ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
15.10.2010 N 439
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 листопада 2010 р.
за N 1016/18311

Про затвердження Положення про притулок для тварин

На виконання Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" (3447-15) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про притулок для тварин, що додається.
2. Управлінню організаційного забезпечення та організації ветеринарної справи Державного комітету ветеринарної медицини (Маковський М.І.) подати наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
В.о. Голови
В.М.Горжеєв

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ветеринарної медицини
України
15.10.2010  N 439
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 листопада 2010 р.
за N 1016/18311

ПОЛОЖЕННЯ

про притулок для тварин

1. Це Положення встановлює (визначає) загальні вимоги та механізми проведення організації робіт з утримання домашніх тварин у притулках.
2. Притулки для тварин (далі - Притулок) можуть створюватися органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами.
3. Відповідні положення про притулки на певній адміністративній території можуть затверджуватись місцевими органами самоврядування та узгоджуватись з місцевими органами виконавчої влади, місцевою санітарно-епідеміологічною та ветеринарною службами.
Положення про відповідний Притулок повинно відображати організаційні, кваліфікаційні та інші спеціальні вимоги щодо роботи Притулку, обумовлювати режим роботи, рівень забезпечення матеріально-технічної бази, максимальної кількості одночасного перебування тварин у Притулку.
4. Притулок розташовують від житлових будинків та будівель іншого призначення на відстані не менше ніж 300 м. Територія Притулку має бути огороджена.
5. Діяльність Притулку повинна бути направлена на створення відповідних умов утримання безпритульних тварин, взаємодії із засобами масової інформації, громадськими організаціями з метою проведення просвітницької та виховної роботи з питань утримання та поводження з тваринами, забезпечення виконання заходів та місцевих програм з регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами та пошуку тваринам нових власників.
6. Утримання тварин у Притулку при виконанні місцевих програм регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами повинно бути направлене на покращення епізоотичної і епідемічної ситуації відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
7. У разі залучення Притулку до виконання місцевих програм регулювання чисельності безпритульних тварин відшкодування витрат по утриманню тварин Притулкам незалежно від форм власності може здійснюватись за рахунок місцевого бюджету, а також за рахунок інших, не заборонених законом джерел.
8. У своїй діяльності Притулок повинен дотримуватися встановлених ветеринарно-санітарних, протипожежних вимог.
9. У Притулку утримуються виловлені безпритульні тварини, тварини, вилучені у власників за рішенням суду, а також тварини, від яких власники відмовились у зв'язку з неможливістю їх утримання.
10. Здійснення вилову та надходження тварин до Притулків на адміністративній території здійснюється службами/підприємствами відповідно до вимог законодавства.
11. Тваринам, що перебувають у Притулку, повинна надаватись ветеринарна допомога.
12. Притулок повинен обов'язково мати облаштовані приміщення (відділення): приймальне відділення; карантинне відділення; ізолятор; відділення з утримання тварин.
13. Надходження тварин до Притулку фіксується в Журналі реєстрації надходження тварин. На кожну тварину заводиться картка обліку тварини.
14. Після реєстрації всі тварини, за винятком тих, які надійшли з ветеринарних установ та мають ветеринарні документи, розміщуються на 14 діб до карантинного відділення.
15. Під час карантинування тварина обов'язково повинна бути оглянута спеціалістом ветеринарної медицини. Під час карантинування повинно бути забезпечено проведення лабораторно-діагностичних досліджень та профілактичних обробок.
16. У разі виявлення у тварин інфекційних та інвазійних захворювань тварину переводять до ізолятора, де утримують її до видужання.
17. Проведення евтаназії здійснюється у разі виявлення у тварин особливо небезпечних інфекційних хвороб, тяжких травм та каліцтв, не сумісних з життям, невиліковних хвороб або наявності інших підстав для її проведення.
Право проводити евтаназію має лише лікар ветеринарної медицини, як виняток, інша компетентна особа - при надзвичайних або екстремальних випадках, передбачених законодавством ситуаціях, коли необхідно покласти край стражданням тварини.
18. Догляд тварин у карантинному відділенні та ізоляторі здійснюється окремо закріпленим персоналом.
19. Після карантину або закінчення утримання тварин в ізоляторі вивільнені вольєри обов'язково піддаються дезінфекції згідно з вимогами ветеринарно-санітарних норм та правил.
20. Тварини після проходження карантинування переводяться до відділень утримання тварин для подальшого пошуку нових власників.
21. При утриманні тварин у Притулку повинні бути забезпечені:
належні умови утримання, у тому числі зоотехнічні, зоогігієнічні норми та ветеринарно-санітарні вимоги;
дотримання вимог законодавства з питань поводження з тваринами;
заходи з недопущення розмноження тварин, що перебувають у відділеннях утримання;
належні умови щодо своєчасного надання ветеринарної допомоги.
22. У Притулку повинні щоденно проводитись: огляд тварин, вольєрів, годування тварин, миття посуду для тварин, миття і дезінфекція вольєрів, місць для вигулу і підсобних приміщень, а також вигул тварин, які потребують соціалізації та психологічної реабілітації.
23. Раціон годівлі тварин встановлюється залежно від віку, маси тіла, стану здоров'я, виду корму.
Дієтична чи індивідуальна годівля хворих тварин встановлюється за призначенням лікаря ветеринарної медицини.
24. Без проведення карантинування до Притулку приймаються домашні тварини на час відсутності (від'їзду) їх власника або неможливості певний період утримувати тварину в домашніх умовах за наявності ветеринарних документів.
25. Утримання домашніх тварин у Притулках здійснюється на договірних засадах. На час перебування домашньої тварини у Притулку останній відповідає за життя й здоров'я тварини перед власником цієї тварини відповідно до договору.
26. У разі надходження до Притулку бездоглядної тварини вживаються заходи щодо пошуку її власника, а дана тварина карантинується.
27. У випадку повернення бездоглядної тварини власнику Притулок має право на відшкодування власником тварини витрат на утримання відповідно до цивільного законодавства.
28. Домашні тварини, від яких відмовилися їх власники, після проходження карантинного періоду переводяться до відділень утримання тварин для подальшого пошуку нових власників.
29. Громадяни або фізичні чи юридичні особи, що виявили бажання взяти тварину з Притулку додому або на підприємство для утримання та догляду, повинні скласти договір про передачу прав на тварину або інший документ про утримання тварини.
30. Безпритульні тварини, які відповідно до місцевих програм по регулюванню чисельності тварин підлягають поверненню на ареал перебування, повинні обов'язково пройти комплекс ветеринарних лікувально-профілактичних заходів, а також після проходження карантинного періоду направляються на кастрацію.
31. Кастровані тварини піддаються післяопераційній перетримці тривалістю не менше 7 діб.
32. Передача тварин новим власникам або до ареалу їх перебування здійснюється лише за умов проведення ідентифікації тварини та відсутності інфекційних та інвазійних захворювань, що засвідчується відповідними ветеринарними документами.
33. У разі потреби на території Притулку може здійснювати свою діяльність відповідно до законодавства заклад ветеринарної медицини.
34. У разі потреби допускається у Притулку додаткове закріплення за тваринами добровільних помічників - волонтерів, які мають навички поводження з тваринами.
35. Утилізація, кремація чи поховання трупів тварин повинна проводитись у місцях, спеціально відведених для цього.
Визначення місця поховання трупів тварин віднесено до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Начальник управління
організаційного забезпечення
та організації
ветеринарної справи
М.І.Маковський