Інформація
про хід виконання обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2012 – 2015 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 15 листопада 2012 року № 546-VI (зі змінами)
Сприяння розвитку громадянського суспільства є однією iз найважливіших умов становлення України як демократичної, правової і соціальної держави. Це, насамперед, передбачає налагодження системи взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства, що повинна базуватися на партнерстві, взаємній зацікавленості у досягненні цілей, пов’язаних із процесом демократизації усіх сфер державного і регіонального рівнів управління і суспільного життя, соціально-економічним і духовним прогресом, всебічним забезпеченням захисту прав і свобод людини та громадянина.
У 2012 – 2013 роках Департаментом масових комунікацій (далі – Департамент) проведено роботу по виконанню Програми:
- підрозділами обласної державної адміністрації проведено в 2013 році - 77 консультацій з громадськістю по 61 питанню;
- організовано участь громадськості у 36 відеоконференціях, які проводить Кабінет Міністрів України, з метою роз’яснення та обговорення пріоритетів урядової політики, цілей і змісту соціально-економічних реформ;
- налагоджено проведення семінарів для фахівців органів виконавчої влади, органів самоврядування та представників інститутів громадянського суспільства (далі – ІГС) з питань проведення громадської експертизи, доступу до публічної інформації, антикорупційної експертизи, з питань участі у конкурсах проектів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2011 № 1049 тощо.
Протягом жовтня - листопада 2013 року Департаментом масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації було проведено семінари для представників районних державних адміністрацій, громадських рад при районних державних адміністраціях за участю керівництва Департаменту та громадської ради при обласній державній адміністрації. З 28 по 30 жовтня 2013 року Всеукраїнська асоціація працездатних інвалідів провела для журналістів Харківського регіону семінар: «Питання висвітлення життєдіяльності інвалідів у засобах масової комунікації».
Департаментом масових комунікацій постійно здійснювалась співпраця з громадською радою при обласній державній адміністрації, в періоди її каденції та періоди переобрання її складу. Постійно представники громадськості залучаються до обговорення суспільно значущих питань, що виносяться на розгляд обласної ради або щодо яких готуються розпорядження голови обласної державної адміністрації.
Громадською радою при обласній державній адміністрації у 2013 році було проведено 3 «круглих столи». На засіданнях громадської ради були розглянуті: проект регіональної Програми захисту прав споживачів Харківської області на 2012 - 2015 роки; пропозиції щодо створення робочої групи з питань практичного сприяння виконанню Комплексної програми профілактики правопорушень у Харківській області на 2011-2015 роки та регіональної програми профілактики правопорушень у Харківській області; Закон України «Про громадські об’єднання», Закон України «Про всеукраїнський референдум», проект Концепції обласної цільової програми «Патріотичне виховання молоді та розвиток козацького руху на Харківщині»
З 2013 року по цей час запроваджено регулярні щотижневі виступи представників громадської ради при обласній державній адміністрації на ХОДТРК, прес-конференціях, публікації в газеті «Слобідський край».
Департаментом щочетверга запрошуються представники громадських організацій та комітетів громадської ради при обласній державній адміністрації на експертні зустрічі, що відбувались у приміщенні Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України під час яких обговорювались актуальні питання відповідно до тематики зустрічей, розробленої Секретаріатом Кабінету Міністрів України.
У VІ кварталі 2014 року відбулося чергове засідання Громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації, на якому була заслухана інформація в.о. голови Ради О.В. Родіонова про її діяльність у 2014 році, а також питання створення ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо обрання складу нової ради у зв’язку з закінченням терміну каденції діючої Громадської ради у січні 2015 року. Протягом листопада – грудня представники Департаменту приймали участь у засіданнях ініціативної групи з підготовки установчих зборів, здійснювали прийом документів від представників інститутів громадянського суспільства, які побажали взяти участь в установчих зборах по формуванню нового складу громадської ради при обласній державній адміністрації.
Протягом другого півріччя 2015 року Департаментом, у межах компетенції, надавалася допомога щодо організації роботи громадської раді нового скликання при обласній державній адміністрації.
Громадською радою при обласній державній адміністрації було обговорено проект Програми розвитку громадянського суспільства на 2016-2020рр., проміжний звіт щодо реалізації плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» у 2014-2015рр., орієнтовний план консультацій з громадськістю на 2016 рік. За результатами обговорення було надано пропозиції, які враховані при доопрацюванні зазначених документів.
Протягом серпня – грудня 2015 року відбулись за ініціативи та участі керівництва та представників громадської ради 10 ефірів на ОТБ, 2 ефіри на радіо; семінар «Законопроект КМУ № 2767 про внесення змін в систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування»; круглий стіл «Відродження екосистеми Сіверсько-Донецького басейну»; загальні збори членів громадської ради, 2 засідання правління; 12 засідань комітетів.
Велика увага обласною державною адміністрацією приділялась проведенню публічних консультацій з громадськістю у різних формах (громадських обговорень, слухань, засідань «круглих столів», засідань громадської ради при обласній державній адміністрації) з актуальних питань соціально-економічного та гуманітарного розвитку. Щорічно складається відповідний орієнтовний план таких консультацій.
На виконання заходів Обласної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2012-2015 роки відповідно до рішень про обласний бюджет було використано коштів:
2013р. – 190,0 тис грн.:
95,0 – Проведення соціальних досліджень із соціально-значущих питань для Харківської області;
45,0 – Створення інформаційного продукту з питань розвитку громадянського суспільства та інституційного зростання ІГС в області;
50,0 – Проведення щорічного регіонального Форуму інститутів громадянського суспільства.
2014р. – 320,08 тис. грн. – Фінансова підтримка громадських організацій ветеранів та інвалідів.
2015р. – 520,0 тис. грн. – Фінансова підтримка громадських організацій ветеранів та інвалідів.
Разом з цим, слід зазначити, що недостатнє фінансування Програми не дало змоги виконати велику кількість суспільно-значущих заходів, таких як: проведення соціологічних досліджень із соціально значущих питань для Харківської області; надання фінансової підтримки на реалізацію проектів і програм громадських та благодійних організацій, творчих спілок; створення банку даних про суспільно значущі ініціативи ІГС області; проведення конкурсу серед журналістів на краще висвітлення проблематики громадянського суспільства; проведення щорічного обласного конкурсу «Кращий волонтер року» та ін.
Фінансова підтримка статутної діяльності громадських організацій інвалідів, ветеранів, громадських чорнобильських організацій, використовувалась на матеріальне заохочування, проведення урочистих та пам’ятних заходів, експлуатаційні та транспортні послуги, комунальні послуги, придбання канцелярських товарів, обслуговування оргтехніки.
У межах компетенції Департаменту надавалася організаційна допомога ветеранським організаціям щодо здійснення ними статутних завдань.
Відповідно до звітів громадських організацій ветеранів та інвалідів, що отримували фінансову підтримку на статутну діяльність, було організовано та проведено велику кількість заходів різного формату та напрямків, стисла інформація щодо діяльності зазначених організацій наступна:
- Харківська обласна організація ветеранів України (керівник – Хіневич А.П.). Станом на грудень 2015 року організація об’єднує 1456 первинних, 7 міських, 36 районних ветеранських організації, які включають до себе більш як 660 тисяч ветеранів.
Головний напрямок роботи – укріплення ветеранського руху.
За допомогою ветеранських організацій, зусиллями трудових колективів підготовлено та видано книги: «25 лет Харьковской областной организации ветеранов Украины» (2012 рік); «Працівники тилу і діти війни – Великій Перемозі» (2015 рік).
З метою підвищення ефективності ветеранських організацій було розроблено та розповсюдженоМетодичні рекомендації щодо підготовки та проведенню звітно-виборчої кампанії в ветеранських організаціях м. Харкова та області.
Обласною організація ветеранів здійснено підготовчу та організаційну роботу щодо проведення в області конкурсу на кращу первинну ветеранську організацію області. Підсумки конкурсу було підведено за участі у червні 2014 року.
Підготовлено та проведено заходи з нагоди 70-річчя Перемоги, естафету пам’яті «Слава освободителям Украины».
Велику роботу проведено щодо паспортизації пам’ятників, меморіалів, обелісків, місць поховання воїнів, меморіальних дошок. Були відкриті нові пам’ятники та увічнено пам'ять воїнів у Кегичівському, Валківському, Чугуївського районах; перепоховані невідомі воїни у Харьковському, Купянському, Ізюмському, Барвінківському районах.
Ветеранські організації області надають волонтерську допомогу хворим та самотнім пенсіонерам, переселенцям та військовим з зони АТО.
23,8 тис. людей похилого віку опікують 43 250 ветеранів, та входять до 1880 волонтерських структури. За 2015 рік навчено 5988 волонтерів в первинних організаціях та учбових закладах.
Волонтери надають гуманітарну допомогу мешканцям з зони АТО: зібрано кошти, одяг, медикаменти, організовано концерти в шпиталі.
Обласна рада ветеранів приділяє велику увагу наданню соціальної допомоги та соціального захисту пенсіонерам, тісно співпрацює з органами виконавчої влади. депутатами різних рівнів.
Разом з Департаментом науки і освіти облдержадміністрації ведеться військово-патріотична робота: організовано конференцію учнівської та студентської молоді «Слобожанські дзвони Перемоги», у 2014 році – участь у Всеукраїнській конференції у м. Ужгород; у 2015 - проведенов конференцію на тему «Дети – герои Великой Отечественной войны».
У квітні 2014 року на базі ХНУ ім. В.Н.Каразина за участі вчених, студентів, курсантів, а також ветеранських організацій м. Харкова та області, м. Києва та 10 областей лівобережної України, м. Белгорода проведена Міжнародна конференція на честь 70-річчя Перемоги.
З метою підвищення ефективності роботи ветеранського активу обласна рада ветеранів проводить кущові семінари на базі районів, міст (Купянск, Лозова, Дергачі, Харківського району та ін.) узагальнює кращий досвід, розробляє методичні посібники.
- Харківський обласний Комітет Міжнародної Української спілки учасників війни (керівник – Конюшенко П.О.) (далі – ХОК МУСУВ) до складу входять організації колишніх партизанів-підпильників, в’язнів концтаборів, малолітніх в’язнів жертв нацизму, ветерани війни – євреї, блокадників Ленінграду, жінок-фронтовічок, Героїв Радянського Союзу, дружин вдів фронтовиків та Героїв Радянського Союзу.
Головні завдання – увічнення пам’яті загиблих воїнів, соціальний та правовий захист ветеранів та інвалідів війни, героїко-патріотичне виховання молоді,
На території Харківщини було за участі членів організації встановлено меморіальний комплекс у залізничного переїзду с. Пиліпивка, новий знак у братської могили у м. Мерефа, встановлено пам’ятний знак Герою Радянського Союзу С.Зоріну (м. Мерефа); створені музеї бойової слави у школах №№106, 116 м. Харкова.
ХОК МУСУВ регулярно організовує огляди-конкурси на «кращий уголок бойової слави», «кращий музей».
Здійснює видавничу роботу, було видано майже 50 книг таброшюр, присвячених боротьбі з фашизмом: «Дорогами ратной славы», «Кольцо памяти. По местам боевой славы Харьковщины», «Было у войны и женское лицо», «Харьков. Огненные годы 1941-1943г.г.», «Украина. Три года в фашистской неволе 1941-1944г.г.», «Великая Победа» та ін.
ХОК МУСУВ організовує зустрічі ветеранів з молоддю, тематичні конференції та екскурсійні поїздки разом зі учнівською та студентською молоддю; засідання круглих столів; конференції на теми «70-річчя визволення м. Харкова», у м. Ужгороді – «70-річчя визволення України», Міжнародний форум у м. Перечин Закарпатської обл.; автопоходи місцями бойової слави.
ХОК МУСУВ надає соціально-правовий допомогу ветеранам з питань отримання матеріальної допомоги, придбання ліків, оздоровлення у санаторіях та лікування у шпиталях.
- Харківська обласна спілка ветеранів Афганістану Української спілки офіцерів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) (керівник – Рижков В.М.) (далі – ХОСВА УСВА) включає до свого складу 36 районних, 6 міських, 25 первинних організацій.
Діяльність ХОСВА УСВА здійснюється за наступними напрямками роботи: медико-соціальна, військово-патріотична, увічнення пам’яті загиблих, культурно-масова.
Відбулись загальні збори ветеранів афганської та інших локальних війн (листопад 2013 року, квітень 2014 року), засідання правління (20), засідання президії (30) з актуальних питань діяльності організації.
Регулярно відбувалися виїзні засідання правління ХОСВА УСВА, щорічно проводився огляд-конкурс на кращу організацію.
За ініціативи ХОСВА УСВА утворено Координаційну Раду ветеранських організацій за участі Харківської обласної організації ветеранів України, Харківської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів «СОЮЗ ЧОРНОБИЛЬ УКРАЇНИ» та ХОСВА УСВА.
Велику увагу надавалось лікуванню членів організації. Було ініційовано проведення капітального ремонту обласного шпиталю для інвалідів війни.
У напрямку військово-патриотичного виховання було проведено автопробіг «Маршрут пам’яті», щорічно організовується «Вахта пам’яті харків’ян, загиблих при проведенні інтернаціонального боргу», фестивалі героїко-патріотичної пісні, зустрічі ветеранів з молоддю, конференції за участю студентства.
З метою увічнення пам’яті загиблих утворено композицію в Національному музеї «Висота маршала І.С. Конєва», музеях м. Лозова, Ізюм, Купянськ.
Встановлені пам’ятні знаки, пам’ятники в усіх районних центрах області, в Дергачівському районі – в усіх сільських радах.
ХОСВА УСВА, її районні та міські організації щорічно проводяться спортивні турніри на честь пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів зі спортивного туризму, гирьового спорту, волейболу, боротьбі дзюдо, міні-футболу, боксу.
Організація проводить концерти, вечори пам’яті на різних на високому художньому рівні, організовує екскурсії по пам’ятним містам Харківщини та іншим регіонам України.
- Харківська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «СОЮЗ ЧОРНОБИЛЬ УКРАЇНИ» (керівник – Вінник А.І.) здійснює активну роботу в області з питань соціального захисту чорнобильців, ініціювала звернення з цих питань трьох Всеукраїнських організацій до Президента України, Харківської обласної ради, міських та районних рад .
Організовує надання консультацій з правових питань, лише у 2015 році надано консультації 900 чорнобильцям.
Здійснено роботу щодо збору архівних документів для друку книги «30 років аварії на ЧАЕС – спогади Харківських чорнобильців».
Роботу організації постійно висвітлюється на власному сайті, у 2015 році зібрано, опрацьовано та розміщено на сайті у розділі «Книга пам’яті» відомості про більш ніж 5,5 тисяч померлих чорнобильців.
Надаються постійно пропозиції до обласної програми соціального захисту населення по Чорнобильському розділу.
Поводяться численні семінари, круглі столи, наради з питань чорнобильського законодавства.
Організовує відпочинок учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, зокрема в Одеській області.
У вересні 2015 року у м. Чугуєві було відкрито виставку «Чорнобиль – я там був».
- Харківська обласна організація інвалідів війни та Збройних Сил (керівник – Тітов М.Г.)
Протягом звітного періоду організація проводила виїзні семінари в м. Ізюм, на гору Крем”янець, до м. Слов”яногорська; організація засідання круглих столів з нагоди пам’ятних та державних свят; у жовтні 2015 року до Дня Захисника України - Всеукраїнський семінар на тему – „Стан соціального та медичного забезпечення інвалідів війни та учасників АТО” за участю членів Всеукраїнської організація інвалідів війни та Збройних Сил; відвідування хворих та самотніх членів організації на дому.
- Харківська обласна спілка сімей воїнів загиблих (померлих) та ветеранів, інвалідів, учасників бойових дій в Афганістані та інших локальних війн (керівник – Мартинова А.К.)
Основною метою організації є консолідація зусиль членів сімей загиблих для ефективного використання їх потенціалу по сприянню соціального захисту членів сімей воїнів загиблих (померлих) та ветеранів , інвалідів, учасників бойових дій в Афганістані та інших локальних війнах (скорочено: ХОССВЗА) .
Основні задачі та робота ХОССВЗА за період з 2010 по 2015рр.: участь у створенні та роботі військово-патріотичних осередків за місцем проживання молоді та підлітків; виховання у молоді та підлітків патріотизму, любові до Вітчизни та готовності до її захисту, проводяться зустрічі зі школярами та ліцеїстами м Харкова; безкоштовне проведення екскурсій та лекцій в музеї загиблим у Афганістані; правова допомога сім’ям загиблих (померлих) воїнів, інвалідам, учасникам бойових дій та членам їх сімей; проведення заходів по увічненню пам’яті та подвигів ветеранів загиблих в Афганістані та допомога в належному утриманні місць їх поховань; проведення зустрічей, тематичних вечорів в приміщенні Спілки для психологічної, моральної допомоги членам сімей загиблих (померлих ) у Афганістані; організація відвідування культурних заходів у м. Харкові членами Спілки та їх сім’ями; сприяння працевлаштуванню, вирішенню питань лікування та оздоровлення членів Спілки та їх сімей; відвідування хворих та самотніх членів Спілки на дому та ін.
- Харківська обласна Асоціація громадських організацій інвалідів та ветеранів війни (керівник Дроботько В.І.) (далі – Асоціація) об’єднує 172 громадські організації різного направлення (267 тис. осіб), зокрема ветеранські організації, ветеранів війни та праці, учасників антифашистського опору, бувших в’язнів концтаборів, ветеранів та інвалідів Афганістану.
Асоціацією було проведено 8 скайп-мостів з громадськими організаціями ветеранів війни з 20 міст, у тому числі Петербург, Мінськ, Одеса, Київ, Львів, Полтава тощо, на тему: «Роль ветеранських організацій у становленні громадянського суспільства». З громадською Радою Міністерства збройних сил було проведено 3 скайп-мости з питань соціального захисту інвалідів та ветеранів війни; пенсійного забезпечення ветеранів збройних сил та їх медичне обслуговування; внесення до плану роботи громадської Ради міністерства збройних сил на 2015-2016 роки питань оборони прикордонних міст.
Члени Асоціації входять до громадського Комітету з оборони Харківщини, та активно в ньому працюють. В Асоціації працюють безкоштовно юрист, психолог, аудиторська служба. Так, протягом 2012-2015 років юристом було здійснено консультацій 387 особам, психологом надано допомогу 89 людині, аудиторська служба провела роботу з 12 організаціями. Консультації з менеджменту змогли отримати 27 організацій.
Щорічно Асоціація проводить традиційні вечори на історичні та патріотичні теми у школах та коледжах м. Харкова №148, 29, 125, інтернаті ім. В.Короленка, бізнес-коледжі, автодорожньому університеті, інженерно- педагогічній академії, торгівельно - економічному університеті, для активістів ВНЗ тощо.
Найкращі організації працюють у місті Ізюм, Валки, Балаклея, Чугуїв, Харківському районі.
Щомісячно асоціація проводить різноманітні семінари для керівників та активу громадських організацій на тему, що найбільше їх турбують.
Щорічно на базі Асоціації проводяться засідання круглих столів, конференції із запрошенням юристів, вчених та істориків на теми: «Голодомор 1932-1933 рр. - біль та страждання нашого народу»; «Історична правда про ВВВ»; «Захистимо Україну. За єдину Україну - Схід та Захід разом» та ін.
З 2014 року Асоціація постійно співпрацює з 92-ю бригадою воїнів, у главі з майором Шевченко Федором Володимировичем. Провели спільну конференцію: «Захист Батьківщини - священний борг» Виступили ветерані усіх поколінь та чорнобильці, вручили воїнам подарунки та силами інтернату ім. В.Короленка влаштували концерт. Провели дворічну акцію «Допоможи дітям Слов’янська!», завдяки якій відправили тричі фури з одягом , канцтоварами та будівельними матеріалами. Отримали листи з вдячністю.
Двічі організовано потяги Дружби та воєнного братерства: Харків-Мінськ- Брест, де відбувся обмін досвідом роботи та Харків-Львів під назвою : «Збережемо Україну! Схід та Захід разом», де у Львівській Облдержадміністрації провели круглий стіл: «Харків’яни - патріоти своєї країни». У кожній поїздці приймали участь по 44 ветерана. За підсумками 5-денної поїздки до Львова було проведено прес-конференцію із мас-медіа в прес-центрі при облдержадміністрації.
- Представництво Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конфедерація громадських організацій інвалідів України» в Харківській області (керівник Родіонов О.В.) провело значну роботу з соціального захисту інвалідів, особливо в сфері надання їм соціальної, медичної, економічної та правової допомоги по забезпеченню конституційних гарантій на реабілітацію та працевлаштування. Кількість організованих та проведених заходів сягає 100. Представництво об’єднує 38 організацій, які налічують понад 25 тисяч інвалідів. З них 5 є осередками Всеукраїнських спілок та 18 з районів області.
Велику увагу в Представництві приділяють працевлаштуванню людей з обмеженими можливостями здоров`я та створенню для них робочих місць. В організаціях-колективних членах створено 11-ть підприємств, на яких працює понад 50 людей з особливими потребами, середня заробітна платня яких перевищує встановлений мінімум.
Не забувають у Представництві і про спорт для інвалідів, особливо рекреаційний. Починаючи з 2006 року у вересні харків’яни беруть участь у всеукраїнських рекреаційних іграх серед інвалідів усіх нозологій «У волі – сила» та в Молодіжних іграх для інвалідів.
Крім того, Представництво та його колективні члени організують та проводять змагання районного, міського, обласного рівнів, беруть участь у міжнародних змаганнях.
За зазначений період часу на Чорному морі було оздоровлена 421 людина з обмеженими фізичними можливостями. Не стали осторонь уваги Представництва і інваліди АТО та тимчасово переміщених осіб. З 11 чоловіками на протязі 30 діб проводився реабілітаційний захід у селищі Залізний Порт Херсонської області у серпні – вересні 2015 року.
З 2010 року були започатковані Всеукраїнський фестиваль творчості інвалідів «На крилах натхнення», всеукраїнський професійний конкурс серед журналістів на краще висвітлення життєдіяльності інвалідів «Золота нить Аріадни»; щорічно проводить спільно з департаментами ХОДА обласний фестиваль творчості інвалідів «На крилах натхнення».
За направленням Представництва у 2011 -2015 роках 946 активістів громадського руху інвалідів з Харківщини взяли участь у 49 різноманітних заходах, які відбувалися по всій Україні: це, насамперед, школа лідерства, низка семінарів, тренінгів, круглих столів, на яких обговорювалися питання законодавства, щоденної праці громадських організацій інвалідів та перспективні напрямки їхнього розвитку. В результаті рішень, прийнятих на цих заходах, керівництво Конфедерації виходило зі зверненнями до Мінпраці, Верховної Ради, Кабміну тощо.
Треба зауважити, що всі члени Конфедерації проводять значну роботу: це, насамперед, Харківська обласна асоціація інвалідів та ветеранів війни та Харківська обласна організація інвалідів ВОІ СОІУ. Чималу діяльність в своїх районах та містах проводять Нововодолазька та Вовчанська районні організації інвалідів, Чугуївська об’єднана організація інвалідів Афганістану, Спілка інвалідів «Потенціал» м. Первомайська, Центр реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів м. Лозова, Харківська міська організація інвалідів-ветеранів, яка проводить значну культурно-масову роботу, Центр реабілітації інвалідів «Біатрон – 3» проводить роботу з інвалідами по виготовленню виробів декоративно-прикладного мистецтва.
Представництво будує свою діяльність у тісній взаємодії з органами влади та місцевого самоврядування, іншими державними організаціями, які сприяють справі соціально-трудової та медичної реабілітації інвалідів. Голова Представництва є головою Громадської Ради при ХОДА та 15 представників організацій Конфедерації є її членами.
- Харківська обласна організація Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» (керівник Новікова З.А.)
Щорічного організовує та проводить в різних районах Харківщини туристично-спортивний табір соціально - фізкультурної реабілітації людей з обмеженими фізичними можливостями «Єдність людини й природи - шлях подолання життєвих перешкод».
Відбулись наступні заходи: засідання круглого столу на тему: "Роль громадських організацій у правовому захисті інвалідів під час проведення виборів", виїзний семінар на тему: “Соціалізація та реабілітація людей з обмеженими фізичними можливостями в умовах ознайомлення та обговорення історії та архітектури рідного краю”, круглий стіл до Дня інвалідів на тему:"Взаємодія адміністрації та громадських організацій інвалідів по виконанню Закону України по соціальному захисту інвалідів» та урочистого засідання присвяченого 25-ти річчю організації».
- Харківська обласна рада (регіональний осередок)Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України»(керівник Трифонова Л.Ф.) об'єднує 18 районних та міських організацій інвалідів,в яких понад 40 тисяч інвалідів міста та області, з них більше 2 тисяч дітей, та займає провідне місце в інвалідному русі Харківщини, яка по праву вважається потужним регіоном України у справі, що направлена на всебічний захист людей з особливими фізичними потребами.
Організація проводить заходи різних напрямків :семінари, круглі столи, конференції, фізкультурно-реабілітаційні спортивні заходи, екскурсії, виставки робіт людей з обмеженими можливостями, а за спонсорські кошти – відвідування театрів, дельфінарію, цирку. Усі заходи мають практичний характер.
Зазначені заходи сприяють взаєморозумінню між інвалідами і керівниками Департаменту соціального захисту населення, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ,Фонду соціального захисту інвалідів, Обласного центру зайнятості, що обов'язково запрошуються на заходи.
За рахунок коштів місцевого бюджету у 2011-2015 роках Харківською обласною радою ВОІ СОІУ було проведено: круглі столи «Захист прав на оплату праці та пенсійне забезпечення інвалідів України», «Створення комфортної середи для інвалідів», «Повір у себе», «Роль жінки у сучасному суспільстві», до Дня ветеранів; фізкультурний марафон по плаванню серед інвалідів; семінар «Створення умов для безперешкодного доступу осіб з обмеженими можливостями до об'єктів соціальної інфраструктури»; конференція «Захист прав на оплату праці та пенсійне забезпечення»; тренінг «Забезпечення рівних можливостей для осіб з особливими потребами щодо соціальної адаптації та інтеграції в суспільстві»; безкоштовні юридичні консультації для інвалідів та членів їх сімей.
Інформацію про проведені заходи та фото з цих заходів ХОР ВОІ СОІУ надсилає ВОІ СОІУ, Державній службі з питань інвалідів та ветеранів та Міністерству соціальної політики України.
Департамент масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації протягом звітного періоду проводив заходи та сприяв національно-культурним об’єднанням області у проведенні заходів, спрямованих на виховання міжнаціональної поваги та толерантності.
Наприклад, протягом 2014-2015 років відбулись наступні заходи.
12 квітня 2014 року у Харкові відзначили День грузинської мови. У заході взяли участь Генеральний консул Грузії в м. Донецьку Іраклі Адвадзе та віце-консул Андро Качкачішвілі, представники Департаменту масових комунікацій обласної державної адміністрації, члени грузинської спільноти, громадськість.
24 квітня 2014 року в галереї «Костюринський провулок» відбулася всеукраїнська акція «Україна, розквітай!». У заході взяли участь голова Харківського міського національного громадського об'єднання казахстанців «Бірлік» Макка Каражанова та представники інших національних об'єднань Харкова. Головною метою акції була можливість представниць різних нацменшин показати свою щиру любов до України. Протягом вечора присутні під керівництвом дизайнера змайстрували вінок зі стрічок і тканин – символ Весни і любові до України.
28 квітня 2014 року на території Меморіального комплексу «Жертвам Голокосту на місці єврейського гетто періоду окупації Харкова 1941-1943 р.р.» відбулося покладання квітів з нагоди Дня Катастрофи і Героїзму в пам'ять про шість мільйонів євреїв, знищених нацистами в період Другої світової війни. Участь у заході взяли другий секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Неллі Шульман, голова обласного комітету «Дробицький Яр» Леонід Леонідов, представники Харківського музею Голокосту і Харківської міської організації євреїв-колишніх в'язнів гетто, концтаборів і християн-рятівників, представники національних культурних об'єднань, школярі.
18 травня 2014 року у Харкові відбулося урочисте закриття та гала-концерт лауреатів 14-го Міжнародного молодіжного фестивалю російської класичної та сучасної музики «Ландыш».
23 травня 2014 року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М.В. Лисенка відбулися урочистості з нагоди Дня відновлення суверенітету Вірменії. У заході взяли участь представники Департаменту масових комунікацій ХОДА, голова Харківської обласної громадської організації «Вірменська національна громада» Армаіс Оганесян, директор вірменського культурно-освітнього центру ім. Месропа Маштоца Араксія Асратян. Далеко від батьківщини представники вірменської діаспори зберігають традиції і самобутній колорит народних танців і пісень, у ході вечора творчі колективи продемонстрували свої досягнення.
28 травня 2014 року у Малій залі Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка відбувся сольний концерт зразкового художнього колективу України - ансамблю пісні і танцю «Аракс» ім. Гамлета Багратяна при Почесному Консульстві Республіки Вірменія в Харкові, присвячений державному святу Республіки Вірменія – Дню Першої Республіки. В урочистостях взяли участь керівництво Департаменту масових комунікацій Харківської облдержадміністрації, Почесний консул Республіки Вірменія в Харківській і Сумській областях Армен Асланян, діячі культури, представники національних товариств і об'єднань.
30 травня 2014 року в актовій залі Харківського національного університету будівництва та архітектури відбулося урочисте підведення підсумків та нагородження переможців 15-го молодіжного фестивалю літературної та художньої творчості «Мій Пушкін». Фестиваль користується незмінним інтересом протягом 15-ти років його проведення. Щорічно у фестивалі "Мій Пушкін" бере участь понад 500 учасників.
6 червня 2014 року на площі Поезії, де встановлено пам'ятник великому поету і де зібралися численні шанувальники його творчості, відбулася церемонія покладання квітів до пам'ятника А.С. Пушкіну з нагоди 215-ї річниці з дня народження.
18 червня 2014 року на Меморіальному комплексі в Орджонікідзевському районі м. Харкова, де в роки Другої світової війни нацистські окупанти розташували єврейське гетто, представники громадських організацій, влади, школярі вшанували пам'ять загиблих у війнах українців. У заході взяли участь керівники Департаменту масових комунікацій Харківської облдержадміністрації.
23 червня 2014 року у м. Харкові за підтримки Українського єврейського комітету та Європейської ради релігійних лідерів відбулося засідання правління Міжнародного Київського міжконфесійного форуму. У заході взяли участь керівництво Харківської обласної державної адміністрації, Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації, представники найбільших конфесій християнства, іудаїзму, ісламу і буддизму, а також вчені та політики з понад 20 країн світу. Метою зібрання було обговорити ситуацію в Україні, зрозуміти роль релігійних громад в цей кризовий час, а також застерегти нові виклики, що стоять як перед країною, так і перед українськими конфесіями.
14 листопада 2014 у виставковому залі Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, відкрилася виставка «Геліос» - багатобарвність», на якій виставлені роботи представників Харківського міського товариства греків« Геліос» з нагоди 25-річчя товариства греків «Геліос».
25 листопада 2014 у медіа-центрі газети «Время» відбувся семінар за темою «Регулювання міжетнічних стосунків в Європі і світі. Яким досвідом варто обмінюватися?» в рамках нового проекту "Програма Східного Партнерства: Національні меншини і етнополітичні питання. Білорусь - Молдова – Україна". У заході взяли участь керівництво Департаменту масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації, представники Європейського Центру з Питань Меншин (м. Фленсбург, Німеччина): експерти Європейського центру з питань меншин, Регіональний Директор Європейського центру з питань меншин на Південному Кавказі Єва Хілінські, представники національно-культурних товариств Харківської області, науковці. Учасники семінару обговорили питання міжетнічних стосунків в країнах Східної Європи, а також приклади і досвід роботи у цій сфері органів влади, громадських організацій в Україні та Харківської області.
17 листопада 2014 у Палаці Студентів відбувся 14 Харківський фестиваль російської народної творчості «Талиця». У фестивалі взяли участь більше 10 хорових колективів Харківщини представники різних національно-культурних товариств. Гості фестивалю мали можливість прослухати різні твори, які виконувались трьома мовами.
9 грудня 2014 року Харківську область с робочим візитом відвідав заступник начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності - завідувач відділу з питань недискримінації Секретаріату Уповноваженого Верхової Ради України з прав людини Сергій Пономарьов. Він разом з представниками місцевої влади взяв участь у засіданні, на якому розглядалися питання дотримання прав і свобод представників ромської громади в різних сферах суспільного життя на території Харківської області.
17 грудня 2014 року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М.В. Лисенка відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Національної Солідарності Азербайджанців Світу під патронатом Почесного консульства Азербайджанської Республіки у Харкові.
16 cічня 2015 року Харківська громадськість Азербайджану відзначила 25-ту річницю трагічних подій січня 1990 року в місті Баку. У зустрічі - реквіємі взяли участь Почесний консул Азербайджану в Харкові Афган Салманов, представники Харківської облдержадміністрації, Харківської облради, міської влади, громадськості та азербайджанської діаспори. Присутні переглянули документальний фільм про події того часу, а також вшанували хвилиною мовчання пам'ять усіх жертв тоталітарних режимів і терористичних актів.
29 січня 2015 року в приміщенні Харківської синагоги за ініціативи Харківського обласного комітету «Дробицький Яр», Харківського музею Голокосту, Харківської міської громадської організації євреїв – колишніх в’язнів гетто та концтаборів і християн – рятівників, пройшла зустріч, присвячена Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту та 70-й річниці визволення концтабору Освенцім. У заході взяли участь представники Харківської обласної державної адміністрації та національно-культурних організацій та об’єднань області.
18 березня 2015 року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М.Лисенка пройшов тематичний вечір, присвячений святкуванню Новруза. Різні конкурси та святковий концерт організувало для харків'ян Почесне Консульство Азербайджанської Республіки в Харкові. В урочистостях взяли участь голова Сумської облдержадміністрації Микола Клочко, голова Харківської облради Сергій Чернов, директор Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації Михайло Черняк, Почесний консул Азербайджанської Республіки в Харкові Афган Салманов. В ході свята відбулося нагородження переможців конкурсу дитячого малюнка «Весна очима дітей».
21 березня 2015 року у Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті відбулося урочисте зібрання, присвячене Дню національного відродження Греції.
27 березня 2015 року, в рамках заходів, присвячених Дню національного відродження Греції, в холі Центральної наукової бібліотеки ХНУ ім. В.Н. Каразіна пройшло відкриття персональної виставки члена Національної спілки дизайнерів України Олени Думбур «Приваблива Елада». Проект представили ХНУ ім. В.Н. Каразіна та міське товариство греків «Геліос».
16 квітня 2015 року у приміщенні Єврейського культурного центру "Бейт Дан" відбувся урочистий захід, присвячений 70-річчю великої Перемоги людства над фашизмом та 15-річчю заснування громадської організації «Національна пам'ять – Голокост».
24 квітня 2015року у м. Харкові відкрили пам'ятник до 100-річчя геноциду вірмен. На урочистому заході були присутні представники обласної влади, християнських церков та національної громади.
11 травня 2015 року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Лисенка відбулися урочисті заходи до Дня Полонії.
16 травня 2015 року у м. Харкові до 121-річчя видатного художника-авангардиста - харків'янина Василя Єрмілова пройшов соціальний творчий фестиваль «Е121FEST». У посадці квітів взяли участь представники національних діаспор, які також приготували основну страву своєї національної кухні.
17 липня 2015 року відбулось чергове засідання Ради керівників національно-культурних товариств Харківської області при Департаменті масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації, на якому розглядалися такі питання: співпраця національно-культурних товариств області з Харківською обласною державною адміністрацією, взаємодія громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації з національно-культурними товариствами області та місце національно-культурних товариств області у культурному житті Харківщини.
За результатами обговорення було вирішено: активізувати співпрацю національно-культурних товариств області з громадською радою при Харківській обласній державній адміністрації та Департаментом масових комунікацій для підготовки проекту програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 рр. для подальшої роботи та зробити співпрацю національно-культурних товариств області з Департаментом культури і туризму облдержадміністрації більш тісною та плідною.
19 серпня 2015 року, в галереї «Бузок», відкрилась виставка «Перехрестя двох світів. Харків – Чечня». В Харкові мешкає понад 300 чеченців, це люди, що прагнуть миру і злагоди, практично всі вони були змушені залишити батьківщину через російську агресію.
22 серпня 2015 року в Палаці студентів Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого пройшли урочистий захід та концерт до Дня незалежності. Для глядачів концерту виступили як найкращі артисти та колективи Харківщини так й народні аматорські колективи з районів, також з Днем незалежності глядачів привітали колективи дружніх діаспор: ансамбль пісні і танцю «Аракс» при почесному консульстві Республіки Вірменія, артисти єврейського культурного центру Бейт Дан та інші.
10 вересня 2015 року в Історичному музеї відкрили виставку про трагедію польського народ «Знищення польських еліт. Катинь – акція АБ», яка була підготовлена Інститутом національної пам’яті Польщі.
13 вересня 2015 року відбулися святкові заходи до відкриття ювілейного 15-го нового учбового року у Азербайджанському культурно-освітньому центрі «Дослуг», який для дітей та дорослих надає безкоштовні послуги з вивчення азербайджанської мови та літератури, історії Азербайджану, національних традицій народу, музики та образотворчого мистецтва.
24 вересня 2015 року Харківське обласне товариство азербайджансько-української дружби «Достлуг» відзначало свято жертвопринесення Курбан-байрам в Харкові, яке відбулося в мусульманській мечеті.
30 вересня 2015 року у готелі «Viva» м. Харкова за участю представників обласної державної адміністрацій, Харківської міської ради, Міжнародного фонду «Відродження», національно-культурного товариства «Ромен» та ромської молоді області пройшов круглий стіл на тему: «Залучення ромської молоді до правозахисної діяльності у м. Харкові».
З 7 по 31 жовтня 2015 року Харківським міським товариством греків «Геліос», за підтримки Харківської обласної державної адміністрації, було проведено низку заходів до Державного свята Греції «Охі!»: святковий концерт артистів Харківської обласної філармонії; планшетну виставку та літературний вечір «Костис Паламас (1859-1943) – видатного поету , прозаїка та драматурга Греції; підбиття підсумків V обласного конкурсу дитячих малюнків за грецькою тематикою «Сияние Эллады»; вечір присвячений 90-річчю до дня народження легендарного грецького композитора Микиса Теодоракіса; урочисте зібрання, присвячене Державному святу Греції «Охі!».
27 листопада 2015 року в рамках реалізації програми Ромед - 2, що підтримується Радою Європи, а також в рамках виконання Плану дій по Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, Міжнародна благодійна організація «Чіріклі» разом з представниками Департаментів соціального захисту населення, науки і освіти, масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації у приміщенні Харківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели робочу зустріч, яка була спрямована на обговорення соціальних, правових, освітніх питань ромського населення в Харківській області, відбувся обмін досвідом по соціальній роботі з ромським населенням між Кіровоградською, Київською та Харківською областями.
3 грудня 2015 року у Харківському обласному центрі культури та мистецтв Харківське товариство польської культури за участю представників Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації провело літературно-музикальний вечір присвячений творчості Адама Мицкевича.
5 грудня 2015 року у рамках культурного проекту «Афинские вечера» на базі Центральної наукової бібліотеки Харківського Національного університету ім. В.Н. Каразіна була організована та проведена лекція «Греки в історії Харківського Національного університету ім. В.Н. Каразіна».
20 грудня 2015 року у Харківському обласному центрі культури та мистецтв проведено передріздвяний святковий вечір, за участю представників Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації та Харківського товариства польської культури.
Керівництвом та фахівцями Департаменту проводились робочі зустрічі з представниками національно-культурних товариств області та ветеранських організацій, у тому числі учасників АТО, надавались організаційна допомога та консультації щодо їх статутної діяльності.
Заступник голови обласної державної адміністрації М.Є. Черняк, керівництво Департаменту постійно проводили робочі зустрічі з керівництвом Сектору у Харківській області Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, керівниками громадських організацій учасників АТО. Підготовлено проект розпорядження голови обласної державної адміністрації «Про заходи з підготовки та відзначення в області у 2015 році Дня захисника України» та здійснено заходи щодо підготовки та проведення засідань обласного Організаційного комітету із розгляду належної підготовки та проведення заходів з нагоди свята.
Департамент здійснював координацію та супроводження проведення урочистих заходів відповідно до обласних планів заходів з нагоди державних свят та пам’ятних дат, запрошував до участі представників громадських організацій, політичних партій, об’єднань громадян у заходах до Дня Соборності України, Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дня Чорнобильської трагедії, Дня Перемоги над нацизмом у Європі, Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги, Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Дня Державного Прапора, Дня Незалежності України, Дня закінчення Другої світової війни, Дня Партизанської слави, Дня захисника України, Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників, Дня Гідності та Свободи, Дня пам'яті жертв Голодоморів, Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та ін.
Директор Департаменту
масових комунікацій обласної
державної адміністрації В.В. Аннопольська
Ісаєнко 700 50 16
Образцова 700 50 16