КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 1 серпня 2011 р. N 840
Київ

Про затвердження Програми оновлення локомотивного парку залізниць України на 2012-2016 роки

Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Програму оновлення локомотивного парку залізниць України на 2012-2016 роки, що додається.
2. Міністерству інфраструктури, Міністерству фінансів, Міністерству економічного розвитку і торгівлі забезпечити виконання затвердженої цією постановою Програми.
Прем'єр-міністр України
М.АЗАРОВ
Інд. 70

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 серпня 2011 р. N 840

ПРОГРАМА

оновлення локомотивного парку залізниць України на 2012-2016 роки

Загальна частина

На сьогодні технічний стан рухомого складу не відповідає сучасним вимогам для транспортної системи XXI століття. Однією з найгостріших проблем залізниць є фізичне та моральне старіння локомотивного парку.
Абсолютну більшість тягового рухомого складу українських залізниць побудовано згідно з технічними вимогами 60-х років минулого століття. Він характеризується збільшеними, постійно зростаючими експлуатаційними витратами та має низьку економічність порівняно з локомотивами нового покоління.
На даний час відпрацювали встановлений заводами-виробниками нормативний строк служби 75 відсотків електровозів. Темпи старіння локомотивного парку залізниць України значно перевищують темпи придбання нових сучасних зразків тягового рухомого складу внаслідок щорічного недостатнього фінансування для відповідного оновлення.
У найближчі три роки весь парк вантажних електровозів серії ВЛ8 потребуватиме списання за строком служби, технічним станом і критерієм безпеки. Тому планується збільшити обсяги придбання нових локомотивів за рахунок щорічного виділення відповідного фінансування, що гарантовано може здійснюватися в разі прийняття Програми оновлення локомотивного парку залізниць України на 2012-2016 роки (далі - Програма).

Мета Програми

Метою Програми є оновлення локомотивного парку залізниць України для забезпечення безперебійного перевезення пасажирів і вантажів.

Шляхи розв'язання проблеми

Проблему передбачається розв'язати шляхом:
технічного та технологічного переоснащення і розвитку локомотивного господарства залізниць України шляхом розробки, створення і впровадження нових типів локомотивів, а також придбання існуючих зразків електровозів, які відповідають сучасним вимогам надійності, безпеки, охорони праці;
оптимізації витрат енергоносіїв, а також витрат на ремонт і поточне утримання нових локомотивів;
розвитку вітчизняної науково-технічної бази в результаті залучення українських науковців до спільних проектів з провідними виробниками залізничної техніки, а також розвитку вітчизняної виробничо-технічної бази локомотивобудівної галузі і створення нових робочих місць під час виробництва сучасних локомотивів з використанням в їх конструкції комплектувальних виробів вітчизняного виробництва.
Залізниці України укладатимуть рамкові договори на придбання нових локомотивів.

Обсяги та джерела фінансування Програми

Виконання Програми передбачається здійснювати за рахунок власних та залучених коштів залізниць України, а також інших джерел орієнтовно в обсязі не менш як 28674,63 млн. гривень. З цією метою Мінінфраструктури, Мінфін, Мінекономрозвитку передбачатимуть щороку під час формування зведеного фінансового плану залізниць України на відповідний рік витрати згідно з планом придбання локомотивів для оновлення парку тягового рухомого складу на 2012-2016 роки:
Усього У тому числі за роками
2012 2013 2014 2015 2016
Кількість локомотивів, одиниць 509 66 104 110 114 115
Орієнтовані витрати, млн. гривень 28674,63 3069,09 5198,5 6144,28 6825,62 7437,15

Очікувані результати

Виконання Програми дасть змогу оновити локомотивний парк залізниць України, придбавши 509 одиниць нових сучасних пасажирських і вантажних локомотивів як односистемних, так і подвійного живлення.