ЗВЕРНЕННЯ

Харківської обласної ради до Президента України, Прем’єр-міністра України,  Ради національної безпеки і оборони України щодо недоцільності вилучення пакету акцій АК «Харківобленерго» зі статутного капіталу
НАК «Енергетична компанія України»

 

Харківська обласна рада вкрай стурбована ситуацією, що склалася  у зв’язку з прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України № 894-р від 29 липня 2009 року «Про вилучення пакетів акцій зі статутного капіталу НАК "Енергетична компанія України"» (894-2009-р),  яке у тому числі передбачає вилучення пакету акцій  АК «Харківобленерго» на загальну суму майже 38,5 млн. грн. та передачу їх Фонду державного майна  України для подальшого продажу.

З огляду на цей прецедент вважаємо, що більшість пунктів рішень Ради національної безпеки та оборони від 15 лютого 2008 року «Про збереження національних інтересів і національної безпеки у сфері приватизації та концептуальні засоби її реалізації» та від 10 лютого 2009 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки України» не виконуються у повному обсязі.

Запропоновані на продаж у 2009 році державні пакети акцій енергопостачальних компаній, відповідно до пункту «г» частини другої статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» (2163-12) та Закону України «Про електроенергетику» (575/97-ВР), належать до суб’єктів, що забезпечують життєдіяльність держави в цілому, зокрема цілісність «Об’єднаної енергетичної системи України», і згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1734 «Про затвердження переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» (1734-2004-п) (із змінами) є такими, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. При цьому державні пакети акцій цих підприємств рішенням Уряду України, прийнятим 22 червня 2004 року, включено до статутного фонду НАК «Енергетична компанія України». Саме тому вважаємо, що жодних підстав для продажу акцій енергокомпаній, у т.ч. і АК «Харківобленерго», немає.

Така поспішна приватизація не дасть бажаного результату, а лише створить передумови для зловживань та ескалації соціальної напруги, зважаючи на втрату контролю з боку держави за діяльністю стратегічних підприємств. Ідея тотальної приватизації є помилковою, оскільки може вщент зруйнувати систему безпеки України.

Усім нам відомі прописні істини, що приватизовувати необхідно тільки ті підприємства, які збанкрутували або працюють нерентабельно, а ефективно працюючі, прибуткові підприємства, які наповнюють державний бюджет України, необхідно залишати в державній формі власності. До останніх і належить  АК «Харківобленерго», чистий прибуток якої за період з 2000 р. по І півріччя 2009 року склав 67,5 млн. грн.

Звертаємо Вашу увагу, що до сьогодні Верховною Радою України не ухвалено Закон України «Про особливості приватизації в електроенергетиці», який унормував би особливості правових, економічних та організаційних відносин у електроенергетиці  під час приватизації. До того ж, для продажу «60% плюс одна акція компанії» необхідно провести значну доприватизаційну підготовку, у тому числі: формування необхідних інформаційних матеріалів та електронних баз даних у відповідності до сучасних вимог потенційних інвесторів,   широке інформування  щодо цього, забезпечення адекватної прозорості процесу приватизації тощо.

Ураховуючи усе зазначене вище, звертаємося до Прем’єр-міністра України Ю.В. Тимошенко з проханням переглянути рішення та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 894-р «Про вилучення пакету акцій із статутного капіталу НАК "Енергетична компанія України"». (894-2009-р)

У разі відсутності реагування, з метою упередження передчасної приватизації енергопостачальних компаній просимо Президента України В.А. Ющенка та секретаря Ради національної безпеки та оборони України Р.В. Богатирьову вжити заходів для скасування зазначеного вище розпорядження Кабінету Міністрів України як такого, що загрожує енергетичній безпеці держави.

 

 

 

Схвалено

рішення  обласної ради

від 15 грудня 2009 року № 1531-V (1531-5-рр)

(LI сесія V скликання)