ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 серпня 2010 р.
за N 661/17956
Про затвердження режимів спеціального промислового рибальства у 2010 році
Відповідно до пункту 24 Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192 (
1192-96-п)
, на підставі рішення Науково-промислової ради Держкомрибгоспу (протокол від 18.12.2009 N 3) та з метою впорядкування організації промислового рибальства в Азово-Чорноморському басейні та дніпровських водосховищах НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Режим спеціального промислового рибальства в басейні Азовського моря у 2010 році, що додається.
1.2. Режим спеціального промислового рибальства в басейні Чорного моря у 2010 році, що додається (
z0662-10)
.
1.3. Режим спеціального промислового рибальства в дніпровських водосховищах у 2010 році, що додається (
z0663-10)
.
2. Управлінню аквакультури, використання та відтворення водних живих ресурсів забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України і в 10-денний термін після державної реєстрації надіслати його до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Міністр охорони навколишнього
природного середовища України
Міністр аграрної політики України
Голова Державного комітету України
з питань регуляторної політики
та підприємництва
|
О.Е.Довбиш
М.В.Злочевський
М.В.Присяжнюк
М.Бродський
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
рибного господарства України
26.07.2010 N 267
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 серпня 2010 р.
за N 661/17956
РЕЖИМ
спеціального промислового рибальства в басейні Азовського моря у 2010 році
1. Цей Режим розроблено відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192 (
1192-96-п)
, та на підставі рішення Науково-промислової ради Держкомрибгоспу (протокол від 18 грудня 2009 року N 3).
2. Промисел у басейні Азовського моря здійснюється відповідно до Тимчасових правил промислового рибальства в басейні Азовського моря, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 31 грудня 1999 року N 172 (
z0043-00)
, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 січня 2000 року за N 43/4264 (далі - Правила рибальства), Режиму спеціального використання водних живих ресурсів на акваторії гідрологічного заказника "Молочний лиман", затвердженого наказом Мінекобезпеки України від 30 травня 1997 року N 82 (
z0432-97)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 вересня 1997 року за N 432/2236, а також цього Режиму.
3. Промислове рибальство в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (
2456-12)
та положень про них.
4. Користувачі, судна яких задіяні на промислі, або безпосередньо капітани рибопромислових та пошукових суден у період промислу азовської хамси, тюльки та піленгаса кошільними та кільцевими неводами, бичків механізованими драгами щодоби у встановлений штабом путини час повинні передавати інформацію про:
обсяги вилову риби;
райони лову;
прилов особин непромислового розміру (молоді);
прилов осетрових та судака звичайного.
5. Написи, що в обов'язковому порядку наносяться на риболовні судна, повинні відповідати національному стандарту України.
6. Органи охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (далі - органи рибоохорони) у підконтрольному їм районі можуть за погодженням з науковими рибогосподарськими організаціями переносити (не більше ніж на 15 діб) дати початку та закінчення промислу. Терміни лову, установлені Правилами рибальства (
z0043-00)
та цим Режимом, уключають першу та останню дати вказаних періодів промислу.
7. Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства здійснює збір статистичних даних про фактичні улови водних живих ресурсів користувачами в басейні Азовського моря та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подає за встановленими формами звіти про обсяги вилову до Державної екологічної інспекції Азовського моря та Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції; при освоєнні 90% ліміту водних живих ресурсів терміново інформує про це Державну екологічну інспекцію Азовського моря та Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію.
8. Промисловий вилов осетрових видів риб у басейні Азовського моря забороняється. Заготівля плідників здійснюється з 1 вересня до 30 листопада з використанням 90 одиниць ставних неводів у рахунок установлених для цього квот та відповідно до дозволів Мінприроди щодо використання об'єктів тваринного світу, які занесені до Червоної книги України. Прилов судака та частикових риб при здійсненні осінньої заготівлі осетрових обліковується в рахунок промислових квот користувачів, які здійснюють заготівлю.
9. Для запобігання загибелі молоді осетрових риб і з метою збереження їх запасів забороняється промисловий лов сітками:
судака і піленгасу в Азовському морі;
судака у Таганрозькій затоці;
глоси в Утлюцькому лимані та Обіточній затоці.
10. Кількість сіток на промислі піленгаса в Утлюцькому лимані обмежується 800 одиницями. Розподіл сіток між користувачами здійснюють органи рибоохорони.
11. Особини осетрових, які приловлюються на промислі, як дорослі, так і молодь, негайно випускаються в море незалежно від їх стану (живі або мертві).
12. Максимально допустимий прилов осетрових риб на промислі:
тюльки та хамси кошільними неводами - 1 екземпляр на 5 т улову;
піленгаса кошільними та кільцевими неводами - 1 екземпляр на 5 т улову;
бичків драгами - 1 екземпляр на 1 т улову.
При здійсненні промислу тюльки та хамси кошільними неводами, піленгасу кошільними та кільцевими неводами, бичків драгами у випадку підвищеного прилову осетрових судно повинно залишити даний район промислу, повідомивши про це протягом доби робочу групу з контролю за вилученням водних живих (біологічних) ресурсів та оперативного регулювання рибальства (Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства) та перенести місце лову не менше ніж на 1 милю;
крупновічковими ставними неводами - 4 екземпляри на 1 т улову;
дрібних масових риб ставними неводами - 1 екземпляр на 1 т улову;
калкана сітками - 1 екземпляр на 100 кг улову;
піленгаса сітками в Керченській протоці - 1 екземпляр на 1 т улову.
Під час промислу сітками та ставними неводами при першому виявленні прилову осетрових органи рибоохорони зобов'язані здійснювати протягом 1 - 3 діб перевірки уловів для вирішення питання щодо припинення промислу.
13. Дозволяється:
13.1. Промисловий лов оселедця в районі Керченської протоки ставними неводами та одностінними сітками у кількості 1000 одиниць - з 1 жовтня; закидними неводами у кількості двох одиниць - з 1 жовтня. Розподіл сіток між користувачами здійснює комісія Держкомрибгоспу за письмовими заявами користувачів водних живих ресурсів. Промисловий розмір оселедця становить 15 см; прилов його особин непромислового розміру дозволяється відповідно до встановлених Правил рибальства (
z0043-00)
та норм для цінних видів риб (8%). Розмір вічка у знаряддях для лову оселедця повинен бути не менше (мм): а = 20, 22 та 24 відповідно в котлі, дворі та крилах ставних неводів; а = 20, 24 та 30 відповідно у матні, приводах та крилах закидних неводів; а = 26 - у сітках.
13.2. Ведення промислу бичків:
13.2.1. Механізованими драгами в Азовському морі вздовж українського узбережжя від краю Бердянської коси до маяка острова Бирючий на відстані від берега до 30 миль на акваторії, обмеженій на заході лінією "мис Зюк - маяк острова Бирючий", на сході - лінією "край Бердянської коси - буй Єленінської банки (46 град. 35,7' пн.ш., 37 град. 24,3' сх.д.) - буй Железинської банки (46 град. 13,5' пн.ш., 37 град. 25,0' сх.д.)" - до 30 листопада. Загальна кількість механізованих драг становить 29 одиниць. Розподіл їх на промислі між користувачами здійснює комісія Держкомрибгоспу за письмовими заявами користувачів водних живих ресурсів. Заяви подаються до Держкомрибгоспу до початку промислу.
13.2.2. Підйомними пастками у прибережній півторакілометровій зоні від с. Каменське до мису Хроні та в Керченській протоці - до 30 листопада.
13.2.3. Ручними драгами, волоками, ятерами вздовж українського узбережжя Азовського моря від Керченської протоки до краю Бердянської коси, на відстані від берега до 12 миль - до 30 листопада.
Лов ручними драгами здійснюється лише з плавзасобів, на яких відсутні промислові лебідки.
13.2.4. Каравками в Сиваші (додатково до дозволених Правилами рибальства (
z0043-00)
знарядь) - до 31 жовтня.
13.2.5. Мінімальний розмір допустимого до вилову бичка (промисловий розмір) - 10 см.
13.2.6. Мінімально допустимий розмір вічка:
у бичкових драгах і волоках у матні та приводах - а = 18 мм, у крилах - а = 20 мм;
у ставних неводах, каравках, ятерах, підйомних пастках для лову бичків у котлі, бочці, дворі, крилах - а = 18 мм;
висота крила бичкової драги біля клячів повинна бути не більше 1,4 м. Довжина драги вимірюється по верхній підборі і повинна бути не більше 45 м. Матня має бути посаджена на нерозтяжні пожилини. Кількість вічок, що припадає на 1 м пожилини, має бути не менше 31.
13.3. Ведення промислу глоси в Утлюцькому лимані (від паралелі Бирючого маяка), Обіточній затоці східніше лінії коси Обіточної - с. Преслав закидними неводами та ятерами - з 1 вересня.
13.4. Ведення промислу піленгаса кошільними неводами в районах та в терміни, передбачені для його промислу кільцевими неводами; при цьому розмір вічка та дозволені прилови молоді в кошільних неводах є аналогічними тим, що передбачені для кільцевих неводів. Термін промислу піленгаса кошільними та кільцевими неводами - з 1 жовтня.
Кільцевий невід - відціджувальне знаряддя лову, що є сітковим полотнищем піддонностворювальної конструкції, зверху та знизу прикріплене до канатів (підбирачів), при цьому верхній підбирач обладнано поплавцями, а нижній - стяжними кільцями; вилов риби здійснюється за рахунок стягування нижнього підбирача стяжним тросом, що проходить через кільця, а також за рахунок піддонностворювальної конструкції.
Кошільний невід - відціджувальне знаряддя лову, що є сітковим полотнищем без піддонностворювальної конструкції, зверху та знизу прикріплене до канатів (підбирачів), при цьому верхній підбирач обладнано поплавцями, а нижній - стяжними кільцями; вилов риби здійснюється за рахунок стягування нижнього підбирача стяжним тросом, що проходить через кільця.
13.5. Вилучення водних живих ресурсів як прилову при веденні промислового рибальства тільки за умови наявності у користувача квот на вилов цих водних живих ресурсів або права на їх вилов у межах загального ліміту.
13.6. Ручний збір штормових викидів зостери на узбережжі та в прибережній частині акваторії моря та лиманів без зарахування до ліміту.
13.7. Промисел гамарид ручними сачками вздовж українського узбережжя Азовського моря від мису Хроні до точки українсько-російського державного кордону, розташованої на березі Таганрозької затоки, а також у затоці Сиваш та в Утлюцькому лимані - до 30 вересня.
13.8. Промисел креветок:
13.8.1. Волоками довжиною до 6 м з розміром вічка не менше а = 6,5 мм і сачками в прибережній зоні Азовського моря від селища Валок до краю Білосарайської коси та в Утлюцькому лимані.
13.8.2. Волоками завдовжки до 6 м з розміром вічка не менше а = 6,5 мм, ятерами з розміром вічка а = 6,5-10 мм, сачками, а також із застосуванням кураю (або в'язанок сухих рослин) у затоці Сиваш.
13.9. Промисел хірономід у водоймах Азовського басейну, уключаючи затоку Сиваш та Утлюцький лиман, мотильницями діаметром до 1 м, сачками з капронового газу діаметром до 0,6 м, рамками-ситами площиною до 1 кв.м, із застосуванням знарядь для змутнення мулу (насоси або помпи потужністю не більше 45 куб.м/год для подання повітря в товщу води) - з 1 вересня.
13.10. Лов піленгаса із застосуванням волоків і закидних неводів на промислі бичка лише з берега.
14. Забороняється:
14.1. Ведення промислу глоси у Сиваші.
14.2. Ведення промислу кефалевих волоками в Азовському морі вздовж його узбережжя від Керченської протоки на захід до краю Білосарайської коси - до закінчення осінньої міграції, термін якої визначається органами рибоохорони.
14.3. Ведення промислу камбали-калкана бавовняними одностінними сітками (нитка N 10).
14.4. Ведення промислу піленгаса ятерами.
15. Прилов бичків на промислі інших видів риб будь-якими знаряддями лову до 31 серпня не повинен перевищувати 20% від маси улову.
З 1 вересня встановлюється обмеження максимального прилову бичків на рівні 50% від ваги всього улову при спеціалізованому промислі будь-яких видів риб (крім бичка) будь-якими знаряддями лову (за винятком дрібновічкових ставних неводів, що застосовуються для вилучення дрібних масових морських риб) у Азовському морі.
16. Користувачі повинні терміново повідомляти про випадки прилову риби та інших водних живих ресурсів, види яких занесені до Червоної книги України, Державну екологічну інспекцію Азовського моря та Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію. Такі об'єкти незалежно від їх стану випускаються в навколишнє природне середовище. Якщо об'єктами прилову стали дельфіни, то питання про необхідність і можливість надання їм допомоги вирішується вищезгаданими екологічними інспекціями.
17. Передбачений Правилами рибальства (
z0043-00)
промисел хамси кошільними неводами у передпроливній частині Азовського моря починається з 1 жовтня.
18. Висота сіток для промислу калкана повинна бути не більше 15 вічок і не більше 1,2 м по сторожку.
19. Установити промисловий розмір рапани - 7 см, його вимірювання здійснюється шляхом виміру найдовшої довжини черепашки. Особини рапани, що не досягли промислового розміру, повинні випускатися у водойму.
20. Користувачі повинні терміново інформувати відповідні органи рибоохорони, органи Мінприроди та службу ветеринарної медицини про виявлення захворювань риби та інших водних живих ресурсів, погіршення стану середовища їх перебування, випадки загибелі або виникнення загрози їх загибелі.
21. Бирками маркуються тільки ставні знаряддя лову. Бирки прикріплюються на:
ставні неводи та підйомні заводи на розтяжці при заході у двір у безпосередній близькості від крила;
ятери до верхньої частини каркаса, що створює вхід до ятера;
підйомні пастки та раколовки до верхньої частини каркаса;
сітки до верхньої підбори на відстані до 1 м від одного з країв сітки.
22. У разі погіршення екологічного стану водойм, загрози виникнення заморних явищ тощо за рішенням Державної екологічної інспекції Азовського моря або Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції за погодженням з відповідними органами рибоохорони можуть здійснюватися заходи з регулювання кількості знарядь лову, що застосовуються на промислі, та інші, передбачені законодавством заходи, спрямовані на зменшення промислового навантаження на водні живі ресурси.
Заступник начальника
Управління аквакультури,
використання та відтворення
водних живих ресурсів
|
В.Ф.Плічко
|