ЗВЕРНЕННЯ

Харківської обласної ради до Верховної Ради України,
Президента України, Прем'єр-міністра України щодо надзвичайної ситуації, що склалася внаслідок пожежі на території арсеналу Міністерства оборони України у м. Лозовій, про надання допомоги постраждалим, а також недопущення таких подій у Балаклійському та інших районах Харківської області

 

            27 серпня 2008 року о 16 годині сталася пожежа на території військової частини А-0829 (61-й арсенал Південного оперативного командування сухопутних військ Збройних сил України) у м. Лозовій, унаслідок якої на технічній території арсеналу о 16 годині 15 хвилин розпочалися вибухи боєприпасів, які спричинили пожежі та руйнації як у самому місті, так і далеко за його межами. Так, у м. Лозовій пошкоджені 308 приватних, 87 багатоповерхових житлових будинків, 37 будівель соціально-культурної сфери і комунального господарства; 1 приватний житловий будинок зруйновано, ще 2 – повністю згоріли. Постраждали 12 дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів, з них:  7 - у м. Лозовій,  4 - у Лозівському  та 1 - у Близнюківському районах.

Значного негативного впливу зазнало навколишнє природне середовище, передусім за рахунок виділення в атмосферу великої кількості небезпечних хімічних речовин унаслідок вибухів боєприпасів.

На щастя, поки що обійшлося без людських жертв.

Події на військовому складі у місті Лозовій призвели до психологічних травм у великої кількості жителів, серед них – у дітей із тих населених пунктів, які опинилися в небезпечній зоні. Люди були вимушені покинути домівки, діти не можуть відвідувати дитячі садки, а учні загальноосвітньої школи № 8, яка найбільше ушкоджена і розташована у безпосередній близькості до   місць вибухів, не змогли першого вересня розпочати навчання у своїй школі.

Ситуація ускладнюється у зв’язку з наближенням осіннього похолодання, коли жителі будівель, у яких зруйновано дах, а вікна залишилися без скла, можуть опинитися ще й без тепла.   

Загроза вибухів продовжує існувати, що негативно впливає на психологічний стан населення зазначених районів і області в цілому.

За попередніми даними, відповідно до отриманої від місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформації, загальні збитки, спричинені пожежею та вибухами, склали 49582,392 тис. грн., з них у Лозівському районі – 18892,822 тис. грн., у м. Лозовій – 29401,003 тис. грн., у Близнюківському районі – 1288,567 тис. грн.

            На засіданні Кабінету Міністрів України, яке відбулося 3 вересня 2008 року, було оголошено про виділення з резервного фонду держбюджету близько 18 мільйонів гривень на відновлення інфраструктури у зоні катастрофи.

            Харківська обласна рада, Лозівська районна і Лозівська міська ради вживають першочергові заходи для налагодження нормальної життєдіяльності в постраждалих районах, відновлення функціонування об’єктів, які зазнали ушкоджень, передусім загальноосвітніх навчальних закладів, Харківська обласна рада вишукує власні можливості  для надання фінансової допомоги постраждалому населенню.

Разом з тим велике  занепокоєння усіх жителів Харківської області, депутатів Харківської обласної ради, міських, районних, сільських і селищних рад викликає те, що подібні події з трагічними наслідками можуть відбутися і в інших місцях Харківської області. Адже,  склади боєприпасів знаходяться також у м. Балаклії, Чугуївському (смт Малинівка) та Шевченківському районах.

Так, на території м. Балаклії дислокується військова частина А-1352 (65-й артилерійський арсенал), діяльність якої пов’язана зі збереженням та  переробкою різного роду ракет, боєприпасів та вибухонебезпечних предметів. Поряд з військовою частиною розташовані житлові будинки мешканців міста, багатонаселені села Вербівка та Яковенкове, залізнична станція, нафтоналивна база, загальноосвітній навчальний заклад, військове містечко, низка підприємств, в тому числі хімічно-небезпечний об’єкт – ВАТ «Балмолоко плюс».

Катастрофа, що сталася в місті Лозовій, хоча причини її ще точно не встановлені, показала, що стан утримання та обслуговування технічних територій таких військових об’єктів, як арсенали, сьогодні не відповідає сучасним вимогам до організації їх постійної охорони і  забезпечення належного протипожежного стану. До того ж відомо, що на територіях арсеналів понаднормово розміщено ракети та боєприпаси, що можуть у будь-який час спричинити нову небезпечну ситуацію і створюють постійну загрозу життю та здоров’ю людей, які мешкають поруч.

            На підставі викладеного, виходячи з того, що населення міста Лозової, Лозівського та Близнюківського районів Харківської області постраждало внаслідок  катастрофи на військовому об’єкті державного значення, Харківська обласна рада звертається з проханням до центральних органів державної влади:

1.         Розглянути питання виділення коштів для компенсації шкоди, завданої громадянам, підприємствам, установам та організаціям (фізичним та юридичним особам) внаслідок пожежі та вибухів боєприпасів на території військової частини А-0829 у м. Лозовій.

2.         Вишукати можливість профінансувати з державного бюджету заходи щодо усунення негативних наслідків від пожежі та вибухів у  навколишньому природному середовищі  на тих територіях, що постраждали.

3.         Враховуючи неодноразовість масштабних надзвичайних ситуацій на військових об’єктах, де зберігаються боєприпаси, занедбаність їх технічного стану та перевантаження військових складів, у найближчий час  передбачити утилізацію всіх боєприпасів, що знаходяться на арсеналах, розміщених на території Харківської області.

4.         Розглянути можливість здійснення на території Харківської  області ревізій та експертиз стану утримання військових об’єктів та забезпечення їх надійної охорони, належних протипожежних заходів.

Привертаємо Вашу увагу до проблеми зволікання у виділенні коштів, оскільки ця обставина не дозволяє оперативно ліквідовувати в повному обсязі руйнівні наслідки вибухів, відновити нормальну  життєдіяльність населення, враховуючи наближення зимового періоду, забезпечити сприятливі умови для навчання дітей, вжити першочергових заходів для оздоровлення навколишнього середовища.

Харківська обласна рада  просить також врахувати, що вжиття запропонованих вище заходів дозволить запобігти виникненню аналогічних надзвичайних ситуацій у небезпечних зонах, на які перетворилися зараз арсенали, розміщені не тільки в місті Лозовій, а й у м. Балаклії, Шевченківському та Чугуївському (смт Малинівка) районах Харківської області, і щиро сподівається на оперативне реагування на це звернення.

 

 

Схвалено

рішенням обласної ради

від 05 вересня 2008 року №  901 –V (901-5-рр)

(ХХХІІ сесія V скликання)