УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 року N 1117
Кабінет Міністрів України 21 жовтня 2009 року видав постанову N 1117 (
1117-2009-п)
"Про утворення Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України".
Зазначеною постановою (
1117-2009-п)
утворено Урядову комісію з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України, затверджено Положення про Урядову комісію (пункти 1, 2 (
1117-2009-п)
) . Положенням про Урядову комісію з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України (
1117-2009-п)
встановлено, що зазначена Урядова комісія є консультативно-дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України; Комісія утворюється для забезпечення, зокрема, узгоджених дій органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері оборони, створення і подальшого розвитку сектору безпеки ( пункт 1 (
1117-2009-п)
) ; основними завданнями Урядової комісії визначено, зокрема, сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України (підпункт 1 пункту 4 (
1117-2009-п)
) . Підпунктом 2 пункту 4 зазначеного Положення (
1117-2009-п)
на Урядову комісію покладено завдання із підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України стосовно призначення на посади осіб вищого офіцерського складу та присвоєння їм військових звань.
Ця постанова Кабінету Міністрів України (
1117-2009-п)
не відповідає Конституції України (
254к/96-ВР)
, виходячи з такого.
За Конституцією України (
254к/96-ВР)
Президент України є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України; призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань; забезпечує національну безпеку; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави; очолює Раду національної безпеки і оборони України; присвоює вищі військові звання (пункти 1, 17, 18 та 24 частини першої статті 106 (
254к/96-ВР)
) .
Органом, який відповідно до Основного Закону (
254к/96-ВР)
держави здійснює координацію і контроль діяльності органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони, є Рада національної безпеки і оборони України (частина друга статті 107 (
254к/96-ВР)
) .
У той же час ні Конституцією України (
254к/96-ВР)
, ні законами України, зокрема Законами України "Про основи національної безпеки України" (
964-15)
, "Про Кабінет Міністрів України" (
279-17)
, координація дій з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України не віднесена до повноважень Кабінету Міністрів України.
Тож, ураховуючи, що відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (
279-17)
Уряд України може утворювати постійні, тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи для забезпечення здійснення своїх повноважень (частина перша статті 51 (
279-17)
) , покладення постановою від 21 жовтня 2009 року N 1117 (
1117-2009-п)
на консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України зазначених завдань не відповідає Конституції України (
254к/96-ВР)
.
Крім того, на порушення Основного Закону України (
254к/96-ВР)
зазначеною постановою Уряду (
1117-2009-п)
передбачено включення до складу Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України Голови Служби безпеки України, Голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України без їх згоди.
За Конституцією України (
254к/96-ВР)
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює свої повноваження у встановлених Конституцією України (
254к/96-ВР)
межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6, частина перша статті 113 (
254к/96-ВР)
) .
Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Генеральний штаб Збройних Сил України до системи органів виконавчої влади не належать і Кабінету Міністрів України не підпорядковуються.
Служба безпеки України є державним правоохоронним органом спеціального призначення, підпорядкованим Президенту України і підконтрольним Верховній Раді України (стаття 1 Закону України "Про Службу безпеки України" (
2229-12)
, Рішення Конституційного Суду України від 20 жовтня 2009 року N 27-рп/2009 (
v027p710-09)
) , а Служба зовнішньої розвідки України - державним органом, підпорядкованим Президентові України та підконтрольним Президентові України і Верховній Раді України (стаття 1 Закону України "Про Службу зовнішньої розвідки України" (
3160-15)
) . Генеральний штаб Збройних Сил України належить до військового командування, є органом військового управління, головним військовим органом (статті 1, 11 Закону України "Про оборону України" (
1932-12)
) .
За таких умов та з огляду на положення частини другої статті 51 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (
279-17)
щодо порядку залучення до участі в роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються Кабінетом Міністрів України, включення Урядом Голови Служби безпеки України, Голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України до складу консультативно-дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України без їх згоди є перевищенням передбачених Конституцією (
254к/96-ВР)
та законами України повноважень Уряду України.
Таким чином, видаючи зазначену постанову (
1117-2009-п)
, Кабінет Міністрів України діяв з перевищенням повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією (
254к/96-ВР)
та законами України, а отже, порушив, крім зазначених вище, також норми частини другої статті 19 Конституції України (
254к/96-ВР)
, яка зобов'язує органи виконавчої влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (
254к/96-ВР)
та законами України, частини третьої статті 113 (
254к/96-ВР)
щодо обов'язку Кабінету Міністрів України у своїй діяльності керуватися, зокрема, Конституцією України (
254к/96-ВР)
, частини першої статті 117 Конституції України (
254к/96-ВР)
, за якою Уряд видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції.
Виходячи з викладеного, відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України (
254к/96-ВР)
постановляю:
1. Зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 року N 1117 (
1117-2009-п)
"Про утворення Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України".
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України
|
В.ЮЩЕНКО
|
м. Київ, 4 листопада 2009 року
N 900/2009
|