Інформація
про хід виконання у 2015 році Заходів комплексної Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції на 2015-2016 роки, затвердженої рішенням обласної ради
від 09 квітня 2015 року № 1209-VІ (зі змінами)
Реалізація заходів комплексної Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції на 2015-2016 роки у 2015 році здійснювалася за напрямками:
7.1. Надання соціальних послуг
З метою підвищення кваліфікаційного рівня спеціалістів щодо здійснення соціальної роботи з учасниками АТО, демобілізованими військовослужбовцями, їх сім’ями Харківським ОЦСССДМ у 2015 році проведені наступні семінари:
- «Надання першої психологічної допомоги сім’ям з дітьми»;
- «Особливості комунікації з демобілізованими із зони АТО»;
- з питань надання комплексу послуг із соціальної адаптації військовослужбовців після демобілізації із залученням спеціалістів Асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій у форматі вебінар;
- дистанційний семінар з питань надання комплексу послуг із соціальної адаптації військовослужбовців після демобілізації;
- «Здійснення соціальної роботи з учасниками АТО та їх сім’ями» із залученням спеціалістів Асоціації з подолання наслідків психотравмуючих подій.
Заходами охоплено-241 ос.
Спеціалістами місцевих центрів СССДМ здійснювалось обстеження сімей, в яких одна або декілька осіб брали (беруть) участь в антитерористичній операції, вивчено основні потреби, надано психологічну підтримку та проінформовано членів родини, щодо можливості оформлення пільг бійцям АТО.
Як результат, 883 сім’ї отримали інформаційні послуги. 11 сімей взято під соціальний супровід, 569 сімей отримують соціальні послуги за карткою отримувача послуг, 87 осіб та 104 сім’ї перенаправлені до органів соціального захисту населення для оформлення та отримання пільг та допомог.
За даними місцевих ЦСССДМ на території області проживає 2938 сімей, в яких є демобілізовані військовослужбовці, та 2640 осіб даної категорії. У результаті проведеної роботи 65 сімей та осіб взято під соціальний супровід, 2845 сімей та осіб отримують послуги за карткою отримувача послуг.
З 89 сімей загиблих учасників АТО 4 – перебувають під соціальним супроводом, 35 надаються соціальні послуги за карткою отримувача послуг.
При Чугуївському РЦСССДМ та Куп’янському РЦСССДМ проведено 8 занять груп взаємодопомоги та взаємопідтримки для звільнених у запас (демобілізованих) військовослужбовців, які брали участь а АТО, та членів їх сімей (18 осіб). До роботи було залучено кризових психологів Асоціації фахівців по подоланню наслідків психотравмуючих подій.
Групи взаємодопомоги та взаємопідтримки працюють при Куп’янському МЦСССДМ та Харківському РЦСССДМ (всього 19 учасників).
З березня 2015 року при Харківському ОЦСССДМ функціонує інформаційно-консультаційний (ресурсний) центр для осіб з числа демобілізованих військовослужбовців та їх сімей. Зазначеній категорії спеціалістами центру, кризовими психологами та представниками Асоціації фахівців по подоланню наслідків психотравмуючих подій надаються соціально-психологічні послуги. До інформаційно-консультаційного (ресурсного) центру звернулося 58 осіб, яким надано 32 індивідуальних та 3 групові консультації. В рамках роботи ІКЦ у мобільному режимі та з метою надання першої психологічної допомоги демобілізованим військовослужбовцям залученими кризовими психологами на базі Чугуївського РЦСССДМ, Лозівського МЦСССДМ, Балаклійського РЦСССДМ, Ізюмського МЦСССДМ, Первомайського РЦСССДМ та МЦСССДМ, Куп’янського РЦСССДМ, Дергачівського РЦСССДМ та військової частини А2467 проведено 11 групових консультацій з питань подолання посттравматичного синдрому та надано 23 індивідуальних консультацій (всього охоплено 95 осіб).
У рамках роботи інформаційно-консультаційного центру у мобільному режимі здійснено 12 виїздів та надано інформаційно-консультаційні послуги 205 чол.
З метою покращення надання соціальної допомоги демобілізованим військовослужбовцям та їх сім’ям спеціалістами Харківського ОЦСССДМ видані та розповсюджені серед місцевих ЦСССДМ методичні рекомендації з питань організації роботи з демобілізованими військовослужбовцями та соціально-психологічної реабілітації демобілізованих військовослужбовців, а також брошуру «Перша психологічна допомога». (розповсюджено - 50 шт.), брошуру «Корисна інформація для учасників АТО» (розповсюджено 220 шт.) та «На допомогу захисникам Батьківщини» (розповсюджено – 4350 шт.)
Також, Харківським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для військовослужбовців демобілізованих та їх сімей/осіб виготовлено та розповсюджено через мережу місцевих ЦСССДМ, волонтерські організації, ІК(р)Ц інформаційно-просвітницькі матеріали (буклети, флаєри, листівки) з інформацією про телефони «гарячих ліній», департаментів області та місцеві/районні організації, які надають допомогу зазначеній категорії, поради психологів, іміджеві реклама системи ЦСССДМ. Зокрема, це буклети «Державна підтримка сімей з дітьми» та «Поради щодо надання першої соціально-психологічної допомоги», «Пільги та гарантії для учасників антитерористичної операції».
За кошти, передбачені Програмою на 2015 рік, виготовлено 8 видів інформаційних матеріалів у кількості 4650 шт. на загальну суму 49,3 тис. грн.
У Барвінківському, Вовчанському, Дергачівському, Зачепилівському, Коломацькому, Красноградському, Лозівському, Первомайському, Печенізькому, Харківському, Чугуївському районах, м. Куп’янськ, м. Лозова, м. Первомайський, м. Чугуїв, Дзержинському районі в м. Харкові прийняті місцеві комплексні Програми соціальної підтримки учасників АТО. У Балаклійському, Золочівському, Ізюмському, Куп’янському, Нововодолазькому, Шевченківському районах, м. Люботин, м. Харків, Московському, Червонозаводському районах в м. Харкові внесено відповідні зміни та доповнення до інших програм.
Також місцевими ЦСССДМ надано16 статей для розміщення на сайті Харківського ОЦСССДМ та 21 стаття надруковано у місцевих ЗМІ.
Спеціаліст Харківського ОЦСССДМ на постійній основі надає інформаційно-консультаційні послуги у обласноиу Центрі надання допомоги учасникам АТО при обласному військоматі.
У навчальних закладах області проведені уроки мужності, години спілкування за темами: «Земляки – учасники АТО на сході України», «Мій тато – герой України», «Герої нашого часу» за участі учасників АТО на сході України, оформлені фотовиставки «Україна – більша за життя», «Біля мужніх людей схиляю коліно», «Забуттю не підлягає».
Харківською обласною станцією юних туристів видано збірку пошуково-краєзнавчих матеріалів учнів та педагогів до Дня захисника України «Учитель – захисник Батьківщини» про педагогічних працівників навчальних закладів Харківщини – учасників АТО на сході України. Презентація книги відбулася за участі педагогів та учнів навчальних закладів, воїнів-учасників АТО.
У жовтні 2015 року у навчальних закладах інтернатного типу обласного підпорядкування проведено акцію «Напиши листа бійцю». У КЗ «Обласна спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Обдарованість» Харківської обласної ради проведено благодійний ярмарок-продаж виробів учнів та їх батьків, зібрані кошти у розмірі 3840,00 грн., направлені на підтримку учасників антитерористичної операції на сході України.
21.11.2015 Департаментом спільно з Харківською обласною станцією юних туристів проведено обласну конференцію учасників Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна». У заході взяли участь 5 педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів – учасників АТО на сході України та 258 учнів. Матеріали конференції «Моя Батьківщина – Україна» надруковані окремою збіркою, яку отримали всі учасники заходу.
Протягом 2015 року педагогами та вихованцями КЗ «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс ім. В.Г. Короленка» Харківської обласної ради організовані концерти для поранених бійців в госпіталі Північно-західного регіону.
Учні КЗ «Спеціальний навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів № 2» Харківської обласної ради взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Моральний вчинок» з соціальним проектом «Майбутнє України починається з нас». У ході реалізації проекту разом з благодійним фондом «Мир та порядок» учні активно допомагали українським бійцям – виготовили маскувальні сітки для АТО та пошили білизну для воїнів, відвідували поранених військовослужбовців у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону та подарували їм обереги, виготовлені власними руками. Також учні взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Оберіг захисника України», надіслали малюнки та вітальні листівки до Новорічних свят воїнам у зону АТО.
Дитячі подарунки-обереги «Повертайтеся живими» та стіннівки, малюнки до новорічних і різдвяних свят, виготовлені учнями навчальних закладів із усіх 33 районів/міст області 21 грудня 2015 року передані бійцям, які знаходяться на території антитерористичної операції на сході України (понад 500 шт.). Педагоги та учні навчальних закладів Дворічанського, Харківського, Краснокутського районів взяли участь у Всеукраїнській акції «Діти – воїнам АТО». Підготовлені та відправлені для бійців 92-ї та 93-ї бригад новорічні стіннівки та подарунки (ляльки-мотанки, «Янголи-хранителі», українські прапорці з бісеру, трав’яні обереги та трав’яні чаї).
18.12.2015 лідери обласної ради старшокласників спільно з учнями Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» відвідали поранених воїнів, які проходять лікування у Харківському військово-медичному клінічному центрі Північного регіону, вручили їм листи-привітання, новорічні стіннівки, подарунки, зібрані школярами Харківщини під час благодійної акції «Допоможи герою АТО».
Упродовж 2015 року професійно-технічними навчальними закладами проведені заходи, спрямовані на соціальну підтримку воїнів-учасників АТО, серед яких слід виділити:
- акцію «Посилка бійцеві» для поранених бійців, які знаходяться на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону;
- виготовлення солодких подарунків учнями Харківського професійного ліцею швейного і хутрового виробництва, Чугуївського професійного ліцею, Державного навчального закладу «Харківський поліграфічний центр професійно-технічної освіти» виготовлено солодощів для поранених бійців, які знаходяться на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону;
- пошив білизни для учасників АТО учнями Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту Української інженерно-педагогічної академії, Харківського професійного ліцею швейного і хутрового виробництва, Державного професійно-технічного навчального закладу «Харківське вище професійне училище сфери послуг», Харківського професійного ліцею швейних технологій;
- виготовлення учнями Державного навчального закладу «Харківське вище професійне механіко-технологічне училище» восьми кілограмового короваю, зібрані кошти з продажу якого під час благодійного аукціону передані на допомогу бійцям, які знаходяться на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону;
- надання допомоги пораненим бійцям АТО Волонтерським загоном «Допомога» Харківського професійного електротехнічного ліцею;
- участь учнів Харківського професійного ліцею швейного і хутрового виробництва у зустрічі демобілізованих бійців Нацгвардії, які повернулись із зони АТО;
- акцію «Лист пораненому солдату» у Харківському професійному електротехнічному ліцеї.
На прохання Міністерства соціальної політики України, Міжвідомчого координаційного штабу та Регіонального координаційного центру з питань соціального захисту членів родин загиблих учасників АТО, поранених, інвалідів, ветеранів АТО тощо, Департамент масових комунікацій рекомендував комунальним засобам масової інформації області оприлюднити координати «Гарячих ліній»:
- для людей, які планують виїхати з району проведення АТО – Міжвідомчий координаційний штаб, Державна служба України з надзвичайних ситуацій: http://www.mns.gov.ua/content/baner.html
- для отримання інформації від органів виконавчої влади – Урядова гаряча лінія: 0-800-50-73-09
- для отримання допомоги у працевлаштуванні – Державна служба зайнятості: 0-800-50-50-60; http://www.dcz.gov.ua, http://www.trud.gov.ua, та з питань пенсійних виплат – Пенсійний фонд: 0-800- 50-37-53; http://www.pfu.gov.ua
- для отримання соціальної допомоги – Міністерство соціальної політики: 044-289-53-68, http://www.mlsp.gov.ua
- з питань відновлення втрачених документів – Державна міграційна служба: 044-278-50-30; http://dmsu.gov.ua
На офіційному веб-сайті Харківської обласної державної адміністрації розміщені такі банери:
- Урядова «гаряча лінія» з питань переселення: 0 800 507 309;
- Державна служба з питань надзвичайних ситуацій – телефон 112;
- «Герої не вмирають!» – Меморіал пам’яті загиблих харків’ян – героїв АТО;
- «Гаряча лінія» для учасників АТО: (057) 705 04 69;
- «Харківський обласний центр допомоги учасникам АТО»: kharkivoda.gov.ua
- Земельні ділянки учасникам АТО: kharkivoda.gov.ua.
Щодо питань соціально-правового забезпечення членів родин загиблих учасників АТО, поранених, інвалідів, ветеранів АТО комунальні засоби масової інформації систематично протягом 2015 та початку 2016 року висвітлювали матеріали зазначеної тематики (щонайменше 10 статей на місяць). Наведемо приклади з найсвіжіших випусків газет.
Газета «Слобідський край» (16.01 – ст. «Земля солдату»). За захист територіальної цілісності і суверенітету України учасники АТО отримали право одержати до 2 га землі для ведення особистого селянського господарства, також землю під садівництво та для забудови, – повідомила обласна газета. На Харківщині від початку запровадження ініціативи про забезпечення земельними ділянками майже 500 учасників АТО отримали дозвіл на розробку землевпорядної документації.
Районна газета «Вісті Балаклійщини» (02.02) розповіла про прийняття урядом постанови «Про збільшення норми грошових витрат на харчування та медикаменти в закладах охорони здоров’я для ветеранів війни». На сьогодні особи, які отримали поранення в зоні АТО потребують комплексного лікування 2-3 рази на рік. При цьому їм необхідно проходити медикаментозну терапію та отримувати дієтичне харчування. Грошових норм, які діяли раніше, тепер недостатньо. Тому, нині на одного хворого в день буде виділятися на харчування 55 грн (раніше - 35 грн), а на придбання медикаментів – 65 грн (раніше - 40 грн).
Борівська районна газета «Трудова слава» (05.02 – ст. «Дрова для родини бійців АТО») розповіла про Олександру Пилипівну Горенко, жительку с. Шийківка, пенсіонерку, багатодітну маму, двоє синів якої мобілізовані і зараз знаходяться в зоні АТО, звернулась до заступника голови Борівської райдержадміністрації з проханням допомогти з дровами. Через поважний вік вони з чоловіком не можуть забезпечити себе паливом самі, а сини, що несуть службу в АТО, не можуть допомогти батькам. Держслужбовець запевнив, що ця проблема буде вирішена найближчими днями.
Про соціальну та професійну адаптацію учасників АТО розповіла Краснокутська районна газета «Промінь» (06.02), яка зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 179 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції», розпорядженням голови облдержадміністрації від 22 липня 2015 року № 332 затверджено відповідну Комплексну програму.
Про психологічну реабілітацію учасників АТО повідомила районна газета «Вісті Дергачівщини» (13.02). Для отримання реабілітаційних послуг учасник АТО має звернутися до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації та подати заяву. До неї додаються копії: паспорта учасника бойових дій АТО або інваліда війни, ідентифікаційного коду, документа, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Газета також надає перелік закладів, в яких учасники АТО можуть пройти реабілітацію. Учасники АТО відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, Харківської обласної ради також мають права на відпочинок за бюджетні кошти (не менше 14 днів), на матеріальну допомогу, на санаторно-курортне лікування, на професійну адаптацію та навчання.
Департамент масових комунікацій обласної державної адміністрацію приділяє значну увагу співробітництву з громадськими організаціями, що представляють інтереси учасників АТО. Співробітництво з ними розпочалось з надання консультативної допомоги при процесі реєстрації зазначених організацій та організації їх спільної роботи з громадською радою при обласній державній адміністрації.
У серпні 2015 року Департамент підтримав ініціативу Харківської обласної філії громадської організації «Товариство ветеранів антитерористичної операції» та надав практичну і організаційну допомогу у проведені зустрічей ветеранів з представниками обласної державної адміністрації та інших органів влади для вирішення актуальних питань учасників АТО. Практика проведення зазначених зустрічей повторювалась неодноразово.
Керівництво Департаменту приймало участь і відігравало роль комунікатора у організації процесу жеребкування земельних ділянок учасникам АТО. Зокрема, було організовано кілька зустрічей протягом осені 2015 року у БК міліції та у актовому залі ПЕП «Держпром».
Представники громадських організацій АТО увійшли до складу Організаційного комітету та прийняли активну участь у розробці Плану заходів щодо відзначення в області Дня захисника України (14 жовтня).
Протягом 2015 та початку 2016 року громадські організації ветеранів АТО залучались до святкування в області державних свят і інших ювілейних заходів.
З метою соціального захисту демобілізованих учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників АТО в області запроваджено практику складання на кожного з них соціального паспорту.
У кожному районі області затверджено комплексні плани заходів щодо задоволення потреб учасників АТО.
Для реалізації Програми з обласного бюджету були виділені кошти на проведення відпочинку осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у санаторно-курортних закладах Харківської області (терміном на 14 днів) та на організацію Новорічних свят для дітей учасників АТО.
Пройшли відпочинок – 183 особи (планувалося – 600 чол.)
У 2015 році Харківська область активно долучилася до виконання завдання із забезпечення оздоровленням та відпочинком дітей із сімей учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб.
З метою опрацювання даного питання було налагоджено співпрацю із обласним військовим комісаріатом, Харківською обласною громадською організацією «Спілка ветеранів АТО», волонтерськими центрами в частині формування списків дітей, які потребували оздоровлення влітку 2015 року.
Крім того, забезпечувався щомісячний моніторинг стану оздоровлення та відпочинку дітей відповідних категорій.
З метою нормативного обґрунтування забезпечення бюджетними путівками дітей відповідних категорій губернатором області було видано розпорядження від 03 липня 2015 року №305 «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21 квітня 2010 року №205» щодо внесення до переліку дітей, які підлягають оздоровленню за бюджетні кошти, наступні категорії дітей:
- діти, один з батьків яких загинув, постраждав або бере безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції;
- діти із сімей демобілізованих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та працівників, які брали участь у проведенні антитерористичної операції.
Прийняття такого розпорядження дозволило спрямувати кошти обласного та місцевих бюджетів на оздоровлення дітей зазначених категорій.
Влітку 2015 року за рахунок коштів обласного бюджету діти шкільного віку, які належать до соціально незахищених категорій (у т.ч. діти учасників АТО), направлялися на оздоровлення до КП «ДЗСТ «Таврія» (Херсонська обл., м. Скадовськ), ПЗОВ «Гвоздика» (Запорізька обл., смт. Кирилівка), ДЛОТ «Динамо» (Львівська область, смт. Славське), ПЗОВ «Лісовичок» (Харківська обл., Сахновщинський р-н), ДОТ «Олімпія» (Харківська обл., Балаклійський р-н), ДОЗ «Біле озеро» (Харківська обл., Зміївський р-н), ПЗОВ «Орлятко» (Харківська обл., Борівський р-н), ДОТ «Орлятко» (Харківська обл., Чугуївський р-н), ДОТ «Золотий колос» (Харківська обл., Нововодолазький р-н), ПЗОВ «Сосновий» (Харківська обл., Куп’янський р-н), ДОТ на базі ДП «Санаторій «Ялинка» (Харківська обл., Зміївський р-н), ДОТ «Берізка» (Харківська обл., Золочівський р-н) та ПЗОВ «Барвінок» (Харківська обл., Барвінківський р-н), ДЗСТ «БМВ» ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» (Харківська обл., Дергачівський р-н).
За рахунок залучених коштів діти направлялися на відпочинок до новоствореного закладу відпочинку «BXTL GLOBAL CAMP» у Вовчанському районі Харківської області, Австрійського міста Іббс, Словенії, Угорщини та Румунії.
За оперативною інформацією (станом на 4 січня п.р.), отриманою від структурних підрозділів у справах молоді та спорту райдержадміністрацій та виконкомів міст обласного значення та м.Харкова, на території Харківської області та м.Харкова проживає 774 дитини віком від 7 до 17 років, батьки яких загинули, постраждали або беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції. Кількість дітей загиблих учасників бойових дій становить 33 чоловіка.
Відпочинком та оздоровленням у 2015 році було охоплено 353 дитини, батьки яких загинули, постраждали або беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, або 45,6% від їх загальної кількості. З них – 22 дитини (66,7%), один з батьків яких загинув під час проведення бойових дій.
За ініціативою обласної державної адміністрації, з метою соціальної підтримки дітей з числа родин учасників антитерористичної операції, вносився проект рішення щодо проведення новорічних та різдвяних свят для таких дітей за рахунок перерозподілу коштів у межах комплексної Програми. Під час проведення відповідних заходів 1211 дітям учасників АТО, які є жителями Харківської області були вручені новорічні подарунки.
7.2. Надання медичних послуг
З метою своєчасного виявлення захворювань в усіх демобілізованих військовослужбовців, визначення для них обсягів амбулаторного, стаціонарного, санаторно-курортного лікування, проведення медичних реабілітаційних заходів, психологічної реабілітації та забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації Департаментом охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації видано наказ від 26.03.2015 № 194 «Про медичне забезпечення демобілізованих військовослужбовців». Згідно цього наказу вказаним особам протягом 3-х робочих днів проводяться медичні огляди за місцем їх проживання за участю 12 спеціалістів (терапевт, хірург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, психіатр, стоматолог, дерматолог, фтизіатр, уролог, травматолог, інші), за результатами яких організовується диспансеризація, індивідуальні програми реабілітації, направлення на лікування та реабілітацію відповідно до об’єктивних показів.
В області налагоджена робота з керівниками територіальних рай(міськ)військкоматів щодо регулярного отримання інформації про військовослужбовців, які демобілізовані із районів проведення антитерористичної операції та прибули на територію постійного мешкання або тимчасового перебування та складення їх реєстрів із дотриманням нормативних актів щодо захисту конфіденційної інформації та персональних даних.
За даними, що отримані з обласного військового комісаріату в область у 2015 році прибуло 3890 демобілізованих.
На базі КЗОЗ обласного госпіталю ветеранів війни створено реєстр демобілізованих військовослужбовців та членів їх родин. Списки на демобілізованих були завірені керівництвом рай(міськ)військкоматів.
У 2015 році, відповідно до завіреної інформації закладів охорони здоров’я, зареєстровано 3641 особу, у тому числі 2038 осіб в районах області та 1603 особи в м. Харкові.
Із числа демобілізованих звільнені були з причини поранення 29 осіб, у тому числі 20 із районів області, 9 – м. Харкова. Окрім цього, через виявлені захворювання або його загострення демобілізовано 82 особи, у тому числі 67 осіб із районів області та 15 осіб з м. Харкова. Документи, що засвідчують безпосередню участь демобілізованого в зоні проведення АТО наявні у 1264 особи, у тому числі 834 особи з районів області мають такі документи і 430 осіб з м.Харкова.
Оглянуто 2517 осіб або 69,1% від усіх демобілізованих, що зареєстровані в закладах охорони здоров’я.
Після проведених медичних оглядів вперше виявлено 940 випадків патології або у 37,3% від оглянутих. При чому, у кожного третього демобілізованого зареєстровано вперше виявлене захворювання терапевтичного профілю.
У 760 демобілізованих в наявності захворювання, які не були протипоказані для проходження військової служби та після демобілізації не мали загострення.
Відповідно до проведеного в подальшому обстеження на диспансерний облік взято 1139 осіб, або 45,3% від оглянутих.
Після проведеного медичного огляду визначені обсяги лікування та реабілітації.
Підлягало стаціонарному лікуванню 288 осіб, у тому числі в закладах охорони здоров’я вторинного рівня – 108, закладах охорони здоров’я третинного рівня – 87, в науково-дослідних інститутах – 93.
Проведено стаціонарне лікування 220 особам або 76,4% від тих, що підлягали.
Для проведення амбулаторного лікування було визначено потребу у 535 осіб, проліковано 424 особи або 79,3% від тих, що підлягали.
Встановлено, що 412 осіб потребують зубного протезування. Запротезовано 26 осіб за кошти місцевого бюджету.
Три демобілізованих учасники АТО втратили нижню кінцівку. Один - із Харківського району сел.Південне, інвалід 2 групи втратив нижню кінцівку, якому Українським науково-дослідним інститутом протезування, протезобудування та відновлення працездатності видано протез для апробації, замовлення на протезування знаходиться в стадії роботи. Другий із Краснокутського району ще знаходиться на стаціонарному лікуванні. Третій із м.Харкова.
Санаторно-курортному лікуванню підлягало 440 осіб. Видано санаторно-курортних довідок 222 демобілізованим, отримали санаторно-курортне лікування за даними закладів охорони здоров’я 138 учасників АТО.
За даними КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» у 2015 році надана експертна допомога 139 особам із числа учасників антитерористичної операції.
Відсотки втрати працездатності встановлені 103 осіб і 43 особи визнані інвалідами: І групи – 2, ІІ групи – 10, ІІІ групи – 31. Причинами інвалідності стали:
9 – травматичне ураження головного мозку
3 – травматичне ураження спинного мозку
8 – травматичне ураження нижніх кінцівок
1 – судинні ускладнення травм кінцівок
4 – комбіновані травми черевної порожнини та грудної клітини
3 – травматичне ураження ока
2 – травматичне ураження черевної порожнини
2 – політравми
9 – інші причини – ураження сідничного нерва сечокам’яна хвороба, злоякісне новоутворення, остеохондроз хребта, плексопатія.
Усього за даними закладів охорони здоров’я міста та області з початку проведення антитерористичної операції 60 учасників АТО визнані інвалідами, в тому числі І групи – 5 осіб, ІІ групи –14 осіб, ІІІ групи – 41 особа.
Для всіх 60 інвалідів розроблена та складена індивідуальна програма реабілітації.
Зважаючи на велику важливість проведення реабілітаційних заходів особам даної категорії, фахівцями КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» 60 інвалідам рекомендоване відновне лікування, 59 – надані рекомендації із працевлаштування. Лікування в санаторно-курортних умовах рекомендоване 60 інвалідам, рекомендації із соціальної реабілітації визначені для 60 інвалідів.
За даними керівників закладів охорони здоров’я зареєстровано 4082 члена сімей демобілізованих, в тому числі батьків демобілізованих – 1392 особи, дітей демобілізованих – 1373 особи, подружжя – 1056 осіб, інших – 261 особа.
Медичний огляд проведено 2898 особам або 71% від тих, що зареєстровані. У 397осіб або 13,7% було вперше виявлено захворювання. Ще у 1425 осіб захворювання були виявлені у попередні роки.
На диспансерний облік взято 1360 осіб від оглянутих, або 46,9%.
У членів сім’ї у 89 осіб встановлена група інвалідності, при чому у 8 вперше після проведених медичних оглядів.
У першій половині серпня 2015 року медичними працівниками за місцем проживання демобілізованих учасників антитерористичної операції проведено додатково їх патронаж, в ході якого повторно з індивідуальним підходом проаналізовано ситуацію щодо потреби в амбулаторно-поліклінічному, стаціонарному, санаторно-курортному лікуванні та у засобах реабілітації. При наявності показів демобілізованим запропоновано пройти стаціонарне лікування в закладах охорони здоров'я у тому числі в Комунальному закладі охорони здоров’я обласному госпіталі ветеранів війни та подавати особисті заявки для участі у державних цільових програмах соціальної підтримки та реабілітації воїнів АТО.
На виконання поставлених перед галуззю охорони здоров’я завдань по наданню медичної допомоги демобілізованим військовозобов’язаним учасникам антитерористичної операції Департаментом охорони здоров’я проведена робота:
- проведено чотири наради безпосередньо з керівниками закладів охорони здоров’я з питань організації надання медичної допомоги;
- для допомоги медичним працівникам загально-лікувальної мережі з питань організації, планування та проведення реабілітаційних заходів демобілізованим організовані постійно діючі семінари із залученням науковців Харківського національного медичного університету та Харківської медичної академії післядипломної освіти.
Окрім цього, у період з 07.04.2015 по 10.04.2015 провідними науковцями Харківської медичної академії післядипломної освіти проведені виїзні семінари з медичними працівниками з питань проведення профілактичних оглядів та реабілітаційних заходів демобілізованим.
08.04.2015 проведено селекторну нараду в режимі телеконференції із залученням фахівців з числа професорсько-викладацького складу Харківської медичної академії післядипломної освіти з медичними працівниками, які будуть проводити медичні огляди демобілізованих військовослужбовців з районів проведення АТО з урахуванням складання індивідуальних програм реабілітації на амбулаторно-поліклінічному, стаціонарному та санаторно-курортному етапах.
На базі Харківської медичної академії післядипломної освіти 09.04.2015 проведено навчальний семінар із зазначених питань, в якому взяли участь 642 медичних працівників.
Департаментом охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації розроблена “Пам’ятка для військовослужбовців, що повернулися із зони АТО” з питань надання медичної допомоги, у тому числі психологічної, демобілізованим із зони АТО, тираж якої склав 10 тис. екз. Ця пам`ятка направлена у рай(міськ)військкомати, заклади охорони здоров’я і органи соціального захисту населення. Також розроблені “Пам`ятка лікарю загальної практики з надання медико-психологічної допомоги військовослужбовцю, демобілізованому з зони АТО” і “Пам`ятка для членів сімей військовослужбовців, демобілізованих з зони АТО”.
Медична допомога демобілізованим із зони антитерористичної операції надається в усіх без винятку закладах охорони здоров’я первинного, вторинного та третинного рівнів.
КЗОЗ Обласний госпіталь ветеранів війни визначений провідним закладом для надання стаціонарної медичної допомоги та психологічної реабілітації осіб вищевказаного контингенту. У 2015 році в госпіталі проліковано 163 учасника АТО.
Для проведення психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції на базі госпіталю за рішенням Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної державної адміністрації у 2015 році залучалися лікарі-психотерапевти та психологи КЗОЗ «Обласний психоневрологічний диспансер». Крім того, адміністрацією госпіталю 03.09.2015 р. укладено угоду з Харківською медичною академією післядипломної освіти щодо розміщення на базі госпіталю кафедри психотерапії (завідувач кафедри професор Б.В.Михайлов, головний психотерапевт МОЗ України). Щоденно працівники кафедри проводять сеанси психотерапії з учасниками АТО. З 2016 року в госпіталі укомплектована посада лікаря-психотерапевта, який проводить щоденний прийом хворих.
Психіатрична допомога та психологічна реабілітація військовослужбовців, які демобілізовані із районів проведення антитерористичної операції, проводиться мережею усіх закладів охорони здоров`я психіатричного та психоневрологічного профілів Харківської області.
Амбулаторна психіатрична та психоневрологічна допомога і психологічна реабілітація надається мережею психоневрологічних диспансерів районів області та м. Харкова і відповідних кабінетів центральних районних лікарень.
Лікарі-психотерапевти та психологи залучаються до роботи поліпрофесійних бригад, які проводять реабілітаційні заходи учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей.
Для вирішення питань демобілізованих військовослужбовців та членів їх родин щодо надання їм психологічної реабілітації та медичної допомоги створено «гарячу лінію» при Департаменті охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, КЗОЗ «Обласний психоневрологічний диспансер» та КЗОЗ «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом».
За даними, що отримані з обласного військового комісаріату в області загинуло 72 військовослужбовця.
В закладах охорони здоров’я є інформація про 69 загиблих військовослужбовців, родичі яких проживають на території Харківської області, в тому числі 49 осіб з районів області та 20 осіб з м.Харкова.
На базі КЗОЗ Обласний госпіталь ветеранів війни створено реєстр членів сімей загиблих в зоні АТО військовослужбовців, який налічує 125 осіб, в тому числі батьків – 70 осіб, дітей – 27 осіб, вдів – 24 особи, інших – 4 особи.
Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації видано наказ про організацію проведення профілактичних оглядів членів сімей загиблих військовослужбовців за участю 12 спеціалістів (терапевт, хірург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, психіатр, стоматолог, дерматолог, фтизіатр, уролог, травматолог, інші).
У 2015 році оглянуто 103 особи або 84,4% від усіх членів сімей загиблих в зоні АТО військовослужбовців, що зареєстровані в закладах охорони здоров’я.
Після проведених медичних оглядів вперше виявлено 16 випадків патології або у 15,5% від оглянутих. У членів сімей загиблих вже було в наявності 127 захворювань, за якими вони спостерігались за місцем проживання.
Відповідно до проведеного в подальшому обстеження на диспансерний облік взяті члени сім’ї загиблих по 131 хворобі, тобто деякі члени сімей взяті на диспансерний облік по кільком захворюванням.
Із загальної кількості членів сімей загиблих 5 осіб мають 3 групу інвалідності та 2 особи мають 2 групу інвалідності.
Після проведеного медичного огляду визначені обсяги лікування та реабілітації.
Підлягало стаціонарному лікуванню 22 особи, проліковано 13 осіб.
Для проведення амбулаторного лікування було визначено 57 осіб, отримали амбулаторне лікування 51 особа.
Встановлено, що 9 осіб потребують зубного протезування та 1 особа (мати загиблого) у Куп’янській міській лікарні потребує протезування тазо-стегнового суглобу.
Санаторно-курортному лікуванню підлягає 38 осіб. Видано санаторно-курортних довідок 13 членам сімей загиблих, 9 членів сімей загиблих пройшли санаторно-курортне лікування.
Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації в подальшому ця робота буде продовжена.
7.3. Надання послуг службою зайнятості
Усім демобілізованим із зони проведення АТО, які зареєструвались у центрах зайнятості Харківського регіону, надається повний комплекс профорієнтаційних послуг, проводиться залучення до інформаційних семінарів, надаються індивідуальні консультації за потребою клієнтів. Забезпечено 100% охоплення профорієнтаційними заходами всіх зареєстрованих громадян, які були демобілізовані з АТО.
В центрах зайнятості впроваджено цільовий інформаційний семінар для демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО, з метою підвищення конкурентоспроможності та їх соціально-психологічної адаптації. Протягом 2015 року проведено 111 цільових семінарів.
В кожному базовому центрі зайнятості створена інформаційна добірка для демобілізованих із зони проведення АТО, матеріали якої постійно доповнюються та оновлюються у разі потреби.
Дана категорія осіб залучена до участі у цільових інформаційних семінарах, орієнтованих на професійне навчання, відкриття власної справи, сприяння постійній або тимчасовій зайнятості тощо.
Обласним центром зайнятості, одним з перших в Україні 20.03.2015 р., проведено зустріч з військовими комісарами Харківського регіону, сформовано цільові інформаційні матеріали, які розміщені в усіх базових центрах зайнятості та в районних та міжрайонних військових комісаріатах регіону.
На базі Інформаційно-консультаційного центру Харківського обласного центру зайнятості 02.07.2015 року відбувся семінар з питань сприяння зайнятості демобілізованих учасників АТО для представників обласного, районних та міжрайонних військкоматів м. Харкова та Харківського регіону, профільних громадських організацій. Присутні були проінформовані про широкий спектр профорієнтаційних послуг, що надаються демобілізованим із зони проведення АТО, про можливість відкриття ними власної справи шляхом отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово; про особливості організації роботи інформаційних куточків служби зайнятості в кожному військкоматі Була надана інформація про актуальні вакансії, про можливість працевлаштування бійців як на постійну, так і на тимчасову роботу. Представників військкоматів ознайомили з «Порядком надання довідки про середньоденне грошове забезпечення для розрахунку демобілізованим виплат на випадок безробіття» та проінформували їх про можливості служби зайнятості щодо навчання демобілізованих новим професіям у Харківському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості задля їх швидкої адаптації в умовах мирного часу.
09.07.2015 року в Інформаційно-консультаційному Харківського обласного центру зайнятості відбувся Ярмарок вакансій для демобілізованих осіб із зони АТО. Колишнім військовослужбовцям пропонували роботу в установах пенітенціарної служби, в надзвичайній і прикордонній службі, в батальйонах особливого призначення патрульної служби міліції, а також на підприємствах концерну «Укроборонпром» у Харкові. Всього близько 400 вакансій особисто від роботодавців, які зацікавлені взяти на роботу демобілізованих бійців. Також відвідувачі Ярмарку могли ознайомитися з потребами сучасного ринку праці та соціальними послугами, які надає державна служба зайнятості.
Увазі шукачів роботи було представлено понад 33 тис. вакансій по Україні, 1,5 тис. вакансій по Харківській області, 1,4 тис. вакансій по м. Харкову, пропозиції військової служби за контрактом та вакансії підприємств ДК «УкрОборонПром». А тим, хто ще не визначився з професією, за якою міг би працювати чи має намір змінити свій професійний фах, фахівці служби зайнятості розповідали про можливості професійної підготовки та перепідготовки, яка організовується центром зайнятості, підвищення кваліфікації, організації власної справи, написання професійного резюме та проходження співбесіди.
10.08.2015 року на базі Інформаційно-консультаційного центр Харківського обласного центру зайнятості відбувся інформаційний семінар «Послуги Харківського центру професійно - технічної освіти ДСЗ для учасників АТО» для демобілізованих учасників АТО, які не перебувають на обліку служби зайнятості. В заході прийняли участь 40 осіб, представники Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА та громадської спілки ветеранів АТО.
Під час семінару особлива увага приділялась професіям металообробної сфери, в яких є потреба на ринку праці, для адаптації осіб з числа учасників АТО, повернення їх до мирного життя до сфери працевлаштування, можливості пройти безоплатно підвищення кваліфікації та перекваліфікацію у рамках «Державної бюджетної програми «Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас, або відставку) на професійне навчання осіб, які не перебувають на обліку в державній службі зайнятості».
В жовтні 2015 року був оформлений тематичний стенд державної служби зайнятості у новоствореному Центрі допомоги учасникам антитерористичної операції, а з листопада 2015 року щодня окрім вихідних днів у вищезазначеному центрі чергує спеціаліст служби зайнятості. Демобілізовані бійці із зони АТО можуть ознайомитися з послугами, які надає державна служба зайнятості, корисними порадами щодо працевлаштування, можливостями отримання нової професії, вакансіями по м. Харків та Харківській обл.
Харківський обласний центр зайнятості за участю представників Головного управління Держпраці в Харківській області та громадської організації «Спілка ветеранів АТО» 07.12.2015 року провели інформаційну зустріч з учасниками антитерористичної операції, які проходять реабілітацію у Військово-медичному клінічному центрі північного регіону. На заході понад 40 учасників АТО були поінформовані про послуги, які надаються державною службою зайнятості, висвітлені особливості сучасного ринку праці, перспективні напрямки працевлаштування, можливості навчання за направлення державної служби зайнятості та питання пільг у сфері трудового законодавства, які надаються демобілізованим учасниками антитерористичної операції.
Аналогічний інформаційний захід був проведений фахівцями Харківської обласної служби зайнятості 02.12.2015 року у шпиталі ГУ МВС України у Харківській області.
Протягом 2015 року на обліку в службі зайнятості перебувало 275 демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції. За цей період за допомогою служби зайнятості працевлаштовано 192 особи (рівень працевлаштування складає 69,8%).
З метою оперативного інформування демобілізованих осіб сформований банк вакансій, у якому представлено близько 700 актуальних пропозицій роботи на підприємствах Укроборонпрома, служби за контрактом, вакансій із заробітною платою від 4 тис. грн., а також вакансій інспекторів пенітенціарної системи і охоронників.
Зазначена інформація щотижнево оновлюється та розміщується у загальному доступі на сайті ХОЦЗ і на офіційних сторінках служби зайнятості в соціальних мережах (Facebook, ВКонтакте).
Крім того, обласною службою зайнятості надіслано листи керівникам Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, Управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, Управління Служби безпеки України у Харківській області з проханням винайти можливість працевлаштування демобілізованих осіб. На даний час по всіх листах отримано сприятливі відповіді з переліком умов працевлаштування до зазначених установ. Також ГУ ДСНС надано 16 оперативних вакансій водіїв, хіміків, екскаваторників, фельдшерів; ГУ МВС надано 4 перспективних вакансії міліціонерів.
З метою працевлаштування демобілізованих військовослужбовців обласною службою зайнятості організовано проведення 09.07.2015 р. ярмарку вакансій. У заході взяли участь 7 роботодавців міста Харкова та області, які заявили потребу у кадрах понад 300 вакансій для працевлаштування демобілізованих військових також було запропоновано військову службу за контрактом. На ярмарку були присутні 53 демобілізованих військовослужбовця, з яких 4 особи обрали службу за контрактом: 3 - у батальйонах МВД, 1 – у прикордонній службі.
У липні у Харківському міському центрі зайнятості проведено зустріч для демобілізованих військових із представником громадської організації «Всеукраїнська спілка ветеранів АТО». Під час заходу присутні отримали інформацію по нагальних питаннях стосовно можливості отримання психологічної реабілітації, санаторно-курортного лікування, професійної адаптації, отримання посвідчення учасника АТО та земельних ділянок.
З метою відзначення Міжнародного дня інвалідів у Харківському міському центрі зайнятості 03.12.2015 р. відбувся День відкритих дверей з проведенням інформаційного семінару та Ярмарку вакансій для осіб з інвалідністю та учасників АТО. Представники 17 підприємств, установ та організацій м. Харкова надали більше ніж 90 пропозицій роботи.
В рамках Всеукраїнської декади зайнятості для учасників АТО та осіб з інвалідністю по містах та районах Харківської області проведено 87 заходів: ярмарків вакансій, презентацій та днів відкритих дверей на підприємствах, семінарів, тренінгів, круглих столів та інформаційних зустрічей.
Серед роботодавців проводиться постійна інформаційна робота щодо переваг взаємодії зі службою зайнятості в процесі укомплектування кадрової потреби, зокрема можливостей отримати компенсацію витрат на сплату єдиного внеску за працевлаштованих безробітних, у тому числі демобілізованих військовослужбовців. Так у 2015 працевлаштовано 2 демобілізованих з АТО військовослужбовця за умови компенсації ЄСВ роботодавцю: у вересні у Богодухівському районі на ПП «Нова ера ХХІ» на посаду монтажника-складальника металопластикових конструкцій, у жовтні 2015 року у Лозівському районі у ТОВ «Кредо» на посаду робітник зеленого робітництва.
Протягом 2015 року професійне навчання шляхом перепідготовки та підвищення кваліфікації проходило 125 безробітних із числа учасників АТО, у тому числі 76 безробітних проходили навчання в Харківському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
Перепідготовку із числа осіб, звільнених з військової служби після участі в АТО, проходили 14 безробітних за наступними професіями: налагоджувальник верстатів та маніпуляторів з програмним керуванням, оператор верстатів з програмним керуванням, токар, слюсар-ремонтник, водій трамваю.
Популярністю серед даної категорії осіб користувалися курси підвищення кваліфікації, які допомагають організувати малий бізнес «Стратегічне планування та розвиток приватного підприємництва».
Підвищення кваліфікації за раніше здобутими професіями та спеціальностями проходили в Харківському центрі ПТО ДСЗ та безпосередньо на підприємствах, установах та організаціях за такими навчальними програмами: «Актуальні питання з охорони праці та професійна адаптація на робочому місці», «Мистецтво презентації із застосуванням сучасних комп’ютерних програм», «Основи безпеки праці на підприємстві», «Організація роботи охоронника», «Особливості надання комерційних послуг (агент комерційний)», «Вивчення особливостей технічної системи охорони об’єкту», «Застосування сучасних технологій обробки деревини», «Методи організації роботи щодо перевезення вантажів», «Планування та розвиток торгівельної мережі», «Сучасна журналістика», «Обслуговування та ремонт сільськогосподарської техніки», «Оволодіння практичними навиками апаратника круп’яного виробництва», «Особливості технології комп’ютерної обробки інформації», «Товарознавство продовольчих та непродовольчих товарів», «Роздрібна торгівля продовольчими товарами» тощо.
У 2015 році один демобілізований військовослужбовець отримав ваучер для підвищення кваліфікації за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі» в Міжгалузевому інституті післядипломної освіти НТУ "ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ".
У приміщенні Харківського міського центру зайнятості кожного понеділка, четверга та п’ятниці психологами-волонтерами проводяться чергування, під час яких надається психологічна допомога, в т.ч. демобілізованим учасникам АТО.
Представники Харківського обласного та міського центрів зайнятості 28.03.2015 року взяли участь у семінарі американського психотерапевта, військового лікаря, ветерана війни у В'єтнамі Френка Пьюселіка щодо подолання психологічних бар’єрів при спілкуванні з демобілізованими із зони АТО.
У Харківському міському центрі зайнятості з 1 квітня 2015 року відкрито волонтерський пункт допомоги демобілізованим військовослужбовцям.
З метою надання соціальних послуг з питань зайнятості демобілізованим військовослужбовцям, які брали участь в АТО, потрібен ефективний комплекс заходів. З цією метою було відпрацьовано механізм надання соціальних послуг особам зазначеної категорії, яким передбачено тісну співпрацю між структурними підрозділами обласної державної адміністрації, усіма територіальними органами центральної виконавчої влади, військкоматами, а також громадськими та волонтерськими організаціями, які опікуються питаннями медичної, соціальної та трудової реабілітації осіб, демобілізованих після служби в АТО.
Для комплексного вирішення питань і в рамках тісної співпраці зі своїми партнерами, Харківський обласний центр зайнятості використовує в повному обсязі можливості Інформаційно - консультаційного центру.
В липні 2015р. підписана угода про співпрацю Харківського обласного центру зайнятості з Харківською обласною громадською організацією «Спілка ветеранів АТО» для здійснення узгодженої спільної діяльності з питань сприяння зайнятості осіб, демобілізованих із зони АТО та їх соціальної інтеграції у місцеві громади.
Представник Харківського обласного центру зайнятості 14.08.2015 року взяла участь у інформаційних зборах, які проводила Харківська громадська організація «Спілка ветеранів АТО» щодо початку роботи нових державних бюджетних програм з соціальної, професійної та психологічною адаптації учасників АТО, порядку отримання земельних ділянок, розгляду існуючої проблематики у виконанні вже діючих програм, на які запрошені учасники АТО.
Для забезпечення розвитку підприємницької ініціативи серед осіб, що звернулися до служби зайнятості Харківського регіону з метою пошуку роботи, спеціалістам базових центрів зайнятості постійно проводиться робота з орієнтації незайнятих осіб на започаткування власної справи. В базових центрах зайнятості проводиться цільове інформування демобілізованих військовослужбовців з числа безробітних щодо перспектив започаткування власної справи, визначається схильність до даного роду діяльності.
Постійно проводяться профінформаційні семінари «Як розпочати власний бізнес?» та семінар «Від бізнес-ідеї до власної справи».
Усі особи, що претендують на отримання ОВДБ, обов’язково отримують індивідуальну профконсультаційну послугу із застосуванням профдіагностичних методик.
Протягом 2015 року 48 безробітних з числа осіб, звільнених з військової служби після участі в АТО, навчались на курсах цільового призначення за напрямком «Стратегічне планування і розвиток приватного підприємництва» для започаткування власної справи на базі Харківського центру професійно-технічної освіти ДСЗ. Протягом курсу слухачі вивчали правові основи підприємницької діяльності, основи ринкової економіки, психологію ділового спілкування; знайомилися з фінансами та кредитуванням суб’єктів підприємницької діяльності, основами оподаткування бухгалтерського обліку та звітності малого бізнесу, ефективним просуванням товарів та послуг, сучасним маркетингом малого бізнесу. Після завершення курсів підвищення кваліфікації 46 осіб, звільнених з військової служби після участі в АТО, започаткували власну справу.
Загалом у 2015 році власну справу за сприянням служби зайнятості відкрили 106 демобілізованих військовослужбовців.
Протягом 2015 року по Харківській області у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 92 демобілізованих військовослужбовця.
Харківським обласним центром зайнятості ініційовано розширення переліку видів громадських робіт, про що на початку квітня 2015 р. надіслано відповідні листи до місцевих органів влади.
З метою створення умов для соціальної адаптації учасників АТО, запобігання порушень громадського порядку шляхом організації громадських робіт, проведення інформаційної роботи серед різних верств населення та профілактики злочинності, Харківським обласним центром зайнятості 07.07.2015 р. укладено угоду про співпрацю з Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
Даною угодою визначені наступні напрями спільної діяльності стосовно військових, демобілізованих із зони АТО:
- підбір персоналу для участі у громадських роботах з інформування населення про недопущення порушень громадського порядку;
- організація навчання з правової та спеціальної підготовки інструкторів з профілактичної роботи;
- забезпечення тимчасової зайнятості0демобілізованих шляхом організації громадських робіт на тимчасових робочих місцях інструкторів з профілактичної роботи;
- надання інформаційно-консультаційних послуг.
З метою реалізації положень угоди про співпрацю затверджено план спільних дій, в рамках якого в усіх районах області проведені зустрічі з органами місцевої влади щодо визначення видів робіт та додаткового виділення коштів з місцевих бюджетів.
У кожному районному та міжрайонному військовому комісаріаті розміщено тематичну інформаційну добірку послуг служби зайнятості. Матеріали постійно оновлюються.
В жовтні 2015 року був у новоствореному Центрі допомоги учасникам антитерористичної операції оформлений тематичний стенд державної служби зайнятості, а з листопада 2015 року щодня окрім вихідних днів у вищезазначеному центрі чергує спеціаліст служби зайнятості. Демобілізовані бійці із зони АТО можуть ознайомитися з послугами, які надає державна служба зайнятості, корисними порадами щодо працевлаштування, можливостями отримання нової професії, вакансіями по м. Харків та Харківській обл.
Усіх демобілізованих військовослужбовців, які зареєструвались у центрах зайнятості Харківського регіону, залучено до всіх активних форм сприяння зайнятості, зокрема орієнтації на провадження підприємницької діяльності, проходження професійного навчання на замовлення роботодавців з подальшим працевлаштуванням.
Забезпечено 100% охоплення профорієнтаційними заходами всіх зареєстрованих громадян, які були демобілізовані з АТО.
Також, Харківським обласним центром зайнятості запроваджено поіменний моніторинг безробітних громадян, які під час перебування на обліку в службі зайнятості були мобілізовані до Збройних сил України. Зазначені особи попереджені про можливість продовження пошуку підходящої для них роботи після їх демобілізації та перереєстрації в службі зайнятості як безробітних.
На реалізацію заходів Програми у 2015 році за рахунок коштів обласного бюджету було профінансовано 883,2 тис. грн., в тому числі: на забезпечення організації проведення відпочинку звільнених у запас (демобілізованих) військовослужбовців, які брали участь в АТО, у санаторно-курортних закладах Харківської області терміном до 14 днів – 633,9 тис. грн.; проведення Новорічних та різдвяних свят для дітей, батьки яких є учасниками антитерористичної операції – 200,0 тис. грн.; друкування та розповсюдження буклетів, листівок з інформацією про організації, які надають і можуть надавати допомогу та підтримку звільненим у запас (демобілізованим) військовослужбовцям, які брали участь в АТО – 49,3 тис. грн.
У зв’язку з відсутністю потреби в оздоровленні у 2015 році учасників антитерористичної операції (прогнозна кількість – 600 чол., відпочило – 183 чол.), із запланованих коштів 2050,0 тис. грн. використано 883,2 тис.грн.
Кошти у сумі 1166,8 тис.грн. були використані у 2015 році на надання матеріальної допомоги учасникам АТО та членам сімей загиблих учасників АТО до Дня захисника України за комплексною Програмою соціального захисту населення Харківської області на 2011 – 2015 роки, затвердженою рішенням обласної ради від 17 лютого 2011 року № 78-VI (зі змінами), про що були внесені відповідні зміни до Програм.
Шпарага