УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 жовтня 2011 р.
за N 1247/19985
Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії Міністерства надзвичайних ситуацій України та Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру
Відповідно до статті 5 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" (
1859-15)
, пункту 1 частини другої статті 4 та частини другої статті 20 Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" (
1550-14)
, пункту 6 частини третьої статті 5, частини першої статті 11, частини другої статті 23 Закону України "Про прикордонний контроль" (
1710-17)
, пунктів 4, 23 статті 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" (
661-15)
, пункту 4 Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1198 (
1198-98-п)
, з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, оперативного обміну достовірною інформацією про їх виникнення та організації спільних дій органів управління та підрозділів Міністерства надзвичайних ситуацій України і Державної прикордонної служби України під час реагування на надзвичайні ситуації НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Інструкцію про порядок взаємодії Міністерства надзвичайних ситуацій України та Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, начальникам регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, навчальних закладів, органів забезпечення, мобільного прикордонного загону, командирам загонів та окремих дивізіонів Морської охорони Державної прикордонної служби України організувати взаємодію підпорядкованих підрозділів згідно з вимогами цієї Інструкції.
3. Начальникам головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь разом із начальниками регіональних управлінь Державної прикордонної служби уточнити та відкоригувати плани взаємодії під час виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру з урахуванням вимог цього наказу.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.03.2007 N 182/220 (z0370-07)
, "Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Державної прикордонної служби України щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.04.2007 за N 370/13637.
5. Департаменту управління рятувальними силами МНС України (Марченко Г.Б.) спільно з Управлінням правового забезпечення (Поворозник Р.Р.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра надзвичайних ситуацій Бута В.П. та першого заступника Голови Державної прикордонної служби України - директора Департаменту охорони державного кордону генерал-полковника Шишоліна П.А.
Міністр надзвичайних
ситуацій України
Голова Державної
прикордонної служби України
генерал армії України
|
В.Балога
М.Литвин
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України,
Адміністрації
Держприкордонслужби України
10.10.2011 N 1077/744
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 жовтня 2011 р.
за N 1247/19985
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок взаємодії Міністерства надзвичайних ситуацій України та Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена відповідно до статті 5 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" (
1859-15)
, пункту 1 частини другої статті 4 та частини другої статті 20 Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" (
1550-14)
, пункту 6 частини третьої статті 5, частини першої статті 11, частини другої статті 23 Закону України "Про прикордонний контроль" (
1710-17)
, пунктів 4, 23 статті 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" (
661-15)
, пункту 4 Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1198 (
1198-98-п)
.
1.2. Ця Інструкція визначає мету і порядок взаємодії МНС України та Адміністрації Держприкордонслужби України під час виконання спільних завдань з реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру та ліквідації їх наслідків (далі - надзвичайні ситуації) у межах прикордонної смуги, контрольованих прикордонних районів, внутрішніх вод України, на базах, складах, об'єктах Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба України) та навколо них (далі - у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України).
1.3. Формами взаємодії є:
обмін інформацією про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
проведення спільних оперативних нарад керівного складу МНС України, головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і їх структурних підрозділів з керівним складом Адміністрації Держприкордонслужби України, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, навчальних закладів, органів забезпечення, загонів Морської охорони та окремих дивізіонів, науково-дослідних установ Держприкордонслужби України;
здійснення спільних заходів при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України, зокрема під час пошуку і рятування на водних об'єктах, в акваторіях Чорного і Азовського морів, гасіння пожеж у лісових масивах у прикордонних зонах України;
спільне підбиття підсумків здійснених заходів, а за потреби - проведення навчань, тренувань і занять;
здійснення інших заходів, передбачених чинним законодавством.
1.4. Взаємодія здійснюється:
на рівні центральних органів виконавчої влади - між МНС України та Адміністрацією Держприкордонслужби України;
на регіональному рівні - між головними управліннями (управліннями) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та регіональними управліннями, управліннями органів охорони державного кордону, загонами морської охорони, органами забезпечення, навчальними закладами та науково-дослідними установами Держприкордонслужби України;
на місцевому рівні - між підрозділами МНС України на районному та об'єктовому рівні та розташованими за їх місцем дислокації органами (підрозділами) Держприкордонслужби України.
II. Способи організації та здійснення спільних заходів
2.1. Відповідно до форм взаємодії заходи щодо запобігання, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України здійснюються підрозділами головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а за потреби - із залученням сил та засобів органів (підрозділів) Держприкордонслужби України відповідно до узгоджених планів взаємодії та планів (розпорядчих документів), які визначають спільні заходи під час реагування на надзвичайні ситуації.
У разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій та запровадженні надзвичайного стану відповідно до Указу Президента України про введення надзвичайного стану можуть залучатися до виконання аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт також органи та підрозділи Держприкордонслужби України. Умови залучення органів (підрозділів) Держприкордонслужби України до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій визначаються Президентом України відповідно до Конституції України (
254к/96-ВР)
та Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" (
1550-14)
.
2.2. Обмін інформацією про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій здійснюється постійно по лінії оперативно-чергової служби МНС України, Держприкордонслужби України та їх структурних органів управлінь (підрозділів) регіонального і місцевого рівнів з використанням телефонного зв'язку та електронної пошти.
2.3. Взаємоінформування й організація взаємодії у разі загрози або виникнення катастроф, аварій, стихійного лиха і екологічного забруднення в межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України здійснюється за телефонними номерами:
Оперативно - чергова служба МНС України: 247-30-50,
247-32-11 (факс), електронна пошта: oper@mns.gov.ua.
Оперативно - чергова служба Держприкордонслужби України:
239-85-65, 527-64-83, 239-84-80 (факс), dkk@pvu.gov.ua.
2.4. Спільні оперативні наради керівного складу проводяться у плановому порядку, а в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій - негайно за ініціативою керівників органів, визначених у пункті 1.4 розділу І цієї Інструкції. На спільних нарадах розглядаються питання:
стану взаємодії та шляхів її вдосконалення;
узгодження спільних заходів при виникненні надзвичайних ситуацій;
уточнення плануючих та розпорядчих документів, які визначають спільні заходи під час реагування на надзвичайні ситуації.
2.5. Організація проведення спільних заходів складається з етапів попередньої і безпосередньої (оперативної) підготовки.
2.5.1. Етап попередньої підготовки містить:
розроблення планів взаємодії на регіональному та місцевому рівнях;
спільне визначення місць розташування, зустрічі особового складу, підрозділів і порядку проведення спільних заходів щодо запобігання, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
визначення обсягів і послідовності спільних дій щодо запобігання, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків;
узгодження порядку управління підрозділами, які залучаються до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків, а також вирішення питань їх матеріально-технічного забезпечення;
розроблення та здійснення заходів з підготовки особового складу і техніки (технічних засобів) підрозділів до спільних дій щодо запобігання, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків.
2.5.2. Етап безпосередньої (оперативної) підготовки містить:
оцінку обстановки, стану та можливостей наявних сил і засобів;
визначення керівником ліквідації надзвичайної ситуації (керівником спільних заходів) за умови погодження з керівником органу (підрозділу) Держприкордонслужби України можливості залучення сил та засобів органів (підрозділів) Держприкордонслужби України до участі в заходах щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків (участі в інших спільних заходах);
визначення часу початку і завершення, а також послідовності ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (здійснення спільних заходів);
виділення (отримання) для ліквідації надзвичайної ситуації (здійснення спільних заходів) необхідної техніки та матеріально-технічних засобів.
III. Основні завдання підрозділів МНС України та органів (підрозділів) Держприкордонслужби України
3.1. Підрозділи МНС України:
здійснюють заходи з локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення пошуково-рятувальних робіт на уражених територіях, надання першої допомоги постраждалим і евакуації їх за межі небезпечної зони для подальшого транспортування до закладів охорони здоров'я;
здійснюють за погодженням з відповідними керівниками органів (підрозділів) Держприкордонслужби України заходи з ліквідації специфічних наслідків надзвичайних ситуацій на транспортних засобах, будівлях, інших спорудах, що належать Держприкордонслужбі України, для чого відповідно до планів реагування на конкретні види надзвичайних ситуацій залучають спеціальні підрозділи інших центральних і місцевих органів виконавчої влади за їх згодою;
інформують управління органів (підрозділів) Держприкордонслужби України про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, при яких у зону їх негативного впливу можуть потрапити особовий склад та об'єкти Держприкордонслужби України.
3.2. Органи (підрозділи) Держприкордонслужби України:
інформують підрозділи МНС України про ознаки загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
здійснюють заходи з оповіщення, термінової евакуації особового складу органів (підрозділів) Держприкордонслужби України, озброєння та боєприпасів, документів і матеріальних цінностей за межі району впливу небезпечних факторів, що виникають у результаті надзвичайних ситуацій, у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
беруть учать у проведенні пошуково-рятувальних та інших невідкладних робіт під час локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій;
під час проведення спільних заходів супроводжують підрозділи МНС України до місця (району) виникнення надзвичайної ситуації у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
при погодженні з керівником ліквідації надзвичайної ситуації, якщо це не загрожує життю та здоров'ю особового складу, запроваджують додаткові тимчасові обмеження відповідно до своєї компетенції на в'їзд і провадження робіт у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі, у межах яких знаходиться район локалізації надзвичайних ситуацій;
надають допомогу підрозділам МНС України у проведенні евакуації постраждалих осіб, тварин, документів і матеріальних цінностей з районів надзвичайних ситуацій у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
беруть участь у виконанні заходів, спрямованих на додержання правового режиму надзвичайного стану, введеного в Україні чи в окремих її місцевостях, при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
приймають рішення щодо надання дозволу на перетинання державного кордону України у спрощеному або пріоритетному (позачерговому) порядку особами, транспортними засобами та вантажами аварійно-рятувальних і пожежно-рятувальних підрозділів МНС України, які направляються для надання допомоги іноземним державам у локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення пошуково-рятувальних робіт;
надають за згодою митних органів України та компетентних органів суміжних держав дозвіл на перетинання особами державного кордону України, переміщення транспортних засобів, вантажів поза пунктами пропуску через державний кордон України за наявності невідкладних обставин, пов'язаних з ліквідацією надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і їх наслідків, загрози людському життю та за відсутності загрози національній безпеці України;
силами та засобами підрозділів відомчої пожежної охорони, аварійно-рятувальних служб беруть безпосередню участь у ліквідації (локалізації) надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру та їх наслідків у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України;
силами та засобами спеціалізованих об'єктових аварійно-рятувальних служб (СОАРС) загонів (окремих дивізіонів) Морської охорони беруть безпосередню участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт на воді у межах закріплених зон відповідальності;
здійснюють також і інші повноваження у випадках, передбачених чинним законодавством.
IV. Прикінцеві положення
4.1. Після завершення ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (проведення спільних заходів) у межах відповідальності органів (підрозділів) Держприкордонслужби України керівники територіальних органів управління МНС України, які здійснювали ці заходи, інформують управління органів (підрозділів) Держприкордонслужби України про здійснені заходи та їх результати.
4.2. Керівники органів (підрозділів) Держприкордонслужби України при виникненні надзвичайних ситуацій у межах відповідальності підпорядкованих підрозділів подають пропозиції до підрозділів МНС України щодо можливої участі в ліквідації наслідків зазначених надзвичайних ситуацій сил та засобів підпорядкованих їм підрозділів. Після закінчення відповідних заходів інформують керівників органів управління (підрозділів) МНС України про здійснені заходи.
Заступник Міністра
надзвичайних ситуацій України
Перший заступник Голови
Державної прикордонної служби України -
директор Департаменту охорони
державного кордону
генерал-полковник
|
В.Бут
П.Шишолін
|