L сесія V скликання
Від 26 листопада 2009 року № 1477-V
Про хід виконання Програми економічного
і соціального розвитку Харківської області,
затвердженої рішенням обласної ради
від 03 лютого 2009 року № 1106-V(із змінами)
Вивчивши інформацію про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Харківської області (р1106_5_д), затвердженої рішенням обласної ради від 03 лютого 2009 року № 1106-V (р1106-5) (із змінами), зважаючи на висновки і рекомендації постійних комісій обласної ради за профільними галузями, постійна комісія з питань планування соціально-економічного розвитку регіону дійшла висновку, що в області активно продовжують розвиватися негативні процеси в економічному секторі. Так, за 9 місяців поточного року обсяги промислового виробництва знизилися на 24,6%, а в таких галузях, як машинобудування та легка промисловість, - на 40,4% та 49% відповідно. У цілому, в переробній промисловості падіння обсягів виробництва склало 27,2%.
48,9% (по Україні 45,6%) підприємств області спрацювало із збитками. Загальний же обсяг збитків усіх суб’єктів господарської діяльності в області за 9 місяців 2009 року складає 4 млрд. 54 млн 900 тис. грн., що на 2 млрд. 787 тис. грн. більше ніж за аналогічний період 2008 року.
Харківська область за темпами зростання збитків посідає одне із перших місць серед областей України (по офіційному рейтинговому оцінюванню). Збитки промисловості складають 1 млрд. 750 млн грн. Більшість підприємств - збиткові. Заборгованість по заробітній платі на 01.09.09р. становить 124,9 млн грн., що складає 7,7% від загального боргу по Україні. По цьому негативному показнику ми знаходимося на 3 місці. В області середній рівень заробітної плати найнижчий серед індустріальних регіонів України.
В агропромисловій галузі за результатами 9 місяців, у області відбулося зменшення обсягів виробництва валової продукції на 6,3 %. Площа посівів озимої пшениці на зерно під урожай 2010 року зменшилася порівняно з минулим роком з 466 тис га до 448 тис га. Поголів’я корів зменшилося на 2774, порівняно з аналогічним періодом 2008 року. Відсутність уваги до виробників цукрового буряку змушує їх рік за роком скорочувати посівні площі, у зв’язку з чим у 2009 році виробництво цукрових буряків зменшилося на 32,9 %. Ціни на сільськогосподарську продукцію у 2009 році знизилися при збільшенні у ІІІ кварталі реалізації зернових, що свідчить про недостатність обігових коштів у сільськогосподарських товаровиробників, і це змушує їх за рахунок знецінення результатів праці вишукувати можливість для фінансування осіннього комплексу польових робіт. Відсутність коштів в обласному та державному бюджеті на компенсацію вартості придбаної сільгосптехніки призвела до скрутного становища як заводу ХТЗ, так і інших підприємств Харківщини, що виробляють сільськогосподарську техніку. За січень-вересень цього року з державного бюджету на підтримку розвитку агропромислового комплексу підприємствам області надійшло 33,4 млн грн., що втричі менше ніж у 2008 році. Комерційні банки надали сільгосптоваровиробникам кредитів на суму 212,5 млн грн. і тільки 53% - на пільговій основі (у 2008 році - 432,3 млн грн.). Крім того, внаслідок відсутності коштів призупинено закупівлю сільськогосподарської продукції Аграрним фондом.
В обласному бюджеті на підтримку сільгосптоваровиробників кошти не передбачено, а в Програмі соціально-економічного розвитку всі заходи щодо підтримки та розвитку сільського господарства були прописані як декларативні, що мали б виконуватися тільки за наявності можливостей обласного бюджету, які, на жаль, вишукані не були.
По таких важливих показниках, як валовий продукт, темпи зростання валової продукції в сільському господарстві, темпи зростання реальної заробітної плати, індекс споживчих цін, зростання доходів місцевих бюджетів, стан роздрібної торгівлі, заборгованість перед Пенсійним фондом, Харківська область, за офіційною рейтинговою оцінкою, посідає 21-24 місце в Україні.
На підставі викладеного вище, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР), обласна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Визнати роботу обласної державної адміністрації в частині прогнозування соціально-економічних процесів та забезпечення виконання Програми економічного і соціального розвитку Харківської області за підсумками 9 місяців 2009 року неефективною та неадекватною.
2. Рекомендувати обласній державній адміністрації вжити дієвих заходів щодо виконання Програми в повному обсязі.
3. Це рішення опублікувати у газеті «Слобідський край».
Голова обласної ради С. Чернов