Інформація

про хід виконання у 2018 році Програми зайнятості населення Харківської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради від 01 березня 2018 року № 663-VІI

 

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29.03.2018 № 223 в області забезпечено виконання заходів Програми зайнятості населення Харківської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради від 01 березня 2018 року № 663-VІІ (далі - Програма), здійснюється контроль за виконанням її основних показників.

З метою сприяння продуктивної зайнятості та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць (розділ 1 Програми) ведеться відповідна робота в усіх сферах економічної діяльності, зокрема шляхом реалізації державних компенсаторних механізмів, ведеться відповідна робота.

Прийнято 1467 рішень про працевлаштування безробітних на нові робочі місця, за яких здійснюватиметься компенсація витрат на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцю.

Проводились семінари щодо залучення безробітних до підприємництва та самозайнятості, а саме: майже 300 інформаційних семінарів «Як розпочати власний бізнес» із залученням 2,7 тис. осіб; близько 170 навчальних семінарів для мешканців села «Ефективне ведення сільського господарства», «Служба зайнятості - працівникам села», участь в яких прийняли 1,3 тис. осіб з числа незайнятих громадян.

Для організації підприємницької діяльності було виплачено допомогу по безробіттю одноразово 76 особам  з числа безробітних.

Органами соціального захисту та служби зайнятості проводилась методична та інформаційно-роз‘яснювальна робота з роботодавцями щодо інформування служби зайнятості про наявні вакансії. З цією метою проведено більше 2,6 тис. семінарів, майже 2,1 тис зустрічей та 6,6 тис. бесід з роботодавцями, якими охоплено 22,2 тис. роботодавців області.

Задля створення належних умов для підвищення мобільності робочої сили та соціального захисту працівників, щочетверга розміщуються актуальні вакансії на веб-сторінці Харківського ОЦЗ в рубриці «Робота» (http://www.dcz.gov.ua) та є доступною для усіх бажаючих.

Забезпечено безперешкодний доступ до інформації про вільні робочі місця по Україні, зокрема завдяки функціонуванню Єдиної інформаційно-аналітичної системи служби зайнятості та оперативному розміщенню інформації про вакансії на Інтернет порталах державної служби зайнятості.

Як наслідок, кількість поданих роботодавцями до служби зайнятості вакансій у 2018 році збільшилась на 4,2% (3,6 тис.), навантаження на 1 вільне робоче місце на кінець грудня 2018 року склало 7 осіб (на кінець грудня 2017 – 7 осіб).

Регіональною службою зайнятості в межах співпраці з Харківською обласною організацією «Асоціація приватних роботодавців» проводилось інформування безробітних та населення щодо реалізації проекту «Професійна інтеграція ВПО у Харківський області», розпочатого за сприянням Німецького Товариства міжнародного співробітництва (GIZ GmbH).

Реалізовано проект «Новий відлік. Малі міста», спрямований на підтримку, започаткування, розвиток або відновлення підприємницької діяльності для внутрішньо переміщених осіб, учасників АТО та членів їх родин, які проживають у Змієві, Чугуєві, Первомайському, Лозовій  Харківської області. Для участі у даному Проекті подано 113 заявок, з яких відібрані 98 учасників, які прийняли участь у бізнес-навчанні та отримали консультаційну допомогу у підготовці та написанні бізнес-планів. Після відкритих конкурсів бізнес-планів учасників проекту до роботи з менторами пройшло 15 осіб, захистили бізнес-план 11 осіб, 4 особи відклали захист бізнес-плану на пізніший строк.

У рамках проекту USAID «Економічні можливості постраждалим від конфлікту», що реалізується Українським жіночим фондом у партнерстві із Харківською обласною громадською організацією «Харківський обласний гендерний ресурсний центр» у 2 півріччі 2018  було проведено 2 сесії тренінгової програми з розвитку бізнес-навичок. У жовтні навчання пройшли 27 осіб, з них 21 жінка та 6 чоловіків. 2 випускника тренінгової програми стали переможцями конкурсу на отримання мікрогрантів та отримали обладнання на загальну суму  78,2 тис. грн. Крім того, у рамках проекту були надані гранти 3 власницям мікробізнесу на створення робочих місць.

Проводиться робота щодо надання допомоги у впровадженні інвестиційних проектів у ТОВ «Агросервіс ЛТД», ТОВ АФ «Пісчанська», ТОВ СП «Білий Колодязь Елеватор», якими у 2018 році укомплектовано понад 440 вакансій. ПП «Північ» Дворічанського району завершило будівельні роботи, проводиться модернізація існуючого технологічного обладнання, планується створити 88 нових робочих місць.

Департаментом економіки і міжнародних відносин облдержадміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва на постійній основі здійснюється координація діяльності бізнес-центрів, надається методична допомога, інформаційна підтримка розвитку бізнесу, проводяться семінари для підприємців. Спільно з ХОГО «Асоціація приватних роботодавців» проводяться виїзні кущові зустрічі із представниками малого та середнього бізнесу з метою надання роз’яснення актуальних питань ведення господарської діяльності в районах та малих містах області.

Збереженню існуючих і створенню нових робочих місць сприяло проведення широкомасштабних акцій «Купуй українське», в рамках міських та районних ярмарків, в тому числі продовольчих,  яких проведено понад 3,8 тис.

Продовжувалась реалізація пілотного проекту із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб «Рука допомоги» відповідно до рішення Уряду (постанова Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1154 (із змінами). Мета проекту – повернути непрацюючих членів малозабезпечених сімей та ВПО на ринок праці. Одним з механізмів проекту є надання його учасникам безвідсоткової поворотної фінансової допомоги для організації власного бізнесу.

З початку реалізації проекту його учасниками стали близько 2,2 тис. мешканців області, з них більше 1,2 тис. були працевлаштовані або взяли участь у громадських роботах. 79 осіб вже отримали фінансову допомогу з метою організації підприємницької діяльності  та створили 106 робочих місць (для себе та найманих працівників). Крім цього, в рамках проекту уже діючі суб’єкти господарювання створили 80 нових робочих місць для працевлаштування осіб пільгових категорій.

Завдяки реалізованим заходам, у січні-жовтні 2018 року в області створено 41,7 тис. робочих місць. Загальна кількість новостворених робочих місць майже ніж у 3,9 разів перевищила обсяги ліквідованих. Річне завдання Програми зайнятості зі створення робочих місць за 10 місяців виконано на 132,4%.

З метою скорочення рівня безробіття шляхом проведення активної політики зайнятості (розділ 2 Програми) реалізовано низку заходів:

Постійно здійснювався аналіз ринку праці області та інформування населення про можливості працевлаштування і підвищення кваліфікації. Ввведено в експлуатацію новий веб-сайт www.dcz.gov.ua «Єдине соціальне середовище зайнятості», однією з основних переваг якого є зручний та швидкий пошук вакансій.

Станом на 01.01.2019 на веб-сайті розмішено понад 61,7 тисяч актуальних вакансій по Україні, в т. ч. майже 2,8 тис. актуальних вакансій у Харківському регіоні, поданих роботодавцями до служби зайнятості та розміщених роботодавцями самостійно через «Електронний кабінет роботодавця» без звернення до служби зайнятості.

З метою сприяння працевлаштуванню безробітних громадян та шукачів роботи, в тому числі шляхом розвитку рекрутингу в службі зайнятості, в Харківському міському центрі зайнятості створено новий структурний підрозділ - відділ рекрутингу та посередництва у сфері зайнятості, яким впроваджуються інноваційні форми адресного підбору кадрів роботодавцям відповідно до сучасних вимог ринку праці, отримано понад 1,7 тис. вакансій, з них 1,6 тис. вакансій укомплектовані.

У Харківському міському центрі зайнятості відкрито перший в Україні інклюзивний коворкінг «Доступна зайнятість», яким може користуватись будь-хто, у тому числі особи з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату тощо. Проект став переможцем конкурсу проектів «Ініціативи із застосування принципів універсального дизайну та доступності» від Програми розвитку ООН (ПРООН).

Питання щодо стану ринку праці та зайнятості населення висвітлюються на веб-сторінці облдержадміністрації, райдержадміністрацій, офіційних сайтах міських, селищних, об’єднаних територіальних громад, Харківського обласного центру зайнятості, у соціальних мережах Facebook, Twitter, Instagram, на сторінках газет: «Сегодня», «Слобідський край», «Вечерний Харьков», «Харьковские известия», «Время» тощо. Протягом 2018 року в газетах вийшло 87 публікацій, в Інтернет-виданнях було розміщено 440 повідомлень, на телебаченні – 1373 сюжети, на радіо – 140 сюжетів.

Інформаційно-консультаційним центром служби зайнятості надано та проведено: 88 індивідуальних консультацій, 19 виїзних ярмарків вакансій, із залученням 15 тис. осіб, 3 семінари з роботодавцями щодо профнавчання із залученням 35 осіб, 1 семінар з представниками органів пробації із залученням 11 слухачів, 3 масових профорієнтаційних заходів для неповнолітньої молоді в оздоровчих таборах, за участю 130 дітей, та продіагностовано 16 осіб за методиками «АРМ-профконсультант» та «Оптант +».

З метою популяризації вакансії, наглядної демонстрації приміщення, умов праці, робочого місця та обладнання, на якому потрібно працювати на цьому підприємстві, фахівцями відділу взаємодії з роботодавцями служби зайнятості створюються короткі агітаційні слайд-ролики – відео-ревю та відеопрезентації вакансії. Зручним для роботодавців стає проведення ярмарків вакансій по скайпу.

Підготовлено більше 2,8 тис. відеорезюме, більше 2,2 тис. розміщені на офіційному відеоканалі Харківського ОЦЗ, на YouTube; 2,5 тис. направлені безпосередньо роботодавцю, працевлаштувались майже 1,4 тис. осіб.

З метою підвищення якості професійної підготовки робочої сили,  підвищення кваліфікації безробітних громадян з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці, професійне навчання проходило 14,2 тис. осіб з числа безробітних. Закінчили навчання 12,6 тис. осіб, працевлаштовані після закінчення навчання – майже 12,1 тис. осіб.

На вимогу роботодавців Харківського регіону, в Харківському центрі ПТО ДСЗ додатково отримано ліцензії за професіями «Електрогазозварник ручного зварювання», «Тракторист-машиніст сільського (лісогосподарського) виробництва», «Муляр», «Плодоовочівник» та «Оператор маніпуляторів (лісове господарство та лісозаготівля)». Всього у ХЦПТО ДСЗ можна оволодіти 31 професією, які користуються попитом на ринку праці.  

Професійне навчання безробітних здійснювалось шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, в т.ч. стажування безпосередньо на виробництві, на таких  підприємствах регіону: ПАТ «ФЕД», АТ «ХАРП», АТ «Турбоатом», ДП «Ізюмський приладобудівний завод», ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», КП «ОКМАШ», ПП «Українська продуктова компанія», ТОВ виробниче підприємство «Вектор-В», АФ «Базаліївський колос», Богодухівський електромеханічний завод філія ДНВП «Об’єднання Комунар», ДП «Чугуєво – Бабчанське лісове господарство», ПрАТ «Первухінський цукровий завод», ТОВ «Дівія Трейд», ТОВ «Конд Класс», ТОВ «Артель Онлайн» тощо.

170 осіб отримали ваучери для здійснення перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Для популяризації робітничих професій, затребуваних на ринку праці, проведено 13 масових та групових профорієнтаційних заходів  «Професії твоєї мрії» для учнівської та безробітної молоді, в яких взяли участь 8,0 тис. осіб.

З метою орієнтації учнівської молоді на набуття актуальних на ринку праці професій, протягом звітного періоду організовано майже 110 заходів «Професіографічна екскурсія» на підприємства Харківської області, в яких взяли участь 2,1 тис. осіб з числа шкільної, учнівської молоді.

У співпраці з ГО «Асоціація багатодітних сімей «АММА» проведено масовий профорієнтаційний захід щодо можливості професійного навчання за професіями «Містечко професій», в якому взяли участь біля 100 учнів шкіл, у тому числі діти із багатодітних сімей.

Всього за 2018 рік проведено більше 4,1 тис. профорієнтаційних заходів, під час яких транслювалися анімаційні відеоролики, та в яких взяли участь 65,7 тис. осіб.

Особливу увагу було приділено організації громадських та інших робіт тимчасового характеру за рахунок коштів місцевих бюджетів. До таких робіт протягом року було залучено 24,7 тис. осіб, з них 24,6 - безробітні. На їх організацію у 2018 році з місцевих бюджетів усіх рівнів було виділено більше 16,3 млн. грн. або на 7,0% більше, ніж у 2018 році.

У 2018 році за направленням служби зайнятості, самостійно та шляхом укладання цивільно-правових угод, працевлаштовано 38,7 тис. безробітних осіб.

При реалізації заходів Програми пріоритетними були питання забезпечення зайнятості громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці (розділ 3 Програми).

Всього за звітний період на обліку в центрах зайнятості області перебувало 23,0 тис. безробітних осіб, які потребують додаткових гарантій зайнятості, 22,7 тис. осіб були охоплені профорієнтаційними послугами. Працевлаштовано 10,7 тис. осіб даної категорії (в т.ч.: 0,8 тис. з тих, що мають  на утриманні дітей віком до 6 років або виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, інваліда з дитинства та/або інваліда І групи; 9,1 тис. осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років, тощо), професійним навчанням охоплено 4,3 тис. осіб, участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли 8,6 тис. осіб.

В області здійснювались заходи сприяння працевлаштуванню внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих учасників проведення антитерористичної операції.

До обласної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні протягом 2018 року звернулось 1769  внутрішньо переміщених осіб, 1402 особи мали статус безробітного, з них працевлаштовано 607 осіб, проходили професійне навчання – 201 особу, брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру – 257 осіб. 93 роботодавці отримали компенсацію витрат на оплату праці за 128 працевлаштованих громадян з числа ВПО, щодо 10 осіб продовжено виплату вказаної компенсації до 12 місяців відповідно до рішень обласного Координаційного комітету сприяння зайнятості та професійної орієнтації населення.

З числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, 603 особи отримували послуги державної служби зайнятості, з них працевлаштовано 427 демобілізованих осіб, професійне навчання проходили 223 особи, до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру було залучено 185 осіб.

Налагоджено співпрацю з представниками військових комісаріатів, розміщено наглядну агітацію, проводяться спільні з райвійськкоматами заходи із залучення громадян на військову службу за контрактом. У 2018 році службою зайнятості проведено 929 спільних з представниками військкоматів ярмарків вакансій, 837 цільових семінарів, поінформовано про можливість контрактної служби понад 15 тис. осіб. Станом на кінець року працевлаштовані  на службу за контрактом 1089 осіб, ще 18 очікують направлення у навчальні підрозділи.

З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці осіб з інвалідністю, обласною службою зайнятості організоване проходження професійного навчання шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації 215 осіб з інвалідністю., 4 особи з інвалідністю без реєстрації в службі зайнятості проходили професійне навчання за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів. Рівень працевлаштування осіб з інвалідністю після закінчення профнавчання склав 90 %.

Для розширення комунікаційного простору, використання інноваційних технологій з професійної орієнтації та працевлаштування, наближення сервісів служби зайнятості до більш широкого кола споживачів, за рахунок залучених коштів від грантодавців, створено унікальний веб-ресурс «SmartJob: дистанційний помічник з пошуку роботи та працевлаштування».

Для безробітних, без обмеження у віці, у досвіді роботи та місці перебування, організовані чотири сервіси «Відеокурси», «Вебінари», «Відеоконсультації», «Відеорезюме», є можливість створити ексклюзивне посилання на свій профіль для розсилки інформації роботодавцям.

Створена студія дистанційних комунікацій, в якій здійснюється запис і монтаж відео уроків, проводяться вебінари, надаються відеоконсультації.

З метою налагодження ефективної співпраці з об’єднаними територіальними громадами. (розділ 4 Програми):

- обласною службою зайнятості укладені угоди про спільну діяльність з 15 діючими ОТГ регіону;

- проведено анкетування у Мереф’янській  та Роганській ОТГ;

- відбулось засідання круглого столу на тему: «Сільськогосподарська кооперація - драйвер соціально-економічних перетворень у місцевих громадах»;

- проведено понад 160 групових та масових інформаційних та профорієнтаційних заходів в ОТГ регіону за участю більше 7, 0 тис. осіб;

- щотижня на території діючих ОТГ для жителів громади працює уповноважений представник державної служби зайнятості. Місцевим жителям надаються консультації щодо реєстрації на обліку в центрах зайнятості, призначення допомоги по безробіттю, пошуку роботи, визначенню професійних здібностей, тощо;

- у м. Мерефа створено комунальну установу «Мереф’янський центр надання соціальних послуг», в якій створено робоче місце для фахівця районного центру зайнятості, де всі бажаючі мешканці громади можуть отримати консультації з актуальних питань щодо зайнятості населення.

Протягом року підвищення кваліфікації на базі Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України та Центру професійно–технічної освіти Державної служби зайнятості пройшли 20 фахівців об’єднаних територіальних громад.

В рамках меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво між Швейцарсько-Українським проектом «Підтримка децентралізації України» DESPRO, Харківською обласною державною адміністрацією та Харківською обласною радою у 2018 році здійснювалась участь команди Мерефянської міської ОТГ у навчальній програмі Школи DESPRO. Представниця Нововодолазької селищної ОТГ стала переможцем конкурсу молодих фахівців ОМС у Школі DESPRO. Також, за сприяння DESPRO та Центру розвитку місцевого самоврядування у Харківській області у Краснокутському районі відбулись дебати «Чи варто громадянам об’єднуватись».

Реалізація заходів Програми сприяла збереження стабільності на ринку праці. За 9 місяців 2018 року рівень зайнятості населення області віком 15-70 років збільшився, у порівнянні з відповідним періодом минулого року, на 1,0 відсотковий пункт, і склав 61,8 % від загальної чисельності населення відповідного віку. За цим показником область займає 2 рейтингове місце серед регіонів України. За цей же період, у порівнянні з 2017 роком, рівень безробіття у віці 15 - 70 років (за методологією МОП) в області зменшився з 5,9 % до 5,1% економічно активного населення зазначеного віку. За цим показником область займає 1 рейтингове місце серед регіонів України.

Робота з виконання Програми триває.

 

 

 

 

Директор Департаменту

соціального захисту населення

Харківської обласної державної

адміністрації                                                                                               Ю.ШПАРАГА