УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 23 від 12.03.2001
|
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 квітня 2001 р.
за N 356/5547
|
Про невідкладні заходи попередження і ліквідації проявів захворювання великої рогатої худоби на губчастоподібну енцефалопатію та інші пріонні інфекції
Протягом останніх років у країнах Європи загострилася епізоотична ситуація щодо губчастоподібної енцефалопатії. Ця хвороба діагностована в багатьох країнах світу і особливого поширення набула в Європі.
З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 179 (
179-2001-п)
"Про затвердження Програми запобігання і ліквідації проявів захворювання великої рогатої худоби на губчастоподібну енцефалопатію та інших пріонних інфекцій на території України на 2001 - 2010 роки" НАКАЗУЮ:
1. Головним державним інспекторам ветеринарної медицини Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя:
1.1. Розробити регіональні комплексні плани заходів з профілактики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби до 20 квітня 2001 р. та розглянути на засіданнях державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при обласних державних адміністраціях.
1.2. Здійснювати постійний контроль за господарствами різних форм власності, у які протягом останніх 10 років була імпортована велика рогата худоба та в яких використовувалися імпортовані сперма та зиготи шляхом обов'язкового дослідження великої рогатої худоби усіх тварин на губчастоподібну енцефалопатію у разі їх забою або загибелі.
1.3. Заборонити згодовування жуйним тваринам та свиням м'ясного, м'ясо-кісткового та кісткового борошна, до складу якого входить білок жуйних тварин.
1.4. Установити постійний контроль за суб'єктами підприємницької діяльності, що проводять забій тварин, переробку сировини тваринного походження.
1.5. При забої великої рогатої худоби, завезеної за імпортом, та її потомства слід вилучати головний і спинний мозок, очі, мигдалики з наступною їх утилізацією (температура 135 град. C, тиск 3 атмосфери та час 0,5 години) або спалюванням.
1.6. Заборонити реалізацію мозку (головного, спинного) та очей жуйних тварин для виготовлення харчових продуктів.
Забезпечити постійний контроль за дотриманням технологічних режимів (температура 135 град. C, тиск 3 атмосфери та час 0,5 години) на підприємствах, що виготовляють тваринне (м'ясне, м'ясо-кісткове та кісткове) борошно із залишків забою та трупів тварин.
1.7. У разі недотримання вказаних режимів роботу підприємств призупиняти.
Заборонити реалізацію на ринках паренхіматозних органів окремо від туш, фаршу, ковбасних виробів, інших готових харчових продуктів домашнього виготовлення.
1.8. Здійснювати контроль за місцями зберігання та вилучати в установленому порядку з реалізації сировину, продукти тваринного походження, готові харчові продукти без відповідних супровідних документів.
1.9. Провести перевірки місць зберігання і реалізації кормів та кормових добавок, які містять білки тваринного походження і в разі відсутності реєстрації їх в Україні та експертизи державної установи ветеринарної медицини вилучати та проводити утилізацію.
1.10. У разі підозри захворювання на губчастоподібну енцефалопатію великої рогатої худоби встановлювати карантин до уточнення остаточного діагнозу та терміново інформувати головних державних санітарних лікарів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
1.11. Ужити заходів щодо впровадження Положення про державний ветеринарний нагляд та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання щодо забою тварин, переробки, зберігання, транспортування й реалізації продукції тваринного походження, затвердженого наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 01.09.2000 N 45 (
z0760-00)
та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2000 за N 760/4981.
2. Головним державним інспекторам ветеринарної медицини регіональних служб держветконтролю на державному кордоні та транспорті:
2.1. Заборонити ввезення на територію України м'ясного, м'ясо-кісткового, кісткового борошна і кормових добавок, що його містять.
2.2. Посилити контроль за недопущенням увезення в Україну з неблагополучних щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби країн:
норок та тхорів;
сировини, продуктів та готових харчових продуктів, до складу яких входить білок жуйних тварин (крім молока та молочних продуктів);
кормів, кормових добавок, м'ясного, м'ясо-кісткового та кісткового борошна, до складу яких входить білок жуйних тварин;
диких зоопаркових та циркових парнокопитних тварин (зубрів, буйволів, яків, антилоп, жирафів, бізонів, оленів тощо);
північних оленів;
екзотичних кошачих;
ветеринарних препаратів та лікарських засобів, виготовлених з органів та тканин жуйних тварин і тих, у які додаються білки цих тварин.
Ввезення великої рогатої худоби, овець, кіз, сперми від плідників (биків, баранів, козлів), зигот, ембріонів, яйцеклітин від жуйних тварин здійснювати відповідно до вимог Санітарного кодексу наземних тварин Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ).
2.3. Увезення на територію України сировини та продуктів тваринного походження, кормових добавок, преміксів, кормів для домашніх тварин, іншої продукції тваринного походження дозволяється після попереднього вивчення епізоотичної ситуації, перевірки дотримання вимог до потужностей (об'єктів), виробничих процесів, умов зберігання та інших вимог у країнах, з яких імпортуються ці товари, згідно з чинним законодавством спеціалістами державних органів ветеринарної медицини України та отримання відповідного висновку державних органів ветеринарної медицини України.
2.4. Склад комісії для інспектування виробництва фірм-постачальників визначає Головний державний інспектор ветеринарної медицини України або уповноважені ним щодо вирішення цих питань заступники.
Звіт про проведену роботу з висновками комісії подається Державному департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України в десятиденний термін після повернення.
2.5. Сировина та продукти тваринного походження, кормові добавки, премікси, корми для домашніх тварин, інша продукція тваринного походження, що переміщується з порушенням вимог, зазначених у пунктах 2.3 та 2.4, підлягає поверненню за межі держави.
3. Управлінню забезпечення протиепізоотичної роботи (Кучерявенко О.О.) протягом року:
3.1. Розробити та затвердити інструкцію щодо профілактики та боротьби з губчастоподібною енцефалопатією великої рогатої худоби та скрепі овець і кіз.
3.2. Розробити спільно з Міністерством охорони здоров'я України, Українською академією аграрних наук систему епізоотологічного та епідеміологічного нагляду за пріонними інфекціями.
3.3. Створити при Державному департаменті ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України науково-практичну групу із науковців та інспекторів ветеринарної медицини з метою забезпечення своєчасної та фахової діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби.
4. Центральній державній лабораторії ветеринарної медицини (Павленко М.С.):
4.1. Узяти участь у створенні науково-дослідних центрів з питань пріонних інфекцій та забезпечити відділ патоморфології Центральної державної лабораторії ветеринарної медицини необхідним обладнанням, реактивами для проведення лабораторно-діагностичних досліджень великої рогатої худоби на губчастоподібну енцефалопатію.
4.2. Включити в план підвищення кваліфікації лікарів ветеринарної медицини патоморфологів, епізоотологів, патологоанатомів, вірусологів питання щодо вивчення пріонних інфекцій тварин та людей.
5. Державному науково-контрольному інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів (Головко А.М.), Державному науково-дослідному контрольному інституту ветеринарних препаратів і кормових добавок (Косенко М.В.):
5.1. Упровадити в лабораторну практику протягом першого півріччя визначення білків жуйних тварин у кормах, кормових добавках тощо за допомогою полімеразної ланцюгової реакції.
5.2. Установити контроль за недопущенням виготовлення ветеринарних препаратів або лікарських засобів із сировини та продуктів тваринного походження, що не пройшли контроль на відсутність пріонних інфекцій.
6. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Головний державний інспектор
ветеринарної медицини України
|
П.І.Вербицький
|