МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
 
Л И С Т
 
N 03-3/11-020-6 від 02.01.2002
 
 
 
 
На лист щодо сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суб'єктами малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, що надійшов на адресу Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, Мінпраці повідомляє таке.
З прийняттям законів України від 02.03.2000 р. N 1533-III (1533-14) "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", від 18.01.2001 р. N 2240-III (2240-14) "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", від 23.09.99 р. N 1105-XIV (1105-14) "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", введених в дію в поточному році, всі суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю (в тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів), повинні сплачувати внески до відповідних цільових страхових фондів за найманих працівників у порядку і у розмірах, передбачених цими законами (за себе фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності можуть сплачувати внески на добровільних засадах).
Для запровадження загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і з метою приведення окремих законодавчих актів у відповідність із нормами вищезазначених законів шляхом визначення розмірів внесків до фондів зданих видів страхування прийнято Закон України від 11.01.2001 р. "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (2213-14) . Згідно з абзацом третім п.5 ст.6 цього Закону визначено таким, що втратив чинність, Закон України "Про збір на обов'язкове соціальне страхування" (402/97-ВР) .
Разом з тим після набрання чинності законами з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування органи Держказначейства продовжують здійснювати відрахування частини єдиного податку на рахунки Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Враховуючи наведене, і з метою уникнення подвійного оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів, було підготовлено спільне звернення Мінпраці (від 20.04.2001 р. N 03-3/1808-020-1 (v20-1203-01) ) і Держпідприємництва (від 12.04.2001 р. N 1-531/2481) до виконавчих дирекцій фондів соціального страхування, в якому рекомендовано не застосовувати до суб'єктів малого підприємництва фінансові санкції та не накладати адміністративні штрафи до законодавчого упорядкування сплати зазначеними суб'єктами податкових платежів.
Отже, суб'єкти малого підприємництва, що сплачують єдиний податок, до законодавчого упорядкування сплати ними податкових платежів не повинні нараховувати і сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та на випадок безробіття до відповідних фондів від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників.
При цьому наймані працівники, незалежно від способу оподаткування, який обрали їх роботодавці, є застрахованими особами і повинні сплачувати страхові внески у розмірах і порядку, визначених Законом України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (2213-14) .
Крім того, усі суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів та використовують найману працю, сплачують внески за найманих працівників на страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, відповідно до Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (2272-14) на загальних підставах, відносно себе внески сплачуються цими суб'єктами на добровільних засадах.
Принагідно повідомляємо, що в даний час Міністерством фінансів разом з іншими зацікавленими центральними органами виконавчої влади підготовлено зміни до законодачих актів, які стосуються особливих способів оподаткування, з метою приведення їх у відповідність із законами з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
 
Заступник Державного секретаря О.Гаряча
 
"Бізнес-Бухгалтерія: право-податки-консультації",
10/1, 11.03.2002