради), спеціалісти з питань благоустрою населеного пункту (далі — комісія). До складу комісії можуть входити представники громадських організацій (за їх згодою).
Головою комісії призначається представник балансоутримувача об'єкта благоустрою.
Комісія проводить обстеження об'єкта благоустрою, встановлює ступінь його пошкодження чи знищення, визначає відновну вартість робіт з його відновлення (відбудови) і складає відповідний акт.
Юридична чи фізична особа, винна у пошкодженні чи знищенні об'єкта благоустрою, бере участь у роботі комісії та підписує акт обстеження об'єкта. Якщо винна особа не погоджується з актом, вона підписує акт із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною.
У разі відмови винної особи взяти участь у роботі комісії або підписати акт — в акті робиться відповідна відмітка.
За відсутності потреби у розробленні проектно-кошторисної документації на відновлення (відбудову) об'єкта благоустрою винна юридична чи фізична особа повинна забезпечити усунення власними силами пошкодження та/або відновлення (відбудови) об'єкта благоустрою чи перерахувати на рахунок балансоутримувача суму відновної вартості, зазначену в акті обстеження об'єкта.
Якщо виникає потреба у розробленні проектно-кошторисної документації, відповідні витрати відносяться до відновної вартості об'єкта благоустрою.
Роботи з усунення пошкодження та/або відновлення (відбудови) об'єкта благоустрою виконуються винною юридичною чи фізичною особою у строки, визначені письмовим договором з балансоутримувачем об'єкта.
У разі коли не встановлена така особа, роботи виконуються власником об'єкта благоустрою за власний рахунок.
Методику визначення відновної вартості об'єкта благоустрою і форму акта його обстеження затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 3 листопада 2008 р. № 326
Розмір відшкодування збитків, завданих об'єкту благоустрою, пов'язаний з усуненням пошкоджень об'єкта благоустрою, що виникли безпосередньо в результаті дій винної особи або як наслідок таких дій, і складається з вартості робіт на його відновлення до стану функціонального використання такого об'єкта, який відповідає вимогам державних стандартів, норм і правил.
Відновна вартість об'єктів благоустрою розраховується на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.
Автор: Ірина ДИБА