УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
27.09.2006 N 821
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 жовтня 2006 р.
за N 1128/13002
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 1145 (z1995-12) від 06.11.2012 )

Про затвердження Порядку справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної митної служби N 1045 (z1148-08) від 25.09.2008 N 190 (z0318-10) від 03.03.2010 )
Відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР) , статті 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) та постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104 (1104-97-п) "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, що додається.
2. Уважати таким, що втратив чинність, наказ Держмитслужби України від 09.06.99 N 346 (z0427-99) "Про затвердження Інструкції про порядок контролю митними органами за справлянням під час митного оформлення товарів, увезених (пересланих) на митну територію України, та перерахуванням до бюджету податку на додану вартість" (зі змінами), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.07.99 за N 427/3720.
3. Департаменту митних платежів (Джигалов С.О.) і Юридичному департаменту (Небрат Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Начальникам регіональних митниць, митниць інформувати суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності про вимоги зазначеного Порядку, у тому числі шляхом висвітлення його в місцевих засобах масової інформації та на наочних інформаційних стендах у місцях розташування відповідних підрозділів митниці й у пунктах пропуску через державний кордон України, довести цей наказ до відома особового складу й забезпечити його неухильне виконання.
5. Установити, що наказ набирає чинності через 10 днів після його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Державної митної служби України Шейка О.П.
Голова Державної
митної служби України
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Міністра
фінансів України
Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
Заступник Голови державної
подвткової адміністрації України
О.Б.Єгоров
В.А.Копилов
А.В.Дашкевич
Л.Є.Боєнко

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
27.09.2006  N 821
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 жовтня 2006 р.
за N 1128/13002

ПОРЯДОК

справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України

1. Загальні положення

1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР) (далі - Закон), статті 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) та постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104 (1104-97-п) "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України".
1.2. Цей Порядок визначає процедуру контролю за справлянням податку на додану вартість (далі - ПДВ) при митному оформленні товарів, імпортованих на митну територію України суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності - юридичними особами та громадянами-підприємцями (далі - суб'єкти ЗЕД).
1.3. У цьому Порядку терміни вживаються в значеннях, визначених Митним кодексом України (92-15) , Законом (168/97-ВР) та іншими нормативно-правовими актами.
1.4. Механізм справляння ПДВ визначено Законом (168/97-ВР) . Якщо іншим законом незалежно від часу його прийняття установлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у Законі, то пріоритет мають норми цього Закону. Це правило не поширюється на міжнародний договір (угоду), згода на обов'язковість якого (якої) надана Верховною Радою України.
1.5. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції з увезення товарів у митному режимі імпорту або реімпорту (далі - імпорт).
З метою оподаткування до імпорту також прирівнюються:
увезення з-за меж митного кордону України на митну територію України товарів за договорами лізингу (оренди) (у тому числі в разі повернення об'єкта лізингу лізингодавцю-резиденту або іншій особі за дорученням такого лізингодавця), застави та іншими договорами, які не передбачають передання права власності на такі товари (майно) або передбачають їх обмін на корпоративні права чи цінні папери, у тому числі якщо таке ввезення пов'язане з поверненням товарів у зв'язку з припиненням дії зазначених договорів;
поставка товарів з території безмитних магазинів на митну територію України для їх вільного обігу (крім території інших безмитних магазинів);
поставка продуктів переробки (готової продукції) з митного режиму переробки на митній території України на митну територію України для їх вільного обігу;
в інших випадках, передбачених Митним кодексом України (92-15) .
Компетенція митних та податкових органів при здійсненні контролю за сплатою платниками податків ПДВ, у разі імпорту (операцій, що прирівняні до імпорту з метою оподаткування ПДВ) товарів на митну територію України, визначена Порядком здійснення митними органами контролю за сплатою платниками податків податку на додану вартість та акцизного збору, які справляються при ввезенні (пересиланні) товарів та інших предметів на митну територію України, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України та Державної митної служби України від 16.03.2001 N 109/188 (z0261-01) та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.03.2001 за N 261/5452.
1.6. Операції, що звільнені від оподаткування ПДВ, та операції, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, визначені статтями 3, 5 та 11 Закону (168/97-ВР) .
У разі імпорту на митну територію України товарів відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, якими передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, застосовуються норми міжнародних договорів.
Митне оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, щодо яких відповідно до законодавства України встановлено пільги в обкладенні ПДВ, здійснюється після подання всіх документів, необхідних для застосування податкових пільг. Порядок подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України, затверджено наказом Державної митної служби України від 22.06.2006 N 514 (z0816-06) , зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за N 816/12690.
Справляння ПДВ при митному оформленні давальницької сировини іноземного замовника, а також товарів, що ввозяться з метою ремонту в митному режимі переробки на митній території України, здійснюється з урахуванням положень Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" (327/95-ВР) та постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 N 1524 (1524-2004-п) "Про порядок випуску, обігу і погашення простих векселів при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товарів з метою ремонту".
1.7. Операції, зазначені в пункті 1.5 цього розділу, оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відсотків бази оподаткування.
1.8. Відповідно до вимог пункту 4.3 статті 4 Закону (168/97-ВР) для товарів, які імпортуються на митну територію України платниками ПДВ, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов'язаних з імпортом таких товарів, плати за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належать до таких товарів, акцизних зборів, увізного мита, а також інших податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком ПДВ, що включаються у ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.
1.9. При імпорті товарів на митну територію України платниками ПДВ є особи, які імпортують товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно із законодавством (незалежно від того, який режим оподаткування вони використовують згідно із законодавством).
1.10. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми ПДВ, що підлягає сплаті.

2. Порядок нарахування ПДВ

2.1. Сума ПДВ обчислюється за такими формулами:
     а) на товари, що обкладаються митом та акцизним збором:
                 С    = (В + С  + С ) х П / 100;
                  пдв         м    а
     б) на товари, що обкладаються тільки митом:
                    С    = (В + С ) х П / 100;
                     пдв         м
     в) на товари, що обкладаються тільки акцизним збором:
                    С    = (В + С ) х П / 100;
                     пдв         а
     г) на інші товари,  що  не  підлягають  обкладенню  митом  та
акцизним збором:
                       С    = В х П / 100,
                        пдв
     де С    - сума ПДВ;  В - договірна (контрактна) вартість, але
         пдв
не менша митної вартості,  зазначеної у ввізній митній декларації;
С  - сума мита (увізне, спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне,
 м
сезонне); С  - сума акцизного збору; П - ставка ПДВ (20 %).
           а
2.2. При нарахуванні ПДВ, що підлягає сплаті, до бази оподаткування ПДВ не включається сума мита та/або акцизного збору, яка не підлягає сплаті (нараховується умовно) унаслідок застосування податкових пільг або інших передбачених законодавством звільнень від сплати.
2.3. Якщо ПДВ нараховується умовно, то до бази оподаткування ПДВ включається сума мита та/або акцизного збору (у тому числі така, що не підлягає сплаті /нараховується умовно/ унаслідок застосування податкових пільг або інших передбачених законодавством звільнень від сплати).
2.4. Відомості про нарахований ПДВ відображаються у відповідних графах ВМД і додаткових аркушах до неї відповідно до Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 09.07.97 N 307 (z0443-97) , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.09.97 за N 443/2247 (зі змінами).

3. Порядок сплати ПДВ

3.1. Сплата коштів у рахунок погашення податкових зобов'язань з ПДВ здійснюється одночасно зі сплатою мита, акцизного та митних зборів до/або під час оформлення ВМД (za140-07) , ТД чи НД відповідно до Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України та Державної митної служби України від 24.01.2006 N 25/44 (z0064-06) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.01.2006 за N 64/11938.
3.2. ПДВ сплачується за ставкою, що діє на день подання ВМД (za140-07) митному органу для оформлення.
При митному оформленні товарів із застосуванням ТД або НД ПДВ сплачується за ставкою, що діє на день подання таких декларацій митному органу для оформлення.

4. Особливості застосування податкових векселів

4.1. Платники ПДВ при імпорті товарів на митну територію України за умови оформлення митної декларації (за винятком ТД чи НД, періодичної або попередньої декларації) можуть за власним бажанням надавати митним органам податковий вексель на суму податкового зобов'язання у порядку та в строки, визначені пунктом 11.5 статті 11 Закону (168/97-ВР) , постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104 (1104-97-п) "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України".
4.2. Податковий вексель на суму податкового зобов'язання з ПДВ не може бути виданий при митному оформленні:
підакцизних товарів;
товарів, що належать до 1 - 24 товарних груп Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (2371а-14) .
4.3. Податковий вексель може бути виданий особою, яка відповідає всім наведеним нижче вимогам:
є платником ПДВ відповідно до вимог статті 2 Закону (168/97-ВР) ;
зареєстрована як платник ПДВ згідно зі статтею 9 Закону (168/97-ВР) та внесена до реєстру платників ПДВ;
має індивідуальний податковий номер, присвоєний як платнику ПДВ;
зареєстрована як платник цього податку не менше ніж за дванадцять календарних місяців до місяця, у якому здійснюється таке імпортування;
не є суб'єктом оподаткування за правилами, установленими законодавством з питань спрощених систем оподаткування, що передбачають сплату ПДВ за ставками, іншими, ніж установлені пунктами 6.1 статті 6 і 8-1.2 статті 8-1 Закону (168/97-ВР) .
4.4. Податковий вексель надається за кожною ВМД (za140-07) окремо на повну суму податкового зобов'язання.
Якщо митна вартість однієї партії товарів перевищує 80 млн. гривень, то на суму податкового зобов'язання, нараховану за однією ВМД, може надаватися декілька податкових векселів.
Податкові векселі підлягають обов'язковому підтвердженню шляхом авалю комерційними банками. При цьому митне оформлення товарів здійснюється за умови надходження до Центральної бази даних Держмитслужби України інформації від банків (в електронному вигляді) про авалювання таких податкових векселів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2005 N 420-р (420-2005-р) "Про обмін між банками та органами виконавчої влади інформацією щодо авалювання векселів, які видаються під час ввезення (імпорту) товарів на митну територію України".
Виданий податковий вексель не підлягає переданню шляхом індосаменту.
Обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам незалежно від їх взаємовідносин із векселедавцем.
4.5. Митне оформлення товарів з наданням платниками ПДВ податкових векселів на суму податкового зобов'язання з ПДВ здійснюється в митниці, у зоні діяльності якої розташований цей платник.
Митне оформлення товарів, імпортованих за договорами, що вповноважують одну особу здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари, з наданням податкових векселів на суму податкового зобов'язання з ПДВ здійснюється в митниці, у зоні діяльності якої розташований платник ПДВ, що вповноважив посередника на здійснення таких операцій.
4.6. Податковий вексель подається у трьох примірниках. Під час оформлення ВМД (za140-07) на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя посадовою особою відділу митних платежів або посадовою особою підрозділу митного оформлення, на яку покладено функції контролю за правильністю нарахування та справляння митних платежів, проставляються дата та реєстраційний номер цієї ВМД, які засвідчуються особистим підписом цієї посадової особи із зазначенням посади, ініціалів та прізвища, а після завершення оформлення - особистою печаткою посадової особи підрозділу митного оформлення, яка здійснювала випуск товару у вільний обіг.
У разі проведення митного оформлення товарів одноособово посадовою особою підрозділу митного оформлення за принципом "єдиного вікна" відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.2005 N 314 (z0439-05) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2005 за N 439/10719, після завершення оформлення ВМД на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя проставляються дата та реєстраційний номер декларації, що засвідчуються особистою номерною печаткою посадової особи підрозділу митного оформлення, яка здійснювала випуск товару у вільний обіг.
( Підпункт 4.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 190 (z0318-10) від 03.03.2010 )
4.7. Перші примірники податкових векселів не пізніш як третього дня від дати їх видачі надсилаються (вручаються) до податкового органу, у якому особа, яка видала такий вексель, зареєстрована як платник ПДВ, разом із реєстром податкових векселів (далі - Реєстр). Реєстр складається за формою, наведеною в додатку до цього Порядку, у двох примірниках і засвідчується підписом начальника відділу митних платежів митного органу (другий примірник Реєстру зберігається у справах відділу митних платежів). Номер і дата Реєстру заносяться у відповідну графу журналу обліку податкових векселів.
За рішенням начальника митного органу засвідчення Реєстрів з подальшим їх направленням до податкових органів може покладатися на начальників підрозділів митного оформлення. Таке рішення затверджується відповідним наказом по митному органу.
Податкові векселі вважаються надісланими (врученими) до податкового органу, якщо вони надіслані листом з повідомленням про вручення засобами поштового зв'язку або їх вручено посадовій особі податкового органу під підпис (підпис учиняється на другому примірнику Реєстру).
У митному органі, який здійснює митне оформлення імпортованих на митну територію України товарів, залишається другий примірник векселя.
Третій примірник векселя після митного оформлення товарів повертається платнику ПДВ.
4.8. Облік податкових векселів у митному органі здійснюється відповідно до пункту 6.6 Положення про відділ митних платежів регіональної митниці, митниці прямого підпорядкування, митниці, затвердженого наказом Держмитслужби України від 28.12.1999 N 864 (z0050-00) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2000 за N 50/4271 (зі змінами).

5. Повернення надміру сплачених і погашення нарахованих сум податкових зобов'язань з ПДВ

5.1. Повернення надміру сплачених сум ПДВ та погашення нарахованих сум податкових зобов'язань з цього податку здійснюються в порядку, установленому законодавством.
5.2. Відомості про доплату (повернення) належної суми ПДВ уносяться в доповнення до ВМД (za140-07, 910а-2007-п) у порядку, установленому Державною митною службою України. При цьому інформуються податкові органи.
( Пункт 5.2 глави 5 в редакції Наказу Державної митної служби N 1045 (z1148-08) від 25.09.2008 )
Директор Департаменту
митних платежів
С.О.Джигалов

Додаток
до Порядку справляння
податку на додану вартість
під час митного оформлення
товарів, імпортованих
на митну територію України
                                      Форма

РЕЄСТР

податкових векселів

-------------------------------------------------------------------
| N  |  Дата,    |      Дата,      | Сума, |Найменування (П.І.Б.),|
|з/п |  N ВМД    |  N податкового  | грн   |  місцезнаходження    |
|    |           |     векселя     |       | (місце проживання),  |
|    |           |                 |       |ідентифікаційний код  |
|    |           |                 |       |   (номер /у разі     |
|    |           |                 |       |наявності/) платника  |
|    |           |                 |       |         ПДВ          |
|----+-----------+-----------------+-------+----------------------|
|    |           |                 |       |                      |
-------------------------------------------------------------------
 Начальник відділу митних платежів ________   ____________________
                                   (підпис)   (ініціали, прізвище)