УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
Н А К А З
19.10.2007 N 274
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 листопада 2007 р.
за N 1251/14518
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1685 (z1402-16) від 05.10.2016 )

Про затвердження Методики визначення трудомісткості та вартості робіт із стандартизації

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1107 (z1723-13) від 17.09.2013 )
З метою ефективного використання коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на роботи із стандартизації, відповідно до Законів України "Про стандартизацію" (2408-14) , "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" (3164-15) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику визначення трудомісткості та вартості робіт із стандартизації, що додається.
2. Департаменту стандартизації та метрології (Нелепов А.А.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Державному підприємству "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" (Цициліано О.Д.):
3.1 переглянути національний стандарт ДСТУ 4054-2001 "Нормативи трудомісткості та вартість робіт із стандартизації";
3.2 забезпечити опублікування цього наказу в черговому виданні щомісячного інформаційного покажчика "Стандарти".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Черепкова С.Т.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Міністра праці
та соціальної політики України
Заступник Міністра економіки
України
Перший заступник
Міністра фінансів України
О.С.Шнипко
М.Солдатенко
О.Слюсаренко
В.Копилов

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держспоживстандарту
України
19.10.2007  N 274
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 листопада 2007 р.
за N 1251/14518

МЕТОДИКА

визначення трудомісткості та вартості робіт із стандартизації

I. Загальні положення

1.1. Ця Методика розроблена відповідно до Законів України "Про стандартизацію" (2408-14) та "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" (3164-15) .
1.2. Методика визначає базові нормативи трудомісткості та вартості робіт із стандартизації, види та етапи яких установлені нормативно-правовими актами України та нормативними документами (далі - НД) національної стандартизації.
1.3. Методика застосовується центральними органами виконавчої влади, іншими органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, які виконують роботи із стандартизації за рахунок коштів державного бюджету.
1.4. Методика може застосовуватися усіма суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, що виконують роботи із стандартизації, які фінансуються відповідно до Закону України "Про стандартизацію" (2408-14) (крім коштів державного бюджету), у частині визначення трудомісткості робіт із стандартизації. Вартість робіт із стандартизації встановлюється на договірних засадах відповідно до чинного законодавства.
1.5. Методика може використовуватися для визначення трудомісткості та вартості розроблення регіональних НД та НД інших суб'єктів стандартизації України.
1.6. Вартість робіт із стандартизації, які здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, відповідає їх собівартості та не передбачає отримання прибутку.
1.7. Звільнення від обкладення податком на додану вартість науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (далі - НДР /ДКР/) здійснюється відповідно до Податкового кодексу України (2755-17) .
( Пункт 1.7 розділу І із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1107 (z1723-13) від 17.09.2013 )

II. Базові нормативи трудомісткості робіт із стандартизації

2.1. Базовий норматив трудомісткості робіт із стандартизації - це показник, який враховує кількість робочого часу в людино-днях (далі - люд.дн), що використаний на окремий типовий вид робіт із стандартизації.
2.2. Базові нормативи трудомісткості робіт із стандартизації розроблено для типових видів робіт із стандартизації, які визначені нормативно-правовими актами України та НД національної стандартизації, на основі багаторічного практичного досвіду із застосуванням науково обґрунтованих норм часу.
2.3. Під час розроблення базових нормативів трудомісткості робіт із стандартизації використано:
результати вивчення організаційно-технічних умов і трудових процесів робіт із стандартизації, науково-методичних та науково-технічних матеріалів;
експертні оцінки трудомісткості розроблення НД та виконання інших робіт із стандартизації.
2.4. Базові нормативи трудомісткості розроблення проектів національних НД та переглядання національних НД установлені на конкретні види НД та види стандартів, які визначені відповідно до положень Закону України "Про стандартизацію" (2408-14) , ДСТУ 1.0 "Національна стандартизація. Основні положення", ДСТУ 1.1 "Національна стандартизація. Стандартизація та суміжні види діяльності. Терміни та визначення основних понять", ДСТУ 1.5 "Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення та вимоги до змісту нормативних документів" та ДСТУ 1.7 "Національна стандартизація. Правила і методи прийняття та застосування міжнародних і регіональних стандартів" (далі - ДСТУ 1.7) і наведені в додатку 1.
2.5. Базові нормативи трудомісткості розроблення національних структурних елементів проектів національних НД, гармонізованих з міжнародними чи регіональними НД, ідентичних (далі - IDT) та модифікованих (далі - MOD), методи прийняття яких визначені відповідно до положень ДСТУ 1.7, та переглядання національних НД, гармонізованих з міжнародними чи регіональними НД, наведені в додатку 2.
2.6. Базові нормативи трудомісткості інших робіт із стандартизації розроблені на типові види робіт із стандартизації, які визначені відповідно до Законів України "Про стандартизацію" (2408-14) , "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" (3164-15) , ДСТУ 1.2 "Національна стандартизація. Правила розроблення національних нормативних документів" (далі - ДСТУ 1.2), ДСТУ 1.6 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" (далі - ДСТУ 1.6), ДСТУ 1.11 "Національна стандартизація. Правила проведення експертизи проектів національних нормативних документів" (далі - ДСТУ 1.11) та ДСТУ 1.12 "Національна стандартизація. Правила ведення справ нормативних документів" (далі - ДСТУ 1.12), і наведені в додатку 3.

III. Типові види та етапи робіт із стандартизації

3.1. Типові етапи робіт з розроблення проекту національного НД відповідно до ДСТУ 1.2 включають:
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них;
розроблення технічного завдання (далі - ТЗ) на розроблення проекту НД;
розроблення першої редакції проекту НД;
розроблення другої редакції проекту НД;
розроблення остаточної редакції проекту НД.
3.2. Типові етапи робіт з розроблення проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним чи регіональним НД IDT, MOD, складаються з повного письмового перекладу НД з мови оригіналу на українську мову та розроблення національних структурних елементів проекту НД.
3.3. Мовою оригіналу НД є офіційна мова оригіналу міжнародного (регіонального) НД (англійська, німецька, французька, іспанська, португальська, італійська, румунська, польська, чеська, болгарська, сербо-хорватська, словацька, вірменська, грузинська, естонська, литовська, латиська тощо), а також мови народів СНД, крім таджицької (фарсі).
3.4. Для повного письмового перекладу НД відповідно до чинного законодавства виконують:
повний письмовий переклад оригіналу НД;
перевіряння та редагування тексту перекладу НД;
додаткові роботи.
Виконання повного письмового перекладу передбачає переклад усього обсягу тексту оригіналу НД та охоплює:
опрацювання тексту оригіналу НД із застосуванням словників та довідкової літератури;
змістовне аналізування тексту оригіналу НД;
виявлення у тексті оригіналу НД спеціальних термінів, граматичних конструкцій, лексичних зворотів, терміностатей, притаманних певній галузі, скорочень, позначень, мір, назв та імен;
перекладання тексту НД та його запис (комп'ютерний набір, роздрук).
Перевіряння та редагування повного письмового перекладу НД охоплює:
звіряння фраз і абзаців тексту перекладу НД з текстом оригіналу НД;
перевіряння відповідності кожної фрази перекладу НД тексту оригіналу НД, однотипності, використання термінології, логіки викладення;
унесення змістових та стилістичних правок до тексту НД;
перевіряння правопису, наявність друкарських помилок, унесення виправлень до тексту НД;
повне перевіряння готового перекладу тексту НД та внесення необхідних корегувань.
Додаткові роботи передбачають термінологічну роботу та проведення консультацій у фахівців.
Термінологічна робота при виконанні повного письмового перекладу охоплює пошук зазначених в оригіналі тексту НД незнайомих або незрозумілих термінів і скорочень у словниково-довідковій літературі, у тому числі термінологічних стандартах, підбір відповідного терміну еквівалента, розшифрування скорочень.
Консультації правильності викладення частин тексту за спеціальною вузькою або малознайомою тематикою, уточнення технічної і наукової відповідності перекладу оригіналу НД проводяться у фахівців відповідного напряму науки і техніки.
3.5. Нормування робіт з повного письмового перекладу НД здійснюється з урахуванням таких видів перекладів:
чорновий переклад - переклад, що передбачає основний зміст тексту оригіналу НД і має неточності в термінології та стилі викладення;
робочий переклад - повноцінний, стилістично грамотний переклад, який правильно передає зміст тексту оригіналу НД, але має якісь неточності в термінології;
переклад для опублікування - повноцінний, стилістично грамотний переклад, який правильно передає зміст тексту оригіналу НД, з точним застосуванням спеціальної термінології (відредагований науковим редактором).
Нормами часу на повний письмовий переклад передбачається обов'язкове виконання чорнового перекладу. При виконанні робочого перекладу і перекладу для опублікування проводиться редагування чорнового перекладу, визначення термінології, консультації з фахівцями.
3.6. Типові етапи робіт з розроблення національних структурних елементів проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним чи регіональним НД IDT, MOD, установлені ДСТУ 1.7, виходячи з методів його прийняття та включають:
а) для проекту НД, який приймається методом підтвердження:
опрацювання тексту оригіналу НД із застосуванням словників та довідкової літератури;
змістове аналізування тексту оригіналу НД;
розроблення підтверджувального повідомлення;
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них;
б) для проекту НД, який приймається методом передруку:
аналізування тексту перекладеного НД;
розроблення національних структурних елементів проекту НД;
підготовлення інформації щодо редакційних змін, приміток, технічних відхилів;
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них.
При розробленні проекту НД, який приймається методом передруку, до НД додається повний письмовий робочий переклад з мови оригіналу НД на українську мову;
в) для проекту НД, який приймається методом перекладу:
аналізування тексту перекладеного НД;
розроблення національного вступу до проекту НД;
підготовлення інформації (приміток) щодо редакційних змін, технічних відхилів;
укладання тексту перекладеного НД;
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них.
При розробленні проекту НД, який приймається методом перекладу, здійснюється повний письмовий переклад для опублікування з мови оригіналу НД на українську мову.
3.7. Типові етапи робіт з розроблення проекту національного нееквівалентного (далі - NEQ) НД та проекту національного НД, що приймається методом перероблення (прийняття за новим проектом), відповідно до ДСТУ 1.7 включають:
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них;
аналізування тексту перекладеного НД;
розроблення технічних відхилів та (або) редакційних змін;
розроблення національних структурних елементів проекту НД;
розроблення першої редакції проекту НД;
розроблення другої редакції проекту НД;
розроблення остаточної редакції проекту НД.
При розробленні проекту національного нееквівалентного НД NEQ та проекту національного НД, що приймається методом перероблення, здійснюється повний письмовий чорновий переклад НД з мови оригіналу на українську мову.
3.8. Типові етапи інших видів робіт із стандартизації включають такі роботи:
а) для організації робіт із стандартизації згідно з ДСТУ 1.2:
координація робіт із стандартизації;
підготовлення договорів на проведення робіт із стандартизації;
супроводження виконання цих договорів;
б) для розроблення проекту зміни до національного НД згідно з ДСТУ 1.2:
розроблення ТЗ на розроблення проекту зміни до НД;
розроблення першої редакції проекту зміни до НД;
розроблення другої редакції проекту зміни до НД;
розроблення остаточної редакції проекту зміни до НД;
в) для перевіряння національного НД згідно з ДСТУ 1.2:
аналізування НД;
розгляд зауважень та пропозицій до НД;
підготовлення висновку щодо НД;
г) для державної реєстрації національного НД згідно з ДСТУ 1.6:
перевіряння НД;
надання НД реєстраційного номера;
занесення відомостей про НД у реєстр НД;
ґ) для проведення експертизи проекту національного НД згідно з ДСТУ 1.11:
проведення експертизи проекту НД;
оформлення результатів експертизи;
д) для переглядання національного НД згідно з ДСТУ 1.2:
аналізування чинних НД з метою розроблення пропозицій щодо скасування відповідних НД чи внесення змін до них;
розроблення ТЗ на розроблення проекту НД;
розроблення першої редакції проекту НД;
розроблення другої редакції проекту НД;
розроблення остаточної редакції проекту НД;
е) для ведення справ національних НД згідно з ДСТУ 1.12:
оформлення справи НД;
реєстрація НД в інвентарній книзі;
вилучення з чинного фонду справ НД скасованого НД;
реєстрацію користувачів фонду справ НД;
ведення інформації про справи НД;
обслуговування користувачів фонду справ НД;
є) для редагування тексту проекту національного НД перед прийняттям згідно з ДСТУ 1.2:
унесення стилістичних правок у текст проекту НД;
перевіряння тексту проекту НД на відповідність українському правопису;
унесення виправлень у текст проекту НД;
ж) для внесення зміни в текст національного НД у разі його перевидання згідно з ДСТУ 1.2 - унесення в текст національного НД усіх прийнятих до терміну перевидання змін і поправок;
з) для підготовки національного НД до видання згідно з ДСТУ 1.2:
унесення даних про позначення НД;
унесення даних про прийняття, надання чинності та обмеження строку чинності НД у разі його встановлення;
и) для підготовки матеріалів до інформаційного видання та внесення зміни до інформаційного видання:
добір інформаційних матеріалів;
унесення змін;
і) для формування проекту Програми робіт з стандартизації (далі - Програма):
аналізування та експертування пропозицій до Програми (до 500 пропозицій на рік);
формування Програми;
погодження Програми із заінтересованими сторонами;
схвалення та затвердження Програми;
актуалізація і контроль виконання Програми;
формування Плану робіт із стандартизації на поточний рік.

IV. Поправні коефіцієнти

4.1. Ступінь впливу факторів на величину показника базового нормативу трудомісткості робіт із стандартизації коригують поправними коефіцієнтами та коефіцієнтами, які враховують специфіку виконання конкретного виду роботи.
Ці коефіцієнти застосовують під час розрахунку трудомісткості робіт із стандартизації та наведені в додатках 4, 5 та 6.
4.2. Складність розроблення проекту національного НД визначається такими коефіцієнтами:
     коефіцієнт новизни   (К ),   який  враховує   корисність   та
                            н
прогресивність проекту НД;
     коефіцієнт інформаційної   місткості   (К ),   який  враховує
                                              і
зростання   трудомісткості    в    разі    збільшення    кількості
стандартизованих показників у проекті НД;
     коефіцієнт складності  погоджень та оброблення відгуків (К ),
                                                               п
який  враховує  зростання   трудомісткості   розроблення   проекту
національного   НД  при  збільшенні  кількості  організацій,  яким
необхідно надіслати його на відгук та погодження;
     коефіцієнт обсягу НД (К ),  який враховує кількість  сторінок
                            о
формату А4, що містить проект чи оригінал НД;
     коефіцієнт кількості   пропозицій   (К   ),   який   враховує
                                           опр
кількість пропозицій на виконання  робіт  із  стандартизації,  які
надійшли та які необхідно розглянути для включення їх до Програми.

V. Визначення трудомісткості робіт із стандартизації

     5.1. Трудомісткість  робіт  із   стандартизації   визначають,
використовуючи    базові   нормативи   трудомісткості   робіт   із
стандартизації з урахуванням поправних коефіцієнтів.
     5.2. Трудомісткість  розроблення  проекту  національного   НД
(Т, люд.дн) обчислюється за формулою
                Т  = N  * (1 + К  + К  + К ) * К ,            (1)
                      б         н    і    п     о
     де N  - базовий норматив трудомісткості  розроблення  проекту
         б
національного НД, люд.дн;
     К  - коефіцієнт новизни;
      н
     К  - коефіцієнт інформаційної місткості;
      і
     К  - коефіцієнт складності погодження та оброблення відгуків;
      п
     К  - коефіцієнт обсягу проекту НД.
      о
     5.3. Трудомісткість  розроблення   національних   структурних
елементів проекту національного НД,  гармонізованого з міжнародним
чи регіональним  НД  IDT,  що  приймається  методом  підтвердження
(Т   , люд.дн), обчислюється за формулою
  птв
                        Т     = N    * К ,                    (2)
                         птв     птв    о
     де N      -   базовий   норматив  трудомісткості  розроблення
         птв
національних структурних  елементів  проекту національного НД IDT,
гармонізованого з міжнародним чи регіональним НД,  що  приймається
методом підтвердження, люд.дн;
     К  - коефіцієнт обсягу оригіналу НД.
      о
     5.4. Загальна      трудомісткість     розроблення     проекту
національного НД,  гармонізованого з міжнародним  чи  регіональним
НД,  що приймається методами передруку IDT та перекладу IDT,  MOD,
розроблення   проекту   нееквівалентного   НД   NEQ   та   проекту
національного  НД,  що приймається методом перероблення (прийняття
за новим проектом),  складається  з  трудомісткості  перекладу  та
трудомісткості   розроблення  національних  структурних  елементів
проекту НД.
     5.5. При визначенні трудомісткості перекладу тексту оригіналу
НД на українську мову застосовують такі показники:
     трудомісткість виконання   повного    письмового    чорнового
перекладу  НД  складає 1 люд.дн на 3 сторінки тексту оригіналу НД,
якщо  1  сторінка  тексту  оригіналу  НД  містить  1860  знаків  з
урахуванням пропусків;
     трудомісткість проведення консультацій  з  фахівцем  на  один
переклад  тексту  оригіналу  НД  складає  0,3 люд.дн,  на переклад
тексту оригіналу термінологічних НД складає 1 люд.дн;
     трудомісткість редагування   тексту   перекладу   проекту  НД
складає 0,08 люд.дн на 1 сторінку.
     За наявності   у  тексті  оригіналу  НД  формул,  таблиць  та
рисунків кількість сторінок для перекладу зменшують.
     Базові нормативи  трудомісткості  термінологічної  роботи при
виконанні повного письмового перекладу наведені в додатку 7.
     5.6. Трудомісткість  розроблення   національних   структурних
елементів проекту національного НД,  гармонізованого з міжнародним
чи регіональним  НД  IDT,   що   приймається   методом   передруку
(Т  , люд.дн), обчислюється за формулою
  др
                         Т   = N   * К ,                      (3)
                          др    др    о
     де N     -   базовий   норматив   трудомісткості  розроблення
         др
національних структурних  елементів  проекту   національного   НД,
гармонізованого   з   міжнародним   чи  регіональним  НД  IDT,  що
приймається методом передруку, люд.дн;
     К  - коефіцієнт обсягу оригіналу НД.
      о
     5.7. Трудомісткість   розроблення   національних  структурних
елементів проекту національного НД,  гармонізованого з міжнародним
чи  регіональним  НД  IDT,  MOD,  що приймається методом перекладу
(Т   , люд.дн), обчислюється за формулою
  пер
                Т    = N    * (1 + К  + К ) * К ,             (4)
                 пер    пер         і    п     о
     де N     -  базовий   норматив   трудомісткості   розроблення
         пер
національних структурних  елементів  проекту   національного   НД,
гармонізованого  з  міжнародним  чи регіональним НД IDT,  MOD,  що
приймається методом перекладу, люд.дн;
     К  - коефіцієнт інформаційної місткості;
      і
     К  - коефіцієнт складності погодження;
      п
     К  - коефіцієнт обсягу оригіналу НД.
      о
     5.8. Трудомісткість  розроблення   національних   структурних
елементів проекту    національного    нееквівалентного    НД   NEQ
(Т   , люд.дн) обчислюється за формулою
  NEQ
                Т    = N    * (1 + К  + К ) * К ,             (5)
                 NEQ    NEQ         і    п     о
     де N     -  базовий   норматив   трудомісткості   розроблення
         NEQ
національних    структурних    елементів   проекту   національного
нееквівалентного НД NEQ, люд.дн;
     К  - коефіцієнт інформаційної місткості;
      і
     К  - коефіцієнт складності погодження та оброблення відгуків;
      п
     К  - коефіцієнт обсягу проекту НД.
      о
     5.9. Трудомісткість   розроблення   національних  структурних
елементів  проекту  національного  НД,  що   приймається   методом
перероблення (Т   , люд.дн), обчислюється за формулою
               прб
                Т    = N    * (1 + К  + К ) * К ,             (6)
                 прб    прб         і    п     о
     де N      -   базовий   норматив  трудомісткості  розроблення
         прб
національних структурних елементів проекту  національного  НД,  що
приймається методом перероблення, люд.дн;
     К  - коефіцієнт інформаційної місткості;
      і
     К  - коефіцієнт складності погодження та оброблення відгуків;
      п
     К  - коефіцієнт обсягу проекту НД.
      о
     5.10. Трудомісткість    переглядання     національного     НД
(Т , люд.дн) обчислюється за формулою
  п
                  Т  = N  * (1 + К  + К ) * К ,               (7)
                   п    п         і    п     о
     де N    -   базовий   норматив   трудомісткості  переглядання
         п
національного НД, люд.дн;
     К  - коефіцієнт інформаційної місткості;
      і
     К  - коефіцієнт складності погодження та оброблення відгуків;
      п
     К  - коефіцієнт обсягу проекту НД.
      о
     5.11. Трудомісткість  редагування  проекту  національного  НД
перед прийняттям (Т  , люд.дн) обчислюється за формулою
                   рд
                          Т   = N   * К,                      (8)
                           рд    рд
     де N   - базовий норматив редагування  проекту  національного
         рд
НД перед прийняттям, люд.дн;
     К - кількість сторінок проекту НД.
     5.12. Трудомісткість    інших    робіт    із   стандартизації
(Т  , люд.дн) (експертизи проекту національного НД,  унесення змін
  ін
до  тексту  національного  НД  при  його  перевиданні,  підготовка
матеріалів  до  інформаційного  видання  та   внесення   змін   до
інформаційного видання) обчислюється за формулою
                         Т   = N   * К ,                      (9)
                          ін    ін    о
     де N    -  базовий  норматив  інших  робіт із стандартизації,
         ін
люд.дн;
     К  - коефіцієнт обсягу проекту НД.
      о
     5.13. Трудомісткість     розроблення     проекту     Програми
(Т  , люд.дн) обчислюється за формулою
  пр
                      Т   = N   * К   * К ,                  (10)
                       пр    пр    пр    п
     де N   - базовий норматив трудомісткості розроблення  проекту
         пр
Програми, люд.дн;
     К   - коефіцієнт кількості пропозицій;
      пр
     К  - коефіцієнт складності погодження та обробки відгуків.
      п

VI. Планування, облік і калькулювання собівартості робіт із стандартизації

6.1. Планування, облік і калькулювання собівартості робіт із стандартизації, а також НДР /ДКР/, яка передує розробленню національного НД, здійснюють відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 року N 830 (830-96-п) "Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт".
6.2. Розрахунок витрат на відрядження проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року N 98 (98-2011-п) "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів".
( Абзац перший пункту 6.2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі N 1107 (z1723-13) від 17.09.2013 )
При проведенні робіт з розроблення проектів національних НД виконавець передбачає не більше трьох відряджень (по одному відрядженню на кожен з етапів розроблення проекту НД та одне відрядження, пов'язане з організаційно-методичними та консультаційними питаннями) на один договір.
В окремих випадках кількість відряджень за погодженням із замовником може бути змінена.
До витрат на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи і організації, належать витрати на проведення робіт із стандартизації, що не можуть бути виконані штатними працівниками, а виконуються на договірній основі іншими підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності.
6.3. У разі, якщо проект НД розробляється двома мовами - українською та російською (для проектів НД, які розробляються відповідно до міждержавних програм стандартизації і розробником яких є Україна) та існує варіант перекладу оригіналу НД на російську мову (для проектів національних НД, що розробляються як гармонізовані з міжнародними чи регіональними НД), розрахунок вартості робіт за такими додатковими умовами проводять за домовленістю сторін.
6.4. Склад окремих видів робіт із стандартизації та приклади розрахунків їх вартості наведені в додатку 8.
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 1
до пункту 2.4 Методики

БАЗОВІ НОРМАТИВИ

трудомісткості розроблення проектів національних нормативних документів та переглядання національних нормативних документів

----------------------------------------------------------------------------
|          Види НД          |        Базові нормативи трудомісткості       |
|                           |----------------------------------------------|
|                           |      розроблення       |    переглядання     |
|                           |                        |    (N  ), люд.дн    |
|                           |                        |      пг             |
|                           |------------------------+---------------------|
|                           |проекту|  національних  |націо- |національного|
|                           |націо- |  структурних   |нально-|нееквівалент-|
|                           | наль- |    елементів   | го НД |  ного НД та |
|                           |  ного |    проекту     |       |національного|
|                           |  НД,  |  національного |       |    НД, що   |
|                           | (N ), |нееквівалентного|       |  прийнятий  |
|                           |   б   |  НД (N   ) та  |       |   методом   |
|                           |люд.дн |       NEQ      |       |перероблення |
|                           |       |    проекту     |       |             |
|                           |       |  національного |       |             |
|                           |       |      НД,       |       |             |
|                           |       | що приймається |       |             |
|                           |       |    методом     |       |             |
|                           |       |  перероблення  |       |             |
|                           |       | (N   ), люд.дн |       |             |
|                           |       |   прб          |       |             |
|---------------------------+-------+----------------+-------+-------------|
|Стандарти|основоположні:   |       |                |       |             |
|         |організаційно-   |       |                |       |             |
|         |методичні:       |       |                |       |             |
|         |основні положення|  420  |      210       |  250  |     150     |
|         |порядок, правила |  350  |      175       |  210  |     126     |
|         |загальнотехнічні:|       |                |       |             |
|         |умовні позначення|  170  |       85       |  100  |      60     |
|         |вимоги до        |       |                |       |             |
|         |побудови,        |       |                |       |             |
|         |викладу,         |       |                |       |             |
|         |оформлення та    |       |                |       |             |
|         |змісту різних    |       |                |       |             |
|         |видів документів |  550  |      225       |  330  |     198     |
|         |загальнотехнічні |       |                |       |             |
|         |величини, вимоги,|       |                |       |             |
|         |норми            |  380  |      190       |  220  |     132     |
|         |терміни та       |       |                |       |             |
|         |визначення       |  450  |      225       |  270  |     162     |
|         |-----------------+-------+----------------+-------+-------------|
|         |на продукцію,    |       |                |       |             |
|         |послуги:         |       |                |       |             |
|         |загальні технічні|       |                |       |             |
|         |умови            |  500  |      250       |  300  |     180     |
|         |технічні умови   |  420  |      210       |  250  |     150     |
|         |класифікація     |  220  |      110       |  130  |      78     |
|         |основні параметри|       |                |       |             |
|         |та (чи) розміри  |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |характеристики   |  200  |      100       |  120  |      72     |
|         |вимоги безпеки   |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |вимоги охорони   |       |                |       |             |
|         |довкілля         |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |сортамент        |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |марки            |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |конструкції      |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |правила приймання|  170  |       85       |  100  |      60     |
|         |маркування       |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |пакування        |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |правила          |       |                |       |             |
|         |транспортування  |       |                |       |             |
|         |та               |       |                |       |             |
|         |зберігання       |  140  |       70       |  80   |      48     |
|         |правила          |       |                |       |             |
|         |експлуатації,    |       |                |       |             |
|         |ремонту,         |       |                |       |             |
|         |утилізації       |  210  |      105       |  130  |      78     |
|         |-----------------+-------+----------------+-------+-------------|
|         |на сумісність    |  500  |      250       |  300  |     180     |
|         |продукції        |       |                |       |             |
|         |-----------------+-------+----------------+-------+-------------|
|         |на процеси       |  310  |      155       |  180  |     108     |
|         |-----------------+-------+----------------+-------+-------------|
|         |на методи        |  400  |      200       |  240  |     144     |
|         |контролю         |       |                |       |             |
|         |(випробування,   |       |                |       |             |
|         |вимірювання,     |       |                |       |             |
|         |визначення,      |       |                |       |             |
|         |аналізу)         |       |                |       |             |
|         |-----------------+-------+----------------+-------+-------------|
|         |загальні технічні|  460  |      230       |  270  |     162     |
|         |вимоги           |       |                |       |             |
|---------------------------+-------+----------------+-------+-------------|
|Кодекс усталеної практики  |  420  |      210       |  250  |     150     |
|---------------------------+-------+----------------+-------+-------------|
|Класифікатор               |  430  |      215       |  260  |     156     |
|---------------------------+-------+----------------+-------+-------------|
|Каталог                    |  430  |      215       |  260  |     156     |
|---------------------------+-------+----------------+-------+-------------|
|Реєстр загальнодержавного  |  100  |        -       |  60   |      -      |
|застосування               |       |                |       |             |
----------------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 2
до пункту 2.5 Методики

БАЗОВІ НОРМАТИВИ

трудомісткості розроблення національних структурних елементів проектів національних НД, гармонізованих з міжнародними чи регіональними НД IDT, MOD, та переглядання національних НД, гармонізованих з міжнародними чи регіональними НД, які прийняті методом перекладу IDT, MOD

------------------------------------------------------------------
|                 Базові нормативи трудомісткості                |
|----------------------------------------------------------------|
|    розроблення національних структурних    |   переглядання    |
|    елементів проектів національних НД,     |  національних НД, |
|      гармонізованих з міжнародними чи      |  гармонізованих з |
|  регіональними НД, які приймаються методом |  міжнародними чи  |
|--------------------------------------------| регіональними НД, |
|підтвердження IDT |  передруку |  перекладу |   які прийняті    |
|   N   , люд.дн   |    IDT     |  IDT, MOD  | методом перекладу |
|    птв           |N  , люд.дн |N   , люд.дн|     IDT, MOD,     |
|                  | др         | пер        |     N , люд.дн    |
|                  |            |            |      п,           |
|------------------+------------+------------+-------------------|
|        5         |     10     |     80     |        48         |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 3
до пункту 2.6 Методики

БАЗОВІ НОРМАТИВИ

трудомісткості інших робіт із стандартизації

------------------------------------------------------------------
|  Види робіт із стандартизації  |  Значення базового нормативу  |
|                                |    трудомісткості робіт із    |
|                                |  стандартизації, N  , люд.дн  |
|                                |                   ін,         |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Розроблення проекту зміни до    |                               |
|національного НД,               |                               |
|що стосується основних          |                               |
|техніко-економічних показників; |              85               |
|що не стосується основних       |                               |
|техніко-економічних показників  |              35               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Перевіряння національного НД    |               7               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Державна реєстрація             |              0,2              |
|національного НД                |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Проведення експертизи проекту   |              21               |
|національного НД                |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Проведення експертизи проекту   |                               |
|зміни до національного НД,      |                               |
|що стосується основних          |                               |
|техніко-економічних показників; |               5               |
|що не стосується основних       |                               |
|техніко-економічних показників  |               2               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Редагування проекту             |0,1 на 1 сторінку, яка містить |
|національного НД перед          |   1860 знаків з урахуванням   |
|прийняттям (N  )                |           пропусків           |
|             рд                 |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Ведення справи національного НД |               3               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Підготовка матеріалів до        |              20               |
|інформаційного видання          |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Унесення зміни до інформаційного|               4               |
|видання                         |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Підготовка національного НД до  |              0,5              |
|видання                         |                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Унесення змін до тексту         |              20               |
|національного НД при перевиданні|                               |
|--------------------------------+-------------------------------|
|Формування Програми робіт із    |              500              |
|стандартизації                  |                               |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 4
до пункту 4.1 Методики

КОЕФІЦІЄНТИ

складності розроблення проектів національних НД та переглядання національних НД

----------------------------------------------------------------------
|          Види НД          |Коефіцієнт|  Коефіцієнт |  Коефіцієнт   |
|                           | новизни, |інформаційної|  складності   |
|                           |    К     |місткості, К |  погоджень та |
|                           |     н    |            і|  оброблення   |
|                           |          |             |  відгуків, К  |
|                           |          |             |             п |
|                           |          |-------------+---------------|
|                           |          |  від |понад |  від  | понад |
|                           |          |2 до 5|  5   |3 до 10|  10   |
|                           |          |показ-|показ-|органі-|органі-|
|                           |          |ників,|ників,| зацій | зацій |
|                           |          |  які |  які |       |       |
|                           |          |стан- |стан- |       |       |
|                           |          |дарти-|дарти-|       |       |
|                           |          |зують |зують |       |       |
|---------------------------+----------+------+------+-------+-------|
|Стандарти|основоположні:   |          |      |      |       |       |
|         |організаційно-   |          |      |      |       |       |
|         |методичні:       |          |      |      |       |       |
|         |основні положення|   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |порядок, правила |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |загальнотехнічні:|          |      |      |       |       |
|         |умовні позначення|   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |вимоги до        |          |      |      |       |       |
|         |побудови,        |          |      |      |       |       |
|         |викладу,         |          |      |      |       |       |
|         |оформлення та    |          |      |      |       |       |
|         |змісту різних    |          |      |      |       |       |
|         |видів документів |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |загальнотехнічні |          |      |      |       |       |
|         |величини, вимоги,|          |      |      |       |       |
|         |норми            |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |терміни та       |          |      |      |       |       |
|         |визначення       |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |-----------------+----------+------+------+-------+-------|
|         |на продукцію,    |          |      |      |       |       |
|         |послуги:         |          |      |      |       |       |
|         |загальні технічні|          |      |      |       |       |
|         |умови            |    0,1   | 0,05 |  0,1 |  0,03 |  0,06 |
|         |технічні умови   |   0,12   | 0,05 |  0,1 |  0,04 |  0,08 |
|         |класифікація     |   0,14   | 0,05 |  0,1 |  0,04 |  0,08 |
|         |основні параметри|          |      |      |       |       |
|         |та (чи) розміри  |   0,15   | 0,08 | 0,16 |  0,04 |  0,08 |
|         |характеристики   |   0,16   | 0,08 | 0,16 |  0,04 |  0,08 |
|         |вимоги безпеки   |    0,1   | 0,03 | 0,06 |  0,03 |  0,06 |
|         |вимоги охорони   |          |      |      |       |       |
|         |довкілля         |    0,1   | 0,03 | 0,06 |  0,03 |  0,06 |
|         |сортамент        |    0,1   | 0,05 |  0,1 |  0,03 |  0,06 |
|         |марки            |    0,1   | 0,05 |  0,1 |  0,03 |  0,06 |
|         |конструкції      |   0,15   | 0,09 | 0,17 |  0,06 |  0,12 |
|         |правила приймання|   0,13   | 0,05 | 0,10 |  0,03 |  0,06 |
|         |маркування       |    0,1   | 0,03 | 0,06 |  0,03 |  0,06 |
|         |пакування        |    0,1   | 0,03 | 0,06 |  0,03 |  0,06 |
|         |правила          |          |      |      |       |       |
|         |транспортування  |          |      |      |       |       |
|         |та зберігання    |    0,1   | 0,03 | 0,06 |  0,03 |  0,06 |
|         |правила          |          |      |      |       |       |
|         |експлуатації,    |          |      |      |       |       |
|         |ремонту,         |          |      |      |       |       |
|         |утилізації       |   0,14   | 0,07 | 0,14 |  0,04 |  0,08 |
|         |-----------------+----------+------+------+-------+-------|
|         |на сумісність    |    0,1   | 0,05 |  0,1 |  0,03 |  0,06 |
|         |продукції        |          |      |      |       |       |
|         |-----------------+----------+------+------+-------+-------|
|         |на процеси       |   0,14   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|         |-----------------+----------+------+------+-------+-------|
|         |на методи        |    0,1   | 0,04 | 0,08 |  0,04 |  0,08 |
|         |контролю         |          |      |      |       |       |
|         |(випробування,   |          |      |      |       |       |
|         |вимірювання,     |          |      |      |       |       |
|         |визначення,      |          |      |      |       |       |
|         |аналізу)         |          |      |      |       |       |
|         |-----------------+----------+------+------+-------+-------|
|         |загальні технічні|    0,1   | 0,05 |  0,1 |  0,03 |  0,06 |
|         |вимоги           |          |      |      |       |       |
|---------------------------+----------+------+------+-------+-------|
|Кодекс усталеної практики  |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|---------------------------+----------+------+------+-------+-------|
|Класифікатор               |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|---------------------------+----------+------+------+-------+-------|
|Каталог                    |   0,15   | 0,12 | 0,24 |  0,06 |  0,12 |
|---------------------------+----------+------+------+-------+-------|
|Реєстр загальнодержавного  |    0,1   |  -   |  -   |  0,06 |  0,12 |
|застосування               |          |      |      |       |       |
----------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 5
до пункту 4.1 Методики

КОЕФІЦІЄНТ

обсягу нормативного документа

------------------------------------------------------------------
| Кількість сторінок НД формату А4 |  Коефіцієнт обсягу НД, К    |
|                                  |                         о   |
|----------------------------------------------------------------|
|Для розрахунку трудомісткості розроблення проектів національних |
|                               НД                               |
|----------------------------------------------------------------|
|              до 10               |             1,0             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 11 до 20           |            1,05             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 21 до 30           |             1,1             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 31 до 40           |            1,15             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 41 до 50           |             1,2             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 51 до 60           |            1,25             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 61 до 70           |             1,3             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 71 до 80           |            1,35             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 81 до 90           |             1,4             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 91 до 100           |            1,45             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 101 до 150          |             1,5             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 151 до 200          |             1,6             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 201 до 250          |             1,7             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 251 до 300          |             1,8             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 301 до 400          |             2,0             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 401 до 500          |             2,2             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|            понад 500             |             2,5             |
|----------------------------------------------------------------|
|Для розрахунку трудомісткості розроблення проектів національних |
|      НД, гармонізованих з міжнародними чи регіональними НД     |
|----------------------------------------------------------------|
|               до 5               |            0,25             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|            від 6 до 10           |             0,5             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 11 до 20           |            0,75             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|           від 21 до 30           |             1,0             |
|----------------------------------+-----------------------------|
|          від 31 до 100           |на кожну сторінку - 2 люд.дн |
|----------------------------------+-----------------------------|
|            понад 100             |на кожну сторінку - 1 люд.дн |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 6
до пункту 4.1 Методики

КОЕФІЦІЄНТ

кількості пропозицій та складності погодження й оброблення відгуків до проекту Програми робіт із стандартизації

------------------------------------------------------------------
|    Кількість   |  Коефіцієнт   |     Коефіцієнт складності     |
|  пропозицій до |   кількості   |    погодження й оброблення    |
|проекту Програми|пропозицій, К  |          відгуків, К          |
|    робіт із    |             пр|                     п         |
|стандартизації  |               |-------------------------------|
|                |               |    від 3 до   |     понад     |
|                |               |10 організацій |10 організацій |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|     до 500     |      1,0      |      0,02     |      0,04     |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|від 501 до 1000 |      1,2      |      0,03     |      0,06     |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|від 1001 до 1500|      1,5      |      0,04     |      0,08     |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|від 1501 до 2000|      1,8      |      0,05     |      0,01     |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|від 2001 до 2500|      2,0      |      0,1      |      0,2      |
|----------------+---------------+---------------+---------------|
|   понад 2500   |      2,5      |      0,2      |      0,4      |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 7
до пункту 5.5 Методики

БАЗОВІ НОРМАТИВИ

трудомісткості термінологічної роботи при виконанні повного письмового перекладу

------------------------------------------------------------------
|  Кількість термінів у проекті  |        Базові нормативи       |
|        національного НД        |    трудомісткості, люд.дн     |
|--------------------------------+-------------------------------|
|          від 1 до  5           |              0,4              |
|--------------------------------+-------------------------------|
|          від 6 до 10           |              0,5              |
|--------------------------------+-------------------------------|
|          від 11 до 15          |              0,6              |
|--------------------------------+-------------------------------|
|          від 16 до 20          |              0,7              |
|--------------------------------+-------------------------------|
|          від 21 до 25          |              0,9              |
|--------------------------------+-------------------------------|
|            понад 26            |              1,1              |
------------------------------------------------------------------
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов

Додаток 8
до пункту 6.4 Методики

СКЛАД

окремих видів робіт із стандартизації та приклади розрахунків їх вартості

1. Розроблення проекту національного НД

Таблиця 1. Склад окремих видів робіт із стандартизації при розробленні проекту національного НД
-----------------------------------------------------------------------------------
|Вид роботи із |  Склад виду |Зміст типового|    Базові    |Коефіцієнти|Коефіцієнт|
|стандартизації|    роботи   |етапу робіт із|  нормативи   |складності |обсягу НД |
|              |             |стандартизації|трудомісткості|           |          |
|--------------+-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|  Розроблення | розроблення |  відповідно  |відповідно до |відповідно |відповідно|
|    проекту   |   проекту   |до пункту 3.1 |  додатка 1   |до додатка |до додатка|
|національного |національного|              |              |     4     |    5     |
|      НД      |      НД     |              |              |           |          |
|              |-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|              |  проведення |  відповідно  |відповідно до |     -     |відповідно|
|              |  експертизи | до підпункту |  додатка 3   |           |до додатка|
|              |   проекту   |ґ) пункту 3.8 |              |           |    5     |
|              |національного|              |              |           |          |
|              |      НД     |              |              |           |          |
|              |-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|              | редагування |  відповідно  |відповідно до |     -     |    -     |
|              |   проекту   | до підпункту |  додатка 3   |           |          |
|              |національного|є) пункту 3.8 |              |           |          |
|              |  НД перед   |              |              |           |          |
|              |  прийняттям |              |              |           |          |
|              |-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|              |підготовлення|  відповідно  |відповідно до |     -     |    -     |
|              |національного| до підпункту |  додатка 3   |           |          |
|              |НД до видання|з) пункту 3.8 |              |           |          |
|              |-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|              |   ведення   |  відповідно  |відповідно до |     -     |    -     |
|              |    справи   | до підпункту |  додатка 3   |           |          |
|              |національного|е) пункту 3.8 |              |           |          |
|              |      НД     |              |              |           |          |
|              |-------------+--------------+--------------+-----------+----------|
|              |  державна   |  відповідно  |відповідно до |     -     |    -     |
|              |  реєстрація | до підпункту |  додатка 3   |           |          |
|              |національного|г) пункту 3.8 |              |           |          |
|              |      НД     |              |              |           |          |
-----------------------------------------------------------------------------------
Приклад розрахунку вартості розроблення проекту національного стандарту виду "Загальні технічні вимоги"
                   Вихідні дані для розрахунку:
     середньомісячна заробітна  плата згідно з даними Держкомстату
України в галузі "Дослідження і розробки", З  , грн - 1000;
                                            ср
     обсяг проекту стандарту, К, стор - 30;
     середня кількість робочих днів у місяці поточного року,  дн -
21;
     базова трудомісткість   розроблення  проекту  стандарту,  N ,
                                                                б
люд.дн - 460;
     коефіцієнт новизни, К  - 0,10;
                          н
     коефіцієнт інформаційної місткості, К  - 0,05;
                                          і
     коефіцієнт складності погодження, К  - 0,03;
                                        п
     коефіцієнт обсягу проекту НД, К  - 1,1.
                                    о
     Загальна трудомісткість    розроблення    проекту   стандарту
складає:
     Т  = Т + Т    + Т   + Т    + Т  + Т  , де
      з        екс    рд    всп    р    вр
     трудомісткість розроблення проекту стандарту становить:
     Т = N  * (1 + К  + К  + К ) * К  = 460 люд.дн  *  (1 + 0,10 +
          б         н    і    п     о
+ 0,05 + 0,03) * 1,1 = 597,08 люд.дн;
     трудомісткість проведення   експертизи   проекту    стандарту
становить:
     Т    = N    * К  = 21 люд.дн * 1,1 = 23,1 люд.дн;
      екс    екс    о
     трудомісткість редагування проекту стандарту перед прийняттям
становить:
     Т   = N   * К = 0,1 люд.дн * 30 стор = 3,0 люд.дн;
      рд    рд
     трудомісткість ведення справи стандарту становить:
     Т    = 3 люд.дн;
      всп
     трудомісткість державної реєстрації стандарту становить:
     Т  = 0,2 люд.дн;
      р
     трудомісткість підготовлення стандарту до видання становить:
     Т   = 0,5 люд.дн;
      вр
     загальна трудомісткість складає:
     Т  = Т + Т    + Т   + Т    + Т  + Т   = 597,08 + 23,1 + 3,0 +
      з        екс    рд    всп    р    вр
+ 3,0 + 0,2 + 0,5 = 626,88 люд.дн;
     загальні витрати на оплату праці працівників, які залучені до
розроблення проекту стандарту, становлять:
          Т
           з          626,88 люд.дн
     В = ---- * З   = ------------- * 1000 грн = 29851,42 грн,
          Д      ср       21 дн
     де З    -  середньомісячна  заробітна   плата   (основна   та
         ср
додаткова)   працівників,  які  залучені  до  розроблення  проекту
стандарту, грн;
     Т  - загальна трудомісткість робіт із стандартизації, люд.дн;
      з
     Д -  середня  кількість робочих днів у місяці поточного року,
дн.
     Значення З    установлюється  згідно  з  даними  Держкомстату
               ср
України за попередній рік для працівників  галузі  "Дослідження  і
розробки".
     Значення Д установлюється згідно з чинним  законодавством  та
змінюється залежно від кількості робочих днів у році.
     Відрахування на соціальні заходи працівників, які залучені до
розроблення  проекту  стандарту  (36,8%  розміру  витрат на оплату
праці працівників,   які   залучені   до    розроблення    проекту
стандарту), - 10985,32 грн;
     матеріальні витрати, які здійснюються при розробленні проекту
стандарту, - 886,0 грн;
     витрати на   відрядження   працівників,   які   залучені   до
розроблення проекту стандарту, - 1000,0 грн;
     накладні витрати організації (підприємства) - 50000,0 грн;
     накладні витрати, що входять до розрахунку загальної вартості
проекту стандарту (50% розміру витрат на оплату праці працівників,
які залучені до розроблення проекту стандарту), - 14925,71 грн;
     загальна вартість    розроблення    проекту    стандарту    -
57648,45 грн.

2. Розроблення проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним (регіональним) НД IDT, який приймається методом підтвердження

Таблиця 2. Склад окремих видів робіт із стандартизації при розробленні проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним (регіональним) НД IDT, який приймається методом підтвердження
------------------------------------------------------------------------
| Вид роботи із |  Склад виду |Зміст типового|    Базові    |Коефіцієнт|
|стандартизації |    роботи   |етапу робіт із|  нормативи   |обсягу НД |
|               |             |стандартизації|трудомісткості|          |
|---------------+-------------+--------------+--------------+----------|
|Розроблення    | розроблення |відповідно до |відповідно до |відповідно|
|проекту        |національних | підпункту а) |  додатка 2   |до додатка|
|національного  | структурних |  пункту 3.6  |              |    5     |
|НД,            |  елементів  |              |              |          |
|гармонізованого|-------------+--------------+--------------+----------|
|з міжнародними |   ведення   |  відповідно  |відповідно до |    -     |
|(регіональними)|    справи   | до підпункту |  додатка 3   |          |
|НД IDT, який   |національного|      е)      |              |          |
|приймається    |      НД     |  пункту 3.8  |              |          |
|методом        |-------------+--------------+--------------+----------|
|підтвердження  |  державна   |  відповідно  |відповідно до |    -     |
|               |  реєстрація | до підпункту |  додатка 3   |          |
|               |національного|      г)      |              |          |
|               |      НД     |  пункту 3.8  |              |          |
|               |-------------+--------------+--------------+----------|
|               |підготовлення|  відповідно  |відповідно до |    -     |
|               |національного| до підпункту |  додатка 3   |          |
|               |НД до видання|з) пункту 3.8 |              |          |
------------------------------------------------------------------------
Приклад розрахунку вартості розроблення проекту національного стандарту, гармонізованого з міжнародним, який приймається методом підтвердження
                   Вихідні дані для розрахунку:
     середньомісячна заробітна плата згідно з даними  Держкомстату
в галузі "Дослідження і розробки", З  , грн - 1000;
                                    ср
     обсяг оригіналу НД, стор - 30;
     середня кількість робочих днів у місяці поточного року,  дн -
21;
     базова трудомісткість  розроблення  національних  структурних
елементів, N   , люд.дн - 5;
            птв
     коефіцієнт обсягу, К  - 1,0.
                         о
     Трудомісткість розроблення національних структурних елементів
проекту стандарту становить:
     Т    = N    * К  = 5 люд.дн * 1,0 = 5,0 люд.дн;
      птв    птв    о
     трудомісткість ведення справи стандарту становить:
     Т    = 3,0 люд.дн;
      всп
     трудомісткість державної реєстрації стандарту становить:
     Т  = 0,2 люд.дн;
      р
     трудомісткість підготовлення стандарту до видання становить:
     Т   = 0,5 люд.дн;
      вр
     загальна трудомісткість складає:
     Т  =  Т     +  Т     +  Т   +  Т    = 5,0 + 3,0 + 0,2 + 0,5 =
      з     птв      всп      р      вр
= 8,7 люд.дн;
     загальні витрати на оплату праці працівників, які залучені до
розроблення проекту стандарту, становлять:
          Т
           з           8,7 люд.дн
     В = ---- * З   = ------------ * 1000 грн = 414,28 грн,
          Д      ср       21 дн
     де З    -  середньомісячна  заробітна   плата   (основна   та
         ср
додаткова)   працівників,  які  залучені  до  розроблення  проекту
стандарту, грн;
     Т  - загальна трудомісткість робіт із стандартизації, люд.дн;
      з
     Д - середня кількість робочих днів у місяці  поточного  року,
дн.
     Значення З    установлюється  згідно  з  даними  Держкомстату
               ср
України за попередній рік для працівників  галузі  "Дослідження  і
розробки".
     Значення Д  установлюється  згідно з чинним законодавством та
змінюється залежно від кількості робочих днів у році.
     Матеріальні витрати, які здійснюються при розробленні проекту
стандарту, - 13,2 грн;
     відрахування на соціальні заходи працівників, які залучені до
розроблення проекту стандарту  (36,8%  розміру  витрат  на  оплату
праці працівників,    які    залучені   до   розроблення   проекту
стандарту), - 152,45 грн;
     накладні витрати організації (підприємства) - 50000,0 грн;
     накладні витрати, що входять до розрахунку загальної вартості
проекту стандарту (50% розміру витрат на оплату праці працівників,
які залучені до розроблення проекту стандарту), - 207,14 грн;
     загальна вартість розроблення проекту стандарту - 787,07 грн.

3. Розроблення проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним (регіональним) НД IDT, MOD, який приймається методом перекладу

Таблиця 3. Склад окремих видів робіт із стандартизації при розробленні проекту національного НД, гармонізованого з міжнародним (регіональним) НД IDT, MOD, який приймається методом перекладу
-----------------------------------------------------------------------------
|Вид роботи із  |  Склад виду  |Зміст типового|    Базові    |  Коефіцієнт  |
|стандартизації |    роботи    |етапу робіт із|  нормативи   |  обсягу НД   |
|               |              |стандартизації|трудомісткості|              |
|---------------+--------------+--------------+--------------+--------------|
|Розроблення    |   переклад   |відповідно до |відповідно до |      -       |
|проекту        |    тексту    | пунктів 3.2, |пункту 5.5 та |              |
|національного  | оригіналу НД |  3.3, 3.4 та |  додатка 7   |              |
|НД,            |              |      3.5     |              |              |
|гармонізованого|--------------+--------------+--------------+--------------|
|з міжнародним  |  розроблення |  відповідно  |відповідно до |відповідно до |
|(регіональним) | національних | до підпункту |  додатка 2   |  додатка 5   |
|НД IDT, MOD,   |  структурних |в) пункту 3.6 |              |              |
|який           |  елементів   |              |              |              |
|приймається    |    проекту   |              |              |              |
|методом        |національного |              |              |              |
|перекладу      |      НД      |              |              |              |
|               |--------------+--------------+--------------+--------------|
|               |  проведення  |  відповідно  |відповідно до |відповідно до |
|               |  експертизи  | до підпункту |  додатка 3   |  додатка 5   |
|               |    проекту   |ґ) пункту 3.8 |              |              |
|               |національного |              |              |              |
|               |      НД      |              |              |              |
|               |--------------+--------------+--------------+--------------|
|               |  редагування |  відповідно  |відповідно до |      -       |
|               |    проекту   | до підпункту |  додатка 3   |              |
|               |національного |є) пункту 3.8 |              |              |
|               |   НД перед   |              |              |              |
|               |  прийняттям  |              |              |              |
|               |--------------+--------------+--------------+--------------|
|               |ведення справи|  відповідно  |відповідно до |      -       |
|               |національного | до підпункту |  додатка 3   |              |
|               |      НД      |е) пункту 3.8 |              |              |
|               |--------------+--------------+--------------+--------------|
|               |   державна   |  відповідно  |відповідно до |      -       |
|               |  реєстрація  | до підпункту |  додатка 3   |              |
|               |національного |      г)      |              |              |
|               |      НД      |  пункту 3.8  |              |              |
|               |--------------+--------------+--------------+--------------|
|               |підготовлення |  відповідно  |відповідно до |      -       |
|               |національного | до підпункту |  додатка 3   |              |
|               |НД до видання |      з)      |              |              |
|               |              |  пункту 3.8  |              |              |
-----------------------------------------------------------------------------
Приклад розрахунку вартості розроблення проекту національного стандарту виду "Загальні технічні вимоги", гармонізованого з міжнародним стандартом, який приймається методом перекладу
                   Вихідні дані для розрахунку:
     середньомісячна заробітна  плата згідно з даними Держкомстату
в галузі "Дослідження і розробки", З  , грн - 1000;
                                    ср
     обсяг оригіналу НД, К, стор - 30;
     повний письмовий  переклад  для  опублікування  з англійської
мови на українську;
     кількість термінів та скорочень - 18;
     трудомісткість проведення   консультацій   з    фахівцем    -
0,3 люд.дн;
     трудомісткість виконання   повного    письмового    чорнового
перекладу НД - 1 люд.дн на 3 сторінки тексту оригіналу НД;
     середня кількість робочих днів у місяці поточного року,  дн -
21;
     базова трудомісткість  розроблення  національних  структурних
елементів, N   , люд.дн - 80;
            пер
     коефіцієнт інформаційної місткості, К  - 0,05;
                                          і
     коефіцієнт складності погодження, К  - 0,03;
                                        п
     коефіцієнт обсягу, К  - 1,0.
                         о
     Трудомісткість повного письмового перекладу для опублікування
складає:
     Т  = Т  + Т    + Т  + Т , де
      п    ч    ред    т    к
     трудомісткість повного письмового чорнового перекладу:
     Т  = 30 стор / 3 стор = 10,0 люд.дн;
      ч
     трудомісткість редагування:
     Т    = (0,08 люд.дн * 30 стор) = 2,4 люд.дн;
      ред
     трудомісткість термінологічної роботи:
     Т  = 0,7 люд.дн;
      т
     трудомісткість консультацій фахівців:
     Т  = 0,3 люд.дн;
      к
     трудомісткість повного      письмового      перекладу     для
опублікування:
     Т  =  Т   +  Т     +  Т   +  Т   =  10,0  + 2,4 + 0,7 + 0,3 =
      п     ч      ред      т      к
= 13,4 люд.дн;
     загальна трудомісткість складає:
     Т  = Т  + Т + Т    + Т   + Т    + Т  + Т  , 
      з    п        екс    рд    фсп    р    вр
     де    трудомісткість   повного   письмового   перекладу   для
опублікування - 13,4 люд.дн;
     трудомісткість розроблення національних структурних елементів
становить:
     Т =  N     *  (1  +  К   + К ) * К  = 80 люд.дн * (1 + 0,05 +
           пер             і     п     о
+ 0,03) * 1,0 = 86,4 люд.дн;
     трудомісткість проведення   експертизи   проекту    стандарту
становить:
     Т    = N    * К = 21 люд.дн * 1,0 = 21,0 люд.дн;
      екс    екс    о
     трудомісткість редагування проекту стандарту перед прийняттям
становить:
     Т   = N   * К = 0,1 люд.дн * 30 стор = 3,0 люд.дн;
      рд    рд
     трудомісткість ведення справи стандарту становить:
     Т    = 3,0 люд.дн;
      всп
     трудомісткість державної реєстрації стандарту становить:
     Т  = 0,2 люд.дн;
      р
     трудомісткість підготовлення стандарту до видання становить:
     Т   = 0,5 люд.дн;
      вр
     загальна трудомісткість складає:
     Т  =  Т   +  Т + Т    + Т   + Т    + Т  + Т   = 13,4 + 86,4 +
      з     п          екс    рд    всп    р    вр
+ 21,0 + 3,0 + 3,0 + 0,2 + 0,5 = 127,5 люд.дн;
     Загальні витрати на оплату праці працівників, які залучені до
розроблення проекту стандарту, становлять:
          Т
           з          127,5 люд.дн
     В = ---- * З   = ------------ * 1000 грн = 6071,43 грн,
          Д      ср       21 дн
     де З    -  середньомісячна  заробітна   плата   (основна   та
         ср
додаткова)   працівників,  які  залучені  до  розроблення  проекту
стандарту, грн;
     Т  - загальна трудомісткість робіт із стандартизації, люд.дн;
      з
     Д - середня кількість робочих днів у місяці  поточного  року,
дн.
     Значення З    установлюється  згідно  з  даними  Держкомстату
               ср
України за попередній рік для працівників  галузі  "Дослідження  і
розробки".
     Значення Д  установлюється  згідно з чинним законодавством та
змінюється залежно від кількості робочих днів у році.
     Матеріальні витрати,  які здійснюються при розроблені проекту
стандарту, - 200,0 грн;
     відрахування на соціальні заходи працівників, які залучені до
розроблення проекту стандарту  (36,8%  розміру  витрат  на  оплату
праці працівників,    які    залучені   до   розроблення   проекту
стандарту), - 2234,28 грн;
     витрати на   відрядження   працівників,   які   залучені   до
розроблення проекту стандарту, - 1000,0 грн;
     накладні витрати організації (підприємства) - 50000,0 грн;
     накладні витрати, що входять до розрахунку загальної вартості
проекту стандарту (50% розміру витрат на оплату праці працівників,
які залучені до розроблення проекту стандарту), - 3035,72 грн;
     загальна вартість    розроблення    проекту    стандарту    -
12541,43 грн.
Директор Департаменту
стандартизації та метрології
А.А.Нелепов