Додаток 1
Інформація
про хід виконання Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки
Створення умов для розвитку підприємництва залишається одним із пріоритетів у діяльності органів виконавчої влади Харківської області.
На Харківщині зосереджена значна частина економічного потенціалу країни. В області працюють підприємства практично всіх галузей промисловості, включаючи машинобудування, верстатобудування, сільгоспмашинобудування, авіаційно-космічну, паливно-енергетичну, харчову, переробну та інші галузі.
Невід’ємною частиною ринкової системи господарювання є мале підприємництво, без якого економіка і суспільство в цілому не можуть існувати і розвиватися.
В Харківській області станом на 01.01.2014 здійснювали діяльність 24883 малих підприємства (95,4% від загальної кількості підприємств області). За цим показником Харківська область посідає п’яте місце по Україні після м. Києва, Донецької, Дніпропетровської та Одеської областей.
Кількість підприємців – фізичних осіб Харківської області в 2013 році збільшилась на 14727 осіб порівняно з 2012 роком і склала 194219 осіб.
Саме малий і середній бізнес визначає темпи економічного зростання, структуру та якість валового внутрішнього продукту.
Створення сприятливих умов, необхідних для стабільного та ефективного розвитку сфери підприємництва, залишається одним із пріоритетних завдань діяльності Харківської обласної державної адміністрації.
Для забезпечення надання якісних послуг підприємцям регіону у всіх районах, містах обласного значення та м. Харкові створені та діють центри надання адміністративних послуг, до складу яких входять дозвільні центри.
За 9 місяців 2014 року у дозвільні центри області (включаючи Єдиний дозвільний центр м. Харкова) звернулися 74200 суб'єктів господарської діяльності, що на 2163 звернення (3,0%) більше, ніж за відповідний період 2013 року; видано 16148 документів дозвільного характеру, що на 1048 документів (6,9%) більше, ніж за відповідний період 2013 року; державним адміністратором надано 27175 консультацій.
З метою спрощення оформлення документації в усіх районах та містах обласного значення функціонують центри надання адміністративних послуг (усього – 34). Крім того, у кожному з 9 районів м. Харкова відкрито територіальні підрозділи Центру надання адміністративних послуг.
З 1 вересня 2014 року адміністраторами Центрів вже надаються послуги Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Основними принципами роботи Центрів є:
• орієнтація на суб'єкта звернення;
• відкритість, прозорість та зрозумілість процедур;
• запобігання корупційним діям, ліквідація посередницьких послуг;
• забезпечення вільного доступу суб'єктів звернення до інформації про стан розгляду звернень;
• оперативність у вирішенні питань;
• забезпечення рівності прав всіх суб'єктів звернення.
Важливим інструментом державної політики підприємництва в області є регіональна Програма сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011 – 2015 роки, якою передбачено вирішення ключових завдань у сфері державної підтримки малого бізнесу в регіоні, зокрема заходи щодо законодавчого забезпечення, фінансової підтримки, створення інфраструктури, кадрового та ресурсного забезпечення.
Упорядкування нормативно-правового забезпечення підприємницької діяльності та здійснення регуляторної політики
У 2014 році місцевими органами виконавчої влади здійснювалось подальше впровадження державної регуляторної політики відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» шляхом:
прийняття регуляторних актів обласною та районними державними адміністраціями. Протягом 9 місяців 2014 року районними державними адміністраціями прийнято 30 регуляторних актів;
проведення відстежень результативності регуляторних актів обласної державної адміністрації та районних державних адміністрацій. За звітний період підготовлено 52 звітів про відстеження результативності регуляторних актів, із загальної кількості яких: 7 – обласною державною адміністрацію, 45 – районними державними адміністраціями;
З метою забезпечення прозорості та публічності діяльності місцевих органів виконавчої влади під час прийняття регуляторних актів, на офіційному сайті Харківської обласної державної адміністрації розміщено реєстр чинних регуляторних актів.
Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської облдержадміністрації систематично проводиться аналіз чинного законодавства України з питань розвитку малого бізнесу і надаються відповідні пропозиції Кабінету Міністрів України та Міністерству розвитку і торгівлі України.
Фінансово-кредитна, матеріально-технічна підтримка, ресурсне та інформаційне забезпечення
Має свій подальший розвиток і такий значний важіль, як інфраструктура підтримки малого підприємництва.
З метою виконання заходів Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки, в обласному бюджеті на 2014 рік затверджено фінансування на забезпечення діяльності Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва у сумі 426,9 тис. грн.
У 2014 році на мікрокредитування суб`єктів малого підприємництва за рахунок повернення раніше наданих кредитів з обласного бюджету виділено 108,84 тис.грн.
Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва
Свій подальший розвиток має такий значний фактор, як інфраструктура підтримки малого підприємництва.
Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва на постійній основі здійснюється координація діяльності бізнес-центрів, надається методична допомога, організовуються і проводяться семінари для підприємців у районах області.
За результатами звітів наданих громадськими організаціями на базі яких були створені бізнес-центри в Балаклійському, Валківському районах та м. Первомайському Харківської області у січні були підписані додаткові угоди і продовжено термін використання матеріально-технічної допомоги з:
- ГО «Інвалідів багатодітних родин, родин дітей інвалідів Балаклійського району Харківської області»
- ГО спеціалізована соціальна служба «Волонтерський центр» Первомайського району,
з об’єднанням громадян «Районна жіноча рада Валківщини» договір не продовжено та предмети матеріально-технічної допомоги повернуті Фонду у повному обсязі.
Також продовжує свою діяльність консультативно-дорадчий орган Печенізької районної ради «Ресурсний центр розвитку громад Печенізького району». Фонд здійснює координацію діяльності бізнес-центрів, надає методичну допомогу.
Інформаційно-маркетингова підтримка підприємців
Ефективність упровадження нових організаційних форм підприємницької діяльності, використання підприємцями грантової, пільгової кредитної та інших форм підтримки значною мірою визначається інформаційно-маркетинговою підтримкою підприємців.
З цією метою протягом 2014 року Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва здійснювалась інформаційно-консультативна підтримка суб’єктів малого та середнього бізнесу.
Крім того, на сайті Фонду постійно оновлюється така інформація:
щомісяця:
- «Календар підприємця», в якому наведені граничні терміни подання звітності та сплати податків;
- інформаційний вісник «Дайджест ХРФПП», у якому зібрані актуальні соціально-економічні новини області, зміни в законодавстві та інше;
щокварталу:
- плани перевірок суб’єктів господарювання контролюючими органами;
- аналітичні дані щодо реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
При Харківському регіональному фонді підтримки підприємництва діє «гаряча лінія для підприємців». За телефоном «гарячої лінії» надаються правові консультації з ведення підприємницької діяльності та безпосередні консультації щодо проведення перевірок контролюючими органами.
Телефони «гарячої лінії» діють при об’єднаннях підприємців; бізнес-центрах, дозвільних центрах для оперативного реагування на порушення, виявлені у процесі видачі дозволів.
З метою поліпшення інформованості суб’єктів підприємництва щодо виконання регіональної Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки, Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва продовжує співпрацю з харківськими засобами масової інформації.
Профорієнтаційна підготовка та перепідготовка кадрів для сфери малого підприємництва
Державною службою зайнятості області проводиться робота щодо залучення незайнятого населення до підприємницької діяльності або забезпечення його самозайнятості.
Протягом січня-вересня 2014 року службою зайнятості проводились семінари, спрямовані на розширення обсягу продуктивної зайнятості завдяки залученню безробітних до підприємництва та самозайнятості, а саме:
- 440 профінформаційних семінарів з орієнтації на підприємницьку діяльність «Як розпочати власний бізнес», у яких взяли участь майже 1200 осіб віком до 35 років;
- 500 консультаційних семінарів із загальних основ підприємницької діяльності «Від бізнес-ідеї до власної справи» за участю понад 1500 осіб віком до 35 років;
- 120 навчальних семінарів для жителів села «Ефективне ведення сільського господарства» за участю понад 200 осіб віком до 35 років.
З метою сприяння працевлаштуванню безробітних, в області було організовано підвищення кваліфікації безробітних за підприємницькими напрямами.
Протягом 9 місяців 2014 року для організації підприємницької діяльності у Харківській області було виплачено допомогу по безробіттю одноразово близько 978 особам, з них 484 особи – молодь віком до 35 років та 462 особи – жінки.
Крім того, до організації підприємницької діяльності залучалися безробітні особи, які потребують додаткових гарантій (190 осіб) та особи, які мають обмежені фізичні можливості (32 осіб). Протягом звітного періоду зазначені особи одноразово отримали допомогу по безробіттю.
Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва спільно з Департаментом економіки і міжнародних відносин обласної державної адміністрації реалізується комплексна освітня програма «Школа малого бізнесу», основною метою якої є проведення бізнес-семінарів, круглих столів, майстер-класів, конференцій для підприємців і тих, хто бажає розпочати власну справу.
В області проводиться робота з реалізації Програми перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва «Українська ініціатива» («Fit for Partnership with Germany») (далі – Програма), координатором якої є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Основна мета Програми – формування нової генерації молодих управлінців, здатних ефективно працювати в умовах конкурентного середовища.
Програма проводиться в 2 етапи: перепідготовка управлінських кадрів для сфери підприємництва на базі вищого навчального закладу та стажування менеджерів протягом 1 місяця за кордоном (Німеччина).
Етап стажування менеджерів за кордоном (Німеччина, 1 місяць) реалізується за рахунок технічної міжнародної допомоги і фінансується Урядом Федеративної Республіки Німеччина та Федеральним міністерством економіки і технологій.
Перевага Програми для підприємницьких структур регіону - установлення контактів з німецькими компаніями і можливість знайти надійних партнерів за кордоном.
За результатами попередніх відборів у 2013-2014 роках вже сформовано групу топ-менеджерів для одномісячного стажування у Німеччині, до складу якої увійшло 14 представників з Харківської області. Стажування відбудеться з 09.11.2014 по 06.12.2014 на базі освітнього німецького центру NBL (м. Дрезден, Німеччина).
Крім того, на початок 2015 року заплановано проведення відбору претендентів на стажування безпосередньо у місті Харкові.
З метою виконання заходів Програми, в області проводиться робота щодо залучення можливих кандидатів на стажування, а саме:
- на офіційних сайтах обласної державної адміністрації, Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва розміщені оголошення щодо набору претендентів на стажування за Програмою;
- в рамках співпраці з Харківським клубом підприємців та бізнесменів, Німецьким центром у Харківській області, Всеукраїнською громадською організацією «Український союз промисловців і підприємців», Харківською торгово-промисловою палатою, Спілкою підприємців Харківської області, Координаційною радою Харківського офісу Європейської Бізнес Асоціації, районними державними адміністраціями та міськими радами міст обласного значення розповсюджено інформацію щодо проведення конкурсного відбору серед підприємницьких кіл області;
- ведеться робота з інформування кандидатів щодо оформлення необхідних документів для проходження співбесіди з членами конкурсної комісії.
Міжнародне, міжрегіональне та транскордонне співробітництво
Заходи, які проводяться в області за напрямом міжнародного, міжрегіонального та транскордонного співробітництва, сприяють подальшому розвитку взаємовигідних економічних, науково-технічних і культурних зв’язків Харківської області з іншими регіонами, підвищенню конкурентоспроможності малого підприємництва.
Так, 04-07.02.2014 підприємства Харківської області взяли участь у ХХVІ Міжнародній агропромисловій виставці «Агро-2014», яка проходила в м. Києві. У загальній експозиції Харківської області було представлено 30 підприємств харчової і переробної промисловості, а заочну участь у роботі виставки взяли понад 40 підприємств.
За вагомий внесок у розвиток аграрного сектора України Харківщина була відмічена золотою медаллю в номінації «За краще висвітлення регіонального розвитку та виставкову експозицію серед областей України».
01.07.2014 в м. Харкові відбувся Перший міжнародний форум «Україна 2014. Стратегічне бачення: виклики та можливості». Мета форуму – комунікація бізнес-кіл України та Євросоюзу, яка допоможе виробити дорожню карту адаптації українських компаній до умов роботи за європейськими правилами. В заході взяли участь представники структурних підрозділів обласної державної адміністрації, ділових кіл регіону.
05.09.2014 у Харкові відбувся VІ Міжнародний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи». Форум націлений на розгляд практичних кроків міжнародної економічної інтеграції, демонстрацію існуючих можливостей і перспектив розвитку промислової, сільськогосподарської, наукової галузей Харківської області, паливно-енергетичного комплексу, а також інформаційних технологій.
У форумі взяли участь представники дипломатичних місій з 12 країн світу, керівники державних установ, що займаються інноваційною та інвестиційною діяльністю, представники міжнародних компаній, інвестиційних фондів і фінансово-промислових груп.
В рамках форуму керівництвом Харківської обласної державної адміністрації було підписано Меморандум про співпрацю з Американською торговою палатою в Україні.
Департаментом економіки і міжнародних відносин обласної державної адміністрації постійно розповсюджуються інформаційні, рекламні та презентаційні матеріали через посольства та консульства України за кордоном.
Таким чином, основні заходи Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки реалізуються успішно та вчасно, що, у свою чергу, дає можливість вирішувати ключові завдання у сфері державної підтримки малого бізнесу регіону.
Директор Департаменту економіки і
міжнародних відносин Харківської
обласної державної адміністрації В.М. Коваленко