ЗВІТ

про виконання заходів Програми зайнятості населення Харківської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради

від 01 березня 2018 року № 663-VІI (зі змінами)

 

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29.03.2018 № 223 в області забезпечено виконання заходів Програми зайнятості населення Харківської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради від 01 березня 2018 року № 663-VІІ (зі змінами) (далі - Програма), здійснювався контроль за виконанням її основних показників.

Протягом 2018-2020 років основні завдання Програми виконано. Зокрема,  працевлаштовано 101,9 тис. безробітних, залучено до професійного навчання 37,9 тис. осіб, до участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру залучено 57,9 тис. осіб (на їх організацію з місцевих бюджетів усіх рівнів було витрачено 54,1 млн. грн.).

В рамках реалізації пілотного проекту «Рука допомоги» 79 мешканців області (з них 48 ВПО) отримали фінансову допомогу з метою організації підприємницької діяльності на суму близько 4,7 млн. грн. та створили 106 робочих місць (для себе та найманих працівників).

Всього, за період реалізації Програми за рахунок усіх джерел фінансування в області створено 124,1 тис. робочих місць, або 131% від завдання Програми.

Звіт про виконання Програми у 2018 та 2019 роках заслухувався на сесіях обласної ради (рішення від 28.02.2019 № 932-VII та від 27.02.2020 1206- VII).

Протягом 2020 року робота була спрямована на реалізацію активної політики зайнятості, забезпечення соціального захисту населення від безробіття, розширення сфери застосування праці, стимулювання діяльності роботодавців, спрямованої на створення нових робочих місць та працевлаштування безробітних, зокрема внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих учасників проведення АТО/OOC, залучення до цієї роботи місцевих органів влади, зокрема утворених територіальних громад. Основним викликом для ринку праці області у 2020 році стали карантинні обмеження, введені з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Поряд з цим, завдяки реалізованим заходам, у січні-жовтні 2020 року (останні наявні дані) в області створено 32,2 тис. робочих місць, з них 20,6 тис. або 64,0% за рахунок фізичних осіб - підприємців. За десять місяців річне завдання Програми виконано на 100,8 %. Також, робочі місця створювались за рахунок реалізації інвестиційних проектів. У ТОВ «Агросервіс ЛТД», ТОВ АФ «Пісчанська», ТОВ СП «Білий Колодязь Елеватор» з початку року укомплектовано 280 вакансій.

Для організації підприємницької діяльності було виплачено допомогу по безробіттю одноразово 39 особам з числа безробітних.

За сприяння служби зайнятості:

- працевлаштовано 25,5 тис. безробітних, рівень працевлаштування склав 28,2 % (демобілізованих учасників АТО – 64,4 %,  внутрішньо переміщених осіб – 25,8 %, осіб з інвалідністю – 25,7 %);

- на нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного соціального внеску працевлаштовано 782 особи;

- залучено до професійного навчання 10,6 тис. осіб, 122 особи отримали ваучери для здійснення перепідготовки та підвищення кваліфікації;

- до участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру залучено 11,8 тис. осіб. На їх організацію у 2020 році з місцевих бюджетів усіх рівнів було виділено 18,5 млн. грн.

Активізована співпраця з роботодавцями щодо подачі вакансій, завдяки чому 12,6 тис. роботодавців співпрацювали із службою зайнятості області. Кількість поданих протягом звітного періоду вакансій склала 63,0 тис. одиниць. Станом на 01.01.2021 самостійно через «Електронний кабінет роботодавця» було розміщено 2,8 тис. актуальних вакансій.

Для забезпечення ефективного працевлаштування окремих категорій зареєстрованих безробітних, успішної їх адаптації та закріплення на новому робочому місці, здійснювався індивідуальний супровід окремих категорій громадян після працевлаштування, яких більше 1,1 тис. осіб, з них: 302 внутрішньо переміщені особи та 219 учасників АТО/ООС, 549 осіб з інвалідністю, 8 неповнолітніх осіб та 114 осіб, які започаткували власну справу за рахунок виплати допомоги по безробіттю одноразово.

Забезпечено підвищення конкурентоспроможності на ринку праці осіб з інвалідністю шляхом їх навчання та перекваліфікації за кошти Фонду соціального захисту інвалідів. У 2020 році на ці цілі використано 1,1 млн. грн., 21 особа з інвалідністю, що закінчила навчання, була працевлаштована. Станом на 01.01.2021 року продовжували навчання 83 студенти з інвалідністю.

З метою максимального сприяння працевлаштуванню безробітних громадян та шукачів роботи, в Харківському міському центрі зайнятості працює відділ рекрутингу та посередництва у сфері зайнятості, в роботі впроваджуються інноваційні форми адресного підбору кадрів для роботодавців відповідно до сучасних вимог ринку праці. Зазначеним відділом укомплектовано 2,1 тис. вакансій. Всього у 2020 році було працевлаштовано 51,9 тис. шукачів роботи, з них 21,4 тис. (41,2%) працевлаштовано оперативно – до надання статусу зареєстрованого безробітного.

Продовжувалася робота з перетворення центрів зайнятості на сервісні майданчики, запровадження інституту кар’єрного радника для шукачів роботи та безробітних, а також інституту консультанта роботодавця.

Відділом рекрутингу розвивались інформаційні та комунікаційні технології підбору персоналу, зокрема відео-презентації вакансій, он-лайн співбесіди з роботодавцями, створення відео-резюме, підготовка до співбесіди з роботодавцями.

Для популяризації робітничих професій, затребуваних на ринку праці, проводились масові та групові профорієнтаційні заходи для учнівської та безробітної молоді, в яких взяли участь більше 30,0 тис. осіб. Всього, протягом 2020 року 124,7 тис. осіб – мешканців області отримали 259,7 тис. профорієнтаційних послуг з метою сприяння їх професійній реалізації.

Продовжувалась робота щодо впровадження елементів дуальної форми навчання. Усього на даний час у вищеназваному проєкті беруть участь 11 закладів професійної освіти, які впроваджують елементи дуальної форми навчання при підготовці кваліфікованих робітників із 21 професії.

Залучено майже 500 учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, 26 підприємств різних форм власності, серед яких: Регіональна філія «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», ПрАТ «Трест Житлобуд-1», АТП 16-355, КП «Водаканал», КП «Харківські теплові мережі», ТОВ «Харківській вагоноремонтний завод», ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», Зміївська ТЕС ПАТ «Центренерго», ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», ДНВП «Об’єднання Комунар», Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, ДП «Харківський приладобудівний завод імені Т.Г. Шевченка, ПАТ «Турбоатом», ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря», ДП «Завод імені Малишева» та інші.

До реалізації заходів Програми активно залучались громадські та міжнародні організації.

Реалізовано проєкт «Нова професія» з впровадження децентралізованої моделі професійної перепідготовки, де спільна ініціатива Харківського обласного центру зайнятості, ХЦПТО ДСЗ та громадської організації «Фонд «Професійний розвиток Харкова» була підтримана Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ.

В рамках проєкту організована дистанційна професійна підготовка за 9 професіями (робітничі, сфери послуг та ІТ-сфери). Навчено 450 осіб з 4 областей, у т. ч. 340 мешканців 10 районів Харківської області. Створена система дистанційного навчання на базі платформи Moodle, проведено відбір учасників та стартувало навчання груп за напрямками «Бухгалтер для ФО-П», «SMM-менеджер», «HR-менеджер» та «Адміністратор/офіс-менеджер».

У травні-жовтні 2020 року реалізовано проєкт «IT Start for Women» в межах більш широкої ініціативи «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді», яка фінансується Європейським Союзом.

Проєкт мав на меті покращити доступ жінок, які проживають у Харківській області поза межами обласного центру, до IT-сфери. 20 учасниць, зокрема з Ізюмської, Лозівської, Мереф’янської та Пісочинської територіальних громад пройшли комплексне дистанційне навчання, що включало курси тестування програмного забезпечення для початківців, англійської для IT, а також заняття з основ підприємницької діяльності. 11 слухачок, що склали фінальний іспит та курсову роботу, отримали сертифікати про успішне проходження навчання, 5 найкращих отримали змогу пройти співбесіду у IT-компанії.

В рамках реалізації проєкту «Новий відлік. Малі міста» щодо започаткування, розвитку або відновлення підприємницької діяльності за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) Харківською обласною організацією «Асоціація приватних роботодавців було проведено 9 занять з бізнес-навчання щодо планування та ефективного ведення підприємницької діяльності для 36 осіб, з яких 30% -  учасники АТО/ООС та ВПО.

Реалізовано низку заходів з метою зростання рівня зайнятості в територіальних громадах. Серед них:

- обласною службою зайнятості укладені угоди про спільну діяльність з 21 діючою територіальною громадою регіону, з головами новоутворених громад проведені зустрічі, на яких обговорили питання подальшої співпраці, узгодили проекти Угод про спільну діяльність;

- організовано 38 виїзних робочих місць, здійснено 150 прийомів під час яких близько 2,9 тис. мешканців територіальних громад отримали 3,5 тис. послуг служби зайнятості;

- проведено 85 профорієнтаційних заходів для мешканців Старосалтівської, Ізюмської, Кіндрашівської, Курилівської, Петропавлівської та  Донецької територіальних громад, якими охоплено 1,1 тис. осіб;

- з початку 2020 року для мешканців територіальних громад працює Освітній портал державної служби зайнятості, веб-ресурс з дистанційного пошуку роботи «SmartJob», а також мешканці поінформовані про глобальну освітню платформу Coursera, яка пропонує користувачам в усьому світі доступ до безкоштовних он-лайн курсів від найкращих університетів світу (гуманітарні науки, психологія, підприємництво, економіка, ІТ-технології та багато іншого).

Завершена реалізація проєкту «АгроХаб», який реалізувався Харківським обласним центром зайнятості та ХЦПТО ДСЗ спільно з партнерами з громадського сектору – ГО «Асоціація приватних роботодавців», «Фонд «Професійний розвиток Харкова», «Інститут соціальної політики регіону», «Жіноче об’єднання «Беркана». В рамках проєкту в ХЦПТО ДСЗ створено навчально-експериментальний майданчик з системою крапельного поливу землі для проведення підготовки за напрямком «Плодоовочівник». На початку року проведено он-лайн навчання за першим (теоретичним) модулем курсу «Плодовочівник. Використання інновацій з крапельного зрошення землі». Учасниками стали 21 мешканець територіальних громад області. Другий (практичний) модуль проведений в липні 2020 року в ХЦПТО ДСЗ.

7 представників пілотної Олексіївської сільської громади використають отримані знання для створення сільськогосподарського кооперативу у громаді.

Реалізація заходів Програми сприяла збереженню лідерських позицій області серед регіонів України на рівні з містом Києвом. За 9 місяців 2020 року рівень зайнятості населення області віком 15-70 років (за методологією МОП) склав 60,5 % від загальної чисельності населення відповідного віку. За цим показником область займає 2 рейтингове місце серед регіонів України. Рівень безробіття населення у віці 15 - 70 років в області за 9 місяців 2020 року становив 5,9 % економічно активного населення зазначеного віку. За цим показником область займає 1 рейтингове місце серед регіонів України.

 

 

Перший заступник директора

Департаменту соціального захисту

населення Харківської обласної

державної адміністрації                                                              Тетяна БАБЕНКО

 

 

Тетяна Печура 705 53 45