Звіт

про виконання Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва в Харківській області на 2016 – 2020 роки,

затвердженої рішенням обласної ради від 08 вересня 2016 року № 245-VII (зі змінами)

 

Формування сприятливого підприємницького середовища є одним із головних завдань діяльності Харківської обласної державної адміністрації.

За даними Головного управління статистики у Харківській області, станом на 01.01.2020 в області здійснювали діяльність 1 282 середніх підприємств (у порівнянні з попереднім роком показник збільшився на 5,8%), що склало 5,1% від загальної кількості підприємств, та 23 749 малих підприємств (у порівнянні з попереднім роком показник збільшився на 5,2%), що склало 94,8% від загальної кількості підприємств регіону.

За кількістю середніх підприємств Харківська область посідає 3 місце після м. Київ та Дніпропетровської області та 4 місце за кількістю малих підприємств після м. Київ, Одеської та Дніпропетровської областей.

Станом на 01.01.2020 обсяг реалізованої продукції середніми підприємствами області становив 200 814,0 млн. грн., що склало 51,1% від загального обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг), та обсяг реалізованої продукції малими підприємствами області становив 117 306,3 млн. грн., що склало 29,8% від загального обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг).

Станом на 01.01.2020 у сфері малого підприємства працювало 120 252 особи; у сфері середнього підприємництва – 241 953 особи (кількість зайнятих працівників, за даними Головного управління статистики у Харківській області).

За даними Головного управління Державної податкової служби у Харківській області станом на 01.01.2021 кількість суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб Харківської області склала 159 575 осіб.

За даними Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, станом на 01.01.2021 надходження податкових платежів до обласного бюджету від діяльності юридичних осіб склали 13 974 833,4 тис. грн., фізичних осіб – підприємців – 3 459 595,0 тис. грн.

За інформацією Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, кількість новостворених фізичних осіб-підприємців за січень – грудень 2020 року склала 18 640 осіб.

За даними Головного управління статистики у Харківській області, за 2020 рік в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України по Харківській області включено 3429 новостворених юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб без статусу юридичної особи.

У регіоні реалізовувалися заходи Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва в Харківській області на 2016 –2020 роки, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 08 вересня 2016 року № 245-VII (зі змінами) (далі – Програма).

 

 

Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва

 

У Харківській області створено одну з найпотужніших в Україні ринкових інфраструктур, яка створює сприятливі умови для розвитку підприємництва та повністю орієнтована на потреби місцевих його суб’єктів.

Робота щодо створення нових об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва, необхідних для підприємців, проводиться з орієнтацією на їх місцеві потреби.

Станом на 01.01.2021 інфраструктура підтримки малого та середнього підприємництва складалась із 28 бізнес-центрів, 2 бізнес-інкубаторів, 20 технопарків, 8 кластерів, 46 бірж, 9 лізингових центрів, 11 координаційних центрів, 42 страхових компаній, 142 аудиторських фірм, 3 інноваційних фондів, 156 інвестиційних компаній, 52 громадських об’єднань підприємців, 8 фондів підтримки підприємництва, 416 установ, які надають консультування з питань комерційної діяльності й керування, 384 небанківських фінансових установ.

 

Упорядкування нормативно-правового забезпечення підприємницької діяльності та здійснення регуляторної політики

 

У 2020 році місцевими органами виконавчої влади здійснювалось подальше впровадження державної регуляторної політики відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» шляхом відстеження результативності регуляторних актів обласної та районних державних адміністрацій.

З метою підвищення ефективності роботи із забезпечення державної регуляторної політики на території регіону діє розпорядження голови обласної державної адміністрації від 03 грудня 2018 року № 638 «Про забезпечення реалізації державної регуляторної політики в Харківській області».

Для забезпечення вільного доступу підприємців та їх громадських об’єднань до інформації з питань регуляторної діяльності, на сайті Харківської обласної державної адміністрації створено розділ «Регуляторна політика». У вказаному розділі розміщено інформацію щодо здійснення регуляторної діяльності Харківською обласною державною адміністрацією, План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів та План-графік проведення заходів із відстеження результативності дії прийнятих регуляторних актів Харківської обласної державної адміністрації на 2021 рік, затверджені 14 грудня 2020 року та оприлюднені 14 грудня 2020 року.

Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації ведеться реєстр діючих регуляторних актів, розробниками яких виступають структурні підрозділи Харківської обласної державної адміністрації, що дозволяє здійснювати системний моніторинг за переглядом, прийняттям регуляторних актів та проведенням відстежень результативності регуляторних актів.

У цілому, стан реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в Харківській області визначає стабільну тенденцію з упорядкування регуляторних процесів відповідно до вимог нормативно-правової бази, а впровадження принципів регуляторної політики дозволяє врахувати баланс інтересів влади та суб’єктів господарювання.

З метою активізації співпраці підприємницьких кіл з органами виконавчої влади регіону, здійснює свою діяльність Регіональна рада підприємців у Харківській області, сформована з числа представників суб’єктів господарювання, громадських організацій підприємців, об’єднань підприємців, організацій роботодавців.

04 червня 2020 року на черговому засіданні Регіональної ради підприємців у Харківській області обговорено наслідки для бізнесу від введення карантину в Україні та презентовано «Програму загальнодержавних антикризових заходів «ANTICOVID-2020».

11 вересня 2020 року відбулось засідання Регіональної ради підприємців у Харківській області, яке було присвячене святкуванню професійного свята – Дня підприємця. У рамках заходу було нагороджено та відзначено 12 підприємців Харківської області за високий рівень професійної майстерності, вагомий внесок у розвиток підприємницької діяльності.

06 листопада 2020 року відбулось засідання Регіональної ради підприємців у Харківській області, яке проводилось у дистанційному режимі з метою обговорення питання щодо внесення пропозицій стосовно доопрацювання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

 

Профорієнтаційна підготовка та перепідготовка кадрів для сфери малого та середнього підприємництва

 

Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва на постійній основі здійснюється координація діяльності бізнес-центрів, надається методична допомога, інформаційна підтримка розвитку бізнесу, проводяться семінари для підприємців.

З метою належного дотримання запроваджених Кабінетом Міністрів України карантинних заходів щодо запобігання розповсюдженню коронавірусної хвороби COVID-19, Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва розпочато організацію заходів за допомогою платформи Zoom в он-лайн режимі, а саме:

22 квітня, за сприянням Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації, проведено вебінар для представників підприємницького середовища на тему: «Поради від експерта під час карантину: як захистити свій бізнес. Ваші права та обов’язки».

07 травня проведено відео конференцію на тему: «Карантинні новації для підприємців», захід відбувся за участі фахівців Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області, Харківської обласної служби зайнятості, членів Громадської ради при Головному управлінні Державної податкової служби України у Харківській області.

05 червня проведено он-лайн інформаційну зустріч представників Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва на тему: «Як отримати безвідсотковий мікрокредит для розвитку власного бізнесу? Інші можливості розвитку («Школа малого бізнесу», Програма «Fit for Partnership with Germany»)», яка відбувалась в рамках конференції молодих підприємців «Виходимо з карантину разом!».

16 липня 2020 року Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації, спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва, організовано проведення на платформі Zoom інформаційної онлайн зустрічі з представниками банків-учасників Державної Програми: «Доступні кредити: 5-7-9%» на тему: «Як отримати позитивне рішення для отримання кредиту. Поради від експертів».

У рамках заходу підприємців поінформовано щодо стану виконання Програми, умов для отримання доступних кредитів, проблемних питань, а також надано поради щодо критеріїв, яким повинні відповідати претенденти для отримання позитивного рішення від банку.

29 липня 2020 року спільно з представниками Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області проведено відео конференцію на тему: «Податковий борг. Новації у редакції Закону № 466».

26 серпня спільно з представниками Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області, Харківського обласного центру зайнятості, Головного управління Держпраці та Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області проведено відео конференцію, на якій були розглянуті питання, які найчастіше задають платники податків під час різноманітних заходів та у соціальних мережах.

18 вересня 2020 року взято участь у вебінарі Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області з питань застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної-розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

15 жовтня 2020 року на базі Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва відбувся сеанс телефонного зв’язку "гаряча лінія" на тему: «Системи оподаткування для новостворених фізичних осіб-підприємців».

05 листопада 2020 року було проведено онлайн інформаційну зустріч з підприємцями на тему: «Презентація конкурсу на отримання безвідсоткового мікрокредиту від Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва» з метою поширення інформації про можливості участі та детального роз’яснення умов конкурсного відбору.

Протягом 2020 року Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації проводилась інформаційна підтримка серед підприємницьких та ділових кіл області з реалізації Програми Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для управлінських кадрів «Fit for Partnership with Germany». Так, велась співпраця з Харківською обласною громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців», Всеукраїнською громадською організацією «Український союз промисловців і підприємців», Харківською торгово-промисловою палатою, районними державними адміністраціями, міськими радами міст обласного значення Харківської області та територіальними громадами щодо залучення можливих кандидатів до Програми Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини для управлінських кадрів «Fit for Partnership with Germany».

17 листопада 2020 року Департаментом здійснено інформаційну підтримку понад 134 підприємцям та підприємствам Харківської області щодо можливості взяти участь у зазначеній Програмі та нового он-лайн формату участі у даній Програмі в умовах дотримання карантинних вимог.

Харківською обласною громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців» у рамках проекту «Інтернет-дайджест» БІЗНЕС-ІНФОРМ» продовжено супровід та інформаційне наповнення каналу інформування підприємців – КІП з метою впровадження нових форм і підходів надання інформаційної підтримки суб’єктам підприємницької діяльності задля підвищення інформованості підприємців щодо проблематики малого та середнього бізнесу Харківщини, оперативного відстеження проблемних питань, які виникають у підприємців Харківської області, та широкого інформування громадськості.

 

Фінансово-кредитна, матеріально-технічна підтримка, ресурсне та інформаційне забезпечення

 

Фінансове забезпечення діяльності Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва, як одного із виконавців заходів Програми, здійснюється за рахунок коштів, отриманих з обласного бюджету. Рішенням сесії Харківської обласної ради від 05.12.2019 № 1130-VII із загального фонду обласного бюджету виділено кошти для забезпечення діяльності Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва з метою обслуговування та виконання заходів з підтримки розвитку малого та середнього підприємництва в Харківській області.

У рамках Програми, відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету, що виділяються для мікрокредитування суб’єктів малого та середнього підприємництва, на 2017 – 2020 роки, затвердженого рішенням IX сесії Харківської обласної ради VII скликання від 23.02.2017 № 382-VIІ, суб’єктам господарювання надаються мікрокредити.

Зазначені мікрокредити надаються суб’єктам господарювання на зворотній основі під бізнес-плани проектів за пріоритетними напрямами розвитку малого і середнього підприємництва, а саме: для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, придбання техніки, обладнання, інноваційних та енергозберігаючих технологій, будівництва і реконструкції виробничих приміщень, надання послуг, у тому числі у сфері сільськогосподарського зеленого туризму.

У звітному періоді Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва проводився супровід 4 договорів безвідсоткової позики, зокрема: аналіз впровадження суб’єктами підприємницької діяльності бізнес проектів, цільового використання отриманих коштів та контроль за своєчасним поверненням позики.

У рамках Програми, Харківською обласною громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців» продовжено реалізацію проєкту «Новий відлік», спрямованого на підтримку, започаткування, розвиток або відновлення підприємницької діяльності для внутрішньо переміщених осіб, учасників АТО/ООС та членів їх родин.

У 2020 році, у рамках вищевказаного проєкту Харківською обласною громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців» проведено 9 занять для 36 осіб, з яких 30 % – учасники АТО/ООС та ВПО.

Учасники проєкту взяли участь у бізнес-навчанні щодо планування та ефективного ведення підприємницької діяльності.

Протягом 2020 року Харківською обласною громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців» проведено наступні заходи:

16 січня 2020 року – прес-конференцію проєкту «Новий відлік»;

28 січня 2020 року, 18 січня 2020 року – тренінги з проведення ділових переговорів «Управлінські поєдинки»;

04 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Командоутворення» у рамках проєкту «Новий відлік»;

05 лютого 2020 року, 10 лютого 2020 року, 15 лютого 2020 року, 29 лютого 2020 року – тренінги на тему: «Ораторська майстерність»;

06 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Психологія підприємницької діяльності» у рамках проєкту «Новий відлік»;

11 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Основи бізнес-планування» у рамках проєкту «Новий відлік»;

13 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Юридичні аспекти, податковий та кадровий облік у підприємця» у рамках проєкту «Новий відлік»;

17 лютого 2020 року – захід з нетворкінгу «Бізнес сніданок»;

17 лютого 2020 року, 19 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Доступ до публічної інформації»;

18 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Мотивація в організації, робота з персоналом. Побудова ефективної команди» у рамках проєкту «Новий відлік»;

25 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Основи маркетингу» у рамках проєкту «Новий відлік»;

27 лютого 2020 року – тренінг на тему: «Основи клієнтського сервісу» у рамках проєкту «Новий відлік»;

03 березня 2020 року – тренінг на тему: «Просування у соціальних мережах» у рамках проєкту «Новий відлік»;

04 березня 2020 року – семінар на тему: «Що робити ФОПам з перевірками Держпраці»;

04 березня 2020 року – тренінг на тему: «Бюджетний аналіз»;

15-18 березня 2020 року – навчальний тур до Львівської області для підприємців з Олесіївської об’єднаної територіальної громади на тему: «Ягідний навчальний тур. Досвід кооперації у сфері вирощування ягід, овочів та фруктів»;

30 березня 2020 року – он-лайн конференцію на тему: «Криза 2020»;

01 квітня 2020 року – онлайн конференцію на тему: «Вироблення стратегії боротьби: як боротися з кризою зараз і виробити імунітет»;

03 квітня 2020 року взято участь у онлайн зустрічі бізнесу з Данилою Гетманцевим – Народним депутатом, головою Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;

08 квітня 2020 року – у онлайн режимі проведено стратегічну сесію на тему: «Антикризова стратегія для МСБ (під час та після карантину)»;

14 квітня 2020 року відбулись онлайн обговорення підприємців «Як бути корисним один одному у складний час»;

17 квітня 2020 року проведено перше онлайн обговорення «Корона-криза 2020. Проблеми підприємництва та шляхи її вирішення» за участі лідерів бізнес асоціацій регіону;

17 квітня 2020 року проведено веб-конференцію на тему: «Агрохаб. Розвиток сільгоспкооперації у ОТГ»;

17 квітня 2020 року проведено онлайн конференцію на тему: «Питання діяльності ринків під час карантину»;

21 квітня 2020 року – майстер-клас: «Експертні поля, або як завжди бути в топі!»;

22 квітня 2020 року – онлайн лекцію: «Корона вірус – нові можливості для малого бізнесу. Пошук нових ринків»;

30 квітня 2020 року – онлайн лекцію для підприємців з питань започаткування бізнесу на лікарських травах на тему: «Як заробити на траві»;

01 травня 2020 року – Друге онлайн обговорення «Корона-криза 2020. Проблеми підприємництва та шляхи її вирішення» за участі лідерів бізнес асоціацій регіону;

04 травня 2020 року проведено у режимі онлайн засідання Координаційної ради з питань мікро- та малого підприємництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо обговорення карантинних обмежень для бізнесу;

05 травня 2020 року – онлайн обговорення: «Як відділити чесних підприємців від псевдо-ФОП. Економічні аргументи»;

12 травня 2020 року – онлайн обговорення: «Вихід з карантину сфери громадського харчування»;

14 травня 2020 року, 19 травня 2020 року, 21 травня 2020 року, 02 червня 2020 року – он-лайн курси: «Вирощування мікрозелені як бізнес»;

з 01 червня 2020 року по 05 червня 2020 року проведено онлайн конференцію молодих підприємців на тему: «Виходимо з карантину разом!»;

12 червня 2020 року взято участь у обговоренні законопроєкту щодо лібералізації застосування РРО;

25 червня 2020 року взято участь у дискусійній панелі «Бізнес під час/після карантину»;

03 липня 2020 року тренінг на тему: «Підтримка безробітних в організації підприємницької діяльності»;

06 липня та 14 липня 2020 року семінари за темою: «Як отримати фінансову допомогу для ФОПів з часткового безробіття у період карантину»;

13 липня 2020 року проведено лекцію на тему: «Відкрити ФОП та вибрати форму оподаткування»;

17 липня 2020 року проведено тренінг на тему: «Розвиток навичок само зайнятості у сфері збору та обробки лікарських рослин»;

20 липня 2020 року лекцію за темою: «Як стартапам подати заявку на грант USAID»;

24 липня 2020 року тренінг-практикум з переговорів: «Управлінські поєдинки»;

29 липня 2020 року презентовано економічні можливості для розвитку об’єднаних територіальних громад у рамках ініціативи «Створення партнерської платформи «AgroHub» з професійної інтеграції внутрішньо переміщених осіб і мешканців приймаючих громад»;

13 серпня 2020 року проведено прес-конференцію на тему: «Проведення передвиборчої адвокасі-кампанії з просування пріоритетів мікро-, малого та середнього бізнесу напередодні місцевих виборів 2020»;

14 серпня 2020 року тренінг-практикум з переговорів на тему: «Управлінські поєдинки»;

18 серпня 2020 року проведено фокус-групу для визначення головних проблем розвитку підприємництва в регіоні та шляхи їх вирішення (сфера торгівлі та виробництва);

20 серпня 2020 року проведено фокус-групи для визначення головних проблем розвитку підприємництва в регіоні та шляхи їх вирішення (сфера закладів громадського харчування, роздрібної торгівлі, сфери безпеки та послуг);

15 вересня 2020 року взято участь у zoom-конференції на тему: «Як отримати кредит на розвиток власної справи. Переваги програми «Доступні кредити 5-7-9%»;

24 вересня 2020 року проведено тренінг-практикум з переговорів на тему: «Управлінські поєдинки»;

16 жовтня 2020 року – лекцію на тему: «Як відкрити ФОП і вибрати форму оподаткування»;

28 жовтня 2020 року – презентацію результатів адвокасі-кампанії «Просування пріоритетів мікро, малого та середнього бізнесу напередодні місцевих виборів 2020 – 5 пріоритетів»;

05 листопада 2020 року – презентацію конкурсу на отримання безвідсоткових мікрокредитів, які надаються на зворотній основі під бізнес-плани проєктів за пріоритетними напрямами розвитку малого і середнього підприємництва у режимі онлайн на платформі Zoom спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва;

06 листопада 2020 року – майстер-клас «Як подати заявку на грант USAID для виробників комплектуючих та постачальників нових послуг для меблевого сектору»;

07 листопада 2020 року – тренінг-практикум з переговорів «Управлінські поєдинки»;

10 жовтня 2020 року – майстер-клас на тему: «Як подати заявку на грант UDAID»;

18 листопада – майстер-клас на тему: «Соціальні мережі, як інструмент для бізнесу»;

27 листопада 2020 року – Форум ділових кіл;

07 грудня 2020 року – антивірусний онлайн № 1 на тему: «Задай запитання юристу»;

07 грудня 2020 року – засідання учасників Коаліції МСБ;

08 грудня 2020 року – антивірусний онлайн № 2 на тему: «Майстер-клас з маркетингу в реаліях пандемії та глобальної кризи»;

14 грудня 2020 року – антивірусний онлайн № 3 майстер-клас на тему: «Створення ефективної команди в МСБ».

Під час заходу учасників-представників сфери підприємництва ознайомлено з інструментом представництва Ради бізнес-омбудсмена та захисту їх законних інтересів у відносинах з органами державної влади та захисту місцевого самоврядування, що перебувають у сфері їх управління, та їхніх посадових осіб.

12 жовтня 2020 року представниками Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з керівниками громадських об’єднань підприємців Харківської області взято участь у публічних консультаціях за участю представників Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Центру спільних дій на тему: «Оновлення Угоди про Асоціацію з ЄС: потреби та очікування бізнесу Харківщини».

 

Підтримка програм зайнятості. Сприяння розвитку підприємницької ініціативи у незайнятого населення

 

З метою підвищення зацікавленості роботодавців у створенні нових робочих місць у пріоритетних видах економічної діяльності, зокрема, шляхом компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для працевлаштування безробітних, службою зайнятості ведеться відповідна робота. Так, роботодавцям, які працевлаштовують на новостворені робочі місця громадян з числа безробітних, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, компенсуються витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за кожну особу, прийняту на нове робоче місце.

Протягом 2020 року прийнято 782 рішення про працевлаштування безробітних, за яких здійснюватиметься компенсація таких витрат, в т.ч. 195 – щодо осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

В області проводиться постійна системна інформаційно-роз’яснювальна робота щодо орієнтації незайнятих осіб на започаткування ними власної справи, розвитку та підтримки підприємницьких ініціатив.

Протягом звітного періоду службою зайнятості проводились семінари, надавались безоплатні індивідуальні і групові консультації з питань організації та провадження підприємницької діяльності, а саме:

майже 170 профінформаційних семінарів на тему: «Як розпочати власний бізнес», у яких взяли участь 1,3 тис. осіб з числа незайнятих;

5,1 тис. осіб отримали безкоштовні консультації з питань пошуку, відбору та найму персоналу, оформлення трудових відносин, державної реєстрації суб’єктів господарювання тощо.

До проведення таких консультацій залучаються спеціалісти органів державної влади, представники органів місцевого самоврядування, об’єднань роботодавців, профспілок, асоціацій підприємців, банківських установ, бізнес-центрів, бізнес-інкубаторів, фондів підтримки малого підприємництва, лізингових компаній, консультативних центрів, інших підприємств, установ та організацій, які за напрямами діяльності сприяють розвитку та підтримці малого і середнього підприємництва.

Для організації підприємницької діяльності по Харківській області одноразово допомогу по безробіттю було виплачено 39 безробітним особам, з яких: 12 осіб – молодь віком до 35 років; 20 – жінки; 7 – проживають в сільській місцевості; 12 – мають додаткові гарантії в сприянні у працевлаштуванні (з них 3 особи з інвалідністю), 14 – проживають в малих містах.

Шляхом проведення навчальних семінарів для жителів села: «Ефективне ведення сільського господарства», продовжується сприяння розширенню інфраструктури села, сфери обслуговування та надання побутових послуг, зокрема, здійснення консультативної підтримки у започаткуванні власної справи. Проведено 7 таких семінарів, в яких взяли участь 79 учасників.

Таким чином, в області постійно проводиться робота, спрямована на побудову ефективної системи підтримки суб’єктів малого і середнього підприємництва та створення сприятливих умов для здійснення підприємницької діяльності.

 

 

Директор Департаменту економіки і

міжнародних відносин Харківської обласної

державної адміністрації                                                                              Петро ЛАШИН

 

 

 

 

 

 

 

 

Ірина Коновалова

Світлана Білак

Олена Чорна 715 73 71