Додаток 2
до рішення обласної ради
від 29 березня 2005 року(р25-12-4)
(XXV сесія IV скликання)
М Е Т О Д И К А
розрахунку і порядок використання плати за оренду майна,
що знаходиться у спільній власності територіальних громад
сіл, селищ, міст області
1. Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду майна, що знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області розроблено для забезпечення ефективного використання майна підприємств, установ та організацій, які є об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (далі – комунальні підприємства), з метою створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння плати за оренду: цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна, окремого індивідуально визначеного майна, а також майна, що не увійшло до статутного фонду господарського товариства, створеного у процесі приватизації, - по договорах оренди, укладених органом, уповноваженим обласною радою на здійснення функцій орендодавця (далі – уповноважений орган), а з його дозволу – і комунальними підприємствами, установами та організаціями, яким майно передано у господарське відання чи оперативне управління.
2. Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем.
У разі, коли орендодавцем структурного підрозділу (філії, цеху, дільниці), а також нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) або індивідуально визначеного майна є комунальне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати погоджується з уповноваженим органом.
Якщо майно орендується бюджетними організаціями, що фінансуються не за рахунок місцевого (обласного) бюджету, орендна плата вноситься за рахунок коштів, передбачених кошторисами на їх утримання.
3. До плати за оренду нерухомого та індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов’язуються надавати орендарю комунальні підприємства, установи та організації, на балансі яких перебуває це майно.
Витрати інвалідів, пов’язані з утриманням об’єкта оренди з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування, компенсуються за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів України у порядку, що визначається Мінпраці та Мінфіном.
4. Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
У разі, коли термін оренди менший чи більший за одну добу, то на основі розміру річної орендної плати розраховується добова, а в разі необхідності – на основі розміру добової орендної плати розраховується погодинна орендна плата. При розрахунку використовується кількість робочих днів у місяці та кількість робочих годин на добу.
5. Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси комунальних підприємств визначається за формулою:
Опл = Вз х Сор.ц,
де Опл – розмір річної орендної плати, грн;
Вз – залишкова вартість майна на час оцінки об’єкта оренди, грн;
Сор.ц – орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, визначена згідно з додатком 1 до Методики.
У разі визначення орендаря на конкурсних засадах умовами конкурсу може бути передбачено більший розмір орендної плати.
6. Розмір річної орендної плати у разі оренди окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого майна) встановлюється за погодженням сторін і складає не менш як 5 відсотків від вартості орендованого майна. У разі, якщо орендарем є суб’єкт малого підприємництва – не менше 4 відсотків від вартості майна. Експертна оцінка вартості майна, наданого в оренду, а також виготовлення технічного паспорту на нежитлову будівлю, споруду чи приміщення сплачується за домовленістю сторін.
7. У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок місцевого (обласного) бюджету, та інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування) розмір річної орендної плати визначається за формулою:
Опл = Вп х Сор,
де
Вп – вартість орендованого майна, визначена експертним шляхом, грн;
Сор – орендна ставка, визначена згідно з додатком 2 до Методики.
При незалежній оцінці вартості об’єкта оренди повинно враховуватися його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з оцінки майна.
Ставки річної орендної плати є цінами (тарифами), зміна яких є підставою для внесення відповідних змін до договорів оренди.
При визначенні між сторонами розміру річної орендної плати враховується: місце розташування об’єкта, його технічний стан, забезпеченість інженерними комунікаціями, водопостачанням, каналізацією тощо.
Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною будівлі (споруди), то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою:
Вп = Вб : Пб х Пп,
де
Вп – вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі (споруди), грн;
Вб – вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем) визначена експертним шляхом, грн;
Пп – площа орендованого приміщення, м²;
Пб – площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), м².
За згодою сторін, а також у разі визначення орендаря на конкурсних засадах договором оренди може бути передбачено більший розмір орендної плати.
8. Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, що фінансуються за рахунок коштів місцевого (обласного) бюджету, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування становить 1 гривню.
Розмір місячної орендної плати за передачу в оренду житла встановлюється договором оренди у розмірі, що дорівнює розміру квартирної плати, встановленої законодавством.
9. Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям, і прибудинкової території, розподіляються між ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині – пропорційно розміру займаної підприємствами, організаціями загальної площі.
10. Розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладання договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:
Опл
Опл.міс. = ——— х І п.р. х І м,
12
де
Опл.міс. – місячна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.;
Опл – розмір річної орендної плати, грн;
І п.р. – індекс інфляції за період з початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна – з дати проведення експертної оцінки) до дати укладання договору оренди або перегляду розміру орендної плати;
І м – індекс інфляції за перший місяць оренди.
11. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць і вноситься ним самостійно.
12. Термін внесення орендної плати визначається в договорі.
У договорі оренди цілісного майнового комплексу комунальних підприємств рекомендується обумовлювати, що сплата орендних платежів має проводитися щомісячно не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним.
У випадку несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен виплачувати за кожний день прострочення пеню згідно з діючим законодавством.
13. Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів подаються платниками установам банку до настання терміну платежу.
14. Суми орендної плати, зайво перераховані до бюджету або орендодавцеві, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові в 5-денний термін від одержання його письмової заяви.
15. Орендна плата спрямовується:
а) за майно, орендодавцем якого виступає уповноважений орган:
– за цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, їх структурних підрозділів – 100 % до обласного бюджету;
– за нерухоме майно комунальних підприємств – 70 % орендної плати – до обласного бюджету, 30 % орендної плати – балансоутримувачу;
б) за майно, орендодавцем якого є балансоутримувач:
– за окреме індивідуально визначене майно (крім нерухомого) – 100 % комунальному підприємству;
– за структурний підрозділ комунального підприємства та нерухоме майно – 50 % орендної плати – комунальному підприємству, 50 % – до обласного бюджету.
16. Напрями спрямування орендної плати, не передбачені п.15 цієї Методики, визначає обласна рада після розгляду в комісії з питань бюджету за поданням обласної державної адміністрації.
17. За рішенням обласної ради частину орендної плати, яка надійшла до місцевого (обласного) бюджету, уповноважений орган може використовувати для виконання організаційних функцій орендодавця (вироблення технічної документації, реєстрації права власності на об’єкти нерухомості, проведення незалежної оцінки майна, що передається в оренду, та інше).
Комунальні підприємства (крім тих, щодо яких прийнято рішення про приватизацію) мають право використовувати орендну плату, одержану від переданого ними в оренду окремого індивідуально визначеного майна, на поповнення власних обігових коштів.
18. Плата за суборенду нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна (окремі верстати, обладнання, транспортні засоби, нежилі приміщення тощо), яку отримує орендар, не повинна перевищувати орендної плати орендаря.
У разі, якщо сума орендної плати, отриманої від передачі майна в суборенду, перевищує суму орендної плати орендаря, орендар перераховує до місцевого (обласного) бюджету різницю цих сум, отриману після сплати всіх необхідних податків та платежів.
Заступник голови
обласної ради М. Вишневська