ІНФОРМАЦІЯ
про хід виконання за 9 місяців 2019 року
регіональної Програми протидії терористичній діяльності
на території Харківської області на 2019 -2020 роки
З метою забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері боротьби з тероризмом шляхом розроблення та здійснення комплексу заходів, спрямованих на виявлення та усунення причин і умов, що можуть призвести до проявів тероризму, захисту людини і громадянина, суспільства і держави від тероризму, зосередження основних зусиль на протидії терористичній діяльності, мінімізації її наслідків 06 грудня 2018 року рішенням XVІІІ сесії VII скликання Харківської обласної ради було затверджено регіональну Програму протидії терористичній діяльності на території Харківської області на 2019-2020 роки (далі – регіональна Програма).
Відповідно до регіональної Програми Управлінням Служби безпеки України в Харківській області (далі – Управління) та іншими суб’єктами боротьби з тероризмом у межах своїх повноважень за підтримки місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, де існує небезпека вчинення злочинних діянь, які здійснюються з терористичною метою, протягом звітного періоду здійснено низку організаційних та практичних заходів.
Зокрема, Управлінням, в рамках координаційної групи Антитерористичного центру при УСБУ в Харківській області (далі - КГ АТЦ), на виконання заходів регіональної Програми, з урахуванням внутрішніх та зовнішніх загроз, розвитку обстановки в регіоні, згідно до встановленого рішенням керівника АТЦ при СБ України для Харківської області рівня терористичної загрози «ЖОВТИЙ», проведено заходи протидії терористичним проявам в регіоні.
Так, на постійній основі здійснюється моніторинг обстановки за лінією протидії тероризму та прогнозування терористичних загроз в області. З урахуванням отриманих матеріалів здійснюється своєчасне інформування місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування для вироблення і прийняття організаційно-управлінських рішень та вжиття спільних заходів для недопущення або локалізації надзвичайних ситуацій терористичного характеру.
В результаті досягнуто оптимізації інформаційних потоків та розподіл повноважень між суб’єктами боротьби з тероризмом; виявлення, попередження і припинення дій осіб і організацій, спрямованих на підготовку і вчинення злочинів терористичного характеру або надання сприяння такій діяльності щодо: підвищення ефективності та прогнозно-аналітичної складової інформаційного забезпечення місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості, а також своєчасне реагування на загрози терористичного та диверсійного характеру.
Також запроваджено постійний моніторинг та супроводження громадсько-політичних і масових заходів в регіоні. В разі отримання відомостей про ймовірність загострення ситуації, підвищення терористичної загрози, створюються умови по мінімізації ймовірних ризиків, для чого забезпечено належну взаємодію регіональних суб’єктів боротьби з тероризмом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, щодо оперативного обміну інформацією; додатково узгоджений алгоритм дій при виникненні позаштатних ситуацій. Також запроваджено вжиття посилених заходів безпеки та антитерористичного захисту уразливих об’єктів напередодні та під час проведення публічних акцій з нагоди державних, релігійних свят та інших заходів з масовим перебуванням людей.
Реалізовані заходи щодо інформування населення про порядок дій в умовах загрози здійснення терористичного акту, а також щодо підвищення рівня антитерористичної захищеності і безпеки шляхом сприяння правоохоронним органам у попередженні терактів та надання своєчасних даних про можливу підготовку до них, виявлення предметів, схожих на вибухові пристрої, через поширення відповідних інформаційних матеріалів з використанням можливостей засобів масової інформації, мережі Інтернет тощо. Управлінням вжиті заходи інформування громадськості про основні результати оперативно-службової діяльності по визначеній лінії роботи шляхом висвітлення їх у ЗМІ.
Загалом в 2019 році через загальнодержавні та місцеві електронні й друковані ЗМІ були опубліковані 28 матеріалів з тематики боротьби з тероризмом та екстремізмом, які були оприлюднені загалом понад 1710 разів. Як інформаційні приводи для підготовки вказаних матеріалів використовувалися результати роботи Управління з виявлення, затримання або засудження терористів, диверсантів, екстремістів і найманців, авторів анонімних повідомлень щодо загроз вчинення диверсій та терактів; оприлюднювалися 15 матеріалів про результати роботи з вилучення з незаконного обігу вогнепальної зброї, вибухівки й інших засобів вчинення терактів та диверсій, які були оприлюднені загалом 920 рази.
Також забезпечено виконання комплексу організаційних та практичних заходів протидії терористичній діяльності. З метою надійного забезпечення безпеки об’єктів можливих терористичних посягань, своєчасного виявлення, запобігання та припинення можливих терористичних проявів, вживалися відповідні скоординовані заходи, спрямовані на своєчасне попередження можливих спроб вчинення диверсій та терористичних актів на території регіону.
З метою протидії диверсійно-терористичним загрозам в регіоні запроваджено посилені заходи охорони та безпеки стратегічно-важливих об’єктів інфраструктури, в тому числі будівель органів державної влади, військових, промислових та транспортних об’єктів, місць масового скупчення людей, тощо.
В рамках КГ АТЦ регіональними органами та підрозділами суб’єктів боротьби з тероризмом, у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, вжиті заходи щодо посилення охорони місць, які ймовірно можуть бути обрані зловмисниками у якості об'єктів протиправних посягань. При визначенні постів та розробці маршрутів передбачено максимальне перекриття патрульно-постовими нарядами прилеглих територій визначених важливих та потенційно небезпечних об’єктів, а також місць масового перебування людей. З метою попередження можливих намірів здійснення терористичних проявів, забезпечене посилене патрулювання та охорона власними силами регіональних суб’єктів боротьби з тероризмом, підрозділів ЗС України та підрозділів охорони у вечірній та нічний час власного зовнішнього периметру та прилеглої території.
Разом з цим, в заходах забезпечення безпеки особлива увага приділяється місцям масового скупчення людей, на період масових заходів забезпечено проведення обстеження силами вибуховотехнічних і кінологічних підрозділів територій та місць їх проведення з метою виявлення вибухових пристроїв (речовин) та інших підозрілих предметів, їх знешкодження.
Водночас, в рамках КГ АТЦ вжиті заходи щодо посилення контролю за транспортними засобами, що переміщаються територією м.Харкова та Харківської області, на предмет виявлення зброї та боєприпасів, вибухівки, наркотиків та інших вантажів кримінального характеру, а також вжиті заходи з виявлення та профілактики осіб, груп громадян, які викликають нагнітання соціальної напруги серед населення та провокують до участі у протиправних діях.
На період проведення масових заходів в рамках КГ АТЦ забезпечено проведення, в межах компетенції, моніторингу стану забезпечення законності та правопорядку. Разом з цим, забезпечено належну реалізацію комплексу заходів, спрямованих на підвищення антитерористичної захищеності уразливих об'єктів регіону та прилеглих до них територій.
На системній основі забезпечено проведення перевірок надійності систем охорони та безпеки об'єктів можливих терористичних та диверсійних посягань на терористично уразливих та інших об'єктах регіону.
За результатом аналізу наявних проблемних питань, пов’язаних з об’єктами підвищеної уразливості, які розташовані на території області, КГ АТЦ запроваджено проведення антитерористичних та протидиверсійних тренувань та навчань по виявленню можливих шляхів проникнення та внесення вибухових пристроїв на територію об’єктів підвищеної небезпеки та стратегічно-важливих об’єктів регіону, уразливих у терористичному відношенні, військових об’єктів, а також - на об’єктах транспорту, системи життєзабезпечення, паливно-енергетичної сфери та в місцях масового скупчення людей.
Загалом в 2019 році проведено 65 таких вищевказаних тренувань. Водночас, 25.06.2019 року КГ АТЦ при Управлінні проведено командно-штабне навчання, а 29.08.2019 року тактико-спеціальне навчання за темою: "Підготовка і проведення антитерористичної операції на об'єкті "3046 Центральна база інженерних боєприпасів ГУ ОЗ ЗСУ (в/ч А2467, Чугуївський район, смт. Малинівка)".
За підсумками тренувань та навчань, в ході робочих нарад КГ АТЦ спільно з керівниками об’єктів можливих терористичних спрямувань розроблені та вживаються практичні заходи з усунення виявлених недоліків.
Здійснені заходи з реалізації державної політики у сфері боротьби з тероризмом, підвищення рівня антитерористичного захисту та безпеки важливих об’єктів, місць масового перебування людей та критичної інфраструктури регіону.
При цьому, протягом 9 місяців 2019 року не допущено скоєння в регіоні терористичного прояву.
Зокрема, 21.03.2019 року Управлінням, за результатами комплексу оперативних та слідчих дій, в рамках кримінального провадження за ч.2 ст.15, ч.2 ст.258 КК України, затримано "на гарячому" мешканця Харківської області, який за завданням представників т.зв. "МГБ ДНР" намагався вчинити терористичний акт на станції метрополітену "Індустріальна" із застосуванням саморобного вибухового пристрою. За задумом кураторів вибух мав призвести до численних людських жертв та дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні напередодні президентських виборів.
Разом з тим, Управлінням попереджено вчинення диверсії на об’єкті критичної інфраструктури Харківської області, що могло призвести до дестабілізації соціально-політичної ситуації в регіоні.
Так, 12.06.2019 року було затримано мешканця Харківської області, який планував вчинити диверсію на комплексі водопідготовки "Дніпро" КП "Харківводоканал" (Харківська область, смт. Краснопавлівка), що могло призвести до зруйнування або пошкодження об’єкта, який має важливе народногосподарське значення, припинення постачання води мешканцям м.Харкова та створення передумов до нанесення шкоди життю та здоров’ю людей. Після затримання вказаному громадянину повідомлено про підозру в скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.15, ст. 113 КК України.
Також вжиті додаткові заходи забезпечення безпеки та попередження можливих протиправних посягань щодо низки потенційно уразливих об'єктів критичної інфраструктури, які розташовані на території регіону.
В рамках КГ АТЦ забезпечено скоординовану роботу з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, громадськими об'єднаннями у сфері захисту населення та уразливих об'єктів регіону від терористичних та диверсійних посягань. Зокрема, забезпечено цілодобовий обмін інформацією між місцевими органами державної влади та черговими підрозділами регіональних суб'єктів боротьби з тероризмом, додатково опрацьовано інструкції дій чергових служб при отриманні інформації про вчинення або загрозу вчинення злочинів терористичного характеру.
Разом з цим, з метою забезпечення належного рівня готовності особового складу органів та підрозділів регіональних суб’єктів боротьби з тероризмом, який залучається до підготовки та проведення антитерористичної операції, проводяться відповідні тренування, уточнення розрахунків сил, що залучаються до операції та алгоритмів їх дій.
Водночас, в рамках заходів із підвищення антитерористичної захищеності проводяться комплексні навчання і тренування щодо порядку взаємодії та реагування в разі виявлення підозрілих та вибухових пристроїв.
За підсумками тренувань антитерористичної та протидиверсійної тематики, для здійснення превентивного стримуючого впливу та готовності до реагування суб’єктів боротьби з тероризмом щодо можливо планованих протиправних проявів, відповідні інформаційні матеріали оприлюднені через ЗМІ (загалом – в понад 50 ЗМІ, близько 80 разів).
Заходи регіональної Програми щодо матеріально-технічного забезпечення КГ АТЦ спеціалізованим та спеціальним обладнанням, засобами, технікою та спорядженням, спецавтотранспортом, автотранспортом для спецпідрозділу ЦСО "А" для використання під час виконання заходів щодо виявлення, попередження та запобігання вчиненню терористичних актів щодо уразливих об’єктів та публічних місць перебування людей, здійснюються шляхом використання отриманої Управлінням суми 7 мільйонів гривень на придбання обладнання і предметів довгострокового користування для виконання заходів спеціального призначення.
В результаті підвищується рівень можливостей Управління та КГ АТЦ щодо виявлення, попередження та запобігання вчиненню терористичних актів на території регіону.
Станом на 01.10.2019 року з вказаної суми Управлінням витрачено грошові кошти в сумі 6 974 000,0 грн. на зміцнення матеріально-технічного забезпечення координаційної групи Антитерористичного центру Управління СБ України в Харківській області.
Управлінням, в рамках КГ АТЦ, у взаємодії з регіональними органами та підрозділами суб’єктів боротьби з тероризмом, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями продовжується проведення заходів, спрямованих на недопущення вчинення терористичних актів та диверсій на території України, а також виявлення та припинення вчинення інших злочинів, що здійснюються з терористичною метою.
Робота щодо виконання заходів, передбачених регіональною Програмою протидії терористичній діяльності на території Харківської області на 2019-2020 роки, триває і знаходиться на постійному контролі керівництва обласної державної адміністрації.
Директор Департаменту оборонної,
мобілізаційної роботи та взаємодії
з правоохоронними органами
Харківської обласної державної
адміністрації Олексій МАКСИМОВ
Михайло Парфьонов 705 49 99