1. Вступ
Обласна програма соціального захисту ветеранів війни, членів сімей загиблих військовослужбовців в Афганістані та на територіях інших країн на 2008-2010 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (280/97-ВР) для покращення соціального захисту учасників бойових дій, інвалідів і членів сімей загиблих в Афганістані воїнів та відзначення 15 лютого 2009 року 20 річниці виводу радянських військ із Афганістану.
2. Загальні положення
11311 громадян Харківської області брали участь у бойових діях на території інших держав, з них: - 339 стали інвалідами від поранень та каліцтв, а у загиблих військовослужбовців залишилось 180 членів їх сімей.
Державою, обласною радою, обласною державною адміністрацією вживаються відповідні заходи щодо вирішення проблем життєзабезпечення учасників бойових дій, інвалідів, сімей загиблих військовослужбовців.
Пільгове забезпечення, житлові субсидії та інші соціальні виплати, забезпечення засобами реабілітації – це більше половини витрат із різних рівнів бюджету.
Станом на 01.04.2008 року на надання пільг та субсидій з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу, пільг з користування послугами зв’язку, інших пільг та пільговий проїзд населенню, в тому числі учасникам бойових дій, інвалідам і сім’ям загиблих військовослужбовців виділено понад 428,5 млн грн.
Протягом 2007 року санаторно-курортними путівками забезпечено 4009 осіб, в тому числі учасники бойових дій в Афганістані (за списками Української спілки ветеранів Афганістану в санаторії ім. Семашка оздоровлено 100 ветеранів війни).
У 2007 році для забезпечення інвалідів та дітей віком до 18 років засобами пересування та технічної реабілітації до Харківської області надійшло 1380 інвалідних колясок та 6760 одиниць засобів технічної реабілітації.
В області постійно вживаються заходи і залучаються кошти з метою найбільш повного задоволення проблем означених категорій громадян.
Надано підтримку Харківській обласній спілці ветеранів Афганістану (76 тис. грн.), Харківському обласному комітету ветеранів локальних війн на суму 15 тис. грн., аналогічну роботу щодо фінансової підтримки громадських організацій проводять органи місцевого самоврядування.
Разом з тим залишаються не вирішеними багато нагальних проблем інвалідів, учасників бойових дій і сімей загиблих військовослужбовців.
Сьогодні потребує покращення система медичного обслуговування означених категорій громадян, профілактики захворювань та реабілітації.
3. Мета і завдання Програми
Метою Програми є:
Підвищення рівня соціального захисту учасників бойових дій в Афганістані та інших державах, інвалідів, членів сімей загиблих воїнів, патріотичне виховання молоді, відзначення 20-ої річниці виводу радянських військ із Афганістану шляхом надання конкретної допомоги означеним категоріям громадян, оздоровлення, медичного обслуговування, забезпечення житлом, увічнення пам`яті загиблих та вирішення інших соціально-побутових проблем.
Для досягнення мети передбачається:
- сприяти подальшому розвитку системи надання адресної соціальної допомоги учасникам бойових дій, інвалідам і сім’ям загиблих військовослужбовців;
- посилити контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, передбачених для надання соціальних допомог;
- вдосконалити систему медичного обслуговування;
- підвищити рівень соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян з числа інвалідів та членів сімей загиблих військовослужбовців, удосконалити систему надання їм соціальних послуг;
- забезпечити всебічну підтримку Харківській обласній спілці ветеранів Афганістану, Харківському обласному комітету ветеранів локальних війн, Харківському союзу сімей воїнів загиблих (померлих) та ветеранів, інвалідів, учасників бойових дій в Афганістані та інших локальних війн, Харківській спілці інвалідів Афганістану;
- забезпечити всебічну підтримку громадських організацій;
- привернути увагу суспільства до важливості вивчення наслідків локальних війн, вшанування громадян, причетних до цих подій;
- вжити заходів щодо вшанування загиблих.
4. Фінансове забезпечення
Фінансування Програми здійснюється в межах асигнувань, які передбачаються в обласному бюджеті, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Розподіл коштів на проведення заходів здійснюється за погодженням з постійною комісією обласної ради з питань соціальної політики та захисту населення.
Головними розпорядниками коштів обласного бюджету на реалізацію заходів цієї Програми є галузеві управління облдержадміністрації за напрямками роботи.
5. Очікувані результати
Реалізація даної Програми дозволить:
- забезпечити подальший розвиток системи надання адресної соціальної допомоги учасникам бойових дій, інвалідам і сім’ям загиблих військовослужбовців;
- посилити контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, передбачених для надання соціальних допомог;
- сприяти вдосконаленню системи медичного обслуговування;
- підвищити рівень соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян, удосконалити систему надання соціальних послуг;
- привернути увагу суспільства до важливості вивчення наслідків локальних війн, вшанування громадян, причетних до цих подій;
- вшанувати загиблих.
6. Організація і контроль за виконанням Програми
Координація дій щодо виконання заходів покладається на головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації.
Обласна державна адміністрація забезпечує виконання програми та звітує перед обласною радою про її виконання.