КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 17 червня 2009 р. N 665-р
Київ
|
Про схвалення Концепції проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців"
1. Схвалити Концепцію проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців", що додається.
2. МЗС разом з Мін'юстом, Мінекономіки, Мінфіном, МОН, МКТ, МВС, Мінпраці, Держкомнацрелігій і Держкомтелерадіо розробити з урахуванням положень Концепції, схваленої цим розпорядженням, проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців" та подати його у тримісячний строк на розгляд Кабінету Міністрів України.
Прем'єр-міністр України
|
Ю.ТИМОШЕНКО
|
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 17 червня 2009 р. N 665-р
КОНЦЕПЦІЯ
проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців"
Проблема, на розв'язання якої спрямовується законопроект
Забезпечення належного правового регулювання питань співпраці із закордонними українцями є одним із пріоритетів реалізації державної політики, спрямованої на захист прав та інтересів закордонних українців у державах проживання, збереження їх етнічної ідентичності та національно-культурної самобутності, зміцнення зв'язків з історичною батьківщиною, а також утвердження позитивного іміджу України.
Відносини у сфері співпраці із закордонними українцями регулюються Конституцією України (
254к/96-ВР)
, Законами України "Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства" (
3929-12)
, "Про правовий статус закордонних українців", постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2004 р. N 1024 (
1024-2004-п)
"Про утворення Національної комісії з питань закордонних українців" (Офіційний вісник України, 2004 р., N 32, ст. 2151) та іншими нормативно-правовими актами.
Законом України "Про правовий статус закордонних українців" (
3929-12)
визначено окремі засади правового регулювання відносин, пов'язаних з наданням підтримки та допомоги закордонним українцям. Проте його положеннями встановлено лише порядок утворення та напрями діяльності Національної комісії з питань закордонних українців, умови надання та відмови в наданні або припинення статусу закордонних українців, а також визначено їх правовий захист та гарантії задоволення національно-культурних і мовних потреб.
Національна концепція співпраці із закордонними українцями, схвалена Указом Президента України від 13 жовтня 2006 р. N 875 (875/2006)
, передбачає розширення діяльності у зазначеній сфері. Зокрема вона містить основні напрями діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та громадських організацій, реалізація яких потребує прийняття законодавчого акта щодо:
визначення повноважень центральних органів виконавчої влади стосовно співпраці із закордонними українцями;
координації та взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування стосовно надання підтримки та допомоги закордонним українцям;
збереження, утвердження і захисту національної, культурної та мовної ідентичності закордонних українців відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права;
підтримки громадських організацій закордонних українців з метою утвердження позитивного іміджу України та закордонних українців у державах проживання;
удосконалення механізму організаційного та інформаційного забезпечення співпраці із закордонними українцями та їх громадськими організаціями;
розширення переліку пільг для закордонних українців під час їх перебування на території України.
Мета Концепції
Метою Концепції є удосконалення правового регулювання відносин у сфері співпраці із закордонними українцями, що сприятиме більш активній підтримці закордонних українців у збереженні ними етнічної ідентичності та національно-культурної самобутності, задоволенню їх культурних, освітніх, мовних, інформаційних та соціально-гуманітарних потреб.
Шляхи розв'язання проблеми
Оптимальним шляхом розв'язання проблеми є законодавче закріплення основних форм і напрямів співпраці із закордонними українцями, визначення конкретних заходів щодо надання підтримки та допомоги, у тому числі фінансової, закордонним українцям, які здійснюватимуться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також визначення повноважень центральних органів виконавчої влади у зазначеній сфері.
Очікувані результати
Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців" дасть змогу забезпечити на належній правовій основі розвиток зв'язків із закордонними українцями та їх громадськими організаціями, зокрема з Українською всесвітньою координаційною радою, Товариством зв'язків з українцями за межами України, Світовим конгресом українців, Європейським конгресом українців, а також сприятиме залученню закордонних українців до суспільного життя в Україні та ефективному використанню їх інтелектуального, духовного і культурного потенціалу в інтересах України та українського суспільства.
Фінансові, матеріально-технічні і трудові ресурси
Розроблення, прийняття та реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус закордонних українців" не потребує залучення додаткових фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів.