Звернення депутатів Харківської обласної ради

до Кабінету Міністрів України щодо підготовки відповідної

нормативної бази та щодо утворення госпітальних округів

 

 

Основною метою реформування системи охорони здоров’я має бути захист інтересів населення на доступну і якісну медичну допомогу і бути пріоритетом під час виконання повноважень всіх рівнів влади.

Реформа системи охорони здоров’я має передбачати кардинальні якісні зміни всіх функцій системи охорони здоров’я — управління цією системою, забезпечення її відповідними кадровими ресурсами, необхідного фінансування і особливо, прийняття законодавчих та підзаконних актів для реалізації цих реформ.

Одним з напрямків реформування медичної галузі є рішення Уряду щодо створення госпітальних округів.

30 листопада 2016 року на засіданні уряду затверджено постанову «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів». Цей Порядок встановлює критерії для визначення меж госпітальних округів. В той же час багато питань, які зазначені в відповідній постанові залишились поза межами цього нормативного акту.

В той же час, в постанові зазначено, що Госпітальні округи створюються з метою організації мережі закладів охорони здоров’я у спосіб, що дасть змогу забезпечити:

-          гарантований своєчасний доступ населенню до послуг вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги належної якості;

-          ефективне використання бюджетних коштів, що спрямовуються на забезпечення фінансування вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;

-          створення умов для підготовки закладів охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, до функціонування в умовах управлінської та фінансової автономії та надання медичної допомоги в межах договорів про медичне обслуговування населення з головним розпорядником бюджетних коштів.

Проаналізувавши дане рішення уряду, ми як депутати Харківської обласної ради звертаємо увагу, що для обґрунтування територіальних меж госпітального округу використовуються застарілі данні щодо кількості населення, що проживають на території і часто не відповідають дійсності. Тож, відсутність достовірних даних по кількості населення проживаючого на окремо взятій територіальній одиниці, відсутність аналізу про стан автомобільних доріг, вплинуть на нормативи доїзду  до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування та прорахунку  необхідного обсягу медичної допомоги в межах госпітального округу.

Вважаємо, що  процес створення госпітальних округів має відбуватись відкрито, публічно, прозоро в умовах децентралізації та з урахуванням реальних показників та за участю громад у регіонах.

Забезпечення якісної оптимізації вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги може відбуватися тільки після реформи первинної ланки медичної допомоги. Критерії створення госпітальних округів напряму залежать від надання первинної медичної допомоги. Чим краща медична допомога на первинному рівні, тим менше звернень за вторинною (спеціалізованою) медичною допомогою. І саме такі данні мають формувати обсяг медичної допомоги вторинного рівня в межах госпітальних округів.

Сьогодні процес створення госпітальних округів викликав багато суперечок. Відсутність нормативно-правової бази для створення госпітальних округів дає можливість спекулювати на цій темі та приймати одноосібні рішення на рівні чиновників. Формування госпітального округу, має бути спільним рішенням населення на конкретних територіях (громадах, містах, районах) з урахуванням принципів медичної та економічної доцільності.

Отже, для забезпечення створення оптимальних, ефективних госпітальних округів вважаємо за необхідне звернутись до уряду і вимагати найближчим часом прийняття наступних рішень:

1. Міністерству охорони здоров’я України розробити механізм для розрахунку потреби (обсягу) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.

2. Міністерству охорони здоров’я України розробити та затвердити положення про госпітальні ради.

3. Міністерству охорони здоров’я України розробити чіткі критерії для створення багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого та другого рівнів, включаючи необхідне матеріально-технічне оснащення, перелік відділень в лікарні.

4. Міністерству охорони здоров’я України розробити та затвердити положення про госпітальний округ.

    

 

 

СХВАЛЕНО

Рішення обласної ради

від «___» ________ 2017 року №____

(____ сесія  VII скликання)