Звіт постійної комісії обласної ради
з питань науки, освіти, культури,
історичної спадщини, духовності та національних меншин
про роботу за період з листопада 2013 року по листопад 2014 року
Постійна комісія створена рішенням обласної ради від 25 листопада 2010 року № 5-VI на I сесії. У складі комісії зараз працює 9 депутатів.
Всю роботу комісія проводить згідно з поточними і перспективними планами. Депутати працюють на основі законності, гласності, рівноправності та вільного колективного обговорення питань і прийняття рішень. Постійна комісія відповідно до Положення про постійні комісії розглядає питання щодо розвитку науки і освіти в регіоні; розвитку мережі, укріплення матеріально-технічної бази закладів культури; попередньо розглядає проекти програм щодо розвитку науки, освіти культури, історичної спадщини, духовності, а також програм культурного розвитку національних меншин; здійснює аналіз щодо розвитку культури, збереження історичної спадщини та пам’яток культури в регіоні, розглядає питання стосовно розвитку мережі, укріплення матеріально-технічної бази закладів культури.
Всього постійна комісія за звітний період провела 8 засідань, на яких було розглянуто 134 питання.
У 2009 році обласною радою було затверджено комплексну Програму розвитку гуманітарної сфери, термін дії якої закінчився 2013 року. Постійна комісія заслухала звіт про її виконання, а 24 квітня 2014 року обласна рада прийняла відповідне рішення.
Оскільки термін дії комплексної програми закінчився, по галузі „освіта” якою опікується постійна комісія, було прийнято у грудні 2013 року на пленарному засіданні XXVII сесії обласної ради програму „Новий освітній простір Харківщини” на 2014 -2018 роки. Ця програма була попередньо опрацьовано депутатами.
29 серпня 2013 року обласна рада прийняла рішення щодо затвердження Програми розвитку культури і туризму Харківської області на 2014-2018 роки. Зазначена програма була прийнята з метою створення умов для подальшого збагачення та розвитку культури, мистецтва і туризму в регіоні. З 2011 року розпочато процес інформатизації сфери «Культура» Харківської області. Актуальним напрямом розвитку галузі культури є відродження культурних і просвітницьких традицій у сільській місцевості. Існує гостра потреба у використанні новітніх технологій, а саме: впровадження стовідсоткового доступу до мережі Інтернет у закладах культури, електронних каталогів у бібліотеках, систем автоматизації в музейних закладах. Необхідно зберегти, актуалізувати культурне надбання, забезпечити його ефективне використання в суспільно-економічному розвитку для формування привабливого іміджу області та популяризації культури і мистецтва в Україні та світі. На виконання цих завдань і направлені заходи програми. Зміни до зазначеної програми двічі були розглянуті комісією та рекомендовані для розгляду на пленарних засіданнях обласної ради, що були підтримані депутатами обласної ради.
Депутати комісії постійно приділяють увагу виконанню рішень обласної ради та рішень, ухвалених комісією.
У порядку контролю, у січні 2014 року також було заслухано звіт про хід виконання у 2013 році обласної соціальної Програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 2008-2017 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 17 квітня 2008 року № 685-V (зі змінами). На виконання обласної Програми місцевими органами влади розроблені і затверджені відповідні місцеві програми. Заходи Програми передбачається реалізувати протягом 10 років у межах 4-х етапів. Виконання заходів програми дозволило збільшити кількість дітей, що влаштовуються до сімейних форм виховання, а також обмежити кількість дітей, що направляються на виховання до державних інтернатних закладів. З метою задоволення освітніх потреб населення, створення умов для раннього лікування й навчання дітей дошкільного і шкільного віку в області триває процес зміни типів комунальних освітніх закладів.
29 серпня 2013 року постійна комісія рекомендувала для розгляду на пленарному засіданні проект рішення обласної ради „Про припинення ХАРКІВСЬКОГО ЛІЦЕЮ З ПОСИЛЕНОЮ ВІЙСЬКОВО-ФІЗИЧНОЮ ПІДГОТОВКОЮ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ. Питання щодо ходу виконання вищевказаного рішення комісія розглянула у грудні 2013 року.
Згідно з чинним порядком управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, постійна комісія по мірі надходження матеріалів погоджує призначення на посади, подовження терміну дії контрактів та звільнення з посади керівників установ та підприємств обласної комунальної власності на умовах контракту, а також вищих навчальних закладів, узгоджують передачу об’єктів в оренду, надання дозволів на списання майна, відчуження об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, інші питання стосовно комунальної власності. Постійна комісія погоджує статути обласних комунальних закладів та підприємств профільних галузей. Депутати комісії ретельно розглядають зазначені питання та вносять свої пропозиції, зокрема стосовно зміни термінів дії контрактів деяким працівникам галузей культури і освіти. Ґрунтовну роботу провели депутати постійної комісії по перевірці стану та ефективності використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області КОМУНАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ „ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ПАЛАЦ ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ ”. Депутати дали ряд рекомендацій, які враховані керівництвом закладу. Це питання знаходиться на контролі комісії.
Також депутати комісії надають погодження, за пропозиціями комунальних закладів, щодо кадрового резерву.
З метою стимулювання розвитку та соціальної підтримки талантів Харківської області, виявлення обдарованої молоді та сприяння її самореалізації з 2007 року рішенням обласної ради було запроваджено конкурс ім. О.С. Масельського на кращий літературний твір. Контроль за його виконанням рішення покладено на постійну комісію. У конкурсі випробовують свій хист: творча молодь, письменники, журналісти, аматори, інші особи, які є жителями Харківської області, у тому числі ті, що навчаються у Харківській області. У конкурсі запроваджено наступні номінації: «Проза»; «Поезія»; «Публіцистика»; «Драматургія»; «Майстер слова»; «Учнівська молодь». Останню номінацію було включено з метою підтримки обдарованої молоді регіону, учнівської молоді віком з 14 до 17 років. 30 січя 2014 року обласна рада прийняла рішення щодо запровадження ще однієї окремої відзнаки - „Дзвони Чорнобиля” з метою вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, збереження пам’яті про героїчне протистояння найбільшій в історії техногенній катастрофі, збереження майбутніх поколінь від повторення трагічних помилок. Конкурс проведено у восьмий раз.
Постійна комісія попередньо розглядає і рекомендує кандидатури та колективи для нагородження відзнаками, преміями Верховної Ради України, почесними нагородами Харківської обласної ради. Депутати постійної комісії попередньо розглядають пропозиції Харківської обласної державної адміністрації і за результатами розгляду рекомендують для винесення на пленарне засідання обласної ради питання щодо присудження щорічної Премії Верховної Ради України. Цього року постійна комісія направила пропозиції для винесення на розгляд обласної ради.
Голова постійної комісії Дулуб Л.М. є членом: Харківської регіональної ради; колегії Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації; організаційного комітету з підготовки та проведення заходів, присвячених відзначенню у 2014 році 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка; організаційного комітету з присудження Міжнародної премії імені І.Ю. Рєпіна; комітету з призначення щорічних премій та іменних стипендій Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради в галузі культури і мистецтва; постійно діючої комісії з розгляду питань стосовно списання майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ. міст області; комітетів з призначення іменних стипендій голови Харківської обласної державної адміністрації керівникам загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних (включаючи дитячо-юнацькі спортивні школи) навчальних закладів районів Харківської області та міст Ізюма, Куп’янська, Лозової, Люботина, Первомайського, Чугуєва.
Кожний депутат, член постійної комісії, багаторазово виїздив у райони та міста області, де зустрічався з колективами та адміністраціями навчальних закладів, закладів культури, надавав безпосередню допомогу та консультації, а також вирішував проблеми окремих громадян.
Всіх депутатів комісії об’єднує активна громадянська позиція, результативна робота в закріплених районах області, відповідальне ставлення до виконання депутатських обов’язків.
Голова постійної комісії Л. Дулуб