ЗВІТ
про хід виконання у II – IV кварталах 2017 року та в 2018 році обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016 -2020 роки, затвердженої рішенням обласної ради
від 14 квітня 2016 року № 110-VII (зі змінами)
Сприяння розвитку громадянського суспільства є однією з найважливіших умов становлення України як демократичної, правової і соціальної держави. Це, насамперед, передбачає налагодження системи взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства, яка повинна базуватися на партнерстві, взаємній зацікавленості в досягненні цілей, пов’язаних з процесом демократизації усіх сфер державного і регіонального рівнів управління і суспільного життя, соціально-економічним і духовним прогресом, всебічним забезпеченням захисту прав і свобод людини та громадянина.
Згідно з чинним законодавством та на виконання Програми органи виконавчої влади обов’язково залучають представників громадськості до обговорення проектів нормативних актів та консультацій, семінарів, засідань «круглих столів» з актуальних питань життя країни. Така взаємодія відбувається у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
Щорічно складаються орієнтовні плани проведення консультацій з громадськістю. На офіційному веб-сайті обласної державної адміністрації функціонує рубрика «Консультації з громадськістю», в якій створено підрубрики «Електронні консультації з громадськістю», «Публічні громадські обговорення», «Орієнтовні плани проведення консультацій з громадськістю». На головній сторінці веб-сайту розміщено банер «Громадська експертиза».
Протягом II - IV кварталів 2017 року було організовано 30 заходів в рамках проведення консультацій з громадськістю, ініційованих обласною державною адміністрацією. Це, в першу чергу, круглі столи, зустрічі з громадськістю, опитування на сайті, електронні консультації.
Крім того, представники громадськості брали участь у консультаціях з громадськістю, які проводяться Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Так, щочетверга проводилися експертні зустрічі для обговорення пріоритетів діяльності Уряду в режимі відеоконференції з керівниками міністерств і відомств України та експертами з інших міст України (Вінниця, Дніпро, Львів, Одеса, Полтава, Чернігів). У Харкові вони проводилися на базі Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Протягом II - IV кварталів 2017 року було проведено 17 експертних зустрічей. На них обговорювались проблеми реформування різних сфер суспільного життя, таких як безпека і оборона, реформа освіти та охорони здоров’я, реформа державних закупівель, екологічна політика, ефективне та безпечне поводження з відходами, реформування служби екстреної медичної допомоги, підвищення енергетичної незалежності, зміцнення соціальної стійкості, захист прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, збереження природної спадщини, формування сучасної системи педагогічної освіти; обігу земель сільськогосподарського призначення в Україні; шляхам врегулювання ситуації на Донбасі із застосуванням механізмів «народної дипломатії»; реформуванню системи пенсійного забезпечення тощо. Консультації з громадськістю зачіпали такі сфери суспільно життя як освітня та екологічна політика, охорона здоров’я, соціальний захист населення, розвиток економіки і підвищення конкурентоспроможності регіону.
Департаментом масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) було узагальнено пропозиції від структурних підрозділів та складено орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю на 2018 рік, який оприлюднено на офіційному сайті обласної державної адміністрації. В орієнтовному плані заплановано проведення 27 консультацій з громадськістю. Оскільки проведення консультацій можливе не тільки за орієнтовним планом, але й за пропозицією щонайменше трьох громадських організацій чи органу влади, то загалом у 2018 році було реалізовано 33 заходи в рамках проведення консультацій з громадськістю, ініційованих обласною державною адміністрацією. Це, в першу чергу, круглі столи, зустрічі з громадськістю, опитування на сайті.
Протягом 2018 року не відбувались консультації з громадськістю, які проводяться за ініціативи Секретаріату Кабінету Міністрів України щочетверга, в формі експертних зустрічей для обговорення пріоритетів діяльності Уряду в режимі відеоконференції з керівниками міністерств та відомств України та експертами з інших міст України (Вінниця, Дніпро, Одеса, Полтава, Львів, Чернігів). Наразі здійснюється робота щодо залучення до таких експертних зустрічей представників всіх областей України, для цього планується проводити їх у новому технічному форматі.
Недостатнє фінансування Програми не дало змоги виконати в 2017 році велику кількість суспільно-важливих заходів, таких як: проведення соціологічних досліджень із соціально актуальних для Харківської області питань; проведення семінарів-навчань з важливих питань діяльності ІГС; проведення щорічного обласного конкурсу «Кращий волонтер року» та ін.
Рішенням обласної ради від 01.03.2018 № 684-VІІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 07 грудня 2017 року № 576-VII «Про обласний бюджет на 2018 рік» та додатків до нього (зі змінами)» в I кварталі 2018 року виділено кошти у сумі 200,0 тис. грн. на заходи Програми.
В рамках реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016 – 2020 роки Департаментом разом з представниками ІГС області та громадськими активістами було організовано та проведено:
- 30.05.2018 року проведено конференцію «Моя рідна Харківщина» для представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, голів національно-культурних товариств та інститутів громадянського суспільства області. В ній взяли участь 70 представників національно-культурних об’єднань (в т.ч. й ромських), співробітників обласної і райдержадміністрацій, виконкомів міських рад всіх міст обласного значення, керівники обласних методичних центрів туризму і мистецтва. Програма конференції охоплювала виступи експертів, доповіді про діяльність об’єднань різних національностей, в тому числі й ромів Харківщини, презентації можливостей культурного взаємозбагачення національних спільнот області та туристичного пізнання Слобідського краю;
- 15.06.2018 року проведено круглий стіл «Сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів публічної влади і консультацій з громадськістю» за участю представників місцевих органів виконавчої влади та представників інститутів громадянського суспільства області, під час якого були розглянуті актуальні питання здійснення консультацій із громадськістю (відповідно до Постанови КМУ № 996 від 03.11.2010 р. «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики»); організація та проведення громадської експертизи органів публічної влади (відповідно до Постанови КМУ № 976 від 05.11.2008 р. «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи органів виконавчої влади»); особливості забезпечення ефективного функціонування громадських рад в сучасних умовах. По закінченні відбулось підбиття підсумків та вручення сертифікатів учасникам заходу;
- 20.09.2018 року в Харківському регіональному інституті Національної академії державного управління при Президентові України відбулося засідання круглого столу «Історія нескорених: спадкоємність поколінь», участь в якому прийняло широке представництво активістів громадянського суспільства регіону, громадських організацій волонтерів, учасників АТО, представників Громадської ради та Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації, курсантів та офіцерів військових ЗВО м. Харкова, учнів та вчителів закладів освіти м. Харкова та Харківської області, представників структурних підрозділів Харківської обласної державної адміністрації – разом понад 80 осіб.
Під час круглого столу відбулось обговорення багатьох питань, які присвячені національно-патріотичній свідомості наших громадян, сучасному волонтерському руху та його розвитку, велику увагу було надано вшануванню пам`яті наших загиблих співвітчизників. Кожне обірване життя українського воїна — це величезна, непоправна втрата для родини і для країни, для українського суспільства. Саме тому, за ініціативи громадських активістів, другим заходом, після круглого столу стала експозиція, присвячена воїнам-харків’янам, у метро;
- 22.09.2018 року на території електродепо «Салтівське» КП «Харківський метрополітен» (м. Харків, вул. Академіка Барабашова, 9) відбулося відкриття вагону - пам’яті «Герої Харківщини у неоголошеній війні «Історія нескорених». Метою відкриття цієї постійно діючої експозиції є донесення до мешканців Харківського регіону, що серед нас були герої, які віддали свої життя за незалежність України. До участі у заході було запрошено 75 осіб;
- 01.11.2018 року у виставковій залі другого поверху Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва (вул. Пушкінська, 62) відбулося відкриття виставки «Харківщина мультикультурна» до Міжнародного дня толерантності, який відзначають в усьому світі 16 листопада. З'явилася ця дата в 1995 році за ініціативою ЮНЕСКО в результаті прийняття Декларації принципів терпимості. На виставці представлені зразки традиційної культури різних народів, численні представники яких сотні років проживають на території Харківської області. Серед експонатів: зразки ткацького ремесла, традиційні музичні інструменти, національні костюми, посуд, картини, іграшки, святкові атрибути, традиційні вироби з тканини та інші предмети побуту.
Експонати для виставки надали національно-культурні товариства, які діють на території Харківської області. А саме: Харківська обласна організація «Грузинське національно-культурне товариство «Сакартвело», Харківське обласне товариство азербайджансько-української дружби «Достлуг», Товариство азербайджанських жінок м. Харкова «Айнур Хатун», Харківське міське національне товариство казахстанців «Бірлик», «Вірменський освітньо-культурний центр ім. Г.О. Алтуняна», Харківське міське товариство греків «Геліос», Харківське обласне товариство німців «Відергебурт», Харківське товариство польської культури «Polonia Charkowa», Харківське міське культурно-просвітницьке товариство татар «Дуслик», Обласний культурний центр «Аме Рома», Харківська обласна організація «Узбецький національний центр», Єврейський культурний центр «Бейт Дан».
Виставка експонуватиметься до 19 листопада, знайомство харків’ян із кожною з національних культур буде запорукою миру і єдності у нашому регіоні. Виставка створена за підтримки Департаменту та Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.
На всі проведені заходи використано 77880 грн.
Наразі продовжується робота щодо організації та проведення в рамках Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки інших заходів із широким залученням громадськості.
При обласній державній адміністрації діє Координаційна рада з питань громадянського суспільства (далі – Координаційна рада), склад якої було затверджено року розпорядженням голови облдержадміністрації від 02.08.2016 № 328 відповідно до Указу Президента України від 26 лютого 2016 лютого 2016 року № 68 «Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні». В 2017 році відбулося 3 засідання, під час яких було розглянуто: питання організації та проведення в області конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів обласного бюджету; План заходів щодо реалізації у Харківській області в 2017 році Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки та його реалізація.
У зв’язку з обранням нового складу громадської ради при обласній державній адміністрації відбулися зміни у складі Координаційної ради. Також у 2018 році відбулись зміни у структурі обласної державної адміністрації, підрозділ «Управління масових комунікацій Харківської обласної державної адміністрації» було перейменовано в «Департамент Харківської обласної державної адміністрації». Всі зазначені зміни внесено до вищезазначеного розпорядження про Координаційну раду та затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24.04.2018 № 304.
08.06.2018 року відбулось засідання Координаційної ради в оновленому складі, під час якого було розглянуто щорічний План заходів щодо реалізації у Харківській області у 2018 році Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки та інші питання. Наразі відбувається підготовка до чергового засідання Координаційної ради, під час якого буде розглядатись виконання щорічного Плану заходів щодо реалізації у Харківській області у 2018 році Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки та пропозиції на наступний рік.
У серпні 2017 року закінчилась каденція попереднього складу громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації, який було затверджено розпорядженням голови № 381 від 28.08.2015.
Протягом періоду її діяльності в квітні - серпні 2017 року відбулися: 6 засідань правління громадської ради, 35 засідань комітетів, 3 телеефіри на обласному телебаченні.
Керівництво і члени громадської ради при обласній державній адміністрації взяли участь у проведенні та організації:
- семінару з питань перереєстрації громадських об’єднань; спільно з Головним територіальним управлінням юстиції у Харківській області;
- засідання обласної Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми;
- конференції «Про реалізацію міської соціального проекту «Єдина соціальна мережа» у 2016 році та про напрями роботи в 2017 році»;
- заходу в рамках акції «Зробимо Україну чистою», соціально-екологічна акція з прибирання та благоустрою засмічених зелених зон, а також місць громадського відпочинку;
- роботи державної комісії з атестації КП «Люботинський інтернат «Дивосвіт»;
- науково-практичної конференції «Роль роботи українського реєстрового козацтва у вихованні духовності та патріотизму у громаді м. Харкова на сучасному етапі»;
- засідання круглого столу «Напрямки підвищення конкурентоспроможності підприємств регіону на зовнішніх ринках»;
- поширення інформації стосовно підтримки аграрного і сільського розвитку;
- форуму, присвяченому позиціонуванню України в світі;
- прес-брифінгу «Початок проекту «Фінансовий менеджмент для НГО: просто про складне» у Харківській області»;
- круглого столу «Концептуальні засади системи духовно-інтелектуального виховання і освіти ДИВО-21»;
- семінару «Приведення установчих документів у відповідність з нормами Податкового кодексу України»;
- ІІ Обласного етапу конкурсу фахової майстерності серед учнів ПТНЗ.
У червні було розпочато роботу щодо формування нового складу громадської ради при обласній державній адміністрації відповідно до вимог Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого Постановою КМУ № 996 від 03.11.2010 р. (зі змінами). З цією метою було проведено консультації з представниками інститутів громадянського суспільства та з урахуванням пропозицій громадськості сформовано ініціативну групу з підготовки установчих зборів з формування нового складу громадської ради при обласній державній адміністрації. До складу ініціативної групи увійшли делеговані члени попереднього складу громадської ради, представники інститутів громадянського суспільства, які не були представлені у складі громадської ради, представники облдержадміністрації.
Кількісний та персональний склад ініціативної групи було затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 23.06.2017 № 281. На офіційному веб-сайті обласної державної адміністрації було оприлюднено підготовлене ініціативною групою та погоджене з облдержадміністрацією повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи.
07.10.2017 року відбулись установчі збори, під час яких шляхом рейтингового голосування було обрано новий склад громадської ради при обласній державній адміністрації у кількості 35 осіб, який затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 05.12.2017 № 698. На першому засіданні громадської ради, яке відбулося 26.12.2017 р. було обрано її керівний склад, на другому засіданні, 11.01.2018 р., було визначено напрямки роботи громадської ради та обрано відповідальних за їх виконання.
Протягом I-III кварталів 2018 року відбулися 3 засідання громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації (11.01.2018, 20.03.2018 та 06.07.2018). Проведено також періодичні засідання членів ради за наступними напрямками роботи: соціально-економічного розвитку; освіти, науки, культури, молоді та спорту; забезпечення правопорядку і законності, оборони та мобілізаційної підготовки; місцевого самоврядування, охорони здоров’я та соціальної політики; інфраструктури, містобудування та архітектури, енергетики, ЖКГ, а також засідання антикорупційного та волонтерського комітетів.
Члени громадської ради постійно виїжджали до районів області, в яких було проведено заходи у формі круглих столів, семінарів, тренінгів, форумів, освітніх марафонів, зустрічей.
Керівництво та члени громадської ради взяли участь у 14 телепередачах у прямому ефірі, дали 6 прес-конференцій.
Зокрема, керівництво і члени громадської ради при обласній державній адміністрації взяли участь у проведенні та організації:
- семінару для представників ІГС Харківщини із залученням фахівців Головного управління ДФС у Харківській області;
- зустрічі членів громадської ради при облдержадміністрації із місцевою владою, громадськістю та показі документального фільму «Герої не вмирають» у районах області;
- практичної конференції за темою «Взаємодія бізнес-асоціацій і місцевої влади у сприянні державним реформам»;
- триденного освітнього форуму NewEdu;
- засіданні круглого столу за темою «Сільськогосподарська кооперація - драйвер соціально-економічних перетворень у місцевих громадах та створення нових можливостей для зайнятості»;
- урочистостях до дня народження Тараса Григоровича Шевченка;
- засіданні круглого столу за темою “Безпека дорожнього руху” та ін.
За підтримки громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації, було організовано і проведено заняття в рамках проекту «Школа публічного адміністрування для членів громадських рад та ІГС», дитячий боксерський турнір, футбольний турнір імені Дані Дідіка, турнір з настільного тенісу для молоді та дітей з інвалідністю в рамках проекту «Спорт без обмежень», проект «Безпечна громада», Східноєвропейський бізнес-форум, фестиваль української культури «Молоді таланти Харківщини», круглі столи з питань оподаткування та пенсійного забезпечення із представниками головного територіального управління ДФС у Харківській області, головного територіального управління ПФУ у Харківській області та ХНЕУ ім. С.Кузнеця, семінар для підприємців по районах Харківської області.
З метою організації спільних проектів та проведення навчальних програм було укладено меморандум про співпрацю між громадською радою при Харківській обласній державній адміністрації та Харківським національним економічним університетом ім. С.Кузнеця.
Для координації зусиль із формування та представлення спільної громадської позиції щодо пріоритетних питань: соціально-економічної політики; освіти, науки, культури, молоді та спорту; забезпечення правопорядку і законності, оборони та мобілізаційної підготовки; інфраструктури, містобудування та архітектури, енергетики та ЖКГ; місцевого самоврядування, охорони здоров’я області громадською радою при Харківській обласній державній адміністрації спільно із представниками громадських рад органів виконавчої влади Харківщини було створено координаційну раду голів громадських рад при органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування Харківської області.
Громадською радою при Харківській обласній державній адміністрації було проведено заходи, спрямовані на національно-патріотичне виховання. В районах Харківської області відбулись зустрічі, під час яких було організовано показ документального фільму Володимира Чистіліна «Герої не вмирають» для школярів, вчителів, молоді і громадськості та з директорами шкіл та їх заступниками обговорено належну організацію і проведення районного етапу всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри Сокіл «Джура».
Взято на контроль питання виготовлення та встановлення меморіальних дошок та пам’ятних знаків загиблим героям АТО і Небесної Сотні, облаштування куточків слави у школах та краєзнавчих музеях Харківської області. Проведено роботу щодо увічнення пам’яті героїв Революції гідності та патріотичного виховання в навчальних закладах Харківської області.
Багато часу члени громадської ради присвятили роботі з учасниками АТО та їх сім’ями, зокрема:організації надання допомоги сім’ям загиблих в зоні АТО; сприяння відправленню на відпочинок дітей загиблих учасників АТО; організації взаємодії громадських організацій по роботі з членами АТО та їх сім’ями на Харківщині; здійснення соціальної роботи з учасниками антитерористичної операції та їх сім’ями; сприяння створенню реабілітаційних центрів для учасників АТО, чорнобильців та афганців.
Головою громадською ради при Харківській обласній державній адміністрації було проведено засідання Координаційної ради голів громадських рад Харківської області, на якому обговорено питання комунікації, організаційні питання взаємодії з органами державної влади, місцевого самоврядування та громадою.
На виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг, проводиться робота з впровадження інклюзивної освіти та створенню інклюзивно-ресурсних центрів на Харківщині. Організовано велику кількість виїздів в райони області для перевірки виконання будівельних робіт в центрах та підготовки до нового учбового року шкіл.
Належна увага надається питанням, спрямованим на вирішення проблем із забруднення навколишнього середовища, здорового способу життя, проблем ЖКХ та людей з інвалідністю.
Члени громадської ради сприяли працевлаштуванню 7 осіб з інвалідністю.
Одна з найефективніших реформ Президента України - децентралізація. Сьогодні на Харківщині створено 16 ОТГ. У зв’язку із реформуванням Державної політики України у сфері місцевого самоврядування було організовано зустрічі із представниками новостворених ОТГ, визначено шляхи взаємодії. Також проведено зустріч із керівництвом Центру розвитку місцевого самоврядування в Харківській області та обговорено спільну реалізацію культурних, молодіжних та освітніх проектів.
Крім того, члени громадської ради долучились до флешмобів: «Тризуб Гуртує», «Чоловіки проти домашнього насильства» та «Привітай Україну з Днем Незалежності».
Члени громадської ради долучались до засідань Координаційної ради із питань національно-патріотичного виховання, молодих лідерів та представників об’єднаних територіальних громад та районів Харківської області.
Крім того, члени громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації активно долучались до обласних урочистостей з нагоди державних свят та пам’ятних дат.
Всього керівництвом та членами громадської ради проведено 248 заходів, якими охоплено близько 165000 жителів області.
Департамент протягом звітного періоду проводив заходи та сприяв національно-культурним об’єднанням області у проведенні заходів, спрямованих на виховання міжнаціональної поваги та толерантності. Періодично відбувалися засідання Ради керівників національно-культурних товариств (НКТ) при Департаменті під час яких обговорювались питання активнішої участі НКТ в реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки, підготовка та проведення тематичних круглих столів, актуальні питання роботи НКТ. Учасники мали можливість поставити запитання спеціально запрошеним представникам Департаменту науки і освіти, Управління культури і туризму обласної державної адміністрації, Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області, Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
В Державному архіві Харківської області відбулись оn-line виставки архівних документів «З історії грецької діаспори», «Латиші на Харківщині», (присвячена чисельній на початку ХХ ст. латиській громаді міста).
Протягом звітного періоду 2017 року в області національно-культурними товариствами були проведені численні заходи з нагоди днів державної незалежності, національних культур, національних свят, пам’ятних історичних подій, ювілеїв самих товариств, присвячені національним діячам історії та культури, встановлення їм меморіальних дошок та пам’ятних знаків.
28.09.2017 року в Харкові було проведене розширене засідання Президії Ради національних спільнот України спільно з Національним конгресом вірмен України Всеукраїнська громадська платформа-конференція «Вірменія – Україна: Діалог культур». У заході взяли участь лідери всеукраїнських об’єднань вірмен, німців, татар, представники Міністерства культури України і Харківської обласної державної адміністрації, депутати Національних зборів Республіки Вірменія, науковці і митці України та Вірмені.
28-29.09.2017 року громадська організація «Асамблея національностей України» за підтримки представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Белорусі провела семінар для державних службовців з Луганської, Полтавської, Сумської та Харківської областей за темою «Імплементація європейських стандартів для національних меншин в Україні». В заході взяли участь 22 співробітника обласної та районних державних адміністрацій Харківщини, які при виконанні посадових обов’язків контактують з представниками національних меншин.
Співробітники Управлінні масових комунікацій взяли участь у семінарах 07-08.11.2017 року (організований структурами Європейської Комісії та Міністерством культури України) та 16-17.11.2017 року (організований Міжнародною благодійною організацією «Ромський жіночий фонд «Чіріклі»).
Харківська обласна державна адміністрація з 2016 року значно посилила роботу з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року (надалі – Стратегія). Харківська ОДА першою в Україні розробила і затвердила оновлену редакцію регіонального Плану заходів реалізації Стратегії з конкретними індикаторами виконання, які повинні характеризувати поліпшення становища ромської національної меншини на Харківщині.
Протягом звітного періоду заступник голови ХОДА М. Черняк, керівники і спеціалісти Департаменту зустрічались з представниками посольства США, Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі», для обговорення становища ромського населення, взаємодії в попередженні можливих міжетнічних конфліктів у місцях його проживання.
22.02.2018 року Департамент разом с ромською громадською організацією «Чачімо» організував круглий стіл «Імплементація Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року», на якому сучасні проблеми реалізації Стратегії обговорювали біля 70 представники районних державних адміністрацій, міських рад Харківщини і багатьох громадських об’єднань..
За пропозицією ромських організацій в березні-квітні 2018 року Департаментом був організований збір актуальної інформації про кількість та місця проживання ромів у всіх районах Харківщини.
19.04.2018 року на території Мереф’янської об’єднаної територіальної громади проведена робоча зустріч активістів місцевої ромської громади з представниками органів влади: міської ради і структурних підрозділів Мереф’янської ОТГ, Харківської райдержадміністрації та Департаменту. На зустрічі обговорювали результати і проблеми виконання Стратегії, можливості співпраці влади і громадськості у сферах соціального захисту, освіти, охорони здоров’я та ін.
17.05.2018 року в обласній державній адміністрації провели виїзне засідання постійної робочої групи з питань забезпечення ромів житлом, покращення їх житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою територій в місцях їх компактного проживання в Харківській області. В засіданні взяли участь співголова Міжвідомчої робочої групи Земфіра Кондур і представники всіх залучених до реалізації Ромської Стратегії структурних підрозділів обласної державної адміністрації, ГУДМС у Харківській області, соціальних служб Харківського району, керівники ромських громадських об’єднань.
20.06.2018 року Департамент і Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами ХОДА організували робочу нараду для обговорення випадків нетолерантного й упередженого ставлення до ромської національної меншини та вироблення плану спільних дій для запобігання і протидії таким проявам з залученням представників ГУНП у Харківській області, Київського районного в м. Харкові, Дергачівського, Зачепилівського, Зміївського, Лозівського, Харківського районних відділів поліції та лідерів провідних громадських об’єднань ромів.
Лідери 4 ромських громадських організацій входять до Ради керівників національно-культурних товариств при Департаменті. Керівник громадської організації «Харківське національно-культурне товариство «Ромен» В. Матюшенко в жовтні 2017 року обраний до нового складу Громадської ради при обласній державній адміністрації.
Загалом в 2017-2018 роках представники Департаменту щонайменше раз на місяць зустрічались з лідерами ромських громадських об’єднань для обговорення напрямків співпраці та реалізації спільних проектів.
Керівники і активісти національно-культурних товариств Харківщини постійно приймають активну участь в обласних заходах з відзначення державних свят і пам’ятних дат.
Для забезпечення належного висвітлення у засобах масової інформації виконання законодавства у сфері міжнаціональних відносин, задоволення культурно-просвітницьких, мовних, інформаційних потреб національних меншин, які проживають на Харківщині, Департамент постійно рекомендує ЗМІ області всіх форм власності організувати поширення матеріалів, спрямованих на розвиток гармонійних міжетнічних відносин та реалізацію прав національних меншин.
Керівництвом та фахівцями Департаменту постійно проводяться робочі зустрічі з представниками національно-культурних товариств області та ветеранських організацій, у тому числі учасників АТО, під час яких надається організаційна допомога та консультації щодо здійснення ними статутної діяльності.
Заступник голови обласної державної адміністрації М.Є. Черняк, керівництво Департаменту постійно проводили робочі зустрічі з керівництвом Східного міжрегіонального відділу Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, керівниками громадських організацій учасників АТО. Разом обговорювались проблемні питання, заходи з підготовки та відзначення в області Дня захисника України.
Департамент здійснював координацію та супроводження проведення урочистих заходів відповідно до обласних планів заходів з нагоди державних свят та пам’ятних дат, запрошувало до участі представників громадських організацій, політичних партій, об’єднань громадян у заходах до Дня Соборності України, Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дня пам’яті Чорнобильської трагедії, Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги над нацизмом у Європі, Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора, Дня Незалежності України, Дня закінчення Другої світової війни, Дня партизанської слави, Дня захисника України, Дня визволення України від фашистських загарбників, Дня Гідності та Свободи, Дня пам'яті жертв Голодоморів, Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та ін.
Заступник директора Департаменту
масових комунікацій
обласної державної адміністрації І. ІСАЄНКО
Ольга Образцова 700 50 16