ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
 
Р І Ш Е Н Н Я
 
N 17-72/6 від 30.06.2000
м.Київ
 
 
 
 

Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Міністерством внутрішніх справ України

 
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В С Т А Н О В И В:
 
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.10.94 N 580 (z0257-94) (із змінами і доповненнями, внесеними наказом МВС України від 24.03.98 N 190) (z0474-98) затверджено Положення про порядок видачі органом державного пожежного нагляду підприємствам, установам, організаціям, орендарям та підприємцям дозволу на початок роботи (далі - Положення).
Положення визначає порядок одержання дозволу від органів державного пожежного нагляду на початок роботи новоствореного підприємства, експлуатацію нових, реконструйованих виробничих, жилих та інших об'єктів, у разі впровадження нових технологій, передачі у виробництво зразків нових пожежонебезпечних машин, механізмів, устаткування та продукції, оренди будь-яких приміщень або їх частини, будівель та споруд.
Аналіз Положення вказує на те, що воно затверджено з порушенням законодавства України та містить норми, які не узгоджуються з нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
1. В п. 1 Положення (z0257-94) вказується, що воно відповідає вимогам Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) , постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 508 (508-94-п) "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" та іншим нормативним актам.
Однак відповідно до частини сьомої ст. 10 Закону України від 17.12.93 N 3745-XII (3745-12) "Про пожежну безпеку" видача дозволу на початок роботи підприємства здійснюється органами державного пожежного нагляду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, в Законі України "Про пожежну безпеку" (3745-12) визначено, що порядок видачі дозволу на початок роботи повинен встановлювати Кабінет Міністрів України. Затвердження такого порядку наказом Міністерства внутрішніх справ України є порушенням вимог Закону України "Про пожежну безпеку".
В п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.94 N 508 (508-94-п) "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) дається вказівка МВС України в тримісячний термін розробити разом із заінтересованими міністерствами і відомствами та затвердити порядок проведення експертизи проектної та іншої документації щодо пожежної безпеки і видачі дозволів на початок роботи підприємства.
Проте законодавством України не передбачено права Кабінету Міністрів України делегувати свої повноваження іншим органам виконавчої влади, тому зміст п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.94 N 508 (508-94-п) не може вважатися таким, що надає МВС України право затверджувати порядок видачі дозволів на початок роботи підприємств.
Дії МВС України щодо видання Положення містять ознаки порушення частини другої ст. 19 Конституції України (254к/96-ВР) , згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Відповідно до п. 2 Положення (z0257-94) воно визначає порядок одержання власником підприємства, установи, організації, орендарем, підприємцям або уповноваженим ним органом (надалі - власником) дозволу від органів державного пожежного нагляду на початок роботи новоствореного підприємства.
Це не узгоджується з частинами третьою та шостою ст. 10 Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) , відповідно до яких оренда будь-яких приміщень без дозволу органів державного пожежного нагляду забороняється, а новостворені підприємства починають свою діяльність після отримання на це дозволу в органах державного пожежного нагляду. Тобто Законом України "Про пожежну безпеку" видача дозволу на початок роботи передбачена лише для підприємств.
В п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.94 N 508 (508-94-п) "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) , на виконання якої затверджено Положення, також передбачені лише розробка та затвердження порядку видачі дозволів на початок роботи підприємства.
Розширення сфери застосування дозволу на початок роботи є перевищенням повноважень Міністерства внутрішніх справ України та суперечить законодавчим актам вищої юридичної сили.
3. П. 13 Положення (z0257-94) встановлює, що за збитки, завдані власникові у випадку відмови у видачі дозволу або його скасування, органи державного пожежного нагляду відповідальність не несуть.
Ця норма не враховує вимог законодавства України, зокрема Закону України від 07.02.91 N 698-XII (698-12) "Про підприємництво", згідно зі ст. 15 якого збитки, завдані підприємцю внаслідок виконання вказівок державних чи інших органів або їх службових осіб, що призвели до порушення прав підприємця, а також внаслідок неналежного здійснення такими органами чи їх службовими особами передбачених законодавством обов'язків щодо підприємця, підлягають відшкодуванню цими органами.
У випадках, якщо відмова у видачі дозволу або його скасування були безпідставні, органи державного пожежного нагляду повинні нести відповідальність за збитки, завдані підприємцю через відмову у видачі дозволу або його скасування.
4. В Положенні передбачено, що органи державного пожежного нагляду можуть відмовити у видачі дозволу на початок роботи, однак не зазначено, якими є підстави для прийняття рішення про відмову у видачі дозволу на початок роботи підприємства. Отже, відсутність в Положенні вичерпного переліку підстав для відмови у видачі дозволу на початок роботи підприємств створює можливість для виникнення зловживань з боку посадових осіб органів державного пожежного нагляду.
У зв'язку з виявленням положень, які не узгоджуються з законодавством України та стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В И Р І Ш И В:
 
Запропонувати Міністерству внутрішніх справ України:
1) скасувати наказ від 26.10.94 N 580 (z0257-94) "Про затвердження Положення про порядок видачі органом державного пожежного нагляду підприємствам, установам, організаціям, орендарям та підприємцям дозволу на початок роботи";
2) розробити та внести в установленому порядку проект постанови Кабінету Міністрів України про порядок видачі дозволу на початок роботи підприємства, погодивши його з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва відповідно до статей 4 та 6 Указу Президента України від 22.01.2000 N 89/2000 "Про запровадження єдиної державної регуляторної політики у сфері підприємництва".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
 
Перший заступник Голови
В.Загородній