Інформація
про хід виконання у 2017 році
Програми зайнятості населення Харківської області
на період до 2017 року, затвердженої рішенням обласної ради від 20 червня 2013 року № 748-VІ (зі змінами)
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.07.2013 № 254 в області забезпечено виконання заходів Програми зайнятості населення Харківської області на період до 2017 року, затвердженої рішенням обласної ради від 20 червня 2013 року № 748-VІ (зі змінами, далі – Програма).
Протягом 2017 року робота була спрямована на реалізацію активної політики зайнятості, забезпечення соціального захисту населення від безробіття, розширення сфери застосування праці, стимулювання діяльності роботодавців, спрямованої на створення нових робочих місць та працевлаштування безробітних.
За останніми оприлюдненими даними Державної служби статистики України чисельність зайнятого населення області віком 15-70 років протягом 9 місяців 2017 року склала 1251,6 тис. осіб, що на 1,04% більше, ніж у відповідному періоді торік. Рівень зайнятості населення віком 15-70 років збільшився, у порівнянні з відповідним періодом минулого року, на 1,0 відсотковий пункт і склав 60,8 % від загальної чисельності населення відповідного віку.
За цим показником область займає 2 рейтингове місце серед регіонів України.
Позитивно на рівень безробіття у віці 15 - 70 років (за методологією МОП) позначилось скорочення чисельності безробітного населення у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 1,6 %, яка у середньому за 9 місяців 2017 року дорівнювала 78,8 тис. осіб.
Рівень безробіття населення в віці 15-70 років в області зменшився з 6,1 % економічно активного населення зазначеного віку за січень-вересень 2016 року до 5,9 % за відповідний період 2017. За цим показником область займає 1 рейтингове місце серед регіонів України.
За оперативними даними за 10 місяців 2017 року в усіх сферах економічної діяльності та за рахунок різних джерел фінансування в області створено 34,7 тис. нових робочих місць, що на 26,6 % більше, ніж за аналогічний період 2016 року.
З метою соціального захисту працівників, трудові відносини яких законодавчо не врегульовані:
- в усіх районах та містах області проводилась інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями (наради, семінари, «круглі столи», індивідуальні співбесіди, залучено засоби масової інформації тощо);
- забезпечено роботу обласної робочої групи з питань підвищення мінімальної заробітної плати, рівня оплати праці та легалізації зайнятості, створеної розпорядженням голови облдержадміністрації від 03.02.2017 № 39, та районних (міських) комісій з легалізації робочих місць та доходів. Легалізовано 1154 «тіньових» робочих місця. Накладено штрафи на роботодавців у розмірі 4,7 млн. грн. за фактичний допуск до роботи без оформлення трудового договору. До Головного управління Національної поліції в Харківській області направлені матеріали щодо 84 роботодавців, які застосовували договори цивільно - правового характеру, що мають ознаки трудового договору, для прийняття рішення в порядку ст. 172 Кримінального кодексу України.
У лютому-березні 2017 року проведено двомісячник з укладання колективних договорів підприємствами, установами, організаціями області. За даними моніторингу в області укладено 15,8 тис. колективних договорів, в т т.ч. у ході двомісячника - 1629. Колективно-договірним регулюванням охоплено 612,9 тис. працівників області.
Здійснювались заходи щодо підвищення мобільності робочої сили на ринку праці. Забезпечено доступ до інформації про вільні робочі місця по Україні, зокрема завдяки функціонуванню Єдиної інформаційно-аналітичної системи служби зайнятості та оперативному розміщенню інформації про вакансії на Інтернет порталах служби зайнятості.
Протягом 2017 року на обліку в службі зайнятості перебувало 81,4 тис. незайнятих громадян, які мали статус безробітного, що на 4,7 тис. осіб або 5,5 % менше, ніж за січень-грудень торік.
З метою сприяння професіональній реалізації громадян обласною службою зайнятості надано 558,4 тис. профорієнтаційних послуг. Для здійснення перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації 199 осіб отримали ваучери.
При реалізації заходів Програми пріоритетними були питання забезпечення зайнятості громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці.
Всього за звітний період на обліку в центрах зайнятості області перебувало 23,2 тис. безробітних осіб, які потребують додаткових гарантій зайнятості, 22,9 тис. були охоплені профорієнтаційними послугами. Працевлаштовано 11,2 тис. осіб даної категорії, професійним навчанням охоплено 4,4 тис. осіб, участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли 8,7 тис. осіб.
В області здійснювались заходи сприяння працевлаштуванню внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих учасників проведення антитерористичної операції.
До обласної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні протягом 2017 року звернулось 1883 внутрішньо переміщені особи, 1632 особи мали статус безробітного, з них працевлаштовано 709 осіб, проходили професійне навчання – 217 осіб, брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру – 264 особи.
З числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, 772 особи отримували послуги державної служби зайнятості, з них працевлаштовано 596 демобілізованих осіб, професійне навчання проходили 215 осіб, до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру було залучено 212 осіб.
В області скоординовано та об’єднано зусилля органів влади, служби зайнятості, об’єднань профспілок та роботодавців, громадських, волонтерських організацій та благодійних фондів з метою надання допомоги вищезазначеним категоріям осіб з питань сприяння працевлаштуванню, відкриттю або поновленню підприємницької діяльності.
Безробітним пропонується ознайомлення з примірниками бізнес - планів щодо різних видів підприємницької діяльності; забезпечується доступ до мережі Інтернет під час написання бізнес - планів в приміщенні Інформаційно - консультаційного центру Харківського обласного центру зайнятості. Також, організовано інформування про послуги Консалтингового центру Харківського обласного центру зайнятості та пропонується подальший супровід бізнесу.
Харківська обласна служба зайнятості постійно співпрацює з 16 волонтерськими організаціями та благодійними фондами Харківського регіону та України, з більшістю з них підписані угоди про спільну діяльність та налагоджена постійна співпраця.
Платформою для співпраці вищезазначених організацій та фондів є Інформаційно-консультаційний центр Державної служби зайнятості.
Зокрема, з початку року проведено:
- інформаційний семінар для ВПО щодо сприяння розвитку малого та середнього бізнесу в рамках міжнародного проекту соціальний простір «IDP Business Space»;
- 3 ярмарки вакансій, які реалізовувалися спільними зусиллями Харківського обласного центру зайнятості, Благодійної організації «Благодійний фонд «Карітас Харків», Громадської організації «Волонтерська ініціатива «Станція Харків», Благодійної організації «Благодійний фонд «Станція Харків», які відвідали більше 4 тис. шукачів роботи, в т. ч. переселенців.
- цикл тренінгів і семінарів для жінок категорії 35 +, зокрема з числа вимушено переміщених осіб, направлених на сприяння зайняття підприємницькою діяльністю в рамках угоди про спільну діяльність з Громадською організацією «Вік Можливостей», тощо.
В рамках підписаного Меморандуму про співпрацю між Харківською обласною державною адміністрацією та Консорціумом організацій (ГО «Український центр соціальних реформ», ПАТ «Статінформконсалтинг», ТОВ «Агенство стратегічних рішень «Голуб і Шинкаренко» та ISS GROUP s.r.o.), в Харківській області реалізується пілотний проект із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1154 (із змінами). Головним механізмом його реалізації є надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги за рахунок Державного бюджету України до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на одного учасника для закупівлі обладнання та матеріалів з метою організації власного бізнесу.
У 2017 році до участі у пілотному проекті залучено 639 осіб. За результатом розгляду бізнес-планів учасників проекту, обласною комісією відібрано 35 осіб для надання фінансової допомоги з метою організації підприємницької діяльності, 23 особи вже отримали таку допомогу на суму майже 1,4 млн. грн.. Ще понад 400 учасників пілотного проекту було працевлаштовано або залучено до громадських робіт.
У 2017 році проводилася постійна робота щодо активізації життєвої позиції офіційно зареєстрованих безробітних громадян. До активних форм зайнятості було залучено більше 80,6 тис. осіб або 99,1 % від числа, зареєстрованих у службі зайнятості:
- допомогу в працевлаштуванні отримало 40,1 тис. осіб, що становить 49,2 % від числа зареєстрованих у службі зайнятості;
- професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації за актуальними на ринку праці спеціальностями проходило 15,5 тис. осіб;
- залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру 25,1 тис. осіб, на їх організацію з місцевих бюджетів було використано 15,3 млн. грн., що майже на 6,4 млн. грн. (в 1,7 рази) більше у порівнянні з 2016 роком, кошти виділені по всіх районах та містах області.
На нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працевлаштовано більше 1,5 тис. безробітних, що на 3% більше ніж у минулому році.
Для організації підприємницької діяльності було виплачено допомогу по безробіттю одноразово 72 безробітним особам.
За звітний період виконано завдання Програми щодо залучення офіційно зареєстрованих безробітних до:
- працевлаштування - 102,6%, в т.ч. на нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – на 107%;
- участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру – на 100,3 %.
Допомогу по безробіттю протягом січня-грудня 2017 року отримувало 57,7 тис. безробітних. На ці цілі з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття було використано 399,1 млн. грн. Середній розмір допомоги по безробіттю склав 1923 грн., що на 21 % більше, ніж у 2016 році.
Директор Департаменту
соціального захисту населення
Харківської обласної державної
адміністрації Ю.І. Шпарага