Інформація до звіту (інформації) про результати виконання та стан фінансування у 2021 році регіональної Програми національно-патріотичного виховання молоді на 2019-2023 роки, затвердженої рішенням обласної ради від  06 грудня 2018 року № 818-VII (зі змінами)

 

№ з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів Програми

Передбачено на 2021 рік

 

Виділено обсяг фінансування (тис.,грн.)

 

Освоєно у 2021 році

(тис.,грн.)

 

Стан виконання

1

2

3

4

5

6

7

1.

Формування громадянської позиції та національно-патріотичне виховання

1.1. Забезпечення активної  участі молоді в обласних заходах національно-патріотичного

спрямування різних форматів щодо практичного розвитку та удосконалення національно-патріотичного виховання молоді, підвищення рівня знань, умінь та навичок у цьому напрямку

60,00

0

0

У Харківській області накопичено досвід роботи щодо формування у дітей і молоді толерантної поведінки, взаємоповаги, взаєморозуміння в полікультурному соціумі країни, виховання поваги до державної мови, традицій українського народу.

Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради до 30-ї річниці Незалежності України видано збірку «Вони захищали незалежність України» (про воїнів-земляківзахисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у період з 2014 по 2021 рік. До збірки увійшли відомості обставин загибелі героїв, особисті фото, інформація про вшанування їхньої памяті).

 

 

1.2. Проведення акцій, конкурсів, засідань у форматі «круглий стіл», дебатів, семінарів, семінарів-тренінгів, тренінгів, конференцій, форумів, заходів різного формату, у тому числі тематичних зустрічей, спрямованих на формування поваги, гідності, пошани до героїчних вчинків українського народу, із максимальним залученням учасників АТО, учасників Революції Гідності, Помаранчевої революції, Революції на граніті

220,00

192,25

192,25

У закладах освіти області проведено заходи щодо вшанування пам’яті  161 воїна-земляка, який загинув на території антитерористичної операції на сході України, а саме: на фасадах закладів освіти, де навчалися воїни, які загинули на території АТО, встановлено 73 меморіальні дошки (вшанування пам’яті 75 осіб); у приміщеннях 30 закладів освіти – 32 пам’ятних стенди (вшанування пам’яті 32 осіб), у приміщеннях 54 закладів освіти встановлені пам’ятні знаки щодо вшанування пам’яті 54 воїнів. Лукашівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Близнюківської районної ради присвоєно ім’я випускника, вчителя інформатики закладу, який героїчно загинув на території АТО, Олега Чепеленка.

У 2021 році спільно з Відокремленим підрозділом молодіжної організації «Пласт – Національна скаутська організація України» в Харківській області «Харківська округа» та членами Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації проведено: обласний вишкіл «Пласт від витоків до сучасності. Крайові зв’язкові»; акцію «Нащадки вільних».

Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради до 30-ї річниці Незалежності України видано збірку «Вони захищали незалежність України» (про воїнів-земляків – захисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у період з 2014 по 2021 рік. До збірки увійшли відомості обставин загибелі героїв, особисті фото, інформація про вшанування їхньої пам’яті).

Крім того, в Харківській області встановлено під охороною держави перебуває 1115 пам’ятників, 955 братських могил, 7 військових кладовищ, 2 меморіальні військові кладовища та 11 меморіалів. Усі вищевказані об’єкти знаходяться у належному стані та постійно перебувають під контролем районних державних адміністрацій та територіальних громад.

В закладах освіти області визначено відповідальних осіб та проведено заходи щодо впорядкування братських і одиноких могил, обелісків (операція «Забуті могили», акції «Чистий обеліск», «Пам'ять»).

 

 

1.3. Проведення обласних фестивалів, конкурсів, майстер-класів, пленерів, наметових таборів, зльотів, походів та інших заходів різних форматів, спрямованих на створення  умов для популяризації  кращих здобутків  національної  культурної  і духовної спадщини, героїчного минулого і  сучасного українського  народу, формування  культури спілкування,   відповідального  ставлення до української мови, вироблення умінь і  навичок вільного користування з комунікативною метою

2220,00

811,360

810,16

Протягом 2021 року Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації проведено 5 заходів зазначеної направленості  (100% від запланованих, згідно Календарного плану проведення заходів у сфері національо-патріотичного виховання молоді), а саме:

-            спільно з представниками інститутів громадянського суспільства та членами Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації проведено наметовий табір «Шляхами незалежності»;

-            спільно з представниками  Державної установи «Державний інститут сімейної та молодіжної політики» та  інститутів громадянського суспільства пленер проведено «Основи розвитку сфери національно патріотичного виховання молоді»;

-            спільно з представниками інститутів громадянського суспільства проведено пленер «Герої не вмирають»;

-            спільно з представниками інститутів громадянського суспільства та членами Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації проведено фестиваль «Андріївські вечорниці»;

-            спільно з представниками інститутів громадянського суспільства та членами Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Харківській обласній державній адміністрації проведено фестиваль-зльот  «Покрова Героїв».

У контексті підвищення рівня патріотичного виховання учнів важливою ланкою є розвиток діяльності музеїв при закладах освіти. У закладах освіти функціонує 348 паспортизованих музеї, з них: 124  –  музеїв широкого історичного профілю, 85 – військово-історичного, 47 – історії закладу освіти,  52 – етнографічного. У тому числі, в музеях широкого історичного та військово-історичного профілів існують розділи, присвячені різним сторінкам історії Другої світової війни, бойовим подіям на території інших держав та антитерористичної операції на сході України, оформлені фотовиставки «У житті завжди є місце подвигу», «Забуттю не підлягає», «Часи не обирають…». У музеї колишніх в’язнів нацистських концтаборів «Пам’ять» Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 160 Харківської міської ради проводяться уроки пам’яті, зустрічі з колишніми в’язнями нацистських концтаборів, ветеранами Немишлянського району м. Харкова, учасниками локальних воєнних конфліктів.

40 музеїв області носять почесне звання «Зразковий музей». Музеї зберігають безцінну історико-культурну та етнографічну спадщину українського народу, яка має колосальний потенціал для освітньої діяльності. Засобами музейної педагогіки у дітей виховується активна громадянська позиція, відповідальність за свою державу, за світле майбутнє.

В онлайн форматі (ZOOM та Skype) проводилась XXV Міжнародна наукова конференція «Слобожанські читання» з нагоди Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та Дня пам’яток історії та культури; в КЗ «Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова», рамках ХXVII Сумцовських читань, відбулась наукова конференція «Музей у глобальному світі: інновації та збереження традицій", присвячена 30-річчю Незалежності України.

У межах відзначення 30-ї річниці Незалежності України, за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України у Харківській області 30 червня 2021 року підтримано Всеукраїнську мистецьку акцію «Музика Просто Неба»: на території Шарівського палацово-паркового комплексу «Садиба» (Богодухівський р-н, смт Шарівка, вул. Санаторна, 8) відбувся концерт Харківської обласної філармонії  просто неба;

Проведено концерт Великого академічного Слобожанського ансамблю пісні і танцю на туристичному об’єкті «Співочі тераси» (Богодухівський район) та інсталяцію «Вишиванка з людей» (захід проведено до Дня Конституції України)

 

 

1.4. Розробка, виготовлення та розповсюдження відповідних інформаційно-методичних матеріалів (посібників, буклетів, листівок, відеороликів тощо)

60,00

0

0

З метою поширення соціальної реклами спрямованої на консолідацію суспільства, створені куточки популяризації військової служби, які містять національну символіку, буклети, брошури, листівки з переліком соціальних гарантій для учасників АТО, контактні телефони обласних та районних військкоматів. До проведення заходів з національно-патріотичного виховання обласними закладами соціального обслуговування та місцевими ЦСССДМ Харківської області на базі спеціалізованих формувань «Школа волонтерів» було проведено понад 70 заходів за участю молодіжних громадських організацій і учасників антитерористичної операції, в яких взяли участь вихованці прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Охоплено майже 1000 осіб.

У закладах соціального обслуговування було організовано та проведено зустрічі дітей та молоді з учасниками бойових дій на Сході України і членів їхніх сімей, членів Героїв Небесної Сотні, куди були запрошені представники культури та активні громадські діячі, під час яких було організовано перегляд документальних фільмів і обговорення патріотичної позиції героїв України. Було організовано тематичні патріотичні виставки «Переможці», «Я знаю Конституцію», «Незалежність держави – наше майбутнє», у  яких взяло участь понад 100 осіб.

 

 

1.5. Сприяння громадянській освіті, формуванню громадянської свідомості молоді, проведення семінарів-практикумів, інших освітньо-вихованих, інформаційно-методичних та просвітницьких заходів, забезпечення активізації діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування,  громадських об’єднань

60,00

0

0

З метою відродження та збереження народних промислів українців та корінних народів України протягом звітного періоду Департаментом культури і туризму обласної державної адміністрації, Комунальним закладом «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва», структурними підрозділами в сфері культури районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міст, селищ та об’єднаних територіальних громад відповідно до планів роботи проводились культурно-мистецькі заходи календарно-обрядового спрямування, в межах яких організовувались виставки та майстер-класи народних промислів Слобожанщини. Зокрема,  фестиваль вертепів «Вертеп фест»; фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид», різдвяний фестиваль творчості дітей та молоді «Зимовий Сонцеворот», тощо.

У вищих закладах освіти, закладах професійної освіти проведені тематичні лекції, засідання у форматі «круглих столів» за темами: «Репресії 30-х років – об’єктивна необхідність чи злочин проти народу?», «Внутрішня політика радянського режиму кінця 30-х років», «Сталінський режим та «вороги народу», «Злочин без терміну давності», спрямовані на підвищення у молоді національної свідомості, збереження історичної пам’яті українського народу. У бібліотеках, музеях закладів освіти організовані тематичні виставки видань творів, історичних документів, експозицій з архівних фото-і художніх матеріалів, пов’язані з роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років: «Репресія мовою документів», «Минуле з гірким присмаком», «У світлі воскреслої правди».

Питання національно-патріотичного виховання в підпорядкованих фахових передвищих закладах мистецької освіти системно спрямується на формування у студентів національної свідомості, причетності до історії країни. Відповідно до річних планів роботи закладів мистецької освіти проведені цикли інформаційно-просвітницьких виховних годин та круглі столи до Дня Незалежності України, Дня українського козацтва, Дня захисника Вітчизни, до річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників, до роковин Голодоморів 1932-33 років, Дня Гідності та Свободи, Дня Соборності, Дня пам’яті героїв Крут, Дня пам’яті Небесної Сотні, Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги, Дня української вишиванки, Дня Конституції України, тощо. Традиційними стали зустрічі студентів з воїнами ООС та екскурсії до історичного музею, Дробицького Яру, тощо.

Активізована робота щодо протидії негативному впливу інформативної пропаганди іноземних та вітчизняних ЗМІ та об’єднанню навколо ідей української державності: в закладах мистецької освіти проведені бесіди з історії становлення та розвитку культури України, І етап Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика, літературні вечори та читацькі конференції за творами українських авторів.

Управління культури і туризму обласної державної адміністрації протягом року надавало інформаційну та всебічну організаційну допомогу громадським організаціям у проведенні на території Харківської області відповідних заходів.

 

 

1.6. Активне  залучення  до  проведення акцій, вишколів, наметових таборів, походів, зборів-походів,спортивних ігор, змагань, інших заходів учасників бойових дій, військовослужбовців та членів їх сімей, представників громадських організацій, волонтерів, діячів сучасної  культури, мистецтва, науки,  спорту,  які  виявляють  активну  громадянську і патріотичну позицію

0

0

0

Протягом року, найактивніша молодь, представники громадського сектору, члени координаційних рад з національно-патріотичного виховання, волонтери, приймали участь в заходах-урочистостях з нагоди відзначення Дня Соборності України, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня народження Т.Г. Шевченка, Дня пам’яті жертв політичних репресій, Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України.

2.

Співпраця з громадськими організаціями

2.1. Надання фінансової підтримки за рахунок коштів обласного бюджету інститутам громадянського суспільства (на конкурсній основі) для реалізації проєктів у сфері національно-патріотичного виховання молоді відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету, за рахунок яких надається фінансова підтримка інститутам громадянського суспільства (на конкурсній основі) для реалізації проєктів у сферах державної молодіжної політики та національно-патріотичного виховання молоді, затвердженого обласною радою

700,00

0

0

З метою подальшого розвитку громадянського суспільства та зміцнення його партнерства з органами влади у розв’язання актуальних суспільних проблем сьогодення, запровадження ефективної системи підтримки організацій громадянського суспільства, рішенням сесії Харківської обласної ради від 15.10.2020 №1343-VII затверджено Порядок використання коштів обласного бюджету, за рахунок яких надається фінансова підтримка інститутам громадянського суспільства (на конкурсній основі) для реалізації проєктів у сферах державної молодіжної політики та національно-патріотичного виховання молоді.

У жовтні 2021 року Управлінням у справах молоді та спорту обласної державної адміністрації розміщено оголошення про конкурс проєктів на 2022 рік у сферах національно-патріотичного виховання молоді та  молодіжної політики для інститутів громадянського суспільства, статутна діяльність яких спрямована на роботу у сферах державної молодіжної політики та національно-патріотичного виховання молоді.

 

 

2.2. Активне залучення до  спільної роботи з національно-патріотичного виховання молоді дитячих і молодіжних громадських організацій (об’єднань), використання їхнього досвіду, потенціалу, методів роботи у вихованні патріотів України шляхом проведення акцій, ігор, конкурсів, дебатів, семінарів, походів, тренінгів, олімпіад,  фестивалів, пленерів, марафонів, концертів та інших заходів різних форматів

110,0

110,0

110,00

Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації у тісній співпраці з громадськими організаціями розроблено та направлено до Міністерства молоді та спорту України 5 проєктів щодо проведення на території Харківської області всеукраїнських заходів з національно - патріотичного виховання спільно з інститутами громадянського суспільства.

У районах/містах області волонтерськими загонами проведено  акції:

 - «Діти-дітям» (допомога дітям-сиротам та дітям із малозабезпечених сімей, хворим дітям – збір речей, дитячих іграшок і літератури, організація роботи пунктів обміну речей; допомога конкретного волонтера конкретній особі, яка потребує реальної допомоги);

- «Діти-переселенцям», «Добро – руками дітей» (збір речей, дитячих іграшок і літератури);

- «Метелики», «Хто якщо не ми», «Добро починається з тебе», «Подаруй радість дітям» (підтримка тяжкохворих дітей, які приїхали із території АТО);

- акція «Допомога воїнам АТО – моральний обов’язок волонтерів» Валківський, Дергачівський, Сахновщинський, Краснокутський, Дворічанський, Балаклійський, Харківський райони, м. Чугуїв, м. Первомайський;

- «Знати. Зберігати. Відновлювати».

Спільно з Відокремленим підрозділом молодіжної організації «Пласт – Національна скаутська організація України» в Харківській області «Харківська округа» проведено Пластовий етнографічний фестиваль;

 

 

2.3. Залучення  молодіжних працівників  до популяризації кращого  досвіду національно-патріотичного виховання громадянського суспільства

0

0

0

Управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації через соціальні мережі, електроні адреси інформує громадянський сектор області, молодіжні центри та простори, структурні підрозділи про можливість участі у молодіжних заходах України, знайти для себе приклади, методи і технології, які надихнуть та допоможуть вибрати найбільш прийнятні концепції і підходи для роботи з молоддю.

3.

Військово-патріотичне виховання молоді

3.1. Проведення обласних заходів різних форматів, спрямованих на практичний розвиток та удосконалення військово-патріотичного виховання дітей та молоді, підвищення рівня знань, умінь та навичок у цьому напрямку

 

110,0

110,00

110,00

В червні місяці 2021 року в області проведено акцію «Патріот», метою якої стало об’єднання зусиль громадських організацій та державних установ спрямованих на становлення та розвиток патріотичного руху на Харківщини шляхом практичного розвитку та удосконалення військово-патріотичного виховання молоді, підвищення рівня знань, умінь та навичок у цьому напрямку, втіленню в життя молодими активістами громадських ідей, об’єднуючи навколо себе інших патріотів. Окрім цього, важливою складовою є ідеологічна робота по само ідентифікації молоді.

В області у  сфері освіти систематично надається допомога закладам освіти в організації та проведенні навчально-польових зборів та інших організаційно-масових заходів військово-патріотичного спрямування. З учнями 11-х класів проводяться навчально-польові збори. Щорічно організовуються огляди-конкурси на визначення кращого закладу освіти з військово-патріотичного виховання.

 

 

3.2. Сприяння у набутті молоддю практичних навичок з основ військової справи шляхом проведення акцій, вишколів, наметових таборів, походів, зборів-походів, військово-спортивних ігор, змагань, інших заходів спрямованих на популяризацію строкової військової служби, військової служби за контрактом та вступу до вищих військових закладів освіти

330,0

330,00

330,00

Налагоджена система оформлення договорів про співпрацю між закладами загальної середньої освіти, районними військовими комісаріатами та вищими військовими навчальними закладами. Так, з метою проведення заходів військово-професійної орієнтації, третій рік поспіль на початку навчального року Департаментом освіти і науки спільно з Харківським обласним військовим комісаріатом проводиться військово-професійна орієнтація старшокласників щодо їх вступу до вищих військових навчальних закладів Сухопутних військ Збройних Сил України, а саме: Військового інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Заклади освіти плідно співпрацюють з Харківською міською організацією ветеранів та учасників АТО, військовими частинами 3005 та 3017 Національної гвардії України, громадською організацією Всеукраїнською федерацією з військово-спортивного багатоборства, представники якої через проведення гурткової роботи у закладах освіти надають можливість старшокласникам ознайомитися з елементами військової справи та рукопашного бою.

У червні місяці 2021 року проведено захід «Козацька Слобожанщина». Основні завдання заходу:

- підвищення поінформованості молоді стосовно історії українського народу;

- заохочення дорослих до реалізації освітніх програм з національно-патріотичного виховання молоді;

- практичне занурення в атмосферу військової гри з використанням обрядових дійств;

- вдосконалення практичного розвитку військово-патріотичного виховання молоді;

- вивчення героїчних подій історії українського народу.

Проведення заходу дозволило об’єднати зусилля громадських організацій та державних установ спрямованих на становлення та розвиток патріотичного руху в Україні, та на Харківщини зокрема, шляхом на практичного розвитку та удосконалення військово-патріотичного виховання молоді, підвищення рівня знань, умінь та навичок у цьому напрямку, втіленню в життя молодими активістами громадських ідей, об’єднуючи навколо себе інших патріотів.

 

 

3.3. Проведення тематичних заходів, спрямованих на підвищення рівня готовності молоді до територіальної оборони; навчання з надання  першої медичної допомоги та навичок військово-тактичної медицини

110,0

0

0

Протягом 2020/2021 навчального року у закладах освіти проведено інформаційно-просвітницькі та виховні заходи з питань безпеки, домедичної підготовки, підвищення престижу військової служби із залученням  представників військових вищих навчальних закладів, зокрема  «Харківського національного університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба», районних військових комісаріатів, Національної академії Національної гвардії України, Національного університету цивільного захисту України, Військового інституту танкових військ імені Верховної Ради України Національного технічного університету «ХПІ», лікувально-оздоровчих закладів. Представниками Червоного Хреста, співробітниками ДСНС проводилися майстер-класи з надання першої домедичної допомоги.

Проведені Дні безпеки життєдіяльності, Дні цивільного захисту, об’єктові та протипожежні тренування, Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності.

З метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя та здоров’я, оволодіння життєвими навичками безпечної поведінки при виникненні надзвичайних ситуацій у місті Харкові проведено щорічний науково-практичний конкурс серед закладів загальної середньої освіти «Основи безпеки життєдіяльності».

В навчальних закладах області проведено спортивні змагання, присвячені Дню захисника України та особам, які віддали життя за незалежність, територіальну цілісність України

 

 

3.4. Підготовка тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних ігор для молоді, із числа громадських активістів, які залучаються до організації і проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)

350,0

46,390

46,390

 

 

Управлінням у справах молоді та спорту облдержадміністрації спільно з громадською організацією «Адаптаційний центр» з 19 по 21 березня 2021 року, на території КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради проведений обласний вишкіл для підготовки тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних ігор для молоді, із числа громадських активістів, які залучаються до організації і проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Захід проведений  з метою навчання організації та проведення на місцях вишколів виховників Джур, що сприятиме створенню постійно діючих осередків Гри «Сокіл» («Джура»)  – куренів, в тому числі в прикордонних районах. В заході прийняло участь 22 особи.

4.

Організаційно–методична, інформаційна підтримка

4.1. Забезпечення розробки, впровадження в практику та популяризації інноваційних, сучасних технологій і методик, доступних для різновікової аудиторії форм роботи з молоддю щодо розширення кола знань з історії України та рідного краю

50,0

0

0

В обласних закладах соціального обслуговування та місцевих ЦСССДМ продовжується робота щодо наповнення інформаційних куточків з питань національно-патріотичного виховання для мешканців та отримувачів послуг. Куточки містять національну символіку, буклети, брошури, листівки з переліком соціальних гарантій для учасників АТО та їх сімей, контактні телефони обласних та районних установ та організацій соціального спрямування., інформація відстежується і оновлюється.

У читальних залах обласних бібліотек працюють постійно діючі виставки періодичних видань щодо подій в зоні ООС (АТО) «Нескорені», «Україна: історія Незалежності», один з розділів якої присвячений вшануванню подвигу Героїв Небесної Сотні та Героїв ООС (АТО), «Славні нащадки козацького роду».

Протягом звітного періоду в обласних бібліотеках та бібліотеках підпорядкованих закладів фахової передвищої мистецької освіти експонувались книжкові виставки: «Сила нескорених», «Україно, я твоя краплинка», «Живу тобою, Україно мила», «Воїни не вмирають», «Тільки з пам’яті пам’ять не стерти», «Україна у просторі і часі», «Шлях мужності та слави», «Холодне слово – війна».

Продовжується збір та постійне експонування особистих речей воїнів АТО/ООС, артефактів війни, які зібрані у музеї ООС (АТО) «Блокпост пам’яті. Харків» Обласного комунального закладу «ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ». Цей інформаційний ресурс виставлений у соціальних мережах, а також, на відеохостінгуYouTube (канал «Bibliomiste4ko» (http://bibl.kharkiv.ua).

Створено перший подібного типу в Україні інформаційний ресурс «Пам’ятки культурної спадщини Харківщини» («база даних») пам’яток Харківщини продовжує активно наповнюватись новою інформацією про пам’ятки культурної спадщини регіону.

Унікальний інформаційний ресурс «Пам’ятки культурної спадщини Харківщини» дозволяє отримувати необхідну інформацію для написання наукових робіт, допомагає в наукових дослідженнях, під час розроблення містобудівної та землевпорядної документації, туристам під час подорожі регіоном, а також тим, хто цікавиться історією свого краю 2021 року видано збірку «Звід пам’яток історії та культури. Харківська область: м. Люботин.         м. Первомайський і Первомайський район», яка була підготовлена фахівцями ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» за підтримки Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та у співпраці з краєзнавчими музеями міст Люботин та Первомайський.

 

 

 

4.2. Проведення  загального  соціологічного  опитування щодо  розуміння  сучасною  молоддю  поняття  патріотизму,  ставлення підростаючого покоління до держави та громадянського суспільства

140.0

0

0

 

 

ВСЬОГО у 2021 році

4520,00

1600,00

1598,8

 

 

 

 

 

 

 

Едуард ПАВЛЕКО,  700 94 34