УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 140 від 16.04.97
м.Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 червня 1997 р.
за N 207/2011
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства транспорту та зв'язку N 775 (z0882-06) від 26.07.2006 )

Про затвердження Положення про взаємодію в контрольованій зоні аеропортів та авіапідприємств щодо забезпечення авіаційної безпеки

З метою забезпечення стандартизованого рівня авіаційної безпеки та визначення порядку взаємодії і сприяння у виконанні покладених завдань між службою авіаційної безпеки аеропорту, підрозділами МВС, Держкомкордону, Державної митної служби України, працівниками СБУ і Генеральної Прокуратури, які знаходяться на території аеропорту при виконанні ними службових завдань та обов'язків, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити узгоджене із заінтересованими міністерствами та відомствами України Положення про взаємодію в контрольованій зоні аеропортів та авіапідприємств щодо забезпечення авіаційної безпеки, ввести в дію Положення через 10 днів після державної реєстрації Міністерством юстиції України.
2. Державному департаменту авіаційного транспорту довести зазначене Положення до керівників аеропортів та авіапідприємств цивільної авіації, незалежно від їх форм власності, представників заінтересованих міністерств та відомств в аеропортах та авіапідприємствах.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Укравіатрансу М.І.Кириченка.
В.о.Міністра
Л.М.Костюченко

Затверджено
Наказом Міністерства транспорту
України  від  16 квітня 1997 р.
N 140

Положення про взаємодію в контрольованій зоні аеропортів та авіапідприємств щодо забезпечення авіаційної безпеки

1. Нормативні посилання

Це положення розроблено на підставі таких документів:
Повітряний кодекс України (3167-12) . Кримінальний кодекс України (2001-05, 2002-05) . Митний кодекс України (1970-12) . Кодекс України про адміністративні правопорушення (80731-10, 80732-10) .
Закон України "Про міліцію" (565-12) .
Закон України "Про державний кордон України" (1777-12) .
Закон України "Про Прикордонні війська України" (1779-12) .
Закон України "Про митну справу в Українській РСР" (1262-12) .
Закон України "Про службу безпеки України" (2229-12) .
Комплексна цільова програма боротьби зі злочинністю на 1996-2000 роки (837/96) .
Укази Президента України:
- від 15.01.92 "Про порядок забезпечення безпеки вищих посадових осіб України" (40/92) ;
- від 21.07.94 "Про невідкладні заходи щодо посилення боротьби зі злочинністю" (396/94) ;
- від 21.12.94 "Про заходи щодо забезпечення розвитку цивільної авіації України" (790/94) ;
- від 23.11.96 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 листопада 1996 року "Про невідкладні заходи щодо впорядкування державного регулювання діяльності авіації в Україні" (1120/96) ;
Постанови Кабінету Міністрів України:
- від 22.02.94 N 100 (100-94-п) "Про стан виконання рішень Президента України і Уряду з питань дотримання вимог прикордонного і митного законодавства";
- від 29.07.94 N 513-14 "Про порядок організації та забезпечення повітряних перевезень цивільною авіацією України спеціальними рейсами вищих посадових осіб";
- від 18.08.94 N 566 "Про Міжвідомчу комісію з питань урегулювання кризових ситуацій у разі вчинення актів незаконного втручання в діяльність цивільної авіації";
- від 05.01.95 N 7 (7-95-п) "Про Програму заходів щодо забезпечення збереження вантажів, захисту їх від розкрадань і безпеки пасажирів на транспорті";
- від 02.08.95 N 592 (592-95-п) "Про затвердження тимчасових правил контролю з метою забезпечення безпеки цивільної авіації України";
- від 27.01.95 N 57 (57-95-п) "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України";
- від 19.08.95 N 665 (665-95-п) "Про затвердження Загальних правил відкриття та діяльності пунктів пропуску через державний кордон";
Накази Мінтрансу України:
- від 30.01.96 N 27 "Про введення в дію рішення колегії від 26.01.96 N 1" Про удосконалення діяльності цивільної авіації України";
Накази Укравіатрансу:
- від 16.01.96 N 13 "Про введення в дію Положення про пропускний і внутрішній об'єктовий режим в авіапідприємствах та на об'єктах цивільної авіації України";
- від 11.06.96 N 168/397 (z0334-96) "Про затвердження Правил супроводження в контрольованих зонах авіапідприємств матеріальних цінностей і пасажирів";
Інструкція "Про взаємодію та розмежування функцій щодо здійснення контролю на державному кордоні" (z0106-94) , затверджена Держкомкордоном, Держмиткомом, Мінтрансом, СБУ та іншими заінтересованими міністерствами та відомствами 25-31 березня 1994 року.
Документи ІКАО:
- посібник з безпеки для захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання;
- додаток N 17 "Стандарти та рекомендована практика. Безпека. Захист міжнародної цивільної авіації від актів незаконного втручання";
- конвенції Токійська від 14.09.63, Гаагська від 16.12.60, Монреальська від 23.09.71;
- протокол про боротьбу з незаконними актами насильства в аеропортах, обслуговуючих міжнародну цивільну авіацію. Монреаль 23.09.71.

2. Терміни та визначення

Авіапідприємство - будь-яке підприємство, що надає авіапослуги або експлуатує повітряні судна.
Авіаційна безпека - комплекс заходів, а також людські і матеріальні ресурси, призначені для захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання.
Аеропорт - комплекс споруд, що призначений для приймання та відправлення повітряних суден і обслуговування повітряних перевезень і має для цього аеродром, аеровокзал, інші наземні споруди та необхідне обладнання.
Аеропорт міжнародний - аеропорт, виділений для приймання та відправлення повітряних суден, які виконують міжнародні польоти, та в якому здійснюється митний, прикордонний контроль, контроль на авіаційну безпеку та інші види обов'язкового контролю.
Акт незаконного втручання - протиправні дії, пов'язані з посяганням на нормальну і безпечну діяльність авіації і авіаційних об'єктів, внаслідок яких сталися нещасні випадки з людьми, майнові збитки, захоплення чи викрадення повітряного судна, або такі, що створюють ситуацію для таких наслідків.
Багаж - особисті речі пасажирів або екіпажу, що перевозяться на борту повітряного судна за згодою з перевізником.
Бортові припаси - предмети, які надані експлуатантом для використання або продажу на борту повітряного судна, в тому числі бортове харчування.
Вантаж - будь-яке майно, що перевозиться на борту повітряного судна, за винятком бортових припасів та багажу.
Заінтересовані служби - служби авіаційної безпеки аеропорту, МВС, СБУ, Держкомкордону, Державної митної служби України та Генеральної прокуратури.
Контрольована зона - робоча площа авіапідприємства (аеропорту) і прилегла до неї територія, а також приміщення, доступ до яких контролюється.
Контроль на безпеку - спеціальні заходи щодо запобігання внесення в контрольовану зону та на борт повітряного судна зброї, вибухових речовин та інших небезпечних предметів, які можуть бути використані для вчинення акту незаконного втручання.
Огляд - процедура із застосуванням технічних засобів та інших засобів (або без застосування їх) з метою виявлення зброї, вибухових речовин та інших небезпечних предметів, які можуть бути використані для вчинення акту незаконного втручання.
Перон - визначена ділянка аеропорту для розміщення повітряних суден для посадки та висадки пасажирів, завантаження або розвантаження багажу, пошти, вантажу, заправки, стоянки або технічного обслуговування ПС.
Пасажир - особа, за винятком членів екіпажу, яка перевозиться на повітряному судні відповідно до договору повітряного перевезення.
Пропускний режим - встановлений порядок санкціонованого доступу осіб і транспорту в зони обмеженого доступу авіапідприємства.
Ручна кладь - речі пасажира, які знаходяться під час перевезення під наглядом самого пасажира.
Служба авіаційної безпеки - спеціальний підрозділ, який виконує функції захисту діяльності експлуатанта (аеропорту) від актів незаконного втручання, інших протиправних посягань на їх безпечну, нормальну діяльність.
Стерильна зона - зона між будь-яким пунктом контролю на безпеку пасажирів та повітряним судном, доступ до якої суворо контролюється.
Укравіатранс - Державний департамент авіаційного транспорту України (повноважний державний орган цивільної авіації).

3. Скорочення

АБ - авіаційна безпека.
АНВ - акт незаконного втручання.
ІКАО - міжнародна організація цивільної авіації.
КПП ПВУ - контрольно-пропускний пункт Прикордонних військ України.
ЛВВС - лінійний відділ внутрішніх справ.
ПС - повітряне судно.
САБ - служба авіаційної безпеки.
ЦА - цивільна авіація.

4. Загальні положення

4.1. Положення про взаємодію в контрольованій зоні аеропортів та авіапідприємств САБ аеропорту, підрозділів МВС, СБУ, Держкомкордону, Державної митної служби України та Генеральної Прокуратури щодо забезпечення авіаційної безпеки (в подальшому - Положення) розроблено на підставі документів, вказаних в розділі 1, і є обов'язковим для виконання авіапідприємствами, підприємствами і організаціями усіх форм власності, що входять до системи авіаційного транспорту України.
4.2. Положення регламентує порядок взаємодії та сприяння одне одному САБ аеропорту, підрозділів МВС, Держкомкордону, Державної митної служби України та працівників СБУ і Генеральної Прокуратури, які знаходяться на території аеропорту при виконанні покладених на них завдань.

5. Заінтересовані служби, їх головні завдання щодо забезпечення авіаційної безпеки

5.1. САБ є підрозділом в авіапідприємстві, який відповідає за здійснення організаційних і практичних заходів для забезпечення і дотримання вимог авіаційної безпеки, розроблення та виконання документів, що передбачають заходи захисту ЦА від АНВ.
САБ у своїй діяльності керується Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативними та організаційно-розпорядчими документами Мінтрансу та Укравіатрансу, стандартами та рекомендованою практикою ІКАО, цим Положенням.
Головними завданнями САБ є захист цивільної авіації та її підрозділів, служб і об'єктів від терористичних, диверсійних та інших актів незаконного втручання і протиправних посягань в діяльність ЦА; забезпечення безпечних умов для пасажирів, членів екіпажу ПС, наземного персоналу та громадян у сфері діяльності ЦА; забезпечення виконання пропускного режиму та контролю на безпеку; забезпечення безпеки та збереження від розкрадання в зонах обмеженого доступу авіапідприємств вантажу, багажу, кур'єрських та термінових відправлень, пошти, бортових припасів, а також майна юридичних та фізичних осіб, яке було прийнято до перевезення в ПС чи взято під охорону.
5.2. ЛВВС є підрозділом транспортної міліції МВС України, що відповідає за здійснення організаційних і практичних заходів по забезпеченню і дотриманню вимог авіаційної безпеки на території аеропорту в частині, що його стосується.
ЛВВС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, у тому числі Законом "Про міліцію" (565-12) , постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням.
Головними завданнями ЛВВС є забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; попередження та припинення правопорушень; охорона та забезпечення громадського порядку в межах аеропорту. Участь у проведенні контролю на безпеку пасажирів, членів екіпажу ПС, їх ручної кладі, багажу, кур'єрських та термінових відправлень, пошти, бортових припасів, вантажу та супроводження в установленому порядку, якщо це передбачено договором з аеропортом, авіапідприємством. Інші заходи щодо забезпечення авіаційної безпеки.
5.3. КПП ПВУ є підрозділом Прикордонних військ України, який забезпечує прикордонний контроль відносно повітряних суден, вантажів, пасажирів, членів екіпажів ПС, інших осіб, що вилітають за кордон України чи прилітають із-за кордону.
КПП ПВУ у своїй діяльності керується Конституцією України (254к/96-ВР) , Законом "Про державний кордон України" (1777-12) , Законом "Про Прикордонні війська України" (1779-12) , постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України від 27.01.95 N 57 (57-95-п) "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" та від 19.08.95 N 665 (665-95-п) "Про затвердження Загальних правил відкриття та діяльності пунктів пропуску через державний кордон", цим Положенням.
Головними завданнями КПП ПВУ є здійснення прикордонного контролю відносно повітряних суден, вантажів, пасажирів, членів екіпажів ПС; загальна координація роботи всіх контрольних служб з питань підтримання режиму в пунктах пропуску через державний кордон України; забезпечення безпеки пасажирів та контролю їх на безпеку в частині, що його стосується, у зонах прикордонного контролю; забезпечення безпеки повітряних суден на міжнародних стоянках аеропорту під час проведення прикордонного контролю.
5.4. Митна служба в аеропорту є підрозділом спеціалізованої митниці, який здійснює свої функції відносно пасажирів, вантажу, членів екіпажів ПС, інших осіб, що вилітають за кордон України чи прилітають із-за кордону.
Митна служба у своїй діяльності керується Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, Митним кодексом України (1970-12) , постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.94 N 100 (100-94-п) "Про стан виконання рішень Президента України і Уряду з питань дотримання вимог прикордонного і митного законодавства", цим Положенням.
Головними завданнями митної служби в аеропорту є захист економічних інтересів держави та контроль за дотриманням чинного митного законодавства України; запобігання доставці на ПС предметів та речовин, вивіз яких з України заборонено; забезпечення безпеки пасажирів та їх контролю на безпеку; інші заходи щодо забезпечення авіаційної безпеки в частині, що ЇЇ стосується.
5.5. СБУ здійснює попереджувальні заходи щодо запобігання актам незаконного втручання в діяльність ЦА, а в разі їх скоєння, відповідно до своєї компетенції, бере участь в їх припиненні та розслідуванні.
5.6. Органи прокуратури здійснюють нагляд за додержанням законності в діях посадових осіб по забезпеченню вимог авіаційної безпеки та у разі необхідності беруть участь у розслідуванні подій, пов'язаних з порушенням цих вимог.

6. Організація взаємодії заінтересованих служб щодо забезпечення авіаційної безпеки

6.1. Керівники САБ, ЛВВС, КПП ПВУ і митної служби, а також працівники СБУ, якщо такі є в аеропорту, обов'язково включаються до складу Комітету безпеки аеропорту з метою координації взаємодії і прийняття спільних рішень щодо здійснення заходів безпеки в аеропорту, а також щодо невідкладних заходів при підвищенні загрози вчинення або в разі вчинення АНВ в діяльність аеропорту. Функції, повноваження та порядок роботи Комітету вказані в Положенні про цей Комітет, затвердженому керівником аеропорту та узгодженому із зазначеними службами і Укравіатрансом.
6.2. В аеропорту на підставі цього Положення розроблюється, узгоджується з усіма заінтересованими службами та затверджується керівником аеропорту Інструкція про взаємодію працівників служби авіаційної безпеки аеропорту з заінтересованими службами щодо забезпечення авіаційної безпеки, які відповідно до своєї компетенції організують роботу по взаємодії на підставі діючого законодавства, Інструкції про взаємодію та цього Положення.
6.3. Режим роботи аеропорту встановлюється з урахуванням розкладу руху літаків та за погодженням із заінтересованими службами.
6.4. В аеропорту забезпечується постійне надання інформації заінтересованим службам про рух літаків та перевезення пасажирів, вантажу, пошти, кур'єрських та термінових відправлень і інших питань, пов'язаних з забезпеченням авіаційної безпеки.
6.5. В аеропорту чітко окреслюються контрольовані зони, у тому числі зони прикордонного та митного контролю. План таких зон узгоджується з усіма заінтересованими службами та затверджується керівником аеропорту.
6.6. В зони прикордонного та митного контролю входять КПП ПВУ та пункт митного контролю, стерильний коридор на пероні від пункту пропуску до борту ПС, ПС.
6.7. Доступ у зони прикордонного та митного контролю працівників САБ та ЛВВС, які безпосередньо беруть участь у контролі на безпеку та супроводженні пасажирів, повинен бути регламентований відповідним документом, узгоджений заінтересованими службами, затверджений керівником аеропорту та здійснюватися по пред'явленню перепустки, перелік таких осіб повинен бути у начальників змін відповідних служб.
6.8. Доступ у контрольовані зони, у тому числі зони прикордонного та митного контролю, працівників МВС (крім постійних працівників ЛВВС), СБУ та Прокуратури при виконанні службових обов'язків здійснюється по пред'явленню перепустки, виданої керівництвом аеропорту, та службового посвідчення і за узгодженням цих служб.
6.9. Доступ у контрольовані зони, у тому числі зони прикордонного та митного контролю, працівників МВС, СБУ та прокуратури, спецпідрозділів СБУ і МВС в період підвищеної загрози та кризових ситуацій здійснюється згідно з спеціальною Інструкцією.
6.10. Пункт контролю на безпеку, КПП ПВУ, пункт митного контролю та службові приміщення цих служб облаштовуються сигналізацією, яка забезпечує прийняття сигналу небезпеки на пульті ЛВВС та в караульному приміщенні САБ.
6.11. Якщо під час здійснення контролю на КПП ПВУ чи пункті митного контролю були виявлені небезпечні предмети, у тому числі зброя, вибухові речовини, начальники змін цих підрозділів невідкладно повідомляють про це працівників САБ та ЛВВС, які мають вжити заходів по вилученню та знешкодженню цих предметів і затриманню підозрюваних осіб.
6.12. Якщо заінтересовані служби мають інформацію відносно осіб, які можуть створити загрозу цивільній авіації та безпеці пасажирів, вони повинні своєчасно інформувати відповідні органи.
6.13. У разі потреби проведення службового розслідування по фактах порушення правил проходження контролю на безпеку чи виявлення небезпечних предметів, зброї, вибухових речовин, а також спроб вчинення або вчинення АНВ усі заінтересовані служби аеропорту мають право взяти участь у роботі спільної комісії, створеної для проведення такого розслідування.
6.14. У випадку проведення розслідування працівниками МВС, СБУ та Прокуратури по фактах, вказаних в пункті 6.13, матеріали службового розслідування, проведеного службами аеропорту, надаються вказаним органам на перший запит.

7. Інформація та зв'язок

7.1. Інформація з питань АБ є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
7.2. Контакти з пресою та іншими засобами масової інформації з питань АБ здійснюються на рівні керівника аеропорту, а в разі кризових ситуацій - на рівні керівника відповідного штабу.
7.3. Зв'язок між заінтересованими службами за межами аеропорту з питань АБ виконується по спеціальних (захищених) каналах зв'язку.
7.4. Зв'язок між заінтересованими службами в межах аеропорту з питань АБ виконується по внутрішніх телефонних каналах зв'язку та радіозв'язку.
7.5. Кожен працівник заінтересованих служб в аеропорту при виконанні службових обов'язків має при собі засоби радіозв'язку.

8. Відповідальність

8.1. Відповідальність за забезпечення АБ у аеропорту несе керівник аеропорту.
8.2. Кожний представник заінтересованих служб в аеропорту несе відповідальність за невиконання чи виконання неналежним чином вимог цього Положення в частині, що його стосується, згідно з чинним законодавством.