ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про відзначення 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка

9 грудня 2013 року виповнюється 150 років з дня народження Бориса Дмитровича Грінченка - великого Просвітителя українського народу, освітнього і громадського діяча кінця XIX - початку XX століть, педагога, письменника, перекладача, літературознавця, вченого, мовознавця, етнографа, лексикографа, автора славнозвісного "Словаря української мови".
Враховуючи важливість постаті Бориса Грінченка, Верховна Рада України постановляє:
1. У 2013 році урочисто відзначити на державному рівні 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
у місячний термін з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення на державному рівні 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка;
у двотижневий термін після утворення зазначеного організаційного комітету розробити та затвердити план заходів щодо відзначення на державному рівні 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка, вирішити питання щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих заходів;
забезпечити організацію тематичних виставок, присвячених життю та творчості Бориса Грінченка;
забезпечити видання літературної та наукової спадщини Бориса Грінченка.
3. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати тематичні теле- і радіопередачі, присвячені життю, діяльності Бориса Грінченка, та забезпечити висвітлення у засобах масової інформації заходів, що проводитимуться у зв'язку з відзначенням 150-річчя з дня його народження.
4. Запропонувати:
4.1. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України організувати видання творів Бориса Грінченка у серії "Шкільна бібліотека" та проведення тематичних уроків і лекцій, присвячених життю та діяльності Бориса Грінченка, у навчальних закладах.
Міністерству закордонних справ України звернутися із клопотанням до місцевої влади міста Оспедалетті (Італія) щодо встановлення меморіальної дошки на будинку, де жив та помер Борис Грінченко;
Національному банку України виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 150-річчю з дня народження Бориса Грінченка;
Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта" видати серію поштових марок, присвячених 150-річчю з дня народження Бориса Грінченка.
4.2. Київській міській раді та Київській міській державній адміністрації:
вирішити питання щодо повернення меморіальної дошки Бориса Грінченка на будинок по вулиці Гоголівській, 8 у місті Києві, де вчений жив і працював над "Словарем української мови" протягом 1902-1905 років;
здійснити упорядкування могили Бориса Грінченка та підходу до неї на Байковому цвинтарі;
затвердити програму розвитку Київського університету імені Бориса Грінченка, забезпечити належне фінансування університетських науково-дослідної лабораторії грінченкознавства та музею Бориса Грінченка.
4.3. Харківській обласній раді та Харківській обласній державній адміністрації вирішити питання щодо увічнення пам'яті Бориса Грінченка на його батьківщині, зокрема відповідно до закону надання фінансової допомоги на ремонт та благоустрій Свято-Тихонівського храму села Борщевої Харківського району Харківської області, в якому відбувалося хрещення Бориса Грінченка.
4.4. Луганській обласній раді та Луганській обласній державній адміністрації забезпечити фінансування ремонтних та реставраційних робіт у відділі Перевальського районного історичного музею - меморіальному музеї Б.Д. Грінченка в смт Михайлівці Перевальського району Луганської області.
4.5. Сумській обласній раді та Сумській обласній державній адміністрації розглянути питання щодо присвоєння імені Бориса Грінченка загальноосвітньому навчальному закладу села Нижньої Сироватки Сумського району Сумської області, де Борис Грінченко працював завідувачем школи у 1884-1885 роках.
4.6. Херсонській обласній раді, Херсонській обласній державній адміністрації та Херсонській міській раді вирішити питання щодо поповнення експозиції літературного відділу Херсонського краєзнавчого музею матеріалами, присвяченими життєвому та творчому шляху Бориса Грінченка.
4.7. Київській обласній раді та Київській обласній державній адміністрації розглянути питання щодо перейменування у місті Боярці Київської області (де свого часу Борис Грінченко проходив лікування) вулиці 40-річчя Жовтня на вулицю Бориса Грінченка.
5. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності та Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти.
6. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України
В.ЛИТВИН
м. Київ
4 липня 2012 року
№ 5050-VI