Інформація про хід виконання у 2022 році обласної цільової
Програми сприяння розвитку громадянського суспільства
на 2021 – 2026 роки, затвердженої рішенням
обласної ради від 10 червня 2021 року № 140-VIII
Метою обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021 – 2026 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 10 червня 2021 року № 140-VIII (далі – Програма), є створення сприятливих умов для розвитку громадянського суспільства в Харківській області; налагодження ефективної співпраці організацій громадянського суспільства з органами публічної влади; забезпечення ефективних процедур участі громадськості під час формування та реалізації державної, регіональної політики, вирішення питань місцевого значення; підвищення громадської активності та збереження суспільної злагоди на Харківщині, побудова стійкості до конфлікту шляхом діалогу; підвищення громадської активності та суспільної згуртованості Харківщини.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету та інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством України, в обсягах, передбачених рішеннями обласної ради про обласний бюджет на відповідні роки, у межах реальних фінансових можливостей. Орієнтовні обсяги фінансування на 2022 рік на реалізацію заходів Програми склали 6 375 тис. грн., передбачено та використано за рахунок коштів обласного бюджету у 2022 році 300 тис. грн.
Відповідно до завдань Програми Департамент масових комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації Харківської обласної військової адміністрації (далі - Департамент) сприяв проведенню різноманітних інформаційних і культурних заходів громадських об’єднань національних меншин, систематично надавав їм методичну, організаційну та інформаційну допомогу.
З 24 лютого 2022 року представники громадських організацій національно-культурного спрямування Харківської області розпочали активну гуманітарну та волонтерську роботу, стали на захист України з перших днів повномасштабного вторгнення російської федерації. Такі організації як, громадська організація «Харківське міське національне громадське об’єднання казахстанців «Бірлік»; громадська організація «Харківське національно-культурне товариство «Ромен»; Харківське обласне товариство азербайджансько-української дружби «Достлуг»; громадська організація «Харківський обласний комітет «Дробицький Яр»; громадська духовна – просвітницька організація «Чачімо»; Харківська обласна організація «Узбецький національний центр»; Харківська обласна громадська організація «Діаспора таджиків «Пайванд»; Харківське обласне товариство німців «Відергебурт» займались організацією та наданням допомоги переселенцям, сім’ям у складних життєвих обставинах, постачанням продовольства/ліків.
Для забезпечення належного висвітлення у засобах масової інформації виконання вимог законодавства у сфері міжнаціональних відносин, задоволення культурно-просвітницьких, мовних, інформаційних потреб національних меншин, які проживають в Харківській області, Департамент постійно рекомендує засобам масової інформації області всіх форм власності організувати поширення матеріалів, спрямованих на розвиток гармонійних міжетнічних відносин та реалізацію прав національних меншин.
Департаментом проведено інформування громадської ради при обласній державній адміністрації про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики». У січні-лютому 2022 року здійснювалось інформаційне наповнення рубрики «Громадська рада» на офіційному вебсайті обласної державної адміністрації. Надавалась методична допомога у підготовці матеріалів, необхідних для забезпечення діяльності громадської ради відповідно до її завдань та функцій. залучались представники громадської ради до участі у заходах, які проводила обласна державна адміністрація та її структурні підрозділи. З перших днів війни члени громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації та активно займаються волонтерською діяльністю.
Департаментом науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації протягом 2022 року здійснювався організаційний та інформаційний супровід проєктів, що реалізовувалися громадськими організаціями за участі учнівської, студентської молоді та педагогічних працівників закладів вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти, а саме:
- проєкт «Жінки, мир, безпека: місцеві потреби – місцеві рішення» (ГО «Центр гендерної культури»);
- проєкт «The active Youth community на шляху до розбудови миру» (ГО «Ла Страда - Україна»);
- проєкт «Винахідники і науковці: разом до Перемоги!» (Харківська обласна рада товариства винахідників і раціоналізаторів);
- проєкт «Розбудова потенціалу жіночих організацій для запобігання та захисту жінок і дівчат від гендерно зумовленого насильства» (ВГО «Жіночий консорціум»);
- проєкт «Не дрібниці» (ГО «МолоДвіжЦентр»);
- проєкт «Запобігання гендерно зумовленому насильству, торгівлі людьми та порушенню прав дитини» (ГО «Ла Страда - Україна»);
- проєкт «Підтримка пілотних регіонів щодо просування гендерної рівності» у межах програми «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» (ГО «Центр гендерної культури»);
- проєкт «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» (ГО «Ла Страда - Україна»).
За сприяння Департаменту культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації у 2022 році проведені книжкові експозиції: у Харківській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулися книжкові експозиції до Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми: «Торгівля людьми – рабство ХХІ століття», до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками: «Зупини насильство. Не будь байдужим», до Дня прав людини - «Гідність і справедливість».
У бібліотеках закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти створено постійно діючі експозиції літератури з питань правової освіти, розвитку громадянського суспільства.
З нагоди річниці прийняття Верховною Радою України постанови «Про Державний прапор України» (28 січня 1992 року) у бібліотеках закладів освіти були організовані книжково-ілюстративні експозиції за загальною темою «Прапор – державна святиня». У бібліотеках закладів вищої освіти з нагоди Дня Соборності України організовано тематичні експозиції, наприклад: «Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг» (Українська інженерно-педагогічна академія), історикодокументальна експозиція «Соборність України: історична спадщина й виклики часу» (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), «Соборність духу, розуму і серця» (Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова).
На сайті бібліотеки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого розміщено слайд-презентацію за темою: «Затвердження в Україні ідеалів свободи, національної гідності і демократії».
У Харківській академії безперервного навчання постійно діє інформаційна підтримка педагога яка спрямована на інформаційну підтримку педагогічних працівників та шкільних бібліотекарів для удосконалення їх професійних компетентностей. Матеріали використовуються для інформаційних повідомлень, організації книжкових виставок, у тому числі віртуальних, інших позакласних заходів національно-патріотичного спрямування.
Важливість шкільної громадянської освіти зумовлена політичними реаліями та соціальним замовленням українського суспільства, визначенням спільних для громадян демократичних цінностей і національних ідеалів, участю України в загальносвітових та європейських політичних, економічних і соціокультурних процесах.
Міністерство освіти і науки України спільно з Державною науковою установою «Інститут модернізації змісту освіти», Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України підготували інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу і викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022, 2022/2023 навчальних роках.
У початковій школі запроваджено інтегрований курс «Я досліджую світ», тематичну основу якого складають змістові лінії природничої, громадянської, історичної, соціальної та освітньої галузей, визначених Державним стандартом початкової освіти.
Концепція наскрізної лінії «Громадянська відповідальність» є стрижнем навчальної програми «Правознавство». Саме засобами цієї навчальної дисципліни формуються загальнолюдські цінності.
У 2022/2023 навчальному році чинною є навчальна програма «Громадянська освіта (інтегрований курс). 10 клас» для закладів загальної середньої освіти (наказ Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2022 року № 698).
Навчання учнів громадянської освіти спрямоване на реалізацію загальної мети середньої освіти, що полягає у розвитку та соціалізації особистості, формуванні її національної самосвідомості, громадянської позиції, загальної культури, світоглядних орієнтирів, критичного мислення, творчих здібностей, дослідницьких та аналітичних умінь, навичок життєзабезпечення та професійних якостей.
Відповідно до Типової базисної структури предмет «Громадянська освіта» вивчається в закладах професійної (професійно-технічної) освіти в обсязі 70 годин для здобувачів освіти, що навчаються на базі базової загальної середньої освіти.
У планах роботи закладів професійної (професійно-технічної) освіти на навчальний рік передбачено заходи щодо громадянської освіти здобувачів. Очікувані результати навчально-пізнавальної роботи з громадянської освіти здобувачів освіти спираються наскрізні змістові лінії: «Громадянська відповідальність», «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Здоров'я і безпека», «Фінансова грамотність» та корелюються з ключовими компетентностями, опанування яких забезпечує формування ціннісних і світоглядних орієнтацій учнівської молоді, зокрема:
- соціально-комунікативної: вміння та навички спілкування, встановлення конструктивних відносин між людьми, діалогу і громадського обговорення суспільних проблем;
- інформаційно-медійної: вміння критично мислити; 4 - навички пошуку, аналізу та оцінки інформації, критичної оцінки медіаповідомлень на основі аналізу джерел, соціальної ситуації;
- розв’язання соціальних конфліктів, проблем: уміння розв’язувати соціальні суперечності;
- формування установки на толерантне розв’язання конфліктів;
- відповідального соціального вибору й прийняття рішення: готовність до ухвалення обґрунтованого рішення на основі усвідомленого й виваженого вибору;
- громадянської участі: установка на відповідальну суспільну діяльність; навички участі в соціальних та політичних процесах.
У закладах освіти проводиться робота щодо удосконалення системи роботи педагогічних працівників, актуалізації знань, набуття практичних навичок застосування WEB-квестів для проведення уроків, узагальнення та систематизації знань, у позакласній роботі та в роботі з обдарованими учнями при підготовці до предметних та творчих турнірів.
Питання особливостей формування громадянського суспільства обговорено під час науково-методичного семінару за темою: «Ціннісні орієнтири діяльності класного керівника», проведеного Центром громадянського виховання Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» спільно з кафедрою виховання й розвитку особистості Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» спільно у рамках Школи молодого керівника закладу загальної середньої освіти.
Студенти закладів фахової передвищої освіти взяли участь у Міжвузівській студентській науково-практичній конференції «Права людини: загальна їх реалізація та захист України».
Серед студентів Житлово-комунального фахового коледжу Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова проведена олімпіада у веб-додатку Google форми з теми «Ми – патріоти України», метою якої є перевірка та популяризація знань про історію, мову, літературу та культуру українського народу. Формування громадянської та національно-патріотичної свідомості.
У Харківському механіко-технологічному фаховому коледжі імені О.О. Морозова проведено студентську науково-практичну конференцію на тему «Під Крутами пішли в безсмертя».
З метою поглиблення знань з історії Харкова провідним бібліотекарем сектору розвитку бібліотеки та зв’язків з громадськістю обласного Комунального закладу «Харківська обласна бібліотека для дітей» проведено прес-панораму «Харківщина – горизонти поступу».
Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради проведено І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу» за військово-історичним, народознавчим профілями та профілем музеїв історії освіти 9закладів освіти). На заочний етап І (обласного) туру конкурсу надійшло 72 роботи з 23 територіальних громад Харківської області та міста Харкова.
На базі історичного факультету Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди в онлайн-режимі відбулася студентсько-учнівська конференція «Миротворчі місії України».
Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого для учнів закладів загальної середньої освіти організовано просвітницький проєкт «Школа юного правознавця», мета якого формування в учнів правової свідомості як сукупності правових уявлень, поглядів, переконань і почуттів, що визначають ставлення особистості до вимог законів, регулюють її поведінку в конкретній правовій ситуації.
Протягом 2022 року Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації забезпечувалася робота 15 консультативно-дорадчих органів, діючих при Харківській обласній державній адміністрації, до персональних складів яких входять представники громадських організацій, а саме:
1) з питань трудових ресурсів та соціально-трудових відносин:
Територіальна тристороння соціально-економічна рада;
Робоча група з питань підвищення мінімальної заробітної плати, рівня оплати праці та легалізації зайнятості;
Комісія з реалізації у Харківській області пілотного проекту із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб;
Тимчасова комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат;
Робоча група з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю.
2) з питань захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи:
Робоча група з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян;
Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
3) з питань сім’ї та соціальної підтримки населення:
Обласна Координаційна рада з питань сім'ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім'ї та протидії торгівлі людьми;
Регіональна комісія пропозицій щодо розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа;
Регіональна комісія із соціальної реабілітації;
Робоча група для напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань функціонування закладів для людей похилого віку, осіб з інвалідністю;
Робоча група для напрацювання пропозицій щодо вирішення проблемних питань функціонування закладів алко- та наркозалежних осіб;
Робоча група для опрацювання пропозицій щодо забезпечення, дотримання та реалізації прав і свобод осіб з інвалідністю, виявлення та усунення перешкод у задоволенні повсякденних потреб осіб зазначеної категорії.
Постійно працює Харківський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції.
Для виконання заходів обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2026 роки, Департаментом у 2021 та на початку 2022 років проведено необхідну роботу щодо організації проведення конкурсу з визначення проєктів, розроблених інститутами громадянського суспільства, для реалізації яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів обласного бюджету.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28 вересня 2021 року № 490 «Про утворення конкурсної комісії із визначення проєктів, розроблених інститутами громадянського суспільства, для реалізації яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів обласного бюджету у рамках реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021 – 2026 роки» затверджено склад конкурсної комісії.
Оголошення про проведення конкурсу оприлюднено 28 вересня 2021 року. Після оголошення Конкурсу з 01 жовтня до 15 листопада 2021 року проводився прийом конкурсних пропозиції проєктів, розроблених інститутами громадянського суспільства. Проведено 4 засідання конкурсної комісії (06 жовтня, 15 листопада, 18 листопада, 14 грудня 2021 року). На засіданні 18 листопада 2021 року вирішено термін подачі конкурсних пропозицій на обласний конкурс з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, на виконання (реалізацію) яких надається фінансова підтримка з обласного бюджету у 2022 році в рамках реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021 – 2026 роки продовжити до 14 грудня 2021 року. На засіданні 14 грудня 2021 року конкурсна комісія підтримала прохання представників інститутів громадянського суспільства щодо продовження терміну подачі конкурсних пропозицій на обласний конкурс з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, на виконання (реалізацію) яких надається фінансова підтримка з обласного бюджету у 2022 році в рамках реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021 – 2026 роки. Рішенням комісії терміни прийому конкурсних пропозицій було продовжено до 25 січня 2022 року. Станом на 25 січня 2022 року надійшло 24 конкурсних пропозиції. З 26 січня по 01 лютого членами конкурсної комісії проводився розгляд і перший етап рейтингового оцінювання поданих проєктів. Проходило обговорення у форматі Zoom-конференцій. На кінець лютого планувалося обговорення проектів на засіданні конкурсної комісії. Але довести конкурс до наступного етапу оцінювання не вдалося у зв’язку із початком військових дій.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2011 № 1049 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка», постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», Департаментом як організатором конкурсу у 2022 році було припинено, розпочату до введення воєнного стану в Україні, процедуру організації та проведення конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, на виконання (реалізацію) яких надається фінансова підтримка з обласного бюджету у 2022 році в рамках реалізації обласної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021 – 2026 роки, без визначення переможців конкурсу. Відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету для надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства соціального спрямування (на конкурсній основі), затвердженого рішенням Харківської обласної ради від 11.03.2021 № 54-VІІІ, за результатами проведення конкурсного відбору у Департаменті соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації було визначено переможцями 14 інститутів громадянського суспільства соціального спрямування, які планували реалізувати 21 програму (проєкт, захід). У зв’язку з воєнним станом та агресією російської федерації проти України, 11 інститутів громадянського суспільства соціального спрямування було знято з фінансування на підставі поданих ними листів щодо неможливості реалізації програм (проєктів, заходів).
З 4 інститутами громадянського суспільства соціального спрямування (Громадська організація «ДОМ», Громадська організація «Соціальний комунікативний центр», Харківська обласна молодіжна громадська організація «Харківський центр волонтерів», Харківська обласна організація ветеранів України) укладено договори про виконання проєктів (заходів), на загальну суму 197,3 тис. грн., профінансовано 162,1 тис. грн., використано 42,0 тис. грн. Державною казначейською службою не була здійснена оплата платіжних доручень на суму 120,1 тис. грн., кошти повернуті до обласного бюджету.
У 2022 році, з урахуванням обмежень воєнного стану та із суворим дотриманням карантинних обмежень, розроблено 11 обласних планів заходів з підготовки та відзначення:
- Дня Соборності України (22 січня) та Дня пам’яті Героїв Крут (29 січня);
- Дня єднання (16 лютого);
- Дня пам’яті та примирення (8 травня) і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня);
- Дня Скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні (22 червня);
- Дня Конституції України (28 червня);
- Дня Української Державності (28 липня);
- Дня Державного Прапора України (23 серпня) та Дня Незалежності України (24 серпня);
- 79-ї річниці визволення Харківської області від нацистських загарбників (19 вересня) та Дня партизанської слави (22 вересня);
- 78-ї річниці вигнання нацистських окупантів з України (28 жовтня);
- Дня Гідності та Свободи (21 листопада);
- у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932 - 1933 років в Україні та з підготовки та відзначення у Харківській області Дня пам’яті жертв голодоморів (26 листопада).
До районних військових адміністрацій направлялись довідкові інформаційні матеріали, розроблені Українським інститутом національної пам’яті для використання в роботі та підготовки тематичних заходів до Дня Незалежності України, Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру, 90-их роковин Голодомору 1932 - 1933 років в Україні.
Проведено збір та узагальнення інформації від структурних підрозділів обласної військової адміністрації та районних військових адміністрацій та забезпечено інформування Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України стосовно відзначення державних свят, ювілейних та знаменних дат в області.
У січні 2022 року завершився обласний етап фотоконкурсу «Україна – це ми!», який присвячений Дню Соборності України. На конкурс, організований Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради, надійшло близько 700 фоторобіт учнів закладів освіти області.
25-27 січня 2022 року на базі Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проведено ІІІ тур конкурсу краєзнавчо-дослідницьких робіт у рамках Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». Юні краєзнавці Харківської області вдало виступили: всі роботи за 6 напрямами стали переможцями та призерами Всеукраїнської експедиції.
До Дня Незалежності України Комунальним закладом «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» проведено обласну акцію «Прапор вільної України» та обласний челендж «Будь сильною та вільною, моя Україно!», в яких взяли участь понад 500 учасників з усієї України. Комунальним закладом «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради організовано проведення обласної акції «Наша незалежність – очима юних краєзнавців Харківщини» (вірші, малюнки, есе, виконані юними харків’янами, понад 600 робіт). Матеріали акції надруковані окремою збіркою.
До Дня пам’яті захисників України (29.08.2022), які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, з метою виховання учнівської молоді в дусі військових традицій Українського народу, формування патріотично зрілої особистості в закладах освіти області в режимі онлайн проведено тематичні заходи: бесіди, лекції, засідання у форматі «круглого столу» за темами: «Герої нашого краю – патріоти України, єдиної суверенної держави», «Герої сьогодення», «Подвиг, що непідвладний часу», «Мій тато – захисник України», «Вони безсмертям смерть перемогли», «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе».
З нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України (14.10.2022), з метою вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць територіальної цілісності України у закладах освіти області в режимі онлайн проведено тематичні заходи:
- уроки звитяги, бесіди за темами: «Односельці – захисники України», «Мій рідний край, моя земля, моя історія жива», «Уклін живим, загиблим – слава»;
- учнівські конференції, семінари за темами: «Подвиг ціною життя», «Війна і Харківщина», «Борці за єдність України», «Історії воїнів: «Ми боремося за українську землю»;
- засідання у форматі «круглого столу» із питань вивчення воєнно-політичної історії України та історії Українського війська, за темами: «Герої нашого часу», «Мужність і відвага крізь покоління», «Запах війни», «Ні, не пішла війна у забуття…».
У закладах освіти Харківської області проведені заходи, що спрямовані на збереження культурної спадщини як основи національної культури. Так, з нагоди 300-річчя від дня народження видатного філософа, письменника, громадського та культурного діяча Григорія Сковороди в закладах освіти області в режимі онлайн проведені тематичні заходи: бесіди, засідання у форматі «круглого столу», семінари, учнівські конференції за темами: «Актуальність творчості Григорія Сковороди в контексті сучасних викликів», «Григорій Савич Сковорода: життя і творчість», «Харківщина в житті і творчості Г.С. Сковороди», «Роль та місце творчості Григорія Сковороди в історії української літератури», «Історична велич постаті Григорія Сковороди», «Філософська спадщина мандрівного філософа Григорія Сковороди», «Духовні аспекти життєвого успіху Г.С. Сковороди», що присвячені життю та творчій діяльності Г.С. Сковороди.
У Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди проведено:
- Міжнародну науково-практичну конференцію «Філософія Григорія Сковороди і ми – українці» (30.11.2022-02.12.2022);
- Міжнародний конкурс-виставку художньої творчості за підтримки Інституту наук про людину (Відень, Австрія), Українського науково-дослідного інституту Гарвардського університету та Інституту Гаррімана Колумбійського університету в межах проєкту «Слобожанські хроніки культурного опору» (вересень-жовтень 2022 року);
- Міжнародну науково-практичну конференцію «Наукові рефлексії про Григорія Сковороду в XXI столітті» (спільно з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна) (вересень 2022 року).
З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи, високо оцінюючи значний внесок українського народу в цю історичну подію, віддаючи вшанування пам’яті її учасників, у закладах загальної середньої та позашкільної освіти Харківської області протягом листопада 2022 року у режимі онлайн відбулися тематичні заходи: бесіди, години спілкування, засідання у форматі «круглих столів», семінари за темами: «Причини початку Революції Гідності в Україні», «Герої сьогодення», «Хто вони герої Небесної Сотні?», «Їм у віках судилося безсмертя», «Сила нескорених», де висвітлено патріотизм громадян, які в листопаді 2013 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини.
З метою гідного вшанування подвигу учасників Революції Гідності, увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у закладах освіти області 20 лютого 2022 року в режимі онлайн проведені тематичні заходи:
- бесіди, лекції за темами: «Герої нашого краю – патріоти України, єдиної суверенної держави», «Герої сьогодення», «Подвиг, що непідвладний часу», «Хто вони Герої Небесної Сотні?», де висвітлено патріотизм громадян, які постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини;
- засідання у форматі «круглого столу», семінари за темами: «Причини початку Революції гідності в Україні», «Події в Україні в лютому 2014 року очима молоді», «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе», «Часи не обирають…», «Тільки той достойний слави і свободи, хто кожен день за них іде у бій», присвячені захисникам рідної землі, їхньому бойовому подвигу.
Відповідно до пункту 22 постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», з метою аналізу громадської думки щодо соціально-політичної ситуації в Харківській області під час війни, а також з’ясування соціальних проблем громадян, ТОВ «Діджитал Системс» з 15 по 22 листопада 2022 року здійснено вивчення громадської думки шляхом проведення соціологічного дослідження методом face-to-face, на проведення якого використано 300 тис. грн. з обласного бюджету.
Опитуванням було охоплено 2000 осіб від 18 років і старші, що проживають на території Харківської області. Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95) не перевищує 2,2% для показників близьких до 50%. Опитування показало, що головними суспільними настроями в області під час війни залишаються впевненість в Перемозі України, загальний оптимізм, підтримка євроатлантичної інтеграції України та високий рівень довіри до Президента України та Збройних Сил України. В той же час рівень підтримки до органів місцевого самоврядування помітно нижчий. Так, 81% опитуваних на питання «Чи переможе Україна у війні?» відповіли «однозначно так». Ще 16% обрали відповідь «скоріше так». Таким чином вірять в Перемогу України 97% мешканців Харківщини. Тільки 1% жителів області вважають, що однозначно перемогу здобуде росія. Загалом 86% опитаних налаштовані дуже оптимістично чи скоріше оптимістично, песимістичні настрої превалюють тільки у 6% опитаних. Більшість мешканців Харківщини вважають, що росія не застосує ядерну зброю проти України. В усіх вікових групах такої думки дотримується більше 60% опитаних. Впевненість у незастосуванні країною агресором не змінюється в залежності від віку опитаних. Різниця у результатах відповідей молоді (18-35), людей середнього віку (35-50) та старшого віку (50+) в межах статистичної похибки. Серед тих, хто допускає можливість застосування російською федерацією ядерної зброї проти України, найбільше людей середнього віку - відповідь «однозначно застосує» та «скоріше застосує» обрали 30% опитаних. В інших вікових групах такої думки дотримуються 26% серед молоді, та 24% серед людей старшого віку. Опитування показало, що більшість мешканців Харківщини сьогодні підтримує вступ України в ЄС та НАТО.
Проти вступу в ЄС зараз готові проголосувати на референдумі тільки 3% опитаних, проти вступу в НАТО – 4%. Готові голосувати за вступ в ЄС 75% опитаних, за вступ в НАТО 65%. Таким чином вступ до ЄС підтримує на 10% більше людей, ніж вступ до НАТО. В той же час різниця між тими, хто готовий голосувати проти не перевищує статистичну похибку. Залишається досить вагома частина населення Харківщини, що ще не визначилася щодо вступу України в НАТО (22%) та тих, хто не буде брати участь в такому референдумі (9%). Тим не менше, тенденція збільшення серед мешканців Харківщини підтримки вступу України в НАТО після початку повномасштабного вторгнення російської федерації продовжує зростати. На дуже високому рівні в Харківській області залишається підтримка Президента України, в той час як до роботи інших органів центральної влади ставлення швидше нейтральне. Так, «добре та дуже добре» роботу глави держави оцінюють 84% опитаних. В той же час роботу Уряду так оцінили тільки 42% опитаних, а Верховної Ради України– 28%. При цьому «ані добре, ані погано» роботу Уряду та Верховної Ради України оцінили 35% та 37% відповідно, в той час як роботу Президента України нейтрально охарактеризували лише 10% мешканців Харківщини. Дуже високою також є рівень довіри до Президента України. «Повністю довіряють» та «довіряють» йому 82% опитаних. Найвищий рівень довіри мають Збройні Сили України. «Повністю довіряють» та «довіряють» Збройним Силам України 95% мешканців Харківщини, 85% довіряють ДСНС, 83% опитаних довіряють Національній гвардії, 80% - Силам територіальної оборони. В той же час помітно нижчою з боку харків’ян є оцінка роботи місцевих органів влади та довіра до них. «Цілком схвалюють» та «скоріше схвалюють» роботу Харківської обласної ради 45% опитаних, в той час як «зовсім не схвалюють» та «скоріше на схвалюють» 47%. Помітно вищий рівень підтримки роботи Харківської обласної військової адміністрації, яка є частиною президентської «вертикалі влади», схвалюють її роботу загалом 77%, не схвалюють 20%.
Що стосується підтримки політичних партій, то попри війну на Харківщині залишається помітною підтримка проросійської партії ОПЗЖ. Позитивно її оцінюють 30% опитаних, в той же час у ОПЗЖ один з найвищих антирейтингів в області – «дуже негативно» та «негативно» її оцінюють 46% респондентів. Таким чином на Харківщині переважають суспільні настрої, притаманні зараз більшості регіонів України – віра в нашу Перемогу, оптимізм, прагнення євроатлантичної інтеграції та високий рівень довіри та підтримки до центральних органів виконавчої влади та Збройних Сил України.
Директор Департаменту масових
Комунікацій та забезпечення доступу
до публічної інформації Харківської
обласної військової адміністрації Ярослава БЕРЕЖНА