ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту рішення Харківської обласної ради
«Про затвердження регіональної соціальної Програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року»
І. Обґрунтування необхідності прийняття проєкту рішення, цілей, завдань і основних його положень.
Внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, та повномасштабного вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року значно зросли ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.
Масове переміщення громадян з тимчасово окупованих територій та територій, на яких тривають бойові дії, пошук нового місця проживання, роботи, високий рівень конкуренції на ринку праці призвели до підвищення рівня уразливості громадян і можливості потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми.
Повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України у лютому 2022 року спричинило найбільшу міграційну кризу в Європі з часів Другої світової війни. Група експертів Ради Європи з питань протидії торгівлі людьми (ГРЕТА) 04 травня 2022 року опублікувала Рекомендації щодо усунення ризиків торгівлі людьми у зв’язку з війною в Україні та гуманітарною кризою.
Станом на 13.07.2023 в області зареєстровано 505,4 тис. внутрішньо переміщених осіб (ВПО), у т.ч. 444,4 тис. осіб, які звернулися за отриманням довідки ВПО після 24.02.2022. З них, за даними Інформаційно-обчислювального центру Мінсоцполітики, 413,4 тис. сімей ВПО, з яких 283 – багатодітні сім'ї, 129,6 тис. осіб – пенсіонери, 22,6 тис. осіб з інвалідністю, 91,9 тис. дітей віком до 18 років, потребують працевлаштування – 20,5 тис. осіб.
Значна частина таких осіб досі не мають змоги повернутися до покинутого місця проживання через пошкодження чи руйнування житла, перебування його на окупованій території чи території ведення бойових дій. При цьому для значної кількості ВПО актуальними залишаються питання пошуку постійного джерела доходів, що підвищує ризик потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми.
ІІ. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших результатів, у разі реалізації рішення.
Реалізація заходів дозволить:
посилити взаємодію і співпрацю суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема соціальних служб і органів Національної поліції, міжнародних організацій та громадських об’єднань, з питань протидії торгівлі людьми з метою забезпечення надійного і швидкого обміну інформацією між ними;
підвищити рівень професійної компетенції державних службовців місцевих державних (військових) адміністрацій та посадових осіб місцевого самоврядування у сфері протидії торгівлі людьми;
знизити рівень вразливості громадян до потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, та збільшити кількість самоідентифікованих осіб, які постраждали від торгівлі людьми, через охоплення інформаційними кампаніями;
збільшити кількість осіб, які скористалися всіма видами безоплатної допомоги та спеціалізованими послугами.
ІІІ. Посилання на нормативно-правові акти, відповідно до яких було розроблено даний проєкт рішення.
Закон України «Про протидію торгівлі людьми», Закон України «Про правовий режим воєнного стану», Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами), постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року № 417 «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2012 року № 783 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 року № 496-р «Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року».
IV. Фінансово-економічне обґрунтування.
Реалізація заходів регіональної соціальної Програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, виходячи з його можливостей, а також коштів міжнародних організацій та громадських об’єднань.
Директор Департаменту соціального
захисту населення Харківської обласної
військової адміністрації Руслан ДЕЙНЕКА