МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
20.04.2005 N 36-152
Управління з питань організації праці розглянуло Ваш лист, що надійшов з Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, і повідомляє.
Законом України від 22 жовтня 2004 року N 2128-IV (2128-15) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток" частину першу статті 182-1 КЗпП України (322-08) та частину першу ст. 19 Закону України "Про відпустки" (504/96-ВР) доповнено словами "одинокій матері". Цей Закон набрав чинності з 18 листопада 2004 року.
За статтею 19 Закону України "Про відпустки" (504/96-ВР) жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України (322-08) .
Поняття одинокої матері визначено у постанові і Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 р. N 9 (v0009700-92) "Про практику розгляду судами трудових спорів". Згідно з пунктом 9 цієї постанови одинокою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
За цим визначенням для визнання "іншої жінки" одинокою необхідно дві ознаки: вона і виховує дитину і сама її утримує.
Після введення в дію Закону України "Про відпустки" (504/96-ВР) таке поняття одинокої матері не повинно застосовуватись, оскільки пункт 5 частини 12 статті 10 цього Закону визначає одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька. Отже, участь батька або інших осіб в утриманні дитини не позбавляє матері статусу одинокої.
Відповідно до означеного до категорії одинокої матері відносяться: жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька незважаючи на факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена).
Згідно із статтею 1 Закону України "Про охорону дитинства" (2402-14) та статтею 2 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Тому одинока мати має право на таку відпустку до досягнення дитиною віку 18 років.
Начальник Управління
з питань організації
праці Мінпраці
та соціальної
політики України
Г.Максименко