ІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання в 2013 році Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки

 

 

Створення умов для розвитку підприємництва залишається одним із пріоритетів у діяльності органів виконавчої влади Харківської області.

На Харківщині зосереджена значна частина економічного потенціалу країни. В області працюють підприємства практично всіх галузей промисловості, включаючи машинобудування, верстатобудування, сільгоспмашинобудування, авіаційно - космічну, паливно - енергетичну, харчову, переробну та інші галузі.

Невід’ємною частиною ринкової системи господарювання є мале підприємництво, без якого економіка і суспільство в цілому не можуть існувати і розвиватися.

В області за станом на 01.01.2013 кількість малих підприємств становить 23693 одиниці (складає 94,9% від загальної кількості підприємств області). За цим показником Харківська область посідає четверте місце після м. Києва, Донецької та Дніпропетровської областей.

На малих підприємствах області в 2012 році було зайнято 132020 осіб, що складає 28,9% від загальної кількості зайнятих працівників Харківської області.

Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) малих підприємств регіону, порівняно з минулим роком, збільшився на 11,9% і склав 43841,3 млн.грн., що становить 24,5% від загального обсягу реалізації по області.

За станом на 01.07.2013 в області зареєстровано 180597 суб’єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, що на 1108 осіб більше, ніж на початку 2013 року.

Саме малий і середній бізнес визначає темпи економічного зростання, структуру та якість валового внутрішнього продукту.

Тому в області створені такі умови, щоб малий і середній бізнес був прибутковим і успішним, створював нові робочі місця, сприяв самозайнятості населення, збільшував обсяги реалізації продукції.

Для забезпечення надання якісних послуг підприємцям регіону в області створена і діє мережа дозвільних центрів. За даними моніторингу, протягом 2012 року до них звернулося 117458 суб'єктів господарської діяльності.

Через центри було видано 53780 документів дозвільного характеру і надано 42918 консультацій.

За 9 місяців 2013 року до дозвільних центрів (включаючи Єдиний дозвільний центр м. Харкова) звернулося 72037 суб’єктів господарської діяльності. Через центри було видано 15100 документів дозвільного характеру і надано 37161 консультацію.

З метою спрощення порядку надання адміністративних послуг як населенню, так і підприємцям, у 33 районах і містах обласного значення створені та функціонують центри надання адміністративних послуг. Також, у кожному районі м. Харкова розпочали роботу територіальні підрозділи центру надання адміністративних послуг м. Харкова.

Реформування системи надання адміністративних послуг є важливою складовою дерегуляції та одним із складових механізмів поліпшення соціально-економічного середовища і створення сприятливого бізнес-клімату.

Підтримуючи соціальні ініціативи Президента, в області впроваджено проект «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошту», що дає можливість громадянам і суб'єктам господарської діяльності відправити оформлений пакет документів до центру надання адміністративних послуг, суб’єктів надання адміністративних послуг, а також отримати кінцевий результат через засоби поштового зв'язку. У проекті задіяні всі 682 відділення поштового зв’язку Харківської області.

Важливим інструментом державної політики підтримки малого підприємництва в області є регіональна Програма сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки, яка розроблена відповідно до законів України «Про державну підтримку малого підприємництва», «Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні», «Про місцеве самоврядування в Україні» та Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 23.12.2010 № 27-VІ, за участю підприємницьких структур та громадських організацій.

Програмою передбачено вирішення ключових завдань у сфері державної підтримки малого бізнесу в регіоні, зокрема, заходи щодо законодавчого забезпечення, фінансової підтримки, створення інфраструктури, кадрового та ресурсного забезпечення.

Реалізація цих заходів дає можливість створювати передумови для подальшого динамічного розвитку підприємництва, що сприяє поліпшенню бізнес-середовища та притоку інвестицій.

За підсумками 2012 року в Рейтингу конкурентоспроможності регіонів України, який складається Фондом "Ефективне управління" спільно із Всесвітнім економічним форумом, Харківська область зайняла 2-е місце після м. Києва, і 1-е місце серед областей України.

Крім того, 04.04.2013 Держінвестпроект України презентував результати вивчення інвестиційної привабливості регіонів України, а саме: індекс інвестиційної привабливості регіонів України, який було розроблено експертами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій і Київським міжнародним інститутом соціології.

За підсумками незалежного оцінювання Харківська область посідає перше місце в рейтингу Інвестиційної привабливості регіонів.

 

 

 

Упорядкування нормативно-правового забезпечення підприємницької діяльності та здійснення регуляторної політики

 

У 2013 році місцевими органами виконавчої влади здійснюється подальше впровадження державної регуляторної політики, відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері осподарської діяльності», шляхом:

проведення відстежень результативності регуляторних актів Харківської обласної державної адміністрації та районних державних адміністрацій. Підготовлено 28 звітів про відстеження результативності регуляторних актів, із загальної кількості яких: 18 – Харківською обласною державною адміністрацію, 10 – районними державними адміністраціями;

перегляду регуляторних актів Харківської обласної державної адміністрації та районних державних адміністрацій. За 9 місяців 2013 року здійснено перегляд 6 регуляторних актів, з яких: 2 - Харківською обласною державною адміністрацією, 4 - районними державними адміністраціями. За результатами перегляду визнано, що регуляторні акти, прийняті районними державними адміністраціями, відповідають принципам державної регуляторної політики, а регуляторні акти, прийняті Харківською обласною державною адміністрацією, потребують визнання такими, що втратили чинність.

З метою забезпечення прозорості та публічності діяльності місцевих органів виконавчої влади під час прийняття регуляторних актів, на офіційному сайті Харківської обласної державної адміністрації розміщено реєстр чинних регуляторних актів.

Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської облдержадміністрації систематично проводиться аналіз чинного законодавства України з питань малого бізнесу і надаються відповідні пропозиції Кабінету Міністрів України та Міністерству економічного розвитку і торгівлі України.

 

Фінансово – кредитна, матеріально-технічна підтримка, ресурсне та інформаційне забезпечення

 

В обласному бюджеті на 2013 рік, з метою виконання заходів Програми, передбачено фінансування на:

забезпечення діяльності Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва, з метою виконання заходів щодо підтримки розвитку підприємництва в Харківській області – 402,7 тис. грн.;

мікрокредитування суб’єктів малого підприємництва за рахунок повернення раніше наданих кредитів – 561,16 тис. грн.

Крім того, Харківською обласною державною адміністрацією спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва ведеться пошук альтернативних форм і методів фінансової підтримки суб'єктів малого підприємництва, зокрема:

упровадження часткової компенсації відсоткових ставок за банківськими кредитами;

залучення коштів районних і міських бюджетів для спільного кредитування підприємців;

залучення альтернативних джерел фінансових ресурсів у вигляді інвестицій.

 

Розвиток інфраструктури підтримки підприємництва

 

Має свій подальший розвиток і такий значний важіль, як інфраструктура підтримки малого підприємництва.

Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва на постійній основі здійснюється координація діяльності бізнес-центрів, надається методична допомога, організуються і проводяться семінари для підприємців у районах області.

У 2013 році проведено перевірку діяльності 3 бізнес-центрів у Балаклійському, Валківському районах та м. Первомайському Харківської області, яким за договором позики була надана в користування матеріально-технічна допомога: комплект офісних меблів та офісної техніки.

З метою подальшого розвитку інфраструктури підтримки малого підприємництва, керівництвом фонду проведено переговори та планується створення бізнес-центрів у Печенізькому, Куп’янському, Харківському районах, м. Чугуєві та м. Лозовій.

Робота щодо створення необхідних для підприємців нових об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва проводиться з орієнтацією на місцеві потреби суб’єктів підприємництва.

Так, 08.07.2013 проведено засідання Ради Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва з питання передачі офісної техніки та меблів на безкоштовне зберігання з правом користування для створення і забезпечення діяльності консультативно-дорадчого органу «Ресурсний центр розвитку громад Печенізького району».

 

Інформаційно-маркетингова підтримка підприємців

 

Ефективність упровадження нових організаційних форм підприємницької діяльності, використання підприємцями грантової, пільгової кредитної та інших форм підтримки значною мірою визначається інформаційно-маркетинговою підтримкою підприємців.

З цією метою:

створений та діє офіційний сайт Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва - www.kharkiv.biz.ua, на якому можна отримати всю необхідну інформацію щодо ведення бізнесу, онлайн консультацію від юриста, взяти участь в інтернет-конфренції, завантажити методичні матеріали, бланки документів тощо;

діє унікальна база даних кредитних пропозицій для представників малого бізнесу Харківщини – «Кредитний навігатор»;

створені окремі сторінки в соціальних мережах, що дає змогу більш оперативно та якісно інформувати підприємців;

щомісяця безкоштовно, через електронну підписку, розповсюджується випуск інформаційного дайджесту.

Крім того, при Харківському регіональному фонді підтримки підприємництва діє «гаряча лінія для підприємців». За телефоном «гарячої лінії» надаються правові консультації з ведення підприємницької діяльності та безпосередні консультації щодо проведення перевірок контролюючими органами.

Телефони «гарячої лінії» діють при Департаменті економіки і міжнародних відносин Харківської облдержадміністрації, Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головному управлінні Держсанепідслужби у Харківській області, Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківському обласному центрі зайнятості, Головному управлінні юстиції у Харківській області, Прокуратурі Харківської області. Також “гарячі лінії” діють при об’єднаннях підприємців, бізнес-центрах, дозвільних центрах для оперативного реагування на порушення, виявлені у процесі видачі дозволів.

З метою поліпшення інформованості суб’єктів підприємництва щодо виконання регіональної Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки, Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва продовжує співпрацю з такими харківськими засобами масової інформації: інформаційними агенціями – «Резонанс-Харьков», «Статус Кво», «Городской дозор», Сімон та газетами – «Слобідський край», «Время», «Сегодня», Вісник Харківської ТПП, телеканалом ОТБ, які оперативно висвітлюють заходи щодо її виконання.

 

Профорієнтаційна підготовка та перепідготовка кадрів для сфери малого підприємництва

 

Державною службою зайнятості області проводиться робота щодо залучення незайнятого населення до підприємницької діяльності або забезпечення його самозайнятості.

Протягом січня-вересня 2013 року службою зайнятості проводилися семінари, спрямовані на розширення обсягу продуктивної зайнятості завдяки залученню безробітних до підприємництва та самозайнятості, а саме:

- майже 400 профінформаційних семінарів з орієнтації на підприємницьку діяльність «Як розпочати власний бізнес», у яких взяли участь близько 3000 осіб із числа незайнятого населення;

- понад 400 профконсультаційних семінарів із загальних основ підприємницької діяльності «Від бізнес-ідеї до власної справи» за участю понад 3000 осіб.

За 9 місяців 2013 року для організації підприємницької діяльності в Харківській області було виплачено одноразову допомогу по безробіттю 834 особам, з них понад 400 осіб – молодь до 35 років, майже 400 осіб – жінки.

Крім того, до організації підприємницької діяльності залучалися безробітні особи, які мають обмежені фізичні можливості – протягом січня - вересня 2013 року понад 30 таким особам була виплачена одноразова допомога по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва спільно з Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації реалізується комплексна освітня програма «Школа малого бізнесу», у рамках якої за 9 місяців 2013 року було проведено 34 заходи (бізнес-семінари, «круглі столи», майстер-класи, конференції) для підприємців і тих, хто бажає розпочати власну справу.

З метою підвищення рівня професійної та культурної підготовки підприємців, керівництвом Харківської обласної державної адміністрації на постійній основі здійснюються зустрічі з підприємницьким активом Європейської Бізнес Асоціації з питань розробки алгоритму взаємовідносин бізнесу із правоохоронними та державними контролюючими органами для створення сприятливого бізнес-клімату в регіоні.

Варто зазначити, що в області проводиться робота з реалізації Програми перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва «Українська ініціатива» («Fit for Partnership with Germany») (далі – Програма), координатором якої є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Основна мета Програми – формування нової генерації молодих управлінців, здатних ефективно працювати в умовах конкурентного середовища.

Програма проводиться в 2 етапи:

- перепідготовка управлінських кадрів для сфери підприємництва на базі вищого навчального закладу – учасника Програми;

- стажування менеджерів за кордоном.

Етап стажування менеджерів за кордоном (Німеччина, 1 місяць) реалізується за рахунок технічної міжнародної допомоги і фінансується Урядом Федеративної Республіки Німеччина та Федеральним міністерством економіки і технологій.

Перевага Програми для підприємницьких структур регіону - установлення контактів з німецькими компаніями і можливість знайти надійних партнерів за кордоном.

З метою створення Партнерської платформи Програми, 3 і 4.06.2013 німецьке Товариство з міжнародного співробітництва GIZ у м. Харкові проводило промо-семінари із презентацією програми «Fit for Partnership with Germany» за участю менеджерів українських підприємств і представників місцевих органів виконавчої влади.

Крім того, Харківською регіональною робочою групою (далі – РРГ) постійно розміщуються оголошення щодо набору претендентів для навчання та стажування за Програмою на сайтах Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва, Спілки підприємців Харківської області, Харківського клубу підприємців та Харківської обласної державної адміністрації.

Так, на базі ХНУ ім. В.Н.Каразіна 5 і 6.06.2013 відбувся конкурсний відбір управлінців на стажування в Німеччині, за результатами якого 17 підприємців Харківської області пройдуть стажування в Німеччині.

У червні-липні 2013 року Департаментом регіональної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі України спільно з GIZ було проведено опитування серед відібраних кандидатів на стажування з метою виявлення найактивніших регіональних робочих груп, де Харківська РРГ зайняла перше місце.

 

Міжнародне, міжрегіональне та транскордонне співробітництво

 

Заходи, які проводяться в області за напрямом міжнародного, міжрегіонального та транскордонного співробітництва, сприяють подальшому розвитку взаємовигідних, економічних, науково-технічних і культурних зв’язків Харківської області з іншими регіонами, підвищенню конкурентоспроможності малого підприємництва.

Так, 13-17.03.2013 представники Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва брали участь у семінарі на тему «Позитивний досвід бізнес-інкубування в Європейських країнах. Специфіка його впровадження в Україні». Захід проводився в м. Івано-Франківську за участю представників Івано-Франківської обласної ради та обласної державної адміністрації, Українського та регіональних фондів підтримки підприємництва, українських партнерів проекту,  громадських організацій. Відбулися консультації з керівниками та обговорення подальшої співпраці в напрямах створення бізнес-інкубаторів та підтримки підприємництва.

09.04.2013 у м. Харкові відбувся семінар «Відкрий для себе Нідерланди. Нові горизонти економічного співробітництва». У семінарі взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерланди в Україні Пітер Ян Волтерс, директор Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації Авершин С.В., представники голландського та українського бізнесу. У ході семінару обговорювались актуальні питання стосовно бізнес-партнерства між підприємцями Нідерландів та України, перспективи співпраці у сфері агропромислового бізнесу.

30.05.2013 представники Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва брали участь у Всеукраїнському з’їзді малого і середнього бізнесу в м. Києві, який проводила Всеукраїнська коаліція малого та середнього бізнесу.

10.06.2013 у рамках візиту представників бельгійської торгової місії до Харківської області відбулась спільна зустріч з підприємцями регіону. Метою зустрічі був пошук потенційних ділових партнерів у Харківській області. З метою розвитку міжрегіонального співробітництва було підписано Угоду про співпрацю в галузі підтримки і розвитку підприємництва між регіональними фондами підтримки підприємництва Івано-Франківської та Харківської областей.

06.07.2013 офіційна делегація Харківської області на чолі із заступником директора Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації – начальником управління зовнішньоекономічних зв'язків та міжнародних відносин Ткачовим Д.С. відвідала Курську область Російської Федерації та взяла участь в урочистому відкритті XIІІ Міжрегіонального універсального оптово-роздрібного ярмарку «Курская Коренская ярмарка - 2013». До складу делегації ввійшли представники Спілки підприємців Харківської області, Богодухівського і Дергачівського районів. На ярмарку були представлені павільйони 25 підприємств харчової та легкої промисловості Харківської області.

Під час ярмарку відбулась презентація експортного та інноваційно-інвестиційного потенціалу Харківської області, було проведено низку зустрічей із представниками Адміністрації Курської області та обговорення питань щодо розширення напрямів двосторонньої співпраці в торговельно-економічній, науково-технічній та гуманітарно-культурній сферах, активізації побратимських зв'язків між районами Харківської та Курської областей.

Під час заходу відбулося підписання Угоди про співпрацю та спільну діяльність між некомерційним партнерством «Обласний центр підтримки малого та середнього підприємництва» і Спілкою підприємців Харківської області. Метою підписання угоди є сприяння розвитку та підтримка малого і середнього підприємництва Курської та Харківської областей, надання консультативної та інформаційної допомоги.

21-23.07.2013 у м. Нижній Новгород делегація Спілки підприємців Харківської області взяла участь у 14 засіданні консультаційної Ради з підтримки та розвитку малого підприємництва в країнах СНД.

05 і 06.09.2013 у Харківській області з візитом перебувала ділова місія Російської Федерації на чолі з виконуючим обов’язки Торгового представника Російської Федерації в Україні Соломіним С.В.

Мета візиту – розвиток та активізація співробітництва з Харківською областю в галузі будівельної індустрії та транспортної інфраструктури, зокрема, у сфері постачання спецтехніки для сільського господарства.

Протягом липня-вересня 2013 року керівництво Спілки підприємців Харківської області проводило ділові переговори з підприємцями міст  Мінська, Вітебська, Гомеля, Курська, Ташкента, Фергани.

З метою розширення зовнішньоекономічних зв’язків, 24.09.2013 Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації спільно з Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва для підприємницьких структур області проведено презентацію ділових поїздок до Республіки Польща, Республіки Білорусь та Королівства Нідерланди.

Департамент економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації постійно проводить роботу з інформування представників підприємств малого бізнесу про проведення міжнародних форумів, виставок, ярмарків і семінарів за кордоном.

Таким чином, основні заходи Програми сприяння розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2011-2015 роки реалізуються успішно та вчасно, що, у свою чергу, дає можливість вирішувати ключові завдання у сфері державної підтримки малого бізнесу регіону.

 

 

 

 

 

Директор Департаменту

економіки і міжнародних

відносин Харківської

облдержадміністрації                                                                                           С.В.Авершин