ЗВІТ

постійної комісії обласної ради з питань розвитку місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою

про роботу за 2019 рік

 

Постійна комісія обласної з питань розвитку місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою створена рішенням обласної ради від 25 листопада 2015 року № 5-VI на І сесії VІІ скликання.

До її складу входять 9 депутатів обласної ради.

Діяльність постійної комісії будується відповідно до плану роботи обласної ради, плану роботи постійної комісії на основі законності, гласності, рівноправності та вільного колективного обговорення питань.

За звітний період постійною комісією було проведено 10 засідань, на яких розглянуто понад 70 питань.

Відповідно до повноважень, що передбачені у Положенні про постійні комісії обласної ради, постійна комісія брала участь у розробці та попередньо розглядала питання щодо:

-  розвитку місцевого самоврядування (в рамках комплексної програми «Розвиток місцевого самоврядування в Харківській області на 2017-2021 роки»);

- змін в адміністративно-територіальному устрої області;

-  клопотань про нагородження відзнаками різних рівнів;

-  клопотань про присудження щорічної Премії Верховної Ради України;

-  контролю за виконанням рішень обласної ради (у межах повноважень постійної комісії) тощо.

Однією з найважливіших організаційних форм роботи постійної комісії обласної ради є засідання, які проводяться регулярно, незалежно від скликання сесій обласної ради.

 Протягом звітного періоду значну увагу постійна комісія обласної ради приділяла процесам творення і становлення в Харківській області спроможних та самодостатніх територіальних громад, адже за даним напрямом Харківщина перебуває в авангарді процесів утворення об’єднаних та самостійних громад. У 2019 році в цьому напрямі постійна комісія здійснювала системну консультаційну, методичну, роз’яснювальну та аналітичну роботу.

Зокрема, Перспективний план формування територій громад Харківської області затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 991-р. Однак упродовж 2016-2019 років до нього було внесено декілька суттєвих змін, що постали наразі та пов’язані з формуванням ОТГ поза перспективним планом. На даний час Перспективний план включає в себе 60 проєктних ОТГ та охоплює 100% території області.

Станом на 20.01.2020 у Харківській області утворено та успішно діють 24 об’єднані територіальні громади.

До складу ОТГ увійшла  121 місцева рада, на територіях яких мешкає понад 386 тис. осіб (14,4% від загальної кількості населення області).

Так, у 2019 році в області було утворено 6 ОТГ:

-  Ізюмська міська ОТГ Ізюмського району (Ізюмська міська рада та Кам’янська сільська рада Ізюмського району);

-  Донецька селищна ОТГ Балаклійського району (Донецька та Андріївська селищні ради);

-  Кіндрашівська сільська ОТГ Куп’янського району (Кіндрашівська, Вишнівська, Гусинська, Моначинівська, Просянська, Смородьківська, Нечволодівська сільські ради Куп’янського району);

-  Курилівська сільська ОТГ Куп’янського району (Курилівська, Кругляківська, Глушківська сільські ради Куп’янського району);

-  Петропавлівська сільська ОТГ Куп’янського району (Петропавлівська, Кислівська, Піщанська та Ягідненська сільські ради Куп’янського району);

-   Біляївська ОТГ Первомайського району (Суданська, Верхньоорільська, Дмитрівська, Закутнівська, Красненська, Миронівська, Роздольська сільські ради Первомайського району).

У ході реалізації комплексної програми «Розвиток місцевого самоврядування в Харківській області на 2017-2021 роки налагоджено конструктивний діалог з місцевими органами самоврядування, створено умови для підвищення активності громад та рівня їхньої самоорганізації.

  Одним з вагомих заходів зазначеної Програми є проведення обласного конкурсу мініпроєктів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє», що проводиться восьмий рік поспіль. Для участі в обласному конкурсі 2019 року від територіальних громад області надійшло 603 мініпроєкти на загальну суму 158,9 млн гривень.

Найбільш активну участь у конкурсі взяли Лозівська міська рада (52 проєкти), місто Чугуїв (37 проєктів), Дергачівський район (31 проєкт), Харківський район (27 проєктів), Золочівська селищна рада (25 проєктів), Балаклійський, Барвінківський, Чугуївський райони (по 24 проєкти).

За результатами конкурсу реалізовано 308 мініпроєктів на загальну суму 80,1 млн гривень, у тому числі за рахунок співфінансування з обласного бюджету 39,2 млн гривень.

Втілення мініпроєктів у Харківській області мало такі позитивні результати:

- здійснено 261 захід соціального спрямування при реалізації мініпроєктів у номінації «Добробут та розвиток громад» на загальну суму 67,2 млн гривень, в тому числі співфінансування з обласного бюджету – 32,8 млн гривень;

- впроваджено 33 заходи з благоустрою населених пунктів та впровадження екологічних заходів при реалізації мініпроєктів у номінації «Благоустрій та охорона довкілля» на загальну суму 10,8 млн гривень, в тому числі співфінансування з обласного бюджету – 5,4 млн гривень;

- реалізовано 9 заходів по збереженню культурної та духовної спадщини при реалізації мініпроєктів у номінації «Історико-культурна спадщина та розвиток туризму» на загальну суму 2,1 млн грн, в тому числі співфінансування з обласного бюджету – 1,0 млн грн.

Після детального розгляду на засіданні постійної комісії було погоджено проєкт рішення обласної ради щодо затвердження Порядку проведення конкурсу мінігрантів у рамках виконання Проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді», що виконується в рамках програми ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини в Україні» та фінансується Європейським Союзом.

Партнерами обласної ради з реалізації проєкту є Асоціація органів місцевого самоврядування в Харківській області, Громадська організація «Агенція змін «Перспектива» та Громадська спілка «Українсько-Німецька Медична Асоціація». 

Одним з важливих компонентів Проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді» є програма грантів для медичних стартапів (приватних практик сімейної медицини) та громад (органів місцевого самоврядування та центрів первинної медико-санітарної допомоги).

 За результатами конкурсу мінігрантів з 54 поданих проєктних заявок протягом 2019 року визначені переможцями та успішно реалізовані 12 проєктів на загальну суму 3,6 млн  гривень. Проєкти стосувалися придбання медичного обладнання та впровадження інновацій у системі надання медичних послуг

По мірі надходження постійною комісією розглядалися питання щодо нагородження Почесною грамотою та Грамотою Верховної Ради України.     

Члени постійної комісії залучаються до заходів, що проводяться Харківською обласною радою та Харківською обласною державною адміністрацією, постійно беруть активну участь у обговоренні проєктів обласних програм, обласного бюджету, програми економічного і соціального розвитку Харківської області, а також уважно стежать за змінами у чинному законодавстві України, зокрема, стосовно місцевого самоврядування, та приділяють велику увагу питанням його розвитку і налагодженню взаємодії з місцевими радами всіх рівнів.

  Головою постійної комісії протягом звітного періоду розглянуто  30 звернень громадян (заяв,  клопотань, скарг громадян із особистих питань). При розгляді звернень, у разі потреби, надсилалися депутатські звернення до місцевих органів виконавчої влади, надавалися необхідні роз’яснення.

   Аналіз звернень свідчить, що найактуальнішими питаннями є питання соціальної сфери, переважна більшість питань, що порушувались у зверненнях, які надійшли до депутатів від мешканців області, належать до компетенції міських та районних органів влади.

Основними завданнями, на яких зосереджується увага постійної комісії, є:

-          проведення роз’яснювальної та просвітницької роботи серед населення, депутатів місцевих рад, працівників органів місцевого самоврядування щодо сутності, змісту та основних напрямків започаткованих в Україні реформ, децентралізації та створення нових спроможних об’єднаних територіальних громад;

-          реалізація на регіональному рівні законів України щодо змін у адміністративно-територіальному устрої області, виконання обласною радою відповідних повноважень;

-          вжиття заходів для забезпечення максимальної реалізації комплексної програми «Розвиток місцевого самоврядування в Харківській області на 2017-2021 роки», та контроль за ходом її виконання та ін.

 

 

Голова постійної комісії                                                   Едуард ЮРЧЕНКО