П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про відзначення 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову
9 вересня 2009 року виповнюється 20 років від часу створення Народного Руху України за перебудову - політичної сили, яка об'єднала у своїх рядах на той час найбільш прогресивних громадян різних політичних переконань починаючи від ліберально налаштованих комуністів до радикальних націоналістів. Він об'єднав усіх, хто підтримував демократичні реформи в Україні, незалежно від етнічного походження.
Народний Рух України за перебудову як широка коаліція національно-демократичних сил був породжений вибухом громадської активності на хвилі національного відродження. Він зруйнував стару радянську систему, працюючи для відновлення української державності, національної свідомості, політичного та економічного реформування країни.
8-10 вересня 1989 року у Києві відбувся Установчий з'їзд Народного Руху України за перебудову. Його проведення ознаменувало перехід до демократизації влади. Народний Рух України за перебудову відіграв роль консолідуючої сили та громадсько-політичного чинника у процесах українського державотворення. Після цього з'їзду активізували свою діяльність неформальні громадсько-політичні об'єднання, утворилися нові.
Народний Рух України за перебудову став символом перетворення моноідеологічного суспільства радянського періоду в сучасне суспільство з широким спектром ідеологій.
Історія розвитку цієї політичної сили нерозривно пов'язана із становленням і розвитком сучасної України. Народний Рух України за перебудову своїм власним прикладом навчив українців відстоювати свої права, став потужним чинником формування громадянського суспільства в країні, об'єднав багатьох відомих державних і політичних діячів, учених, письменників, діячів культури тощо. Завдяки активній діяльності Народного Руху України за перебудову Україна здобула незалежність.
Проведення на державному рівні заходів з відзначення 20-ї річниці створення Народного Руху України за перебудову дасть можливість посилити інтерес громадськості до історичних подій кінця 1980-х - початку 1990-х років та процесів, які відбуваються у державі.
Враховуючи історичний внесок Народного Руху України за перебудову у відновлення та розвиток Української держави та усвідомлюючи відповідальність суспільства за майбутнє держави, Верховна Рада України постановляє:
1. Відзначити 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України, місцевим державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування у межах своїх повноважень:
сприяти у відзначенні ювілею та проведенні заходів, пов'язаних з ювілеєм, у вересні 2009 року в місті Києві, обласних центрах, інших містах;
упорядкувати пам'ятні місця, пам'ятники, пам'ятні дошки, пов'язані з історією Народного Руху України за перебудову;
спорудити на честь створення Народного Руху України за перебудову монумент на одній із центральних площ міста Києва з одночасним перейменуванням її на майдан Народного Руху України за перебудову;
встановити меморіальну дошку на будинку, де знаходився перший Секретаріат Народного Руху України за перебудову, за адресою: місто Київ, Музейний провулок, 8;
провести тематичні виховні заходи у навчальних закладах, спрямовані на посилення інтересу молоді до своєї національної ідентичності та власної історії;
сприяти організації та проведенню наукових конференцій, "круглих столів", семінарів з нагоди відзначення 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову з метою посилення уваги до проблем розбудови громадянського суспільства, підвищення суспільної активності громадян для вирішення завдань, які стоять перед державою.
3. Рекомендувати Національному банку України виготовити та ввести в обіг ювілейну монету та пам'ятну медаль з нагоди 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову.
4. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити в установленому порядку висвітлення у засобах масової інформації заходів, пов'язаних з відзначенням 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову.
5. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.
Голова Верховної Ради України
|
В.ЛИТВИН
|
м. Київ, 25 червня 2009 року
N 1557-VI
|