З а т в е р д ж е н о

рішенням обласної ради

від 27 червня 2008 року № 818-V (818-5-рр)

(ХХІХ сесія V скликання)

 

П О Р Я Д О К

підрізки та видалення зелених насаджень під час експлуатації повітряних ліній електропередач 0,4-150 кВ

АК «Харківобленерго»

 

1. Загальні положення

 

1.1. Даний Порядок визначає обсяг прав та обов’язків уповноважених осіб підприємства електричних мереж АК "Харківобленерго" щодо виконання робіт, пов’язаних з частковим (підрізка гілок дерев, кущів) та повним (вирубка дерев) видаленням зелених насаджень.

Порядком визначено також права і обов’язки власників і користувачів зелених насаджень щодо виконання нормативних приписів з охорони повітряних ліній електропередач.

 

1.2. Порядок розроблено з метою створення належних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження і запобігання нещасним випадкам, а також з метою захисту законних прав та інтересів власників та користувачів зелених насаджень.

 

1.3. Порядок розроблено на підставі:

        Лісового кодексу України (в редакції Закону № 3404-IV (3404-15) від 08.02.2006, ("Відомості Верховної Ради" (ВВР), 2006, № 21, ст.170); (3852-12)

        Земельного кодексу України ("Відомості Верховної Ради" (ВВР), 2002, № 3-4, ст.27); (2768-3)

        Кодексу України про адміністративні правопорушення ("Відомості Верховної Ради Української РСР", 1984, додаток до № 51, ст.1122); (80731-10, 80732-10)

        Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (від 21.05.1997 № 280/97-ВР); (280/97-ВР)

        Закону України "Про охорону земель" (від 19.06.2003 № 962-IV); (962-15)

        Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (від 24.06.2004 № 1875-IV); (1875-15)

        Закону України "Про рослинний світ" (від 09.04.1999 № 591-XIV) ; (591-14)

        Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (06.09.2005 № 2807-IV); (2807-15)

        СОУ- НЕЕ 20.502:2007 "ПЛ напругою 35 кВ і вище" Інструкція з експлуатації;

        ГКД 34.20.503-97 "Методичні вказівки по організації системи експлуатаційного обслуговування ПЛ 0,4-20 кВ, ТП, РП".

 

1.4. Відповідно до п. 5 Правил охорони електромереж (надалі – ПОЕМ) для виконання вимог охорони електричних мереж уздовж ПЛ встановлюють охоронні зони у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів при невідхиленому їх положенні на відстань:

             до 1кВ - 2 м;

             до 20 кВ -10 м;

             35 кВ - 15 м;

             110 кВ - 20 м;

             150 кВ - 25 м.

 

1.5. Найбільш характерними порушеннями  правил охорони ПЛ є:

 

– наявність в охоронній зоні ПЛ скирт хліба, соломи або сіна, штабелів торфу, лісоматеріалів, складування корму та добрив, палива та інших паливних матеріалів, розведення вогню;

– наявність по краю просіки окремих дерев, які загрожують падінням на проводи ПЛ або розростанням у бік ПЛ на недопустимі відстані;

– недостатня ширина просік на трасі ПЛ;

– наявність під проводами ПЛ дерев і кущів висотою 4 м і більше, очерету та порості, що загрожують вимкненням ПЛ у разі низової пожежі;

– наявність дерев і кущів на землі, відведеній для опори.

 

1.6. З метою захисту ПЛ та забезпечення належного функціонування електричних мереж, на трасі ПЛ уповноваженими особами проводяться    роботи з:

-     вирубування окремих дерев за межами встановленої просіки (які загрожують падінням на ПЛ або розростанням у бік ПЛ на неприпустимі відстані, обрізання гілок, кущів);

-     розчищення Траси відповідно до вимог Правил охорони електричних мереж (очищення просік від кущів, порубкових залишків, гілок, сучків, чагарників, повалених дерев, знищення очерету та бур'янів, які можуть спричинити вимкнення ПЛ у разі низової пожежі);

-     підтримання ширини просіки в розмірах, установлених  проектом ПЛ;

-     запобігання низовим пожежам біля опор;

-     розчистки від дерев і кущів висотою, більшою ніж 4 м.

 

1.7. Відповідно до п. 2.5.166. «Правил улаштування електроустановок» (надалі ПУЕ) на трасах ПЛ, які проходять через зелені масиви (заповідники, сади, парки, зелені зони навколо населених пунктів, захисні смуги вздовж залізниць і автомобільних доріг) періодично потрібно підрізувати зелені насадження, які знаходяться на узбіччі траси. Відстані від проводів за їх найбільшого відхилення до крони дерев по горизонталі повинні бути не меншими ніж:

2 м – для ПЛ 0,4-6-10 кВ;

3 м - для ПЛ 35-110 кВ;

4м - для ПЛ 154-220 кВ.

 

1.8. Часткове та повне видалення зелених насаджень здійснюється підприємством електричних мереж (ПЕМ – АК "Харківобленерго") та/або власником (користувачем) зелених насаджень, іншими особами за умови обов’язкового контролю з боку спеціалістів ПЕМ.

 

1.9. Вимоги даного порядку повинні застосовуватись під час виконання робіт щодо часткового та повного видалення зелених насаджень, вирішення питань щодо захисту прав і законних інтересів власників зелених насаджень.

 

2. Терміни та визначення

 

Повітряна лінія електропередачі (ПЛ) – устрій для передавання електроенергії по проводах, розташованих просто неба і прикріплених за допомогою ізоляторів та арматури до опор або кронштейнів і стояків на інженерних спорудах (мостах, шляхопроводах тощо).

Траса ПЛ – смуга поверхні землі, по якій проходить ПЛ.

Ліс – тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. До лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. До лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках. (ст. 1, ст. З Лісового Кодексу (3852-12)).

Просіка – смуга в лісових, лісопаркових і дачних масивах, по яких проходить ПЛ, очищена від дерев та кущів, що зменшують відстань до проводів до недопустимого значення або загрожують падінням на проводи лінії. (СОУ-Н ЕЕ 20.502:2007 "ПЛ напругою 35 кВ і вище" Інструкція з експлуатації).

Охоронна зона ПЛ – зона вздовж ПЛ у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів на певну відстань.

Обрізка гілок дерев, кущів – видалення гілок дерев, кущів в охоронній зоні ПЛ, які наближені до проводів на відстань меншу, ніж мінімально допустимі відстані відповідно до п. 2.5.166. ПУЕ.

Попередження аварій на ПЛ в зонах зелених насаджень – видалення (обрізка) гілок і дерев, що перебувають у межах припустимих відстаней від ПЛ і стан яких дозволяє певний час працювати без аварійного відключення ПЛ. Роботи з попередження аварій проводяться з оформленням необхідних дозвільних документів на видалення дерев.

Ліквідація аварійної ситуації на ПЛ в зонах зелених насаджень – видалення (обрізка) гілок і дерев, що перебувають у межах неприпустимих відстаней від ПЛ. Такі роботи виконуються негайно без погодження із землевласниками (землекористувачами), але з повідомленням їх про проведення цих робіт у десятиденний термін після їх початку.

Аварійна ситуація – стан об'єкта, що характеризується порушенням меж і/або умов безпечної експлуатації, що не перейшов у аварію (Розділ 3. Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила" ГКД 34.20.507-2003).

Самочинне насадження дерев та кущів в охоронній зоні ПЛ – це насадження дерев (кущів) в охоронній зоні ПЛ з порушенням "Правил охорони електричних мереж" власниками (користувачами) земельних ділянок.

Фаутне дерево – дерево, пошкоджене хворобами та шкідниками.

Аварійне дерево – дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити ПЛ, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ, чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.

Балансоутримувач – спеціально уповноважені на конкурсних засадах державними чи місцевими органами влади підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства.

Власники земельних ділянок – це юридичні та фізичні особи, які мають документ на право власності на земельну ділянку.

Користувачі земельних ділянок – фізичні та юридичні особи, які взяли земельну ділянку в довгострокову оренду або користування ними.

Відновна вартість зелених насаджень – це вартість, яка визначає їхню цінність, включаючи витрати на відновлення.

Орган місцевого самоврядування – виконкомом міської, селищної, сільської ради.

Зелені насадження – у розумінні цього положення - дерева та кущі.

ВРЕМ високовольтний район електричних мереж.

РЕМ район електричних мереж.

 

3. Права та обов’язки АК «Харківобленерго» щодо підрізки та видалення зелених насаджень під час експлуатації повітряних ліній електропередач 0,4-150 кВ

 

3.1. З метою запобігання аварійним відключенням повітряних ліній електропередач, виникненню інших аварійних ситуацій, у тому числі небезпеки для життя  або здоров’я людей, ПЕМ зобов’язане забезпечувати:

 

-     контроль за дотриманням вимог Правил охорони електричних мереж сторонніми організаціями та землекористувачами;

-     проведення своєчасної обрізки гілок дерев у охоронних зонах ПЛ;

-     підтримування встановленої ширини просік шляхом розчищенням від кущів та дерев;

-     підтримування протипожежного стану на трасі лінії в зоні можливих пожеж, яке включає в себе організацію роботи з населенням щодо недопущення застосування відкритого вогню, недопущення складування сторонніми особами в охоронній зоні ПЛ легкозаймистих матеріалів, скиртування сіна, соломи.

3.2. Відповідно до п. 7 ПОЕМ розчищення просік здійснюють:

 

а) ПЕМ, у віданні яких перебувають повітряні лінії електропередачі;

б) у разі взаємної домовленості – підприємства, організації, приватні особи, у власності чи користуванні яких знаходяться лісові масиви, парки, заповідники, сади та інші багаторічні насадження, згідно з порядком, визначеним ПЕМ, і за умови обов’язкового контролю з боку ПЕМ.

 

3.3. ПЕМ зобов’язане узгодити дії щодо порядку, строків та обсягу виконання робіт з підрізки зелених насаджень з власниками (користувачами) зелених насаджень.

З метою уникнення затримань та своєчасного виконання регламентних робіт, узгодження здійснюється шляхом завчасного (не менш як за 2 місяці) повідомлення про графіки і плани роботи відповідних органів місцевого самоврядування та/або виконавчої влади.

Відповідні органи місцевого самоврядування та/або виконавчої влади зобов’язані узгодити майбутній план робіт з власниками (користувачами) земельних ділянок та зелених насаджень. Узгодження передбачає повідомлення про графік та план робіт не менш як за 1 місяць до їх початку.

З метою уникнення проблемних ситуацій щодо узгодження робіт з підрізки та видалення зелених насаджень органи місцевого самоврядування зобов’язані проводити своєчасну інвентаризацію зелених насаджень.   

 

3.4. У разі самочинної посадки підприємствами або приватними особами дерев та інших багаторічних насаджень в охоронній зоні електричних мереж, роботи з приведення у належний стан просік виконуються за рахунок цих підприємств і осіб.

 

3.5. Під час вирубування дерев необхідно звернути увагу на те, щоб висота пнів була не більше 1/3 діаметра, але не вище 30 см. Зрубані та зламані дерева, а також повалені дерева та гілки повинні бути  вивезені або складені за межами охоронної зони ПЛ або на краю траси. Такі роботи  залежно від наявності відповідного договору можуть здійснюватися ПЕМ або власником (користувачем) зелених насаджень. ПЕМ повинно дотримуватися вимог щодо вивезення сміття, передбаченого даним Порядком.

 

3.6. Роботи щодо підрізки та видалення зелених насаджень повинні виконуватись тільки в порядку та в межах відповідних інструкцій.

 

3.7. ПЕМ зобов’язані надати можливість виконати вказані роботи власнику (користувачу), балансоутримувачу відповідної земельної ділянки або зелених насаджень. Це правило не розповсюджується на ситуації, коли необхідно терміново нейтралізувати аварію на ПЛ.

 

3.8. ПЕМ забороняється виконувати підрізку зелених насаджень у спосіб, який призводить до загибелі цих або інших зелених насаджень, якщо це не зумовлено аварійною ситуацією.

 

3.9. У випадку порушення порядку, вказаного у п.3.7., 3.8, ПЕМ зобов’язано відшкодувати власнику (користувачу) земельної ділянки та зелених насаджень на ній відновну вартість зелених насаджень, а також інші витрати, пов’язані з порушенням їхніх прав і законних інтересів, якщо таке порушення не є встановленим законом обмеженням їх прав щодо охорони ПЛ.

 3.10. У випадку неможливості встановити власника зелених насаджень всі питання щодо підрізки та видалення зелених насаджень погоджуються з відповідними органами місцевого самоврядування та/або виконавчої влади.

 

4. Права та обов’язки власників і користувачів зелених насаджень щодо виконання нормативних приписів з охорони повітряних ліній електропередач

 

4.1. Власник (користувач) земельних ділянок та зелених насаджень на них, які знаходяться у охоронної зоні ПЛ або безпосередньо біля неї,  зобов’язані дотримуватися певних меж на обмеження щодо здійснення своїх повноважень власників або користувачів цього майна.

 

4.2. Відповідно до чинного законодавства у межах охоронних зон землі у їх власників і користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими Правилами охорони електричних мереж.

 

4.3. Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об'єкти електричних мереж, зобов'язані вживати належних заходів для збереження вказаних об'єктів.

Зокрема, в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме: саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок.

 

4.4. У випадку необхідності негайної ліквідації аварії в електричних мережах, роботи з видалення зелених насаджень виконуються ПЕМ за будь-якої пори року і в будь-який час без погодження із вказаним особами, але з повідомленням їх про проведення цих робіт у десятиденний термін після їх початку. При цьому, якщо буде встановлено, що аварійна ситуація виникла через порушення порядку щодо розміщення зелених насаджень в охоронній зоні ПЛ, вартість виконаних робіт, збитки, заподіяні ПЕМ, відшкодовуються власником (користувачем) цих зелених насаджень.   

 

4.5. Власники (користувачі) та балансоутримувачі зобов’язані забезпечити вільний доступ до ділянки ПЛ працівників ПЕМ та не перешкоджати їм у здійсненні ними своїх обов’язків.

 

4.6. Балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою (зелених насаджень) власними силами або залучає на конкурсних засадах інші підприємства, установи, організації, використовуючи для цього кошти, передбачені власником об'єкта.

 

4.7. Згідно з пунктом 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається:

 

– на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності на балансоутримувачів цих об’єктів;

– на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях на установи, організації, підприємства;

– на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, на забудовників чи власників цих територій;

– на безгосподарних територіях, пустирях на місцеві органи самоврядування;

– на приватних садибах і прилеглих ділянках на їх власників або користувачів.

 

4.8. Догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах є обов’язком спеціалізованих підприємствам, організацій зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору з балансоутримувачем.

 

4.9. Відповідно до п.п. 4.6.- 4.8 даного порядку, власники (користувачі) вказаного майна не повинні вимагати від ПЕМ виконання робіт щодо формування крони зелених насаджень, якщо це прямо не передбачено угодою, яка укладається між цими особами і ПЕМ.

 

4.10. Обов’язки щодо видалення зеленого насадження в охоронній зоні ПЛ, за умови відсутності письмового дозволу з розміщення зеленого насадження в охоронній зоні, покладаються на власника (користувача) земельної ділянки, власника (балансоутримувача) зеленого насадження. Такі роботи повинні проводитися за умови обов'язкового контролю з боку ПЕМ. На підставі відповідного договору вказані роботи можуть проводитися ПЕМ за рахунок власника (користувача) зелених насаджень.  

 

4.11. Власник (користувач) земельної ділянки, зелених насаджень на ній має право:

– бути завчасно попередженим про план роботи ПЕМ щодо підрізки зелених насаджень;

             звертатися до суду та вимагати відшкодування збитків, завданих в результаті порушення вимог п. 3.7., 3.8. Порядку, або інших неправомірних  дій ПЕМ.

 

4.12. Власник (користувач) земельної ділянки, зелених насаджень на ній зобов’язаний виконувати дії щодо підрізки та видалення зелених насаджень в порядку, визначеному ПОЕМ, та за умови обов'язкового контролю з боку ПЕМ.

 

5. Порядок виконання робіт щодо підрізки

та видалення зелених насаджень

 

5.1. Нормативний порядок робіт щодо підрізки та видалення зелених насаджень передбачає виконання всіх робіт з обов’язковим дотриманням вимог екологічного законодавства та цього Порядку.

 

5.2. Порядок виконання робіт щодо підрізки та видалення зелених насаджень диференціюється залежно від:

а) місця знаходження зелених насаджень (в межах або поза межами охоронюваної зони ПЛ, ліс, просіка);

б) типу виконуваної роботи (підрізка або видалення зеленого насадження).

 

5.3. Відповідно до встановлених нормативів:

а) якщо дерево, кущ знаходиться поза охоронною зоною ПЛ, а його гілки наближаються на відстань меншу ніж:

– 3 м - для ПЛ 0,4- 6-10 кВ;

– 4м - для ПЛ 35 -110 кВ;

– 5м - для ПЛ 154 кВ –

ВРЕМ, РЕМ зобов'язані в цих випадках проводити своєчасну обрізку гілок дерев, кущів відповідно до розроблених планів, із попереднім погодженням робіт відповідно до даного Порядку.

б) у разі, якщо гілки дерев, кущів перебувають у межах неприпустимих відстаней від ПЛ (2 м - для ПЛ 0,4 – 6 - 10 кВ: 3 м - для ПЛ 35 -110 кВ; 4 м - для /ПЛ 154 кВ), персонал ВРЕМ, РЕМ негайно, без погодження із землевласниками (землекористувачами), ліквідує аварійну ситуацію (обрізка гілок) з подальшим повідомленням їх про проведення цих робіт у десятиденний термін після їх початку.

 

5.4. Підрізка дерев та інших зелених насаджень здійснюється без оформлення відповідних дозволів від відповідних органів екологічного контролю, проте з обов’язковим узгодженням цих робіт з власниками (користувачами), балансоутримувачами земельної ділянки та зелених насаджень на ній в порядку, передбаченому п.п. 3.2 - 3.7.

 

5.5. Підрізка дерев, інших зелених насаджень може здійснюватися:

а) ПЕМ за свій рахунок. У цьому разі ПЕМ має дотримуватися вимог цього Порядку щодо узгодження дій з власниками (користувачами), балансоутримувачами земельної ділянки та зелених насаджень на ній. ПЕМ також зобов’язане вивезти залишки гілок і дерев, що утворилися в результаті такої роботи, за межі зелених насаджень та земельної ділянки власника, користувача, балансоутримувача. Окремою угодою може бути передбачено інший порядок виконання цих робіт і вивозу сміття;

 б)  підприємства, організації, приватні особи, у власності чи користуванні яких знаходяться лісові масиви, парки, заповідники, сади та інші багаторічні насадження, згідно з порядком, визначеним ПЕМ, і за умови обов’язкового контролю з боку ПЕМ. Власникам (користувачам), балансоутримувачам земельної ділянки та зелених насаджень на ній забороняється виконувати ці роботи без погодження і обов’язкового контролю з боку ПЕМ.

 

5.6. Відповідно до встановлених технічних норм (ПОЕМ) на території охоронюваної зони ПЛ взагалі не повинно бути зелених насаджень заввишки   4 м. Проте, якщо за письмовим висновком ПЕМ такі насадження безпосередньо не загрожують безпеці експлуатації ПЛ, їх підрізка або видалення можуть не проводитися.

 

5.7.   Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває в приватній власності та на присадибній ділянці чи в користуванні юридичних або фізичних осіб, здійснюється власником (користувачем) земельної ділянки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

 

5.8. Видалення зелених насаджень на об’єктах благоустрою проводиться власником зеленого насадження, балансоутримувачем чи іншою особою за домовленістю з органами місцевого самоврядування.

 

5.9. ПЕМ, відповідно до письмової угоди з власником (користувачем) земельної ділянки, власником балансоутримувачем зеленого насадження, може здійснювати видалення зеленого насадження самостійно на умовах, визначених цим порядком та угодою.

 

5.10 Вказані в п.п. 5.7, 5.8. роботи повинні виконуватися за умови обов'язкового контролю з боку ПЕМ. 

 

5.11. Видалення зелених насаджень здійснюється за умови отримання спеціального дозволу на виконання таких робіт (ордер на видалення дерева, лісовий квиток тощо). Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України. 

Такі роботи також можуть здійснюватися ПЕМ, проте за кошти власника (користувача), балансоутримувача земельної ділянки та зелених насаджень на ній. Вказані особи повинні в цьому випадку отримати всі необхідні дозволи на виконання таких робіт. Угодою, що укладається в такому випадку, має бути передбачено порядок та строки виконання таких робіт і вивозу сміття.

 

5.12. Підрізка та видалення зелених насаджень в охоронних зонах може не проводитися у разі забезпечення мінімально допустимих відстаней від гілок дерев до проводів ПЛ, передбачених п. 1.7. цього Порядку.

Це положення не розповсюджується на аварійні, фаутні дерева або інші зелені насадження, що можуть викликати аварійну ситуацію. 

 

5.13. Більш детально нормативний порядок видалення зелених насаджень передбачено Положенням про взаємовідносини персоналу АК "Харківобленерго" з власниками зелених насаджень (балансоутримувачами), власниками (користувачами) земельних ділянок під час експлуатації повітряних ліній електропередач (ПЛ0 0,4 - 150 Кв).

 

5.14. У випадку невиконання нормативних приписів щодо підрізки та видалення зелених насаджень винні особи можуть бути притягнені до цивільної, адміністративної та кримінальної  відповідальності.

 

6. Прикінцеві положення

 

Порядок розроблено з метою розмежування прав та обов’язків ПЕМ та власників (користувачів) зелених ділянок та зелених насаджень на території Харківської області та діє до моменту прийняття нормативно-правого акта державного рівня з цього питання.

 

 

Заступник голови

обласної ради                                                  С. Чернов