Додаток 2

до рішення обласної ради

від 15 грудня 2006 р. № 130-V (130-5-рр)

(VІІІ сесія V скликання)

 

 

 

Методика

розрахунку і порядку використання плати

за оренду майна, що знаходиться у спільній власності

територіальних громад сіл, селищ, міст області

 

 

1. Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем та визначається на підставі незалежної оцінки вартості майна відповідно до звіту суб’єкта оціночної діяльності (суб’єкта господарювання) про оцінку майна, що передається в оренду. Незалежна оцінка вартості майна, наданого в оренду, а також виготовлення технічного паспорту на нежитлову будівлю, споруду чи приміщення сплачується за домовленістю сторін договору оренди.

            У разі, коли орендодавцем структурного підрозділу (філії, цеху, дільниці), а також нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) або індивідуально визначеного майна є комунальне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати від імені ради визначає голова обласної ради.

            2. До плати за оренду нерухомого та індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов’язуються надавати орендарю комунальні підприємства, на балансі яких перебуває це майно.

            Витрати інвалідів, пов’язані з утриманням об’єкта оренди з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування, компенсуються за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів України у порядку, що визначається Міністерством праці та соцполітики і Мінфіном.

            3. Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.

            У разі, коли термін оренди менший чи більший за одну добу, то на основі розміру річної орендної плати розраховується добова, а в разі необхідності – на основі розміру добової орендної плати розраховується погодинна орендна плата. При розрахунку використовується кількість робочих днів у місяці та кількість робочих годин на добу.

            4. Розмір річної орендної плати  за цілісні майнові комплекси комунальних підприємств визначається за формулою:

           

                        Опл = Вз х Сор.ц,

де

            Опл –      розмір річної орендної плати, грн.;

            Вз –   залишкова вартість майна, що передається в оренду, на дату визначення вартості об’єкта оренди, грн.;

            Сор.ц – орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, визначена згідно з додатком 1 до цього Положення.

            У разі визначення орендаря на конкурсних засадах в умовах конкурсу може бути передбачено більший розмір орендної плати.

5. Розмір річної орендної плати у разі оренди окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) встановлюється за погодженням сторін і складає не менш як 5 відсотків від вартості орендованого майна. У разі, якщо орендарем є суб’єкт малого підприємництва, – не менше 4 відсотків від вартості майна. Орендодавець може здійснювати незалежну оцінку майна, що передається в оренду.

            6. Залишкова вартість майна, що передається в оренду (крім нерухомого майна), повинна бути приведена у відповідність з вимогами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 92 від 27 квітня 2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 травня 2000 року за № 288/4509 “Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”, та дорівнювати справедливій вартості цього майна.

            7. У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок обласного бюджету, та інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування) розмір річної орендної плати визначається за формулою:

Опл = Вп х Сор,

де

            Вп – вартість орендованого майна, визначена в результаті незалежної оцінки, грн.;

            Сор – орендна ставка, визначена згідно з додатком 2 до цього Положення.

Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з оцінки майна.

            Ставки річної орендної плати є цінами (тарифами), зміна яких є підставою для внесення відповідних змін до договорів оренди.

            Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною будівлі (споруди), то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою:

Вп = Вб : Пб х Пп,

де

Вп – вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі                  (споруди), грн.;

Вб – вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), визначена в результаті незалежної оцінки, грн.;

Пп – площа орендованого приміщення, м²;

Пб – площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), м².

За згодою сторін, а також у разі визначення орендаря на конкурсних засадах договором оренди може бути передбачено більший розмір орендної плати.

8. Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, що фінансуються за рахунок коштів  обласного бюджету, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування становить 1 гривню.

Розмір місячної орендної плати при передачі в оренду житла встановлюється договором оренди у розмірі, що дорівнює розміру квартирної плати, встановленої законодавством.

9.  Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям, і прибудинкової території розподіляються між ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині – пропорційно розміру займаної підприємствами, організаціями загальної площі.

10. Розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладання договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:

                          Опл

Опл.міс. =  ——— х І п.р. х І м,

   12

де    

Опл.міс. – місячна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.;

            Опл – розмір річної орендної плати, грн.;

            І п.р. – індекс інфляції за період з початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна – з дати проведення незалежної оцінки) до дати укладання договору оренди або перегляду розміру орендної плати;

            І м – індекс інфляції за перший місяць оренди.

11. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць і вноситься ним самостійно.

12. Термін внесення орендної плати визначається в договорі.

У договорі оренди цілісного майнового комплексу комунальних підприємств рекомендується обумовлювати, що сплата орендних платежів має проводитися щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.

У випадку несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен виплачувати за кожний день прострочення пеню згідно з чинним законодавством.

13. Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів подаються платниками установам банку до настання терміну платежу.

14. Суми орендної плати, надмірно перераховані до бюджету або орендодавцеві, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові в 5-денний термін від одержання його письмової заяви.

15.  Орендна плата спрямовується:

а) за майно, орендодавцем якого виступає уповноважений орган:

– за цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, їх структурних підрозділів – 100 % до обласного бюджету;

– за нерухоме майно комунальних підприємств – 70 % орендної плати – до обласного бюджету, 30 % орендної плати – балансоутримувачу;

б) за майно, орендодавцем якого є балансоутримувач:

– за окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого) – 100 % комунальному підприємству;

– за структурний підрозділ комунального підприємства та нерухоме майно – 50 % орендної плати – комунальному підприємству, 50 % – до обласного бюджету.

16. Напрями спрямування орендної плати, не передбачені в п.15 цієї Методики, визначає обласна рада після розгляду в постійній комісії обласної ради з питань бюджету.

17. За рішенням обласної ради частину орендної плати, яка надійшла до місцевого (обласного) бюджету, уповноважений орган може використовувати для виконання організаційних функцій орендодавця (вироблення технічної документації, реєстрації права власності на об’єкти нерухомості, організацію проведення незалежної оцінки майна, що передається в оренду, та інше).   

Комунальні підприємства (крім тих, щодо яких прийнято рішення про приватизацію) мають право використовувати орендну плату, одержану від переданого ними в оренду окремого індивідуально визначеного та нерухомого майна, на поповнення власних обігових коштів.

18. Плата за суборенду нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна (окремі верстати, обладнання, транспортні засоби, нежитлові приміщення тощо), яку отримує орендар, не повинна перевищувати орендної плати орендаря.

У разі, якщо сума орендної плати, отриманої від передачі майна в суборенду, перевищує суму орендної плати орендаря, орендар перераховує до місцевого (обласного) бюджету різницю цих сум, отриману після сплати всіх необхідних податків та платежів.

 

 

Заступник голови

обласної ради                                                                                                С. Чернов

 

 

 

 

 

                               

            Додаток  1

до Методики розрахунку і порядку

використання плати за оренду майна,

що знаходиться у спільній власності

територіальних громад сіл,

селищ, міст області (р130-5-5/д2)

 

 

                                                               Орендні ставки

                                 за використання цілісних майнових комплексів,

                             що є спільною власністю територіальних громад

                                                     сіл, селищ, міст області

 

Цілісні майнові комплекси комунальних підприємств

Орендна ставка, відсотків до залишкової вартості основних фондів

Торгівлі, з організації концертно-видовищної діяльності, випуску та проведення лотерей

10

Харчової промисловості, ресторанів, з організації виставкової діяльності

8

Електроенергетики, газової, хімічної і нафтохімічної промисловості, чорної металургії, зв’язку, швейної промисловості, громадського харчування (крім ресторанів)

6

Нафтодобувної промисловості, лісового господарства, кольорової металургії

5

Автомобільного транспорту, будівельних матеріалів, побутового обслуговування, машинобудування та металообробки, освіти, науки та охорони здоров’я, фармацевтичної галузі, легкої (крім швейної), паливної промисловості

4

Інші об’єкти

3

 

 

Заступник голови обласної ради                                                С. Чернов

 

 

 

 

                                Додаток 2

до Методики розрахунку і порядку

використання плати за оренду майна,

що знаходиться у спільній власності

територіальних громад сіл,

селищ, міст області (р130-5-5/д2)

 

 

                                                                   Орендні ставки

                                                 за використання нерухомого майна

 

 

Використання орендарем нерухомого майна

за цільовим призначенням

Орендна ставка, відсотків до вартості нерухомого майна, визначеної експертним шляхом

1

2

Розміщення нічних клубів, казино, інших закладів грального та шоу–бізнесу

25

Провадження концертно-видовищної  діяльності, розміщення туристичних агентств, пунктів обміну валюти, ломбардів, бірж, брокерських, маклерських і рекламних контор, комерційних банків, офісів брокерів, дилерів, авторемонтних майстерень, автозаправних станцій, ресторанів та кафе, барів (в яких реалізуються алкогольні напої та пиво), готелів; послуг зв’язку;

здійснення торгівлі непродовольчими товарами (крім товарів дитячого асортименту); аудіо-, відеопродукції;

розміщення офісів - нерезидентів України

20

Надання юридичних консультацій, консалтингових та нотаріальних послуг, фотопослуг;

розміщення кафе і барів 

15

Надання стоматологічних послуг;

здійснення торгівлі продовольчими товарами підакцизної групи

14

Розміщення офісів - резидентів України

12

Здійснення торгівлі товарами продовольчої групи (крім товарів підакцизної групи);

провадження підприємницької діяльності в галузі охорони здоров’я, надання косметологічних послуг

10

Розміщення виставок (крім книжкових та образотворчих)

9

Розміщення підприємств громадського харчування (крім ресторанів, кафе і барів);

виконання ремонтно–будівельних робіт;

розміщення кінотеатрів

7

Видання газет, розміщення телерадіокомпаній, інформаційних агентств

 

6

1

2

Здійснення торгівлі непродовольчими товарами дитячого асортименту;

здійснення книжкової торгівлі шкільним приладдям (в частині площ, які використовуються з цією метою)

4

Об’єднання громадян (політичні партії, громадські організації, релігійні громади), які не займаються комерційною діяльністю;

розміщення відділень Ощадбанку, що приймають платежі від населення, відділень поштового зв’язку;

розміщення закладів науки (крім бюджетних), закладів культури, майстерень художників, скульпторів, народних майстрів, членів інших творчих спілок, архітекторів, театральних діячів, журналістів, фотохудожників, музичних діячів

5

Провадження підприємницької діяльності у сфері надання комунальних, побутових послуг (крім послуг автосервісу), розміщення спортивно–оздоровчих закладів, перукарень, саун, надання ритуальних послуг;

видання літературно–художніх, наукових, науково–технічних, дитячих газет, журналів (крім тих, для видання яких встановлено орендну ставку у розмірі 1 відсотка);

розміщення аптек, які самостійно виготовляють ліки (реалізують готові ліки);

здійснення торгівлі продовольчими товарами для пільгових категорій громадян (учасників Великої Вітчизняної війни, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, хворих на цукровий діабет, багатодітних сімей тощо);

розміщення бібліотек, архівів

4

Здійснення торгівлі товарами дитячого харчування, розміщення молочних кухонь;

розміщення дитячих дошкільних виховних закладів, закладів освіти, спортивних закладів (для школярів і студентів);

видання дитячих газет і журналів, співзасновником яких є орган державної влади;

видання літературно-художніх, науково-технічних журналів, що виходять українською мовою, співзасновниками яких є органи державної влади;

розміщення фірмових магазинів вітчизняних промислових підприємств, крім тих, що виробляють товари підакцизної групи;

організація дозвілля дітей та юнацтва у позаурочний час;

розміщення благодійних організацій, фондів (за умови надання документів про благодійну діяльність в Харківській області), громадських організацій інвалідів,

2

1

2

ветеранів війни, праці, які не займаються комерційною діяльністю (в частині площ, які використовуються з цією метою);

розміщення закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги (з частковим самофінансуванням),

неприбуткові заклади і установи, які безпосередньо організовують дозвілля дітей та юнацтва у позаурочний час

 

Розміщення бюджетних установ, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів (крім обласного)

1

Розміщення бюджетних установ, що фінансуються за рахунок державного бюджету

1,5

Інше використання нерухомого майна

15

 

 

 

 

 

Заступник голови  обласної ради                                                                 С. Чернов