Угода

між Міністерством України у справах національностей та міграції і Департаментом національних відносин при Уряді Республіки Молдова про співробітництво з питань національних відносин

( Про припинення дії Угоди додатково див. Угоду (498_146) від 17.12.2009 )
Дата підписання:
Дата набрання чинності для України:
19.02.1996
19.02.1996
Міністерство України у справах національностей та міграції і Департамент національних відносин при Уряді Республіки Молдова, що надалі іменуються Сторонами,
бажаючи підтримувати і розвивати дружні та добросусідські відносини між Україною і Республікою Молдова,
приймаючи до уваги, що на території кожної Сторони проживають особи української та молдавської національності, які належать до національних меншин, що є невід'ємною частиною суспільства, в якому вони живуть і збагачують його своєю працею, самобутньою культурою та традиціями,
прагнучи забезпечити сприятливі умови для своїх співвітчизників, які проживають за межами історичної батьківщини,
будучи впевненими, що в інтересах послідовного забезпечення прав національних меншин, збереження й розвитку їх самобутності, національної культури й освіти необхідно зміцнювати співробітництво між відповідними центральними органами державної влади, а також розширяти договірно-правову базу в сфері національних відносин,
ґрунтуючись на позитивному досвіді багаторічної та багатосторонньої культурної і наукової діяльності, а також керуючись загальноприйнятими нормами міжнародного права,
домовились про наступне:

Стаття 1

Сторони, відповідно до покладених на них завдань і в межах своєї компетенції, здійснюють співробітництво з питань національних відносин на основі рівності, взаємності та врахування інтересів обох держав в забезпеченні прав і вільного розвитку національних меншин, які проживають на їхніх територіях.
Для цілей цієї Угоди під особами, які належать до національних меншин, розуміються відповідно:
громадяни України, які постійно проживають на території України і відносять себе за етнічними, культурними та мовними особливостями до молдавської національної меншини,
громадяни Республіки Молдова, які постійно проживають на території Республіки Молдова і відносять себе за етнічними, культурними та мовними особливостями до української національної меншини.

Стаття 2

Сторони сприяють додержанню громадянських, політичних, соціальних, економічних, культурних прав і, свобод осіб, які належать до національних меншин у відповідності з загальновизнаними міжнародними стандартами в області прав людини і законодавством їхніх держав.

Стаття 3

Сторони зобов'язуються взаємно сприяти в забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, у вивченні та вільному використанні рідної мови в приватному та суспільному житті, одержанні і розповсюдженні цією мовою інформації, включаючи право мати засоби масової інформації цією мовою, на отримання освіти рідною мовою в межах, визначених законодавством Сторін.

Стаття 4

Сторони сприятимуть створенню сприятливих умов для вільного розвитку культур національних меншин, збереженню, вивченню та примноженню їхньої культурної спадщини, в тому числі пам'ятників історії і культури.
Сторони будуть заохочувати діяльність інформаційно-культурних центрів іншої Сторони на території своєї держави, сприяти організації їхньої роботи, розвитку співробітництва з культурно-просвітницькими об'єднаннями національних меншин обох держав.

Стаття 5

Сторони сприятимуть підтримці зв'язків представників національних меншин з громадянами держави, з якими їх єднає етнічне походження, а також з об'єднаннями національних меншин іншої Сторони.

Стаття 6

Сторони будуть здійснювати між собою раніше обумовлений обмін інформацією про свою діяльність і нормативними актами в сфері захисту національних меншин.

Стаття 7

Сторони будуть співпрацювати в області обміну досвідом роботи, підвищення фахового рівня кадрів, проведення спільних конференцій, симпозіумів, семінарів, нарад з питань проблем та перспектив розвитку національних відносин, обмінюватися даними соціологічних досліджень, іншою офіційною інформацією.

Стаття 8

Сторони створять Українсько-Молдавську міжвідомчу дорадчу Комісію для підготовки і розгляду спільних програм і заходів, які будуть здійснюватися і проводитися у відповідності з цією Угодою. Українсько-Молдавська міжвідомча дорадча Комісія має складатися з рівної кількості представників кожної Сторони. Вона буде:
- радитися почергово в столицях кожної Сторони, у відповідності з раніше обумовленою програмою,
- розробляти плани спільної діяльності, а також аналізувати виконання попередніх програм і пропонувати необхідні рекомендації,
- виробляти прийнятні організаційні механізми для успішного здійснення цієї Угоди,
- обговорювати проблеми фінансування спільних програм і заходів на взаємно прийнятних принципах.
Фінансові витрати, пов'язані з перебуванням і роботою Комісії, забезпечує приймаюча Сторона.

Стаття 9

Учасники Угоди створять умови для розгляду листів, скарг, заяв та інших звернень фізичних і юридичних осіб з питань національних відносин, що віднесені до компетенції Сторін.

Стаття 10

Сторони усвідомлюють необхідність укладення двосторонньої міждержавної Угоди між Україною і Республікою Молдова про співробітництво в забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин.

Стаття 11

Ця Угода укладається терміном на 5 років і набирає чинності з дня її підписання. Після закінчення цього терміну Угода залишається чинною на невизначений термін і може бути денонсованою кожною із Сторін шляхом письмового повідомлення іншої Сторони. Денонсація набирає чинності через 6 місяців від дати такого повідомлення.
Доповнення і зміни до цієї Угоди можуть вноситися за обопільною згодою Сторін у письмовій формі.
Вчинено в м.Києві 19 лютого 1996 року у двох примірниках, кожний українською і молдавською мовами, при цьому обидва тексти є автентичними.
 За Міністерство України               За Департамент національних
 у справах національностей             відносин при Уряді
 та міграції                           Республіки Молдова
 В.Євнух                               В.Абрамчук
 (підпис)                              (підпис)