ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту рішення обласної ради
Про звернення Харківської обласної ради до Президента України,
Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України
стосовно вирішення питання щодо фінансового забезпечення
надання медичної допомоги громадянам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції,
в закладах охорони здоров’я Харківської області
1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту рішення, цілей, завдань і основних його положень.
Керівництвом Харківської області щоденно проводиться моніторинг та опрацьовується інформація, яка надходить від територіальних органів управління та закладів охорони здоров’я щодо громадян, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.
Керівництвом Харківської області щоденно проводиться моніторинг та аналізується інформація, яка надходить від територіальних органів управління та закладів охорони здоров’я щодо громадян, які вимушено переміщуються до Харківської області з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.
Відповідно до оперативної інформації, станом на 02.07.2014 за медичною допомогою вже звернулося та внесено до регіонального реєстру 1 858 осіб, у тому числі 1 057 дорослих та 806 дітей.
З них стаціонарне лікування проведено 229 особам, у тому числі 151 дорослому та 78 дітям, проведено 120 пологів і народилося 120 дітей.
Серед осіб, що звернулися, потребують призначення високовартісних лікарських засобів для проведення систематичного лікування 30 хворих на цукровий діабет, для яких препарати інсуліну різних видів є життєво необхідними та потребують щоденного застосування.
Крім того, серед осіб, які вимушено переміщені з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, виявлено 12 хворих з хронічною хворобою нирок V ступеню, що потребують 3 рази на тиждень проведення гемодіалізу (із застосуванням апарату «штучна нирка») відповідно до протоколів надання медичної допомоги, затверджених наказами Міністерства охорони здоров’я України,
У складі контингенту громадян, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, зареєстровано також 6 осіб зі спадковими хворобами (гемофілія, фенілкетонурія, муковісцидоз тощо), що потребують постійного прийому спеціальних високовартісних лікарських засобів, які надходять до Харківської області в межах централізованих поставок від Міністерства охорони здоров’я України із розрахунку виключно на кількість пацієнтів – жителів області станом на 31.12.2013.
Також, за медичною допомогою, у тому числі, ургентною, звертаються пацієнти з цього ж контингенту громадян, що потребують проведення хірургічних втручань із застосуванням високовартісних виробів медичного призначення (штучні клапани серця, стенти різних типів, електрокардіостимулятори, оксигенатори та ін.), які область також отримує централізовано від Міністерства охорони здоров’я України виключно для мешканців Харківської області. Серед переміщених осіб також зареєстровано 2 хворих на туберкульоз, 6 ВІЛ-інфікованих, які також потребують спеціального лікування та вже його отримують; 7 пацієнтів на онкологічні захворювання, у тому числі 5 – з онкогематологічною патологією, яким на даний час проводиться високовартісне хіміотерапевтичне лікування.
Серед осіб, що звернулися за медичною допомогою, зареєстровано більше 357 вагітних в різних періодах вагітності, які потребують у разі виявлення або загострення супутньої екстрагенітальної патології проведення стаціонарного лікування та подальшого родорозрішення.
З метою надання необхідної та в повному обсязі медичної допомоги відповідно до об’єктивних показів всім громадянам, що її потребують, для забезпечення збереження життя і здоров’я вагітних, роділь та новонароджених заклади охорони здоров’я Харківської області в умовах обмежених ресурсних можливостей поточного бюджетного року вимушені забезпечувати пацієнтів – жителів інших областей України всіма необхідними лікарськими засобами, у тому числі препаратами для лікування дихальних розладів в умовах неонатальної реанімації, які мають високу вартість і закуповуються за кошти обласного бюджету в межах комплексної обласної програми «Здоров’я Слобожанщини» для жителів Харківщини.
Також, серед сімей, які переміщені з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, є такі, що потребують забезпечення дітей молочними сумішами та лікувальним харчуванням.
Станом на 01.07.2014 року з будинку дитини міста Краматорськ Донецької області до обласних будинків дитини Харківській області переведено 33 дитини, позбавлених батьківського піклування, а також очікується переведення ще 21 дитини з зазначеної області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.062014 № 588-р «Питання соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції» вказано, зокрема, про забезпечення зазначеного контингенту громадян України, надання їм необхідної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я.
При цьому, обсяги фінансових ресурсів, що доведені обласному бюджету на виконання делегованих державою повноважень по галузі «Охорона здоров’я» відповідно до формульного розподілу та виходячи з принципу «на одного жителя Харківської області», не враховують систематичного надання медичної допомоги, в тому числі, спеціалізованої додатковим контингентам громадян – жителям інших міст та областей.
Також треба зазначити, що дефіцит фінансових ресурсів, затверджених в показниках місцевого бюджету Харківської області лише по галузі «Охорона здоров’я» на поточний рік, в тому числі для надання спеціалізованої медичної допомоги, зокрема, замісної ниркової терапії, складає більше 50,0 млн.грн.
У той же час, лише надання медичної допомоги хворим на хронічну хворобу нирок, із застосуванням методу гемодіалізу потребує фінансових ресурсів в обсязі 20,0 тис.грн. на одного хворого в місяць, а на одного інсулінозалежного хворого – в середньому 500,0 грн. на місяць.
За розрахунками фахівців, на підставі даних комунальних закладів охорони здоров’я, в період проведення антитерористичної операції тільки комунальним сектором охорони здоров’я області вже витрачено близько 3,9 млн.грн. для надання медичної допомоги постраждалим та громадянам, що виїхали із зазначених територій.
З огляду на викладене, з метою належного забезпечення організації надання своєчасної медичної допомоги громадянам України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, враховуючи об’єктивну тенденцію до збільшення їх чисельності, необхідно ініціювати перед органами центральної влади питання щодо фінансової підтримки місцевих бюджетів Харківської області.
2. Посилання на нормативно-правові акти, відповідно до яких було розроблено даний проект рішення.
Проект рішення розроблено на підставі статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з урахуванням вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.062014 № 588-р «Питання соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції».
3. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших результатів, у разі прийняття рішення.
Прийняття обласною радою зазначеного проекту рішення та звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України із подальшим позитивним вирішенням порушеного питання, дозволить на належному рівні забезпечити надання медичної допомоги громадянам України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, в комунальних закладах охорони здоров’я Харківської області.